Najlepsze miejsce na zimowiska

Akcja Katolicka w Zgierzu od lat wspólnie z parafią Matki Bożej Dobrej Rady zajmuje się organizacją czasu wolnego dla dzieci i młodzieży. Oprócz prowadzenia świetlicy środowiskowej organizowane są zimowiska, półkolonie letnie, wyjazdy dla dzieci oraz udział w różnych konkursach.

W tym roku podczas półkolonii dzieci miały wiele atrakcji dzięki wsparciu z Urzędu Miasta Zgierza, współpracującymi z Akcją Katolicką fundacjami oraz zaangażowaniu członków i sympatyków Akcji Katolickiej.

Dzięki wsparciu wybraliśmy się do Miasta Niepokalanej. Zwiedzanie zaczęliśmy od udziału w Mszy Świętej. Niepokalanów to miejsce oddane Niepokalanej na Jej wyłączną własność. Założyciel tego grodu Matki Bożej, św. Maksymilian Maria Kolbe, przybył tu w 1927 r. wraz z grupą 20 braci. W szczerym polu postawił figurkę Niepokalanej. Takie były skromne początki. Najdroższym miejscem dla każdego mieszkańca Niepokalanowa jest stara kaplica, dziś sanktuarium św. Maksymiliana.
Kaplica nadal jest kolebką klasztoru. Tuż przy zakrystii znajduje się pierwsza cela św. Maksymiliana, w której mieszkał od założenia Niepokalanowa w 1927 r. aż do 1930 r. Działa tez Ochotnicza Straż Pożarna, zwiedziliśmy też Muzeum oraz uczestniczyliśmy w Panoramie Tysiąclecia Chrztu Polski

Byliśmy też w Kaplicy Adoracji Najświętszego Sakramentu. Jedno z 12 takich miejsc na świecie jest w Polsce.

1 września 2018 roku w Niepokalanowie została zainaugurowana Kaplica Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu. Stała się częścią Światowego Centrum Modlitwy o Pokój.

Co znaczy 12 Gwiazd w Koronie Maryi?

12 Gwiazd w Koronie Maryi Królowej Pokoju

„12 Gwiazd w Koronie Maryi Królowej Pokoju” to idea utworzenia na świecie dwunastu ośrodków wieczystej adoracji w intencji pokoju zainspirowana słowami św. Jana Pawła II o Maryi jako Niewieście Eucharystii. Pierwszy z nich powstał w Ziemi Świętej w 2009 r.

Podczas ferii byliśmy też w Bełchatowie w kościele farnym pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny gdzie ks. Grzegorz zapoznał nas z historią powstania kościoła oraz jego bogactwem. A jest nim obraz Matki Bożej Pocieszenia zwanej Bełchatowską, słynący licznymi łaskami oraz cudami. Poszliśmy też do mini zoo na terenie parafii, gdzie lamy patrzyły na zwiedzających a dzieci nie kryły swojej radości ze spotkania ze zwierzętami.

Kolejnym punktem programu było Muzeum Regionalne oraz Salon Tradycji Niepodległościowych z okazałą kolekcją militariów, kopią obrazu Jana Matejki, Kościuszko pod Racławicami. Podziwialiśmy też w Miejskim Centrum Kultury w Bełchatowie – pierwsze w Polsce muzeum o węglu i energii elektrycznej, Interaktywną Ekspozycję PGE Giganty Mocy. Uczestnicy przeżyli podróż wehikułem czasu i wzięli udział w elektrycznych regatach. Jednym z punktów programu były też Lasy Dłutowskie, gdzie znajduje się pełnowymiarowa makieta Łosia mająca upamiętnić miejsce rozbicia się samolotu z nr. bocznym 72.16 w lesie koło miejscowości Dłutówek. Znajduje się ona dokładnie w miejscu, gdzie zatrzymał się samolot po przymusowym lądowaniu, w takim samym położeniu.

Oprócz zwiedzania podczas ferii nie mogło zabraknąć wyjścia na lodowisko, basen oraz do Parku Trampolin czy warsztatów kulinarnych z Markiem Wietrzykiem i Aliną Laszczak. W każdy czwartek zapraszamy dzieci i rodziców do udziału w warsztatach kulinarnych w godz. 15.30-18.00 do Świetlicy Środowiskowej, na zajęcia sportowe w poniedziałek i środę z panią Dorotą.

Marianna

Skip to content