NAJŚWIĘTSZA MARYJA PANNA RÓŻAŃCOWA

Tytuł używany przez wyznawców katolicyzmu w określeniu do Maryi. W odmienności od innych tytułów i wezwań maryjnych ten tytuł nie jest związany z określonym wizerunkiem, figurą, sanktuarium, a z modlitwą i nabożeństwem różańcowym.

7 października w Kościele Katolickim obchodzone jest święto Najświętszej Maryi Panny Różańcowej. Dzień ten jest rocznicą bitwy pod Lepanto, która miała miejsce w 1571 r. Sukces przypisano wstawiennictwu Maryi, do której kierowano modlitwę różańcową. Na pamiątkę papież Pius V, który doznał wizji przedstawiającej pomyślny dla chrześcijan przebieg walki ustanowił ten dzień Świętem Matki Boskiej Zwycięskiej, a jego następca Grzegorz XIII przemianował je na Święto Najświętszej Maryi Panny Różańcowej. Od 1716 roku świętowano ten dzień na całym świecie w pierwszą niedzielę października. Od 1969 roku, decyzją Pawła VI święto obchodzone jest 7 października.

Na świecie znajdują się liczne miejsca, w których modlitwa różańcowa ma szczególne znaczenie i według legendy założyciel dominikanów – Dominik Guzman otrzymać miał różaniec od Matki Bożej w objawieniu jakiego doświadczył. Współcześnie kult modlitwy różańcowej związany jest z kultem i objawieniami Najświętszej Maryi Panny i prośbą o nieustanną modlitwę różańcową.

Skip to content