Niezłomny wikary z Kocierzewa

„Sumienie Hioba. Rzecz o ks. Bolesławie Stefańskim” przybliża postać kapłana, który był pierwszym księdzem skazanym przez komunistyczne władze w Polsce na karę śmierci, którą zamieniono na długoletnie więzienie.

Ksiądz Bolesław Stefański przyszedł na świat 17 września 1910 r. w Kochowie koło Garwolina. Święcenia kapłańskie przyjął w lipcu 1939 r., a w sierpniu rozpoczął posługę w parafii w Kocierzewie jako wikariusz. Następnie służył m.in. w Sochaczewie i Grójcu.

Po rozpoczęciu okupacji hitlerowskiej podjął działalność w organizacjach konspiracyjnych, m.in. prowadził nasłuch radiowy i udzielał pomocy Żydom. Później działał w antykomunistycznym podziemiu, zdobywał broń, pieniądze i pomagał konspiracyjnym żołnierzom.

W czerwcu 1946 r. został postrzelony w nogę i aresztowany przez UB. Był torturowany i został skazany na karę śmierci. Ostatecznie, wyniszczony, wyszedł na wolność w 1954 r. i zmarł 10 lat później.

Opowieść o niezłomnym duchownym przeplatana jest cytatami z Katechizmu Kościoła Katolickiego oraz wypowiedziami historyków i filozofów. Zdjęcia do filmu zrealizowano m.in. na terenie plebanii parafii św. Wawrzyńca w Kocierzewie.

Film naprawdę pokazuje to, co w życiu człowieka, chrześcijanina, jest bardzo ważne. Jak ważna jest kwestia sumienia – stwierdził ks. Krzysztof Chmielewski, proboszcz parafii św. Wawrzyńca w Kocierzewie.

Reżyser Piotr Zarębski opowiedział o pracach nad filmem. Jak przyznał, dokumentacja dotycząca bohaterskiego księdza i żołnierza była bardzo skromna. – Zawsze to powtarzam, szczególnie moim studentom, że to nie ja jestem reżyserem, tylko Pan Bóg – zaznaczył.

– Jestem naprawdę bardzo głęboko poruszony i uważam, że ten film ma bardzo głęboki walor, nie tylko edukacyjny. Na przykładzie historii ks. Bolesława Stefańskiego można pokazać heroizm polskich kapłanów w XX wieku.

Film został zrealizowany ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Marianna Strugińska-Felczyńska

Skip to content