Ekstremalna Droga Krzyżowa Zgierz-Łagiewniki

Początek trasy
Zgierz
kościół parafialny NMP Różańcowej
Koniec trasy
Łódź – Łagiewniki
Sanktuarium św. Antoniego Padewskiego
Przebieg trasy
Zgierz – Bazylia – Jedlicze A – Grotniki – Wiktorów – Aleksandria – Sokolniki-Las – Dzierżązna – Biała – Wola Branicka – Szczawin – Podole – Czaplinek – Palestyna – Józefów – Ukraina – Klęk – Las Łagiewnicki – Sanktuarium w Łodzi-Łagiewnikach
Długość trasy
44 km
Suma podejść
458 m
Data wydrzenia
Piątek 15.03.2024
Godzina mszy św.
20:00
Informacje o trasie

Trasa zgierskiej EDK prowadzi do Sanktuarium św. Antoniego Padewskiego.

Tradycja pielgrzymowania w to miejsce sięga XVII w. (objawienia św. Antoniego), a w 1682r. konsekrowana została pierwsza na tym wzgórzu świątynia. W XVIII w. było to jedno z najpopularniejszych miejsc pielgrzymkowych w II Rzeczypospolitej.

W XIX w. pracował tu o. Rafał Chyliński, beatyfikowany w 1991r. Możesz odwiedzić jego grób, który znajduje się w świątyni.

W pobliżu Sanktuarium kursują autobusy komunikacji miejskiej z Łodzi i Zgierza, jest też postój taksówek.

Trasa wiedzie odcinkami przez tereny leśne, niezamieszkane, nieoświetlone. Obowiązkowo miej przy sobie oświetlenie i odblaski!

Informacje o rejonie

Msza św. dla osób wyruszających na EDK:
15 marca 2024r., o godz. 20:00
Kościół pw. Najświętszej Maryi Panny Różańcowej w Zgierzu, ul. Parzęczewska 70
Zamiar przejścia trasy proszę zgłaszać przez stronę edk.org.pl.

Trasa dostępna dodatkowo w serwisie Traseo.pl (kod trasy 337956).

UWAGA! W tym roku nie jest przewidziana dystrybucja wydrukowanych rozważań, zachęcamy do indywidualnego zamawiania przez stronę https://www.edk.org.pl/pakiety/.

W czasie EDK obowiązuje reguła milczenia. Uszanuj prawo innych uczestników do głębszego przeżycia drogi krzyżowej dzięki spotkaniu z Bogiem w ciszy i skupieniu. Wyjątkiem od tej zasady jest głośne odczytanie rozważań i modlitwa przy każdej stacji.
Zgodnie z prawem EDK ma charakter długiego, indywidualnego przejścia. Nie ma żadnej zorganizowanej opieki nad trasą. Każdy jest odpowiedzialny za swoje zdrowie i bezpieczeństwo.
Z uwagi na pokonywanie trasy nocą prosimy o zaopatrzenie się w kamizelkę odblaskową lub odblaski, latarkę lub czołówkę, zapasowe baterie, naładowany telefon komórkowy, można zabrać dodatkowo power bank.
Na trasie, a szczególnie na fragmentach tras prowadzących poboczem jezdni należy zachować szczególną ostrożność i przepisy ruchu drogowego. Poruszać się można w grupach mniejszych niż 10-cio osobowe.
Rozważnie zajmuj miejsce na stacjach i postojach, aby inni mogli także znaleźć przestrzeń na przeczytanie rozważań i krótką modlitwę.

Skip to content