Drugi turnus półkolonii w Zgierzu

W dniach od 10 do 21 sierpnia 2015 r. trwał drugi turnus półkolonii, w którym uczestniczyło ponad 50 dzieci z miasta Zgierza. Wypoczynek dla dzieci zorganizowany został przez ks. proboszcza z Parafii Matki Bożej Dobrej Rady w Zgierzu oraz Parafialny Oddział Akcji Katolickiej.

Półkolonie wśród dzieci cieszyły się dużym zainteresowaniem. W trakcie wypoczynku mali podopieczni mieli wiele ciekawych atrakcji, dzięki którym mogli poszerzyć swoją wiedzę na temat walorów przyrodniczych, kulturalnych i wypoczynkowych ziemi łódzkiej.

W trakcie wakacyjnych wędrówek, dzieci wraz ks. Proboszczem Andrzejem Blewińskim oraz prezesem Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Marianną Strugińską-Felczyńską udali się do Ks. Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego – Metropolity Łódzkiego. Spotkanie to dostarczyło wiele miłych i niezapomnianych wrażeń. Dla dzieci było wielką radością i wyróżnieniem, że zostały przyjęte przez tak zacną osobę i mogły zaśpiewać piosenki, które wcześniej starannie przygotowywały.

Koloniści w swoich wędrówkach wybrali się również do Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Łodzi, gdzie poznawali tradycję i styl życia zgodny z zasadami Judaizmu oraz spotkali się z rabinem Symchą Kelerem. Odwiedzili także przepiękne i tętniące historią cerkwie prawosławne Św. Olgi i Św. Aleksandra Newskiego w Łodzi. Tu nasi mali podróżnicy zostali powitani i oprowadzeni przez Ks. Eugeniusza Fiedorczuka – Proboszcza Parafii Prawosławnej w Łodzi i Sekretarza Kancelarii Arcybiskupiej.

Mali zgierzanie, odwiedzili także parafię Ewangelicko-Augsburską Opatrzności Bożej w Zgierzu, gdzie zostali przywitani przez ks. proboszcza dr Marcina Undasa. W trakcie wizyty dzieci m.in. wysłuchały krótkiego koncertu organowego w wykonaniu pastorowej Janiny Marek-Undas oraz dowiedziały się wielu ciekawych rzeczy z życia i historii parafii.

W trakcie licznych podróży zwiedzili także Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi, Muzeum Przyrodnicze Uniwersytetu Łódzkiego, gdzie mieli możliwość dowiedzieć się wielu ciekawostek z życia zwierząt i ujrzeć ciekawe ekspozycje m.in. owadów, motyli, ptaków, ssaków.

Koloniści nie zapomnieli również o pięknych zabytkach swojego miasta, dlatego też dzięki wsparciu pana Roberta Starzyńskiego dyrektora Muzeum Miasta Zgierza zwiedzali Muzeum Lalki, Muzeum Miasta Zgierza – wstawę „Kruszówka” przedstawiającą wnętrza mieszczańskie z przełomu XIX i XX w. Podziwiali zabytkowy Park Kulturowy Miasto Tkaczy, gdzie mieli możliwość poznać historię miasta Zgierza, przybliżoną w sposób bardzo ciekawy przez Karola Maślińskiego – pełnomocnika ds. rozwoju Parku Kulturowego Miasta Tkaczy.

W swoich wędrówkach dzieci dotarły również do Banku Spółdzielczego w Zgierzu. Tu zostali przywitani przez prezesa zarządu Banku Spółdzielczego panią Elżbietę Zytek, a także Krystynę Nowak – wiceprezesa oraz pracowników placówki. W siedzibie banku czekało na dzieci wiele atrakcji m.in. pokaz liczenia banknotów, bilonu, konkursy z nagrodami. Dzieci mogły zasiąść w fotelu prezesa i w sali konferencyjnej- gdzie czekał na nich słodki poczęstunek oraz film o produkcji plastikowych banknotów w Australii.

W trakcie wypoczynku był czas na rekreację fizyczną m.in. zabawy sportowe w Kolegium Nauczycielskim w Zgierzu, wizyty na pływalni w Łodzi.

Wypoczynek dla dzieci nie byłby możliwy bez społecznej pracy i zaangażowania ks. Andrzeja Blewińskiego, Marianny Strugińskiej-Felczyńskiej Prezesa Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej oraz członków i sympatyków Akcji Katolickiej: Agnieszki Gajek, Felicji Kowalskiej, Zenony Kalbarczyk, Felicji Olczak, Karoliny Reksulak, Marii Rogali, Hanny Wójciak i Aliny Leszczak. To zespół osób, które otaczały swoją opieką dzieci, przygotowywały kanapki dla małych podróżników i dbały o miłą i życzliwą atmosferę w trakcie półkolonii.

Letni wypoczynek dla dzieci odbył się dzięki wsparciu finansowemu z Urzędu Miasta Zgierza.

Marianna Strugińska-Felczyńska, Agnieszka Gajek   

Wizyta u Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego podczas półkolonii

Podczas drugiego turnusu półkolonii w Zgierzu, który trwał od 10 do 21 sierpnia 2015 r., koloniści odwiedzili abpa Marka Jędraszewskiego oraz zwiedzali bazylikę archikatedralną w Łodzi.

Skip to content