Wyjazd integracyjny do Warszawy

Członkowie Akcji Katolickiej wspólnie z Polskim Towarzystwem Schronisk Młodzieżowych wspólnie wybrali się do Warszawy aby zwiedzić kościół barokowym Braci Mniejszych Kapucynów pw. Przemienienia Pańskiego a w nim ruchomą szopkę, Kościół Opatrzności Bożej, Stadion PGE, Światła Ogrodów Wilanowskich, Archikatedrę Św. Jana Chrzciciela a w nim zapoznać się z historią Polski postaciami, wydarzeniami które miały wpływ na odzyskanie Niepodległości przez Polskę.

Sejm postanowił, że rok 2018 będzie Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Ponadto w sposób szczególny zostaną upamiętnione: Powstanie Wielkopolskie, Konfederacja Barska oraz prawa kobiet. Decyzją izby patronami tego roku są Zbigniew Herbert, Irena Sendlerowa i abp Ignacy Tokarczuk.

„11 listopada 1918 r. spełnił się sen pokoleń Polaków – Państwo Polskie narodziło się na nowo. Po rozbiorach i 123 latach niewoli, rusyfikacji i germanizacji, po wielkich powstaniach, wolna Polska powróciła na mapę świata” – czytamy w uchwale Sejmu ustanawiającej 2018 r. Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Jak podkreślono w dokumencie, to dzięki tym, którzy pozostali nieugięci, nasz Naród wyszedł zwycięsko z dziejowej próby.

Sejm wyraził też nadzieję, że wzorem Ojców Niepodległości – Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego i Ignacego Daszyńskiego – Polacy porzucą spory, by wspólnie świętować ten radosny Jubileusz w jedności i pojednaniu.

W archikatedrze są Pomniki, popiersia i tablice ku czci znanych Polaków m.in. fragment pomnika Zygmunta Kazanowskiego, Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Wincentego Witosa, Stefana Starzyńskiego, Jana Pawła II , prymasa Stefana Wyszyńskiego, oraz wiele innych postaci którzy zasłużyli się do Polski.

Kościół pw. Przemienienia Pańskiego powstał wraz z klasztorem w latach 1683-1694 z inicjatywy króla Jana III Sobieskiego jako wotum dziękczynne za zwycięstwa w bitwach pod Chocimiem i pod Wiedniem. Zapoznaliśmy się z zabytkami kościoła. Zakonnik zaprowadził nas do kaplicy gdzie znajdują się obraz Jezusa Miłosiernego oraz spoczywa serce Jana III Sobieskiego, a także wnętrzności Augusta II Mocnego.

Pierwsza szopka powstała w 1948 r., z inicjatywy dwóch braci ze zgromadzenia Braci Mniejszych Kapucynów: Piusa Janowskiego i Konrada Wyczawskiego. Według ich założenia szopka miała nawiązywać nie tylko do Pisma Świętego, ale także historii Polski. Główne miejsce w szopce zajmuje stajenka ze Świętą Rodziną, przed którą przechodzą postacie zarówno duchowne, jak i świeckie z historii Polski i Kościoła – papieże, nowi święci i błogosławieni. Także postacie z Pisma Świętego – mówił Brat Robert.

Głównym motywem szopki jest żłóbek umiejscowiony tradycyjnie pomiędzy Bazyliką Świętego Piotra w Watykanie, a położoną po drugiej stronie żłóbka warszawską Kolumną Zygmunta III Wazy i Zamkiem Królewskim. Całość wzbogacona jest o ruchome postaci z życia Kościoła, Polski i Warszawy w tym między innymi bł. Jerzego Popiełuszkę, św. Jana Pawła II, bł. Matkę Teresę z Kalkuty, księcia Mieszka I, króla Jana III Sobieskiego, marszałka Józefa Piłsudskiego czy papieża Franciszka składającego pokłon przed żłóbkiem.

Po zwiedzeniu szopki i kościoła pw. Przemienienia Pańskiego udaliśmy się do Bazyliki Archikatedralnej pod wezwaniem Ścięcia Świętego Jana Chrzciciela – katedry arcybiskupów warszawskich .Jest to jedna z najstarszych świątyń w Warszawie, popularnie nazywana katedrą św. Jana. Pierwotnie nosiła wezwanie Ścięcia św. Jana Chrzciciela, obecnie Męczeństwa św. Jana Chrzciciela.

Stanowi jedno z najważniejszych miejsc kultury i tradycji narodowej Polski. W jej murach wygłaszał kazania ksiądz Piotr Skarga, Władysław IV Waza zaprzysiągł swoje pacta conventa, tu odbywały się śluby, koronacje dwóch władców Polski, pogrzeby wielu osobistości oraz została zaprzysiężona Konstytucja 3 maja. Współcześnie odbywają się w niej ważne uroczystości narodowe Bazylika posiada surowe wnętrze ze sklepieniem gwiaździstym. W prezbiterium znajduje się ołtarz główny z obrazem MB Częstochowskiej oraz będące wotum Jana III Sobieskiego za zwycięstwo pod Wiedniem barokowe stalle z drewnianymi figurami świętych. Podczas zwiedzania przewodnik podkreśl ze na uwagę zasługują m.in.: renesansowy nagrobek dwóch ostatnich książąt mazowieckich, Stanisława i Janusza III.

Barokowa kaplica Cudownego Pana Jezusa Ukrzyżowanego (Baryczków) wzniesiona w latach 1708-1719 na miejscu dawnego skarbca kościelnego dla otoczonego kultem przez mieszkańców gotyckiego krucyfiksu z naturalnymi włosami z początku XVI wieku.
Barokowa kaplica Literacka z relikwiami metropolity warszawskiego Świętego Zygmunta Szczęsnego Felińskiego
Klasycystyczny pomnik nagrobny Stanisława Małachowskiego, wykuty z białego marmuru.
Mauzoleum prymasa Stefana Wyszyńskiego z 1990
Witraże w oknach prezbiterium ze scenami z życia św. Jana Jerozolimskiego (Chrzciciela), witraże w oknach nawy południowej zawierające postacie z historii Polski  Po zapoznaniu z historia i zwiedzeniem kościoła udaliśmy się kryp gdzie są pochowani królowie, prymas Hlond , poeci
Po zwiedzeniu i ubogaceni w historią Polski udaliśmy się aby zrobić wspólne zdjęcie przed kościołem, kolumnom Zygmunta dalej udaliśmy się do zwiedzania Stadionu PGE Narodowego. Tam wybraliśmy trasę ,,Poczuj się jak VIP”

PGE Narodowy to nie tylko dom piłkarskiej reprezentacji Polski. To także jedno z najbardziej ekskluzywnych miejsc świata, w których na żywo można uczestniczyć w wielkich sportowych i rozrywkowych wydarzeniach. Zwiedzając PGE Narodowy zwiedzaliśmy różne loże VIP ów np. kryształowa miejsca najważniejszych ludzi w Polsce w eleganckich lożach. Trasa „Poczuj się jak VIP” obejmuje przestrzenie odwiedzane na trasie „Piłkarskie emocje” i najbardziej ekskluzywne miejsca przeznaczone dla najważniejszych gości PGE Narodowego, komentatorów, a także kibiców.

Dalszy część programu to Świątynia Opatrzności Bożej

Świątynia Opatrzności Bożej w Warszawie – kościół wznoszony u zbiegu ulicy Ks. Prymasa Augusta Hlonda i alei Rzeczypospolitej w Wilanowie. Świątynia jest elementem składowym kompleksu Centrum Opatrzności Bożej, w którym zawiera się również Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego oraz Panteon Wielkich Polaków. Początkowo budowla miała być realizacją Deklaracji Sejmu Czteroletniego z 5 maja 1791 roku. Historia budowy Świątyni Najwyższej Opatrzności liczy ponad 200 lat i wiąże się z Konstytucją 3 maja z 1791 roku, kiedy to uchwałą posłów Sejmu Czteroletniego podjęta została decyzja o wybudowaniu świątyni jako wotum wdzięczności za Konstytucję. Kamień węgielny wmurowano na terenie dzisiejszego Ogrodu Botanicznego UW w pobliżu Łazienek. Po poświęceniu, prymas Michał Jerzy Poniatowski przekazał królowi pozłacaną kielnię i młotek, po królu uczynili to prymas, biskupi, ministrowie, marszałkowie, senatorowie. III rozbiór Polski przerwał podjęte prace.

Działania na rzecz budowy świątyni wznowiono po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku. Obiekt miał być zbudowany na Polu Mokotowskim według projektu arch. Bohdana Pniewskiego. Wybuch II wojny światowej uniemożliwił jej realizację przez następnych kilkadziesiąt lat.

Z kolejną inicjatywą budowy świątyni wystąpił w 1989 roku prymas Józef Glemp. Budowa Świątyni Opatrzności Bożej na Polach (Błoniach) Wilanowskich została ukończona, nadal jednak trwają pracę wykończeniowe. Pierwsza msza została odprawiona 11 listopada 2016 roku.

Kolejny punkt programu zwiedzanie „Królewskich Ogrodów Świateł”

Królewski Ogród Światła przy pałacu w Wilanowie to wystawa plenerowa, w ramach której tysiące kolorowych diod ułożono w finezyjne kształty. Udaliśmy się do parku wilanowskiego , w którym mogliśmy się poczuć jak na królewskim dworze. Świetlna instalacja jest doskonałą propozycją na zimne i szare wieczory zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych! Na fasadzie pałacu wyświetlane był map pingi, czyli trójwymiarowe pokazy łączące światło, obraz i dźwięk, pod wpływem których poszczególne elementy dekoracji ożywają.

Wszyscy wrócili ubogaceni duchowo, zadowoleni.

Zebrała i opracowała Marianna Strugińska-Felczyńska

Skip to content