100-lecie Odzyskania Niepodległości Polski

 „Gdy gaśnie pamięć ludzka dalej mówią kamienie”
Prymas Stefan Wyszyński

Dla uczczenia 100-lecia Odzyskania Niepodległości Polski w 2018 roku Asystent Akcji Katolicki Archidiecezji Łódzkiej ks. Ireneusz Kulesza zorganizował spacer po Starym cmentarzu przy ulicy Ogrodowej, zapraszając członków i sympatyków wszystkich Parafialnych Oddziałów Akcji Katolickiej. Podczas spaceru wspominaliśmy bohaterów, zapaliliśmy znicze, wspólna modlitwa, chwila zadumy nad nagrobkami tych, którzy walczyli o Wolną Polskę. W spacerze uczestniczyli członkowie Akcji Katolickiej, ks. Asystent, członkowie Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych, osoby które chciały zapoznać się z historią bohaterów poległych w obronie wolności Polski oraz przewodnik Piotr Machlański. Przewodnik przybliżył zwiedzającym historię łódzkiej nekropolii oraz różne ciekawostki historyczne związane z dziejami Starego Cmentarza. Na początku przypomniał nam drogę do Niepodległości i wydarzenia, które miały wpływ na jej odzyskanie: Powstanie Kościuszkowskie, Powstanie Styczniowe, Powstanie Listopadowe, Powstanie Warszawskie, miejsca bitew pod Dobrą związaną z Powstaniem Styczniowym oraz inne wydarzenia historyczne, które miały wpływ na odzyskanie niepodległości w Polsce. Wspomniał o bohaterskiej postawie Polaków, którzy przelewali krew, aby odzyskać wolność Polski. W spacerze uczestniczyło około 80-90 osób.

Stary Cmentarz w Łodzi jest jedną z najważniejszych łódzkich nekropolii. Założono go w 1855 roku, a w 2015 został uznany pomnikiem historii. Jest miejscem pochówku wielkich przemysłowców, lekarzy, prawników, przedstawicieli starych łódzkich rodów, uczestników walk o niepodległość kraju i wielu ludzi zasłużonych dla rozwoju miasta, jego sztuki i oświaty. Ponad 200 grobowców zostało wpisanych do rejestru zabytków. Niektóre to wręcz perełki cmentarnej architektury. W kwaterze znajdującej się wzdłuż muru znajduje się symboliczny grób dedykowany pamięci zamordowanych i poległych oficerów Armii Krajowej – zapaliliśmy znicz.

Oto niektóre z grobowców, przy których się zatrzymaliśmy spacerując „Szlakiem Niepodległości” a przewodnik przybliżył historię:

Grobowiec Benedykta Grzymały-Pęczkowskiego, kaprala Legionów Polskich i kapitana słynnego 28. Pułku Strzelców Kaniowskich, który zginął w obronie Warszawy w 1920 roku w bitwie pod Radzyminem. Są na nim ciekawe płaskorzeźby ze scenami batalistycznymi.

Nagrobek Stefana Pogonowskiego (1895-1920), który był dowódcą 28. Pułku Strzelców Kaniowskich i brał udział w bitwie warszawskiej pod Radzyminem, gdzie odznaczył się wielką odwagą. Pośmiertnie został odznaczony Krzyżem Orderu Virtuti Militari. Na jego grobie widnieje napis: „Największemu z rycerzy poległych w obronie ojczyzny przed nawałnicą bolszewicką w 1920 roku”.

Grobowiec Marii z Roszkowskich Szoslandowej, lekarki i żołnierza powstania warszawskiego.

Tuż przy murze oddzielającym cmentarz katolicki i prawosławny znajduje się grób generała brygady Edwarda Franciszka Pfeiffera (1895-1964). Na nagrobku można przeczytać, że był dowódcą Śródmieścia w powstaniu warszawskim, harcmistrzem, uczestnikiem walk o wyzwolenie w I i II wojnie światowej.

Grobowiec – symbol harcerzy z Chorągwi Łódzkiej ZHP.

Pomnik Józefa Sobolewskigo (1900-1920), podporucznik 9. Pułku Legionowego Wojsk Polskich, zginął również śmiercią bohaterską. Na grobie jest portret legionisty, a na szczycie pomnika – wojskowy hełm, karabin i dębowe liście.

Przy głównej alejce zwraca uwagę pomnik Jana Ostrowskiego (pseudonim Osa) – legionisty poległego w powstaniu warszawskim, odznaczonego Krzyżem Virtuti Militari. Był członkiem KDW – AK. W tym samym grobie jest również pochowana Janina Ostrowska-Wardziak (1926-2000) – łączniczka AK.

Grób powstańców Listopadowych – 1831 rok – Wojciech Feliks Zarzyccy.

Symboliczny grób Aleksego Rżewskiego (1885-1939). Był działaczem politycznym, żołnierzem POW, radnym miejskim, a od 1919 roku pierwszym prezydentem Łodzi w II RP. Później został starostą powiatu łódzkiego i notariuszem. Zamordowany przez Niemców w 1939 roku.
Grób Piotrowiczów Konstantego (1836-1863) i Marii (1842-1863). Piotrowiczowie, byli nauczycielami z Chocianowic, powstańcami styczniowymi. Walczyli pod Dobrą 24 lutego 1863 roku.

Kaplica Gojżewskiego jest pięknym symbolem wielokulturowej przeszłości Łodzi. Znajduje się na granicy cmentarza katolickiego i prawosławnego. Po jednej stronie jest pochowana Aleksandra Gojżewska, która była katoliczką, po drugiej jej mąż wyznania prawosławnego.

Na zakończenie wspólnie odmówiliśmy cząstkę różańca w intencji zmarłych. Wszyscy byli zadowoleni z przybliżenia historii drogi do niepodległości, przedstawienia bohaterskiej postawy poległych w obronie wolnej Polski, zaproponowaliśmy dalszą kontynuację spacerów po cmentarzach.

Marianna Strugińska-Felczyńska

Skip to content