UFNI W OPIEKĘ MARYI

Ogólnopolska Pielgrzymka Akcji Katolickiej na Jasną Górę

W dniu 20.06.2015 członkowie i sympatycy  Akcji Katolickiej Archidiecezji Łódzkiej uczestniczyli  w spotkaniu w Częstochowie na Ogólnopolskiej Pielgrzymce Akcji Katolickiej. Z ramienia Kościoła towarzyszył grupie ks. Stefan Bujak, wikariusz z parafii Matki Bożej Dobrej Rady w Zgierzu.  Tegoroczna pielgrzymka przebiegała pod hasłem „UFNI W OPIEKĘ MARYI” i połączona była z  obchodami 20-lecia  działalności Akcji Katolickiej w Polsce.

Pielgrzymka rozpoczęła sie od spotkania w Bazylice Archikatedralnej  Świętej Rodziny o godzinie 9.00, gdzie zebranych (około 3 tysięcy członków i sympatyków diecezjalnych oddziałów Akcji Katolickiej) powitał  ks. abp Wacław Depo – metropolita częstochowski oraz Krajowy Asystent Akcji  Katolickiej ks. bp Marek Solarczyk  wraz z  panią prezes Akcji Katolickiej Haliną Szydełko.

Następnie  w rozmodleniu i radości pielgrzymi przeszli Aleja Najświętszej Maryi Panny na Jasną Górę, gdzie odprawiona została uroczysta liturgia (o godzinie 11.30), której przewodniczył i wygłosił homilię biskup Marek Solarczyk, asystent kościelny stowarzyszenia. Ewangelia sobotnia o służeniu Bogu i mamonie doskonale poruszyła istotę Akcji Katolickiej oraz pobudziła do refleksji nad okrągłym jubileuszem i kierunkami dalszego rozwoju stowarzyszenia. Dotyczyła ona bowiem zawierzenia i ufności Bogu, umiejętności dokonywania wyboru prawdziwych i szlachetnych wartości oraz służby drugiemu człowiekowi. Zatem poruszała  istotę najważniejszych wartości do których jest  powołana Akcja Katolicka – czyli nasycenie życia społecznego wartościami chrześcijańskimi.

Biskup Marek Solarczyk przypomniał o apelu Ojca Świętego Jana Pawła II, który wskazał na ważne znaczenie Akcji Katolickiej – „Trzeba więc, aby na nowo odżyła. Bez niej bowiem infrastruktura zrzeszeń katolickich w Polsce byłaby niepełna”. Ponadto Biskup Solarczyk mówił o potrzebie nieustannej refleksji członków Akcji Katolickiej i dawaniu przez nich autentycznego świadectwa chrześcijańskiego życia,  niesieniu pomocy i  wzajemnego wsparcia.

Na zakończenie Eucharystii nastąpiło zawierzenie działalności Akcji Katolickiej w Polsce Matce Bożej Częstochowskiej. Spotkanie pozwoliło na przeżycie   jedności wspólnotowej stowarzyszenia, wymianę doświadczeń oraz określenie priorytetów dla Akcji Katolickiej w poszczególnych diecezjach.

Aneta Mikołajczyk

OGÓLNOPOLSKA PIELGRZYMKA AKCJI KATOLICKIEJ, Częstochowa, 19-20.06.2015 r.

PROGRAM

19 czerwca – piątek

konferencja „Przed II Kongresem Akcji Katolickiej” Dom Formacyjny Wyższego Seminarium Duchownego (ul. św. Barbary 41)
17.00 – otwarcie konferencji – Halina Szydełko, prezes Zarządu KIAK
17.15  – słowo Krajowego Asystenta Akcji Katolickiej Bp. Marka Solarczyka
referat I – ks. prof. Tadeusz Borutka
referat II – Jan Stefanek, prezes Zarządu KIAK II kadencji
referat III – Halina Szydełko prezes Zarządu KIAK
21.00 – Apel Jasnogórski – Kaplica Matki Boskiej – Bp Marek Solarczyk

20 czerwca – sobota

9.00  Katedra
– Słowo pasterskie abp. Wacława Depo, Metropolity Częstochowskiego
– słowo  prezes Haliny Szydełko
– słowo bp. Marka Solarczyka
– wystąpienia zaproszonych gości
10.15 – przejście na Jasną Górę
11.15  – powitanie na Szczycie Jasnogórskim
11.30 – Msza św. na Szczycie Jasnogórskim pod przewodnictwem i z kazaniem bp. Marka Solarczyka Krajowego Asystenta Akcji  Katolickiej

Skip to content