Wprowadzenie Ojca Radosława na urząd ks. proboszcza

6 grudnia 2020 r. podczas Mszy Św. o godz. 12.30 nastąpiło uroczyste wprowadzenie Ojca Radosława Tomczaka OFM w urząd proboszcza Sanktuarium Świętego Antoniego Padewskiego i bł. O. Rafała Chylińskiego w Łagiewnikach koło Łodzi. Wprowadzenia dokonał Ks. prałat dr Jarosław Pater Dziekan Dekanatu Łódź Radogoszcz, delegowany przez abp. Grzegorza Rysia Metropolitę Łódzkiego. Ksiądz Dziekan odczytał dekret abp. Grzegorza Rysia z dnia 2 grudnia 2020 r. powołujący o. Radosława na urząd proboszcza Sanktuarium Świętego Antoniego Padewskiego i bł. O. Rafała Chylińskiego w Łagiewnikach. Przedstawił zadania jakie będzie pełnił w parafii oraz przekazał klucze.

Msze Świętą koncelebrował i wygłosił homilię, nowy proboszcz parafii – o. Radosław. W czasie homilii przytoczył słowa św. Augustyna wypowiedziane o. Janie Chrzcicielu, które są i będą dla o. Radosława misją i drogowskazem w posłudze – ,,Jan jest głosem, ale „na początku było Słowo”, czyli Pan. Jan był głosem tylko do czasu, Chrystus jest Słowem odwiecznym”. Słowo rodzi się w sercu; a jeśli chcę coś powiedzieć, staram się wzbudzić w twoim sercu to, co już istnieje w moim – powiedział o. Radosław.

„Jam głos wołającego na pustyni: Prostujcie drogę dla Pana” – głos wołającego na pustyni, głos przerywający milczenie, by prostować drogę Panu, to znaczy: mój głos rozlega się po to, aby wprowadzić Pana do waszych serc; lecz jeśli nie naprostujecie drogi dla Niego, to nie przyjdzie On tam, dokąd chcę Go wprowadzić – powiedział o. Radosław.

W czasie homilii o. Radosław Tomczak wyrażał swoja otwartość na współpracę i zapraszał do niej wszystkich parafian i grupy parafialne. Po homilii nowy Ks. Proboszcz dokonał uroczyście wyznania wiarę i złożył przysięgę dotykając Ewangeliarza. Na zakończenie uroczystości parafianie złożyli kwiaty i życzenia O. Radosławowi, a także zwrócili się do wspólnoty parafialnej z prośbą o modlitwę za nowego Ks. Proboszcza i całą wspólnotę. Ze strony O. Radosława Tomczyka popłynęły podziękowania dla przybyłych parafian i gości za obecność i wspólną modlitwę.

Ojciec Radosław jest Zgierzaninem zaczynał pielgrzymki z parafii Matki Boskiej Dobrej Rady w Zgierzu. W naszym kościele jako 13 letni chłopak zagrał na organach piszczałkowych Po remoncie organów w parafii Matki Boskiej Dobrej Rady w Zgierzu na zaproszenie Ks. proboszcza Andrzeja wykonał koncert organowy, który dostarczył niezapomnianych wrażeń duchowych. Ojciec Radosław formację muzyczną zaczął od szkoły muzycznej I stopnia w Zgierzu gdzie uczył się gry na akordeonie. Co potem owocowało Jego grze liturgicznej najpierw w kościołach zgierskich: Chrystusa Króla i św. Jana Chrzciciela, przez okres Niższego Seminarium w kaplicy seminaryjnej i bazylice niepokalanowskiej. Budzące się powołanie kapłańskie i zakonne nie było przeszkodą, ale wręcz przeciwnie impulsem pozwalającym ten talent jeszcze bardziej dynamicznie rozwijać, przez grę w kaplicy seminaryjnej i kościele łagiewnickim.

Ukończył studia w Papieskim Instytucie Muzycznym w Rzymie na kierunku Chorału Gregoriańskiego, tam rozpoczął także studium organowe, co dało mu przepustkę do podjęcia studiów organowych po powrocie z Rzymu na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie na wydziale muzyki kościelnej.

Więcej informacji o Ojcu Radosławie możesz uzyskać w miesięczniku Dobra Rada nr3/101/2018

Marianna Strugińska-Felczyńska

Skip to content