Czy 3 maja – Uroczystość NMP Królowej Polski – uczestnictwo we Mszy św. jest obowiązkowe?

W dniu 3 maja Kościół w Polsce obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, Głównej Patronki Polski. Msze święte w intencji Ojczyzny celebrowane są w całej Polsce zaś Msze w parafiach organizuje się według porządku niedzielnego. Święto 3 maja wyraża wiarę narodu w szczególną opiekę Bożą, jakiej Polacy doświadczali i doświadczają za pośrednictwem Maryi.

Dzień 3 maja to również narodowe Święto Konstytucji 3. Maja.

 

Uroczystość NMP Królowej Polski nawiązuje do obrony Jasnej Góry przed Szwedami w 1655 r. i ślubów króla Jana Kazimierza, w których powierza on królestwo opiece Matki Bożej oraz do uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Pius X w 1908 r. zezwolił na wpisanie wezwania „Królowo Polski” na stałe do Litanii Loretańskiej. W tym samym roku ustanowił dla diecezji lwowskiej święto Królowej Polski.

Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę w 1918 r. biskupi zwrócili się do Stolicy Apostolskiej z prośbą rozszerzenia tego święta na cały kraj. Jako datę zaproponowano dzień 3 maja, na pamiątkę pierwszej polskiej Konstytucji, która realizowała część ślubowań króla Kazimierza. Papież Benedykt XV zatwierdził święto dla Kościoła w Polsce w 1920 r. Jest ono obchodzone w całym kraju oficjalnie od 1923 r., kiedy to papież Pius XI w 1923 r. zatwierdził święto Maryi Królowej Polski na dzień 3 maja.

W 1962 r. Jan XXIII ogłosił Maryję Królową Polski główną patronką i niebieską opiekunką naszego narodu, razem ze świętymi biskupami i męczennikami Stanisławem i Wojciechem. Po reformie liturgicznej w 1969 r. święto zostało podniesione do rangi uroczystości na prośbę kard. Stefana Wyszyńskiego. Od 1992 r. (tak, jak w okresie międzywojennym) dzień ten jest świętem narodowym Polski – dla upamiętnienia zarówno uchwalenia Konstytucji w r. 1791, jak i święta Królowej Polski.

3 maja 1966 r. Episkopat Polski pod przewodnictwem Prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego dokonał Milenijnego Aktu Oddania Polski w Macierzyńską Niewolę Miłości za Wolność Kościoła w Polsce i na świecie. Tekst Aktu zatwierdził papież Paweł VI nazywając „aktem religijnym najwyższej rangi”.

Zobacz więcej o Uroczystości NMP Królowej Polski —> na Brewiarz.pl


Słowa Ewangelii według Świętego Jana (J 19, 25-27)

“Obok krzyża Jezusowego stały: Matka Jego i siostra Matki Jego, Maria, żona Kleofasa, i Maria Magdalena.

Kiedy więc Jezus ujrzał Matkę i stojącego obok Niej ucznia, którego miłował, rzekł do Matki: «Niewiasto, oto syn Twój». Następnie rzekł do ucznia: «Oto Matka twoja».

I od tej godziny uczeń wziął Ją do siebie.”

Zobacz —> Czytania liturgii Mszy św. z dnia 3 maja 2024 roku

 

Uroczystości 3 maja 2024 r. na Jasnej Górze

Dzień 3 maja to jedno z największych świąt maryjnych w Polsce i jeden z największych odpustów na Jasnej Górze.

Na program uroczystości jasnogórskich, które rozpoczną się już w czwartek, 2 maja złożą się m.in. o godz. 18.00 w Bazylice Koncert Maryjny w wykonaniu jasnogórskich chóru, o godz. 18.30 odbędzie się Procesja Maryjna po Wałach. Apel Jasnogórski o 21.00 poprowadzi abp Tadeusz Wojda, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, a nocne czuwanie podejmie Bractwo NMP Królowej Korony Polski przeżywające swoje święto patronalne.

 

3 maja w uroczystość NMP Królowej Polski o godz.10.00 rozpocznie się modlitewne czuwanie: „W oczekiwaniu na beatyfikację sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej” połączone z możliwością podjęcia duchowej adopcji dziecka poczętego.

Suma odpustowa odprawiona zostanie o godz. 11.00. Celebrować ją będą przedstawiciele Konferencji Episkopatu Polski na czele z przewodniczącym abp. Tadeuszem Wojdą, który wygłosi kazanie. Ponowiony zostanie Milenijny Akt Oddania Polski w Macierzyńską Niewolę Maryi, Matce Kościoła za Wolność Kościoła Chrystusowego.

Eucharystię celebrowaną w Bazylice o godz. 19.00 pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego poprzedzi o 18.30 procesja eucharystyczna po Wałach. Uroczystość zwieńczy Apel Jasnogórski z udziałem Wojska Polskiego z racji święta Konstytucji 3 maja.

Zobacz więcej —> jasnagora.com: Do Tej, która panuje przez miłość – Przeor Jasnej Góry zaprasza na uroczystość Królowej Polski

Posłuchaj zaproszenia Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski:

 


Czy 3 maja w uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski uczestnictwo we Mszy św. jest obowiązkowe?

Zgodnie z kanonami 1247 i 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego, w święta nakazane wierni są zobowiązani uczestniczyć we Mszy świętej i powstrzymać się od wykonywania tych prac i zajęć, które utrudniają oddawanie Bogu czci, przeżywanie radości właściwej dniowi Pańskiemu oraz korzystanie z należnego odpoczynku duchowego i fizycznego.

Mimo wyjątkowego charakteru uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, wierni w Polsce nie są zobowiązani w dniu 3 maja do udziału we Mszy św. i do powstrzymywania się od prac niekoniecznych. Świętami nakazanymi w Kościele w Polsce są bowiem:

• uroczystość Narodzenia Pańskiego (25 grudnia)

• uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki (1 stycznia)

• uroczystość Objawienia Pańskiego – Trzech Króli (6 stycznia)

• uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego – Wielkanoc (niedziela, 31 marca 2024)

• Wniebowstąpienie Pańskie (niedziela, 12 maja 2024)

• uroczystość Zesłania Ducha Świętego – Zielone Świątki (niedziela, 19 maja 2024)

• uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa – Boże Ciało (30 maja 2024)

• uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia)

• uroczystość Wszystkich Świętych (1 listopada).

oraz wszystkie niedziele w ciągu roku (w całym Kościele powszechnym).

Polscy biskupi zachęcają jednak w liście pasterskim z 2003 roku:

Chociaż takie uroczystości i święta, jak: Niepokalane Poczęcie, świętego Józefa, świętych Apostołów Piotra i Pawła, Matki Bożej Gromnicznej, Poniedziałek Wielkanocny, święto Najświętszej Maryi Panny, Matki Kościoła (poniedziałek do Zesłaniu Ducha Świętego), świętego Szczepana, nie są świętami nakazanymi, to jednak zachęcamy wiernych, by zgodnie z wieloletnią tradycją brali wtedy udział w liturgii (…) Zachęcamy także wiernych do pełnego udziału w Eucharystii przez przyjęcie Komunii świętej.

Za—> List Episkopatu Polski na temat przykazań kościelnych

Zobacz też —> Święta nakazane w Polsce – Kiedy uczestnictwo we Mszy św. jest obowiązkowe?

Fot. Krzysztof Świertok / Jasna Góra

Skip to content