Półkolonie w Świetlicy Środowiskowej

10-14.07.2017

Odkrywamy Łódzkie

Wypoczynek dzieci i młodzieży jest organizowany od lat przez Akcję Katolicka wspólnie z Polskim Towarzystwem Schronisk Młodzieżowych oraz księżmi.

Różnorodne formy wypoczynku podczas półkolonii uzupełniają ofertę  placówek oświatowych  w zakresie aktywności fizycznej oraz rozwoju zainteresowań, w tym, krajoznawczych, turystycznych, sportowych czy kulturalnych. Jest to również okazja, dla dzieci i młodzieży do odpoczynku i zabawy oraz nawiązywania trwałych i dobrych relacji z innymi.

Aktywny wypoczynek poprawia wydajność psychofizyczną, zapobiega chorobom, usprawnia funkcje życiowe. Ma nie tylko zbawienny wpływa na kondycję fizyczną, ale w równym stopniu stymuluje rozwój umysłowy, poprawiając zdolność uczenia się. Umiarkowany wysiłek fizyczny poprawia nastrój a oderwanie się od codziennego stresu, doskonale wpływa na poprawę wydajności układu nerwowego.

W tym roku na półkoloniach oprócz warsztatów zaplanowaliśmy wyjazd  do   Arturówka gdzie znajduje się nowo otwarty park wodny. Mimo kapryśnej pogody dzieci hasały i korzystały z wodnych urządzeń. Wodny plac zabaw – pierwszy taki w Łodzi i jedyny  w Łodzi. Otwarty był  koniec czerwca  2017 roku.

Dzieci kąpały się też w stawach  pod okiem ratowników, hasały na plaży w piłkę. Arturówek położony jest w północnej części Łodzi,  pośród Lasu Łagiewnickiego – największego w Europie kompleksu leśnego w obrębie miasta o powierzchni 1205 ha i jest największym w Łodzi kompleksem rekreacyjno-wypoczynkowym.

Kolejnym  zaplanowanym działaniem   była wizyta w Urzędzie Miasta Zgierza i spotkanie z władzami Miasta Zgierza; Prezydentem Przemysławem Janiszewskim, Wiceprezydentem Bohdanem Bączyk , zapoznanie z pracą w urzędzie. Dzieci były  w Sali Obrad w roli Radnych Miasta Zgierza w Centrum Zarządzania Kryzysowego, pozdrowili mieszkańców Zgierza .Po urzędzie oprowadzał nas  pan Naczelnik  Wydziału Oświaty Marek Lipiec. Po zwiedzeniu udaliśmy się do Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zgierzu na dalsze gry i zawody sportowe.

Tradycyjnie na   półkoloniach są    jednodniowe wycieczka ,po zabytkach województwa łódzkiego, w tym roku opowiadał nam o województwie  Piotr Solle.  Zaczęliśmy od  zwiedzania  wsi  Konarzew, w której  znajduje się ,,Zagroda Edukacyjna’’ z plantacją wikliny.  Dzieci zwiedzając plantację podziwiały różnorodne wytwory wikliniarskie, wyeksponowane na terenie plantacji. Na początku zostaliśmy zaproszeni do obejrzenia stanowiska wikliniarskiego, zapoznaliśmy się z wyrobami wiklinowymi, wyplatanymi w naszym regionie a także w innych krajach. Z prelekcji właściciela  zagrody  dzieci dowiedziały się w jaki sposób obrabia się surowiec wiklinowy, aby był gotowy do wyrobu. Mieliśmy również możliwość ujrzenia gdzie rośnie wierzba plecionkarska, jak się ją sadzi oraz jak przechowuje.        

Kolejnym  punktem naszej wycieczki była miejscowość  Piątek  oraz  pomnik wyznaczający geometryczny Środek Polski . W Piątku bowiem wypada geometryczny środek Polski w obecnych granicach. Fakt ten obwieszcza nowoczesny  pomnik stojący na rynku, w centrum dawnego miasteczka. Swoją nazwę wieś gminna Piątek zawdzięcza prawdopodobnie targom, które odbywały się tu właśnie w piątki. Niegdyś była prężnym miasteczkiem słynącym m.in. z produkcji piwa.

Następnym punktem naszego zwiedzania był   kościół w  Sobocie,  późnogotycki XVI-wieczny kościół pw. św. św. Piotra i Pawła z renesansowymi nagrobkami dawnych właścicieli miasteczka – Sobockich. Neogotycki pałac z XIX w. przypominający średniowieczny zamek stoi nad Bzurą, w otoczeniu parku krajobrazowego.

Drugi cenny zabytek sakralny to  kościół gotycki w Bielawach     

Z okien autokaru podziwialiśmy  pałac i Stadninę Koni w  Walewicach.

Wreszcie dotarliśmy do  Lipiec  Reymontowskich to niewielka wioska w województwie łódzkim, leżąca pomiędzy Łodzią i Żyrardowem, niedaleko Skierniewic.

Dlaczego nazywa się Wioska Reymonta?

Lipce znane są głównie z tego, że to właśnie tutaj Władysław Reymont umiejscowił akcję powieści „Chłopi”. Obecną nazwę miejscowości z członem Reymontowskie wprowadzono w 1983 roku. Co roku na początku lipca odbywa się tu impreza pod nazwą „Dzień Reymonta”.

Zwiedzaliśmy  Galerię Staroci w Lipcach.

Galeria powstała w oparciu o zbiory Pana Zbigniewa Stania. Przedmiotem zainteresowań kolekcjonerskich Pana Stania jest historia najbliższego regionu. W placówce obejrzeliśmy  sprzęt gospodarski, wyposażenie chałup, przedmioty obrzędu religijnego i te związane z folklorem Księstwa Łowickiego

Zbiory prezentowane są w 7 izbach, w spichrzu z 1886 r., w wozowni i w plenerze.

Na terenie było ognisko i pieczenie kiełbasek.

Wszyscy wrócili ubogaceni duchowo i zadowoleni z wyjazdu. Co roku podczas półkolonii letnich i zimowych zwiedzamy inny zakątek  województwa łódzkiego. Zdziwieni że tak dużo atrakcji do zwiedzania w najbliższych okolicach

Oprócz zwiedzania były warsztaty na temat filmu. Uczestnicy półkolonii  biorą udział  w projekcie – ,,Okno na Świat – w świecie filmu”

Fundacja Kółko Graniaste  zaprosiła nas  do udziału w konkursie  podróż po świecie filmu.

Dzieci szukają  informacji w komputerze  np. kim jest scenarzysta, reżyser, scenograf. Szukają  znaczenia słów np. dialog w filmie, melodramat, najsłynniejsze filmy świata, bajki które zdobyły Oscary, muzyka filmowa.

Uczestnicy półkolonii   brali  udział w nagraniu krótkiego  filmu  do jednej z  bajek. Po raz pierwszy uczestniczyli  na planie filmowym. Nagrywanie scenek  dostarczyło  wiele emocji i radości dzieciom.

Głównymi reżyserami  u nas  w świetlicy  są młodzi ludzie: Szymon Wieczorek, Aleksandra Adamczyk przy współpracy z rodzicami i opiekunami na półkoloniach. Dziękuję za podjęciu trudu  zaangażowania się  w podróż po świecie filmu.

Bardzo dziękuję   za pomoc w tym tygodniu na półkoloniach Alinie Laszczak, Hannie Florczak, Agnieszce Jędrzejczak, Edycie Gawryś którzy cały czas na wolontariacie  wspierali działania  świetlicy. Dziękuje Księżom którzy nas wspierają i uczestniczą z nami w naszych wojażach: ks. Tomaszowi Cylińskiemu oraz ks. Krzysztofowi Basztabin.

Stałymi Sponsorami Świetlicy Środowiskowej w Zgierzu są: Urząd Miasta Zgierza, Parafia Matki Bożej Dobrej Rady w Zgierzu, Fundacja dla dzieci i młodzieży Kółko Graniaste w Warszawie, Fundacja Krzewienia  Kultury Fizycznej w Warszawie.

Marianna Strugińska-Felczyńska

Skip to content