Zakończenie półkolonii w Zgierzu

21/07/2017

Organizatorem półkolonii jest Akcja Katolicka wspólnie z kapłanami z parafii oraz Urzędem Miasta Zgierza. Akcja Katolicka od 17 lat zajmuje się organizacją wypoczynku dla dzieci i młodzieży od początku powstania przy parafii Matki Boskiej Dobrej Rady w Zgierzu. Co roku składamy projekty na pozyskanie funduszy na prowadzenie świetlicy, w tym roku złożyliśmy dodatkowo projekt do Urzędu Marszałkowskiego i otrzymaliśmy dotacje na projekt „Wozem drabiniastym przez wieś – szlakiem ginących zawodów”. Dzięki dotacji zakończenie półkolonii wyglądało inaczej niż zawsze. Pogoda była kapryśna ale była pogoda ducha.

W Ramach projektu koloniści wybrali się do Dzierżąznej do starej odrestaurowanej kuźni, a w niej czekał na nas mistrz kowalski oraz pan Hałkę opowiadając o historii kowalstwa.

Przed laty przy dworze w Dzierżąznej działała przydworska kuźnia. Kilka lat temu kuźnia została jednak odnowiona i ponownie otwarta. Stała się atrakcją turystyczną, zajeżdżają tu wycieczki edukacyjne. Opuszczamy więc starą kuźnię pełni wiary, że podkowy, które otrzymaliśmy od pana Grzegorza, też są magiczne i będą nas chronić przed złem.

Kolejnym punktem programu są miejscowości Ciosny. Nad przepływającą przez wieś strugą Ciosenką od XVI istniał młyn wodny, a przed I wojną św. postawiono już młyn murowany, wiele razy przebudowywany stoi do dziś. Ciosny znajdują się nad rzeką Ciosenką. Ze źródła rzeki Ciosenki wypływa 52 litry wody na sekundę która ma stałą temperaturę 9 stopni. Jest to woda bardzo wysokiej jakości. Ciekawostką jest znajdujący się tutaj młyn poruszany kołem wodnym który działa nieprzerwanie od 16 wieku. Mieliśmy możliwość zobaczenia jak obrabia się zboże na mąkę. Następnie udaliśmy się do gospodarstwa agroturystycznego specjalizującego się w hodowli ryb. Łowisko tworzy kompleks stawów, z których główny to zalew przy młynie na rzece Ciosence. Przez akwen przechodzi koryto rzeczki, co podnosi atrakcyjność łowiska.

Łowisko jest czyste, widoki ładne, wędkarzom towarzyszą ptaki: mewy, kaczki krzyżówki, bociany, kruki, gołębie grzywacze, jastrzębie i cały ptasi drobiazg. Można tu kupić ryby żywe, wędzone lub wybrać się na konsumpcję.

Kolejnym punktem była przejażdżka wozem drabiniastym po urokliwym lesie, przejeżdżając witała nas kapela zgierska. Przejażdżka wozem dostarczyła wszystkim wiele emocji. Następnie było ognisko, kiełbaski, ciasto i tańce przy kapeli ludowej.

Wspólnie z nami wybrali się ks. Krzysztof Basztabin oraz ks. Tomasz Cyliński za co im bardzo dziękujemy. Na zakończenie każde dziecko otrzymało dyplom, gadżety.

Dziękuję Księżom za zaangażowanie i pomoc w prowadzeniu świetlicy, półkolonii. Słowa podziękowania kieruję tez do członków Akcji Katolickiej, którzy na zasadzie wolontariatu wspierają działanie świetlicy. W ciągu roku szkolnego przepracowano około 3500 godz. społecznie Rekordzistami są Bogdan Pietrzak, Edyta Gawryś po 550 godz. Maria Rogala, Agnieszka Jędrzejczak, Alinka Leszczak po 300 godz. i po 150 godz. każdy: Hanna Wójciak, Kowalska Felicja, Hieronima Bretes-Wdowiak, Kucharska Urszula, Irena Wołoszyńska, Maria Stawska, Małgorzata Szewczyńska, Krystyna Mamińska.

Wspierają nas też młodzi ludzie swoimi talentami – Szymon Wieczorek, tańczy z dziećmi, gra i wiele innych działań podejmuje na rzecz dzieci ze świetlicy.

Dziękuję wszystkim ludziom dobrej woli za działania na rzecz drugiego człowieka, okazując miłość do drugiego człowieka a tym samym Miłość do Boga.

Stałymi Sponsorami Świetlicy Środowiskowej w Zgierzu są: Urząd Miasta Zgierza, Parafia Matki Bożej Dobrej Rady w Zgierzu, Fundacja dla dzieci i młodzieży Kółko Graniaste w Warszawie, Fundacja Krzewienia  Kultury Fizycznej w Warszawie.

Marianna Strugińska-Felczyńska

Skip to content