Relacja z Dnia Skupienia

28 listopada 2015 r. odbył się Dzień Skupienia Akcji Katolickiej Archidiecezji Łódzkiej. W spotkaniu uczestniczyli członkowie Akcji Katolickiej wraz z Księżmi Asystentami, a także sympatycy i zaproszeni prelegenci. Celem Akcji Katolickiej jest dążenie do najpełniejszego poznania ewangelicznych prawd wiary, ich rozumienia i realizowania w codziennym życiu.

KLIKNIJ BY POWIĘKSZYĆ

Dzień skupienia, to sposobność spotkania się, wymienienia swoich doświadczeń z podejmowanych działalności, ale troska o wspólny rozwój duchowy. Hasłem przewodnim tegorocznego spotkania było: „Nowe życie w Chrystusie”, a także 1050 Rocznica Chrztu Polski. Hasło towarzyszące spotkaniu, nawiązywało do ogłoszonego przez Papieża Franciszka roku „Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia”. Papież w bulli, ogłaszającej rok liturgiczny w kościele, przypomniał, że tajemnica miłosierdzia jest dla nas źródłem radości, ukojenia i pokoju. W Polsce zbiega się to z rocznicą Chrztu Polski.

W trakcie dnia przybyli goście wysłuchali prelekcji ks. dra hab. Jana Wolskiego „Bez miłosierdzia nie można podobać się Bogu – współczesne oblicze wyobraźni miłosierdzia”. Mogliśmy również wysłuchać prelekcji Siostry Marii Dolorosy ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia na temat „Miłosierdzie Boże w słowie, czynie i modlitwie – S. Faustyna jako Apostołka Bożego Miłosierdzia, polecenia Pana Jezusa. Miłosierdzie dziś”. Uczestniczący w spotkaniu ks. dr. Przemysław Góra przybliżył obecnym temat przygotowań do Światowych Dni Młodzieży, a ks. dr Andrzej Blewiński mówił o „Roli chrztu w życiu człowieka”. Wspólny czas, a także rozważania poruszane w prelekcjach, to także zachęcenie do zamyślenia się na świadomością Bożej obecności, miłosierdzia w życiu codziennym, które ma być naszą stałą wewnętrzną postawą. Ta stała postawa naznaczona wrażliwością na drugiego człowieka, to są nasze intencje, zachowania, postawy które przyjmujemy w codzienności.

Zwieńczeniem naszego Dnia Skupienia była Msza św. koncelebrowana przez Ks. Biskupa Marka Marczaka. W słowach homilii zachęcał do refleksji i przemyśleń, a także ukazywał kierunki działania dla Akcji Katolickiej, a tym samym zachęcał do większej aktywności w parafiach, diecezjach.

Ostatnim punktem naszego spotkania była wspólna modlitwa Koronką do Miłosierdzia Bożego poprowadzoną przez Ks. Marcina Jarzenkowskiego z Wydziału Duszpasterskiego.

Był to dla członków Akcji Katolickiej czas refleksji, wzrostu duchowego, a także miłych spotkań i rozmów.

Marianna Strugińska-Felczyńska

 

Skip to content