Uroczystość Chrystusa Króla

W ostatnią niedzielę Roku Liturgicznego w Kościele katolickim (przypadającą 25 grudnia 2018 r.) przeżywamy wspomnienie Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. Akcja Katolicka Archidiecezji Łódzkiej w wigilię wspomnienia Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata święta patronalnego przeżywała swoje uroczystości w katedrze. Mszy Świętej przewodniczył oraz homilię wygłosił arcybiskup Grzegorz Ryś.
Uroczystość została ustanowiona przez papieża Pius XI w 1925 r. na zakończenie roku jubileuszowego. Papież poświęcił temu wydarzeniu encyklikę Quas Primas. Kiedy w roku 1930 Pius XI zatwierdzał statut dla polskiej Akcji Katolickiej, usankcjonował jego zapis mówiący, że świętem patronalnym stowarzyszenia będzie właśnie święto Chrystusa Króla. Po reaktywowaniu w latach 90-ych XX wieku przejęto tradycję obchodów tej uroczystości jako głównego święta Akcji Katolickiej w Polsce.
W Archidiecezji Łódzkiej Akcja Katolicka została reaktywowana 16 października 1996 r. dekretem abp. Władysława Ziółka, nawiązująca do bogatych, przedwojennych tradycji.
Pierwszym Asystentem kościelnym Ksiądz Arcybiskup mianował ks. dr. Marka Stępniaka.
Pierwszym prezesem w 1998 r. Ks. Arcybiskup łódzki mianował Mirosława Ciepłuchę. Aktualnym Asystentem Akcji Katolickiej jest ks. prałat Ireneusz Kulesza proboszcz Archikatedry w Łodzi a prezesem Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Marianna Strugińska-Felczyńska.
Podczas homilii Arcybiskup zapytał członków Akcji Katolickiej – Czy przyjmiecie Królestwo Jezusa Chrystusa?
Królestwo Jezusa jest zupełnie czymś innym od wszystkich królestw ziemskich. Najczęściej wyobrażamy sobie królów siedzących na wspaniałych tronach i często przy użyciu przemocy rządzących narodami. Tymczasem obraz Chrystusa Króla jest zupełnie inny.
Kaznodzieja powiedział „to dziwny Król bo króluje na krzyżu. Zamiast kosztownych strojów – płaszcz szkarłatny, zamiast złotej korony wieniec z ciernia, zamiast tronu krzyż”.
Ten jedyny Król ludzkich serc, ludzkiego ducha; Królem, którego władztwo nie jest z tego świata, przekazał Mu Jego Ojciec (por. Łk22,29).
Narzędziem Jego władzy są ludzie którzy są z prawdy. Co innego znać prawdę a co innego pokazać prawdę w swoim postepowaniu”.
Nie patrzmy na tych, którzy sprawują nad nami takie czy inne rządy. Zacznijmy od siebie i rozstrzygnijmy ten problem: ile jest w moim codziennym życiu, w podejmowaniu decyzji życiowych, nawet tych najdrobniejszych; w odniesieniu do drugiego człowieka, w moich myślach, słowach i uczynkach – ile jest w tym wszystkim królowania Chrystusa.
Arcybiskup odpowiedział że „Królestwa Boże jest w Was”. Na zakończenie Mszy Św. prezes podziękowała za przewodniczenie liturgii arcybiskupowi, słowo skierowane do członków i sympatyków Akcji Katolickiej. Podczas liturgii zostali przyjęci nowi członkowie Akcji Katolickiej. Po zakończeniu wszyscy udali się na agapę.
Przed Mszą świętą była konferencja prof. dra hab. Mariana Drozdowskiego, historyka PAN z Warszawy nt. „Narodziny niepodległości w Łodzi”. Profesor przybliżył nam sytuacje, osoby, które miały wpływ na narodziny niepodległości.
Przed uroczystościami grupa członków Akcji Katolickiej ze Zgierza była w Muzeum, gdzie mieszkała Św. Siostra Faustyna oraz w parku Wenecja (obecnie Słowackiego, gdzie Św. Faustyna podczas zabawy ujrzała Jezusa Chrystusa obok siebie, Jezusa umęczonego, obnażonego z szat, okrytego całego ranami, który powiedział te słowa „dokąd cierpiał będę i dokąd Mnie zwodzić będziesz”.
Dziękuję Ks. Asystentowi Akcji Katolickiej Archidiecezji Łódzkiej, księżom Asystentom Parafialnych Oddziałów Akcji Katolickiej, Członkom i sympatykom którzy uczestniczyli w Święcie patronalnym Akcji Katolickiej oraz pomagali go zorganizować.

Marianna Strugińska-Felczyńska
Zdjęcia: Maria Niedziela, Marianna Strugińska-Felczyńska

Skip to content