ŚWIATOWY DZIEŃ ŻYCIA KONSEKROWANEGO

Przypadające 2 lutego święto Ofiarowania Pańskiego, to zgodnie z decyzją Jana Pawła II od 1997 r. Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Termin 2 lutego nie jest przypadkowy, wtedy bowiem przypada święto Ofiarowania Pańskiego. Jest to nawiązanie do poświęcenia Maryi, która ofiarowała Panu Bogu najcenniejszy dar jaki można sobie wyobrazić, czyli własnego syna Jezusa Chrystusa, a także swoje życie.

W Polsce jest blisko 31,1 tys. osób konsekrowanych. W klasztorach kontemplacyjnych w Polsce żyje około 1250 mniszek, w tym 1198 w klasztorach należących do konferencji klauzurowej. Wśród nich jest 1081 profesek wieczystych – poinformowała Konferencja Przełożonych Żeńskich Klasztorów Kontemplacyjnych w Polsce. Według danych Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Polsce w 105 żeńskich zgromadzeniach zakonnych tzw. czynnych żyło 16 tys. 764 sióstr w domach 2071. Według danych Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce zrzeszającej 59 zgromadzeń w naszym kraju było 11 020 zakonników.

Dzień Życia Konsekrowanego ustanowił w Kościele w 1997 roku, Ojciec Święty Jan Paweł II. Przypada on zawsze w uroczystość Ofiarowania Pańskiego, 2 lutego. Tego dnia osoby konsekrowane gromadzą się w Kościołach lokalnych na wspólnej modlitwie. W czasie uroczystej liturgii w kościołach katedralnych odnawiają swoje śluby i przyrzeczenia. „Życie konsekrowane znajduje się w samym sercu Kościoła, jako element o decydującym znaczeniu dla jego misji, ponieważ wyraża najgłębszą istotę powołania chrześcijańskiego” – napisał papież Jan Paweł II w wydanej w roku 1996 posynodalnej adhortacji apostolskiej „Vita consecrata” o życiu konsekrowanym i jego misji w Kościele i świecie. „Celem Światowego Dnia Życia Konsekrowanego jest najpierw wyrażenie wdzięczności i podziękowania Bogu za dar życia zakonnego, za ten szczególny charyzmat dany dla dobra całego Kościoła” – wskazał jezuita o. Wiesław Kulisz dyr. Wydziału Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego w archidiecezji warszawskiej.

Zaznaczył, że konsekrowani 2 lutego „pragną zamanifestować swoją obecność i przynależność do Chrystusa, będącą swoistym znakiem i zapowiedzią innego – niż ziemski – świata, rzeczywistości nieba”. „Celem jest też modlitwa o nowe powołania do tego stanu, by nigdy nie brakowało świadków Chrystusa, którego powołani pragną naśladować przez śluby czystości, ubóstwa i posłuszeństwa” – zaznaczył jezuita. Wskazał, że „osoby konsekrowane mają z woli Chrystusa stawać się nowym zaczynem, solą ziemi i światłem świata”.

Główne obchody Światowego Dnia Życia Konsekrowanego odbywają się w Stolicy Apostolskiej czyli w Watykanie. W Bazylice Świętego Piotra. Później zwierzchnik Kościoła Katolickiego spotka się z zakonnikami i zakonnicami i innymi osobami, które ofiarowały swoje życie Bogu. Światowy Dzień Życia Konsekrowanego obchodzony jest również uroczyście w Polsce. Kraju, z którego pochodzi pomysłodawca święta Jan Paweł II.

Każda edycja Światowego Dnia Życia Konsekrowanego ma swoje hasło przewodnie np.:
– Światło życia konsekrowanego,
– Przypatrzmy się powołaniu naszemu,
– Otoczmy troską życie,
– Kościół naszym domem,
– Światło życia konsekrowanego.

Dla pozostałych ciekawym doświadczeniem powinien być udział w mszy świętej w dniu Światowego Dnia Życia Konsekrowanego. Można też ofiarować kwiaty osobie konsekrowanej lub złożyć darowiznę na rzecz wybranej wspólnoty zakonnej.

Marek Rybak

Skip to content