Uroczystości Jubileuszu 100. rocznicy powstania Diecezji Łódzkiej z udziałem Episkopatu Polski

W związku z jubileuszem 100. rocznicy powołania do istnienia Diecezji Łódzkiej w dniach 5 – 6 października 2020 r. w Łodzi i Pabianicach miało miejsce 387. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski. Dzień wcześniej tj. w niedzielę 4 października w 15 świątyniach Archidiecezji Łódzkiej księża biskupi przewodniczyli uroczystym celebrom, podczas których wygłosili homilię, a następnie ogłosili Rok Jubileuszowy. W Kolegiacie Łaskiej bp Edward Dajczak – biskup diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej przewodniczył Mszy Świętej, podczas której ogłosił rozpoczęcie Roku Jubileuszowego.

Podczas dwudniowych obrad Konferencji Episkopatu Polski, w czasie których poruszane były aktualne sprawy Kościoła Katolickiego w Polsce, odbyły się uroczyste celebry z udziałem mieszkańców Archidiecezji Łódzkiej. W poniedziałek 5 października br. o godz. 18:00 liturgia połączona z ogłoszeniem Roku Jubileuszowego z udziałem Episkopatu Polski celebrowana była w łódzkiej bazylice archikatedralnej.

Natomiast we wtorek 6 października br. o godz. 7:00 Msza święta z udziałem księży arcybiskupów i biskupów celebrowana była w kościele parafialnym pw. św. Mateusza w Pabianicach, gdzie przed laty przed cudownym obrazem Matki Bożej modlił się Rajmund Kolbe, późniejszy św. Maksymilian.

 

Skip to content