KONKURSY W 2020 ROKU ORSZAKU TRZECH KRÓLI

 HASŁO OTK – ,,CUDA CUDA OGŁASZAJĄ’’

  Główny organizator: Fundacja Orszak Trzech Króli

Bysławska 84,  04-993 Warszawa  kontakt@orszak.org  biuro@orszak.org

Biuro Fundacji Orszak Trzech Króli
sprawy organizacyjne tel. 512 791 165, e-mail: biuro@orszak.org

Biuro jest czynne od poniedziałku do piątku w godz. 10:00-16:00

 

 Konkursy :

  • Konkurs poetycki – napisanie kolejnej zwrotki kolędy ,,Dzisiaj w Betlejem’’.
  • Konkurs plastyczny – ,,Anieli grają króle witają’’.
  • Konkurs – ,,Wygraj śpiewniki kolędowe dla swej parafii’.’
  • Ogólnopolski rodzinny konkurs szopek – ,,Stwórz szopkę własnego projektu”.
  • Konkurs kulinarny pod hasłem ,,Szczodraki na Trzech Króli”.

„ORSZAK Z GWIAZDĄ” –

NOWY KONKURS FUNDACJI ORSZAK TRZECH KRÓLI

Fundacja Orszak Trzech Króli serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w najnowszym konkursie „Orszak z Gwiazdą.

Zagłosuj na swoją miejscowość i wygraj dla niej nagrody do wykorzystania podczas Orszaku Trzech Króli w dniu 6 stycznia 2020 r.

Głosowanie trwa od 01 grudnia 2019 do 15 grudnia 2019 poprzez stronę www.orszak.org

W Konkursie zostaną przyznane nagrody: I, II, III oraz dodatkowe.

Nagrodę I stanowi: (a) wizyta zespołu muzycznego „Albo i Nie”, który uświetni kolędowanie orszakowe w dniu 6 stycznia 2020 r. podczas Orszaku Trzech Króli organizowanego przez zwycięską miejscowość. Organizator ufunduje wizytę zespołu, ale scenę i nagłośnienie oraz inne potrzebne do występu rzeczy musi zapewnić organizator Orszaku lokalnego (wg załącznika). (b) wizyta ekipy TVP, która zrealizuje relację na żywo z Orszaku w paśmie ogólnopolskim, a jej fragment zostanie zamieszczony w programie Między Niebem a Ziemią, w godzinach 11:45-13:45. (c) gwiazda, która może przewodzić Orszakowi. (d) umieszczenie informacji o zwycięskiej miejscowości i odbywającym się w niej Orszaku na orszak.org oraz na profilu FB.

Nagrodę II i III stanowią czekoladki w ilości za II miejsce 3000 szt., za III miejsce 2000 szt. Czekoladki muszą być rozdane w czasie Orszaku Trzech Króli.

Nagrody dodatkowe stanowią korony, które trafią do wszystkich miejscowości uzyskujących głosy (ponad 300 głosów – 300 koron; ponad 600 głosów – 600 koron, itd.). Nagroda ta jest aktywna do oddania łącznie, dla wszystkich miejscowości, pierwszych 50 000 głosów (co oznacza, że Organizator funduje łącznie maksymalnie 50 000 koron wysyłanych darmowo do rozdysponowania pomiędzy miejscowości Orszakowe, które oddadzą największą ilość głosów).

Podmiot z miejscowości, która otrzyma I nagrodę, będzie odpowiedzialny za przygotowanie sceny wg riderów technicznych zespołu (patrz załącznik do regulaminu) oraz zapewni czas na wykonanie próby.

Szczegóły konkursu w regulaminie na stronie orszak.org, zakładka „Konkursy”.

____________________________________

Regulamin Konkursu „Orszak z Gwiazdą”.

Załącznik do Regulamin Konkursu „Orszak z Gwiazdą”.

KONKURS  POETYCKI – NAPISZ KOLEJNĄ ZWROTKĘ KOLĘDY 

„DZISIAJ W BETLEJEM”

25/11 – 22/12/2019

Zgłoszenia przyjmowane są od 25 listopada 2019 r. do 22 grudnia 2019 r. 

Fundacja Orszak Trzech Króli serdecznie zaprasza dzieci i młodzież z  przedszkoli, szkół, klubów, świetlic jak i osoby prywatne oraz całe rodziny do wzięcia udziału w konkursie poetyckim na napisanie kolejnej zwrotki kolędy „Dzisiaj w Betlejem”.

Nowa zwrotka kolędy powinna bazować na rytmie i konstrukcji zdań, których użyto przy tworzeniu oryginału „Dzisiaj w Betlejem” oraz mieć tę samą strukturę i melodię.

Musi treścią nawiązywać do zwrotek poprzednich oraz mieć takie same rymy.

Ocena prac:
Prace zostaną ocenione przez Jury złożone z przedstawicieli Fundacji Orszak Trzech Króli oraz osób zaproszonych do komisji.

Przy ocenie tekstów będzie brana pod uwagę zgodność z tematem. Oceniane też będzie uwzględnienie rytmu, melodii i struktury kolędy „Dzisiaj w Betlejem”.

Prace należy przesyłać za pomocą formularza, który zostanie umieszczony na stronie www.orszak.org/konkursy w terminie przyjmowania zgłoszeń na konkurs.

KONKURS PLASTYCZNY PT. „ANIELI GRAJĄ, KRÓLE WITAJĄ”

25/11/2019 – 07/02/2020

Fundacja Orszak Trzech Króli serdecznie zaprasza dzieci i młodzież z  przedszkoli, szkół, klubów, świetlic oraz osoby prywatne do wzięcia udziału w konkursie plastycznym zatytułowanym „Anieli grają, króle witają”.

Zgłoszenia przyjmowane są od 25 listopada 2019 r. do 7 lutego 2020 r. (decyduje data stempla pocztowego).

Technika wykonania prac: dowolna plastyczna (rysunek kredką, tuszem, węglem, malarstwo, collage (kolaż), witraż, wydzieranka itp.)

Format pracy: A4, A3, A2

Ocena prac:
Prace zostaną ocenione przez Jury złożone z przedstawicieli Fundacji Orszak Trzech Króli, plastyków i artystów malarzy.

Przy ocenie prac będą brane pod uwagę: zgodność z tematem („Anieli grają, króle witają”), oryginalne spojrzenie autorów na tematykę konkursu i samodzielność wykonania pracy.

Prace z  dopiskiem „Konkurs Plastyczny” należy przysłać wraz z wypełnioną Kartą Zgłoszenia na adres:  

Fundacja Orszak Trzech Króli
Skrytka pocztowa 34

05-410 Józefów

 

KONKURS „WYGRAJ ŚPIEWNIKI KOLĘDOWE DLA SWOJEJ PARAFII”

01 – 06/12/2019

Fundacja Orszak Trzech Króli serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w ogólnopolskim konkursie „Wygraj śpiewniki kolędowe dla swojej parafii”.

Zgłoszenia przyjmowane są od 01 grudnia 2019 do 06 grudnia 2019.

Zasady konkursu:

1 grudnia na oficjalnym profilu Orszaku Trzech Króli https://www.facebook.com/Orszak.Trzech.Kroli/ zostanie zamieszczony post ogłaszający rozpoczęcie konkursu.

Zgłoszenie do konkursu następuje poprzez umieszczenie nazwy parafii oraz miejscowości
w komentarzu pod postem konkursowym. Głosowanie będzie polegało na polubieniu komentarza (z nazwą parafii), na który chcemy zagłosować.

Wygrywa komentarz (z nazwą parafii oraz miejscowością), który zdobył najwięcej polubień.

Nagrodą w konkursie są śpiewniki kolędowe Orszaku Trzech Króli.

Za zajęcie I miejsca rozdajemy 1200 szt. śpiewników, za zajęcie II miejsca – 800 szt. śpiewników, za zajęcie III miejsca – 400 szt. śpiewników.

OGÓLNOPOLSKI RODZINNY KONKURS SZOPEK –  

„STWÓRZ SZOPKĘ WŁASNEGO PROJEKTU”

12/12/2019 – 07/01/2020

Fundacja Orszak Trzech Króli serdecznie zaprasza całe rodziny do wzięcia udziału  w ogólnopolskim konkursie szopek.

Zgłoszenia przyjmowane są od 12 grudnia 2019 r. do 07 stycznia 2020 r. 

Szopkę wykonaną w dowolnym stylu i w dowolnej technice (proponujemy użyć naturalnych surowców typu słoma, piórka, patyczki, kora drzew, mech itp.) należy sfotografować w taki sposób, by była dobrze widoczna. Należy zadbać o stosowne oświetlenie i tło (jasne i jednokolorowe np. na tle białej ściany).

Istotne jest, aby szopka w sposób wyraźny niosła przesłanie Bożego Narodzenia, a praca ma być wykonana własnoręcznie (nie umieszczamy gotowych figur, manekinów etc.). Zachęcamy do tworzenia szopki przez całą rodzinę.

Zgłoszenie szopki do konkursu następuje poprzez wysłanie jednego zdjęcia szopki (powinno być przesłane w formie plików cyfrowych JPG o minimalnej rozdzielczości 72 dpi) na adres mailowy konkurs-szopek@orszak.org.

Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w wyniku głosowania prowadzonego za pośrednictwem strony internetowej www.orszak.org . Zostaną wyłonione 3 szopki, które otrzymają największą ilość głosów i tym samym, zajmą kolejno I, II i III miejsce.

______________________________________

Regulamin Konkursu Szopek

KONKURS KULINARNY PT. „SZCZODRAKI NA TRZECH KRÓLI

05 – 10/01/2020

Fundacja Orszak Trzech Króli serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w ogólnopolskim konkursie kulinarnym pod hasłem „Szczodraki na Trzech Króli”.

Zgłoszenia przyjmowane są od 05 stycznia 2020 do 10 stycznia 2020.

Zasady konkursu:

  1. Upiecz szczodraki według podanego przez nas przepisu
  2. Zrób ich zdjęcie
  3. Zamieść jedną fotografię własnoręcznie upieczonych szczodraków na Orszakowym Facebooku https://www.facebook.com/Orszak.Trzech.Kroli/ i zbieraj lajki.

5 stycznia opublikujemy na Fanpage’u Orszaku Trzech Króli posta konkursowego, pod którym w komentarzach będzie można zamieścić zdjęcie swoich szczodraków wykonanych według naszego przepisu.

Do 10 stycznia do godz. 13:00 będzie można zbierać polubienia. Lajki zdobyte po tym terminie nie będą wliczane.

Zwycięzców wyłonimy na podstawie największej ilości głosów (polubień) zdobytych pod swoim komentarzem. Według ilości otrzymanych polubień przyznane zostaną kolejno I, II i III miejsce.

 

INFORMACJE O ORSZAKU TRZECH KRÓLI W ZGIERZU

Przyjdź i bądź uczestnikiem niezwykłego wydarzenia w naszym mieście 6 stycznia 2020

Ruszyły przygotowania do Orszaku Trzech Króli w 2020 roku  w Polsce a także w Zgierzu i Powiecie Zgierskim.
W Zgierzu w 2020  roku będzie organizowany po raz VII Orszak Trzech Króli pod hasłem – ,,CUDA CUDA OGŁASZAJĄ’’

Ilość  osób biorących  udział w Orszaku świadczy że cieszy się zainteresowaniem wśród mieszkańców i jest przejawem lokalnej obywatelskiej aktywności. To wspaniała okazja  do tego, byśmy w tym świątecznym  czasie byli razem, skupieni wokół pięknej tradycji.

Do udziału  zapraszamy wszystkie osoby  pragnące  uczestniczyć w Orszaku   i wspólnie kolędować.  Szczególnie imprezę kierujemy do przedszkolaków, uczniów szkół , nauczycieli, rodziców oraz całych rodzin.

Mędrcy ze Wschodu, którzy przyszli  pokłonić się Dzieciątku w Betlejem, uosabiają wszystkich którzy  poszukują nadziei i  mądrości  w duchowym bogactwie , jakie niesie  ze sobą chrześcijaństwo. To poszukiwanie wynika z głębokiego przekonania, że wartości chrześcijańskie nadają szczególny wymiar  ludzkiemu życiu i naszym wzajemnym relacjom.

 Uroczystość Objawienia Pańskiego. Historia Święta Trzech Króli

6 stycznia chrześcijanie zachodni obchodzą Święto Objawienia Pańskiego, zwane popularnie Świętem Trzech Króli. Jeszcze inna nazwa tej uroczystości to Epifania. To jedno z najstarszych świąt i w odróżnieniu od innych nie posiada żydowskich korzeni. Jako osobna uroczystość funkcjonuje od końca IV wieku.

Święto symbolizuje pokłon złożony Jezusowi przez Trzech Mędrców ze Wschodu

Święto nawiązuje do opisywanych w Ewangelii świętego Mateusza Mędrców ze Wschodu, którzy prowadzeni przez gwiazdę przybywają, by oddać pokłon małemu Jezusowi i złożyć Mu swoje dary. Trzej Mędrcy symbolizują wszystkich ludzi, w tym również pogan, który oddają hołd wcielonemu Bogu.
Święty Mateusz pisze o „magach”, a nie o „królach”. Tradycja trzech króli wiąże się z proroctwami ze Starego Testamentu. Stąd wywodzi się też przekaz zgodnie, z którym Magowie ofiarowali Jezusowi złoto, kadzidło i mirrę.
W VIII wieku pojawiają się imiona trzech Magów: Kacper, Melchior i Baltazar. Są to jednak imiona w żaden sposób niepotwierdzone. Od przełomu XV i XVI w na święto Objawienia Pańskiego zaczęto w Kościele katolickim święcić złoto i kadzidło. Kadzidłem okadzano domy i obory z chorymi zwierzętami.

Tradycja liter na drzwiach.

Święcenie kredy wprowadzono w XVIII wieku. Kredą zwyczajowo oznacza się drzwi domów, pisząc na nich litery K+( krzyżyk)M+B oraz cyfry bieżącego roku. Litery te odnoszą się do legendarnych imion królów. Księża podkreślają jednak, że powinno się pisać C+M+B. Te litery są, bowiem skrótem od łacińskiej sentencji: „Christus mansionem benedicat”, co tłumaczymy: „Niech Chrystus Błogosławi ten dom lub to mieszkanie”. To wyraża też osobiste przyjęcie nowo narodzonego Jezusa pod dach swojego domu.

W Polsce organizatorem Orszaku Trzech Króli  jest Fundacja Orszaku Trzech Króli  z którą podpisano  umowę o współpracy. Fundacja „Orszak Trzech Króli” ożywia uśpioną tradycję związaną ze świętowaniem okresu Bożego Narodzenia oraz udowadnia, że może ona z powodzeniem funkcjonować we współczesnym świecie. Przywraca więc do publicznej przestrzeni  „Orszak radosne, wspólne kolędowanie, rozumiane zarówno jako śpiewanie kolęd „pełnym głosem”, jak i tradycję wystawiania przedstawień jasełkowych. Są to niewyczerpane źródła inspiracji.

W 2020 roku organizatorami OTK  w Zgierzu  są:  parafia pw. Matki Boskiej Dobrej Rady i Akcja Katolicka przy współpracy: z Ks. Dziekanem Dekanatu Zgierskiego, Urzędem Miasta Zgierza, Starostwem Powiatu Zgierskiego.

O objęcie  Patronatem Honorowym  wysłano  zaproszenie do: Ks. abp. Metropolity Łódzkiego,  Ks. Dziekana Dekanatu Zgierskiego, Prezydenta Miasta Zgierza, Starosty Powiatu Zgierskiego.

Wystąpiono o Patronat Medialny do STV Centrum w Zgierzu, Tygodnika Niedziela, Biura Prasowego Archidiecezji Łódzkiej, Radia Niepokalanów,  Radia Plus  Łódź,  Tygodnika Katolickiego, Puls Zgierski, Zgierz- moja przestrzeń.

Zachęcamy do  udziału w konkursach proponowanych przez Fundację OTK  oraz rodziny do przebrania.

Regulaminy pojawią się na stronie Fundacji  Orszaku Trzech Króli.

W Zgierzu w 2020 roku będzie prowadzona zbiórka do puszek ,,Podaruj dzieciom wakacje‘’
Bliższe informacje na temat konkursów  oraz Orszaku Trzech Króli możesz uzyskać u nauczycieli religii w placówkach   oświatowych , księży  w parafiach lub Świetlicy Środowiskowej od 15.00-18.00 od poniedziałku do czwartku. Zapraszamy rodziców do współpracy z  nauczycielami religii w przebraniu swoich pociech oraz zachęceniu do udziału w konkursach.

Skip to content