W OBRONIE NIENARODZONYCH – WNIOSEK O NOWY SKŁAD PODKOMISJI SEJMOWEJ

W przeddzień dyskusji w Sejmie RP o projektach ustaw traktujących o ochronie genomu ludzkiego (projekt posłów z Klubu Parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości), rządowym o zapłodnieniu „w szkle” (używana terminologia obcojęzyczna „in vitro” i mylący tytuł: „o leczeniu niepłodności) i dwóch projektach SLD,  opublikowano oświadczenie: „Nie chcemy finansowania sztucznego zapłodnienia” i wysłano je przede wszystkim do posłów z Klubów Parlamentarnych PO i PSL wybranych w Okręgach Nr 9, 10 i 11 (woj łódzkie). Pełny tekst tego oświadczenia znajduje się na stronie Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Archidiecezji Łódzkiej (www.aklodz.pl). Pismo do Posłów zakończono prośbą o wyznaczenie terminu spotkania z Przedstawicielami struktur Akcji Katolickiej.

Jako pierwsza, pozytywnie odpowiedziała Pani Poseł Małgorzata Niemczyk (PO) i zaprosiła na spotkanie w jej biurze poselskim w Łodzi przy ul. Piotrkowskiej 86.

Podczas tego spotkania zostało przedstawione nasze stanowisko w kwestii zapłodnienia pozaustrojowego, projektu rządowego oraz statusu dzieci pozostających w fazie zamrożenia w ciekłym azocie.

Stwierdziliśmy, że: „Nie chcemy in vitro czyli w szkle, bo ta sztuczna metoda powoływania do życia człowieka przez zapłodnienie pozaustrojowe komórki jajowej żeńskiej plemnikiem męskim niesie już od pierwszej chwili życia temu człowiekowi poważne zagrożenia dla jego życia i zdrowia”. Oraz zapowiedzieliśmy, że „będziemy podejmować stosowne inicjatywy, aby we wszystkich państwach Unii Europejskiej procedura zapłodnienia pozaustrojowego była zakazana”.

Zostało też przekazane Pani Poseł oświadczenie Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Obrony Życia i materiały informacyjne na w.w. tematy opracowane pod redakcją dr inż. Antoniego Zięby – Prezesa Stowarzyszenia.

W efekcie rozmowy Pani Poseł zadeklarowała swoje pośrednictwo w dostarczeniu do Laski Marszałkowskiej naszego Obywatelskiego Wniosku o nowy skład podkomisji Sejmowej.

Obecnie przygotowujemy pismo do Ministra Zdrowia – Pana Bartosza Arłukowicza – dotyczące dalszych losów dzieci żyjących obecnie w fazie zamrożonych zarodków. Pożądane jest również pilne przygotowanie obywatelskiego lub poselskiego projektu ustawy „o zapobieganiu i leczeniu niepłodności, o ochronie genomu i embrionu ludzkiego i zmianie niektórych innych ustaw”. Projekt ten skierowany na szybką ścieżkę legislacyjną, pozwoli na niezwłoczne zapełnienie luki istniejącej w polskim ustawodawstwie, na czym tak zależy rządowi.

Koordynatorem tych działań jest Konrad Kozłowski (e-mail: kozkon@wp.pl  tel. 504 081 502). Do niego też proszę kierować deklaracje udziału w tej naszej akcji oraz wszelkie uwagi i zapytania dotyczące powyższych kwestii.

Łódź, 24 maja 2015, w Święto Zesłania Ducha Świętego

Marianna Strugińska-Felczyńska  

Prezes Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Archidiecezji Łódzkiej   

_____________________________________

Warto też zajrzeć na stronę:

http://biotechnologia.pl/bioetyka/aktualnosci/niska-skutecznosc-zabiegowin-vitro-czy-znamy-jej-przyczyne,13554

Skip to content