75-LECIE PARAFII MATKI BOŻEJ DOBREJ RADY W ZGIERZU

Naszym celem jest człowiek, którego nie ma w tej chwili w Wieczerniku! My jesteśmy posłani, aby wyjść do niego w takiej wielkiej kulturze bycia dla niego, skupienia się na nim, słuchania jego historii, jego języka, jego wartości i jego myślenia. – mówił abp Grzegorz Ryś.

Dokładnie 17 kwietnia 1948 roku – a więc 75 lat temu – ksiądz biskup Michał Klepacz, ówczesny biskup łódzki powołał do istnienia parafię pw. Matki Bożej Dobrej Rady w Zgierzu. Z tej okazji – dziś wieczorem w zgierskiej parafii odbyło się dziękczynienie za 75 lat istnienia wspólnoty parafialnej. Uroczystej liturgii – która zgromadziła parafian, kapłanów dawniej posługujących w parafii oraz duchownych z dekanatu – przewodniczył i homilię wygłosił abp Grzegorz Ryś.

W słowach wprowadzenia do liturgii ksiądz proboszcz Andrzej Blewiński przedstawiając rys historyczny  parafii powiedział między innymi – przez 75 lat posługę proboszczowską sprawowali tutaj: ks. Szczepan Rembowski 1948–1952, ks. Edwin Grochowski 1952–1957, ks. Szczepan Rembowski 1957–1962, ks. Stanisław Bott 1962–1974, ks. Tadeusz Sujkowski 1974–1984, ks. Władysław Wójcik 1984–1997, ks. Henryk Góra 1997–2007, a ja posługę tę pełnię od 2007 roku. Przez 75 lat posługę wikariuszowską sprawowało tutaj 57 kapłanów. W naszej parafii – możemy się cieszyć z faktu iż wyszło stąd 13 kapłanów, 3 siostry zakonne i 1 ojciec misjonarz. Za tymi cyframi kryją się fakty i wydarzenia. Dobrze, że są jubileusze, które pozwalają nam poznać przeszłość wykreować teraźniejszość i nakreślić plany na przyszłość. – zauważył proboszcz parafii.

O wyjściu po za siebie – wyjściu z Wieczernika do misji – mówił w swoim słowie skierowanym do uczestników liturgii metropolita łódzki. – Kościele Święty wyjdź z tego Wieczernika! Znamy się tutaj wszyscy po imieniu, fajnie nam tutaj, bo pamiętamy Jezusa, który był z nami w tym Wieczerniku. Jezus mówi: nie! Jezus nam posyła Ducha, który nas wyrzuca na zewnątrz i wyrzuca nas na zewnątrz w postawie miłości, słuchania, akceptacji i przyjęcia drugiego. To jest to odkrycie, że nasz cel jest po za nami! Naszym celem jest człowiek, którego nie ma w tej chwili w Wieczerniku! My jesteśmy posłani, aby wyjść do niego w takiej wielkiej kulturze bycia dla niego, skupienia się na nim, słuchania jego historii, jego języka, jego wartości i jego myślenia. – podkreślił duchowny.

– W tym wychodzeniu przychodzi również moment głoszenia Chrystusa z naszej strony, ale to głoszenie jest  sensowne tylko wtedy, kiedy wcześniej pokażemy temu człowiekowi, że nam na nim bardzo zależy! Zależy nam na człowieku, którego nie ma! – tłumaczył abp Ryś.

Hierarcha zauważył, że – jest świat, o którym pierwsza myśl nasza jest taka – świat jest wrogi, świat jest przeciwny. Jezus nas posyła w taką rzeczywistość. Kościół jest dla misji. W Kościele musi być przyznane pierwszeństwo jego misji apostolskiej. Dlaczego?  Dlatego, że wtedy, kiedy się koncentrujemy na misji, i kiedy ją podejmujemy, to ona przynosi nam w darze cały szereg wielkich rzeczy, na których nam też zależy. Skupienie się na misji nas nawraca.-  podkreślił duchowny.

Kończąc homilię kaznodzieja tłumaczył – w Kościele pierwszeństwo jest dla misji, wtedy Kościół kwitnie, wtedy Kościół się nawraca – tak jak Apostołowie, wtedy Kościół się uświęca, Kościół się odnawia, Kościół się jednoczy, a to wszystko przychodzi z misją. To nie jest żaden przypadek, że wy na wasz jubileusz 75 -lecia parafii otrzymujecie ten tekst. Zamiast się skupiać na sobie, rozważać – co tu nam potrzeba na to 75-lecie parafii, odkryjcie to Słowo Jezusa, bo to czego wam potrzeba jest zawarte w tym zdaniu – idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu. – zakończył.

Liturgię zakończyła procesja eucharystyczna z Najświętszym Sakramentem i Te Deum Laudamus wyśpiewane Bogu jako dziękczynienie za 75 lat istnienia zgierskiej parafii.

Parafia pw. Matki Boskiej Dobrej Rady w Zgierzu została erygowana przez biskupa Michała Klepacza dnia 17 kwietnia 1948 r. Obecny kościół murowany z trzema nawami został wybudowany w latach Konstrukcja murowana – bezstylowa – wzniesiona z cegły ceramicznej oraz kamienia. Strop żelbetowy, kasetonowy, dach dwuspadowy konstrukcji drewnianej, pokryty blachą ocynkowaną zabezpieczoną farbami antykorozyjnymi. Świątynia konsekrowana 20 kwietnia 1980 roku przez bpa Józefa Rozwadowskiego. Kapitalny remont świątyni odbył się w latach 2009–2011.

W ołtarzu głównym znajduje się obraz patronki parafii Matki Boskiej Dobrej Rady. W nawie bocznej usytuowano figurę Ojca Świętego Jana Pawła II poświęconą 1 V 1994 r. przez bpa Bohdana Bejze. Ołtarz boczny z prawej został poświęcony NMP Nieustającej Pomocy oraz postaciom: św. Jana Pawła II, bł. ks. Jerzego Popiełuszki, oraz bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. Ołtarz boczny z lewej strony zawiera scenę Przemienienia Pańskiego na tle Zgierza. Na chórze znajduję się organy 24-głosowe zamontowane w kwietniu 1951 r. Na dzwonnicy wzniesionej obok świątyni zawieszono dzwony: Maksymilian, Maria i Szczepan – poświęcone 12 X 1975 r. przez bpa Bohdana Bejze.

Autor: ks. Paweł Kłys

 

 

 

Skip to content