Orszak Trzech Króli w Zgierzu

Hasło tegorocznego Orszaku Trzech Króli brzmiało: „Bóg jest dla wszystkich”. Według ewangelii św. Mateusza, za panowania w Judei króla Heroda do Betlejem przybyli ze Wschodu mędrcy( trzej królowie), gdyż prorocy przepowiedzieli, ze urodził się król żydowski. Odnaleźli Jezusa w stajence, oddali mu pokłon i złożyli dary: Kacper – kadzidło, symbol boskości, Melchior – złoto, symbol władzy królewskiej, a Baltazar – mirrę, zapowiedź męczeńskiej śmierci.

Tradycyjnym elementem obchodów uroczystości Objawienia Pańskiego są przejścia Orszaków. To tradycja, która została zapoczątkowana w XIX wieku, w Hiszpanii by dzielić się z bliźnimi, radością płynąca  z Objawienia Pańskiego.  Z czasem zawędrowała również do nas i w ostatnich latach również w Polsce odbywają się Orszaki organizowane z wielkim rozmachem.

W Zgierzu już po raz czwarty zorganizowano Orszak Trzech Króli. W czasie przemarszu  mamy okazję  do przemyśleń, jak ogromną  duchową siłę zawdzięczają Polacy  wierze wyznawanej nieugięcie przez pokolenia, jak istotny  był głos  polskiego kościoła i jak mobilizująco  głos sumienia, prawdy, sprawiedliwości pomagał w podejmowaniu dziejowych wyzwań.  Uroczystość organizowana jest wspólnie z księżmi z dekanatu zgierskiego, władzami samorządowymi Miasta Zgierza i władzami Starostwa Powiatowego w Zgierzu. W tym roku dołączyły do Orszaku placówki oświatowe  z terenu Gminy Zgierz.

Orszak rozpoczął się Msza Św. w parafii Matki Bożej Dobrej Rady w Zgierzu. W czasie homilii ks. Andrzej Chmielewski, Dziekan Dekanatu  Zgierskiego  nawiązał do historii i znaczenia uroczystości Trzech  Króli dla chrześcijanina.

Patronat Honorowy nad Orszakiem objął Arcybiskup Metropolita Łódzki, Grzegorz Ryś, Dziekan Dekanatu Zgierskiego.  Organizatorem była Akcja Katolicka Archidiecezji Łódzkiej. Patronat medialny objęli Tygodnik Katolicki Niedziela, Radio Niepokalanów oraz Telewizja Centrum w Zgierzu. Podczas marszu kolędy śpiewał Zespół Pieśni i Tańca Boruta oprócz śpiewu był też element muzyczny na akordeonie i perkusji, zachęcający wszystkich do wspólnego  śpiewania kolęd.

W Orszaku Trzech Króli w Zgierzu co roku bierze udział jeden z kapłanów, w tym roku w rolę króla wcielił się  ks. proboszcz Zdzisław Sudra, pozostali królowie to: prezydent Miasta Zgierza Przemysław Staniszewski  i Bogdan Jarota  Starosta Powiatu Zgierskiego. Po dojściu do szopki pokłonili się złożyli dary Jezusowi, złożyli życzenia mieszkańcom i poczęstowali wszystkich słodyczami.

W 2018 roku w Orszak Trzech Króli zaangażowali się dyrektorzy placówek oświatowych katecheci, przybyli na Orszak z dziećmi i młodzieżą niosąc  emblematy swoich  placówek. Dzieci w koronach oraz strojach ubarwiły Orszak Trzech Króli. Ich udział został  zauważony i doceniony.

Wychowankowie szkół, którzy wzięli udział w Orszaku i byli przebrani, mają ufundowaną wycieczkę, poinformował Dziekan Dekanatu Zgierskiego na zakończenie Orszaku.  Po otrzymaniu informacji dzieci nie kryły swojej radości.

Co roku Orszak Trzech Króli cieszy się większa popularnością wśród mieszkańców Zgierza. Świadczy o tym ilość wydanych w 2018 roku koron – 2000  i 1200 śpiewników przesłanych przez Fundację Trzech Króli w Warszawie. Śpiewnik Orszaku Trzech Króli zawiera kolędy i pastorałki w kolejności powstawania, wraz  z ich rysem historycznym. Pierwsza kolęda w śpiewniku to „Bóg się rodzi”. Powstała pod piórem Franciszka Karpińskiego, jako część do pieśni nabożnych. Pierwsze wydanie wyszło  z drukarni klasztoru bazylianów w Supraślu 1792 roku.

Z roku na rok wzrastająca liczba mieszkańców w Orszaku Trzech Króli świadczy o potrzebie świadectwa wiary i radości z bycia chrześcijaninem.

Marianna Strugińska-Felczyńska

Skip to content