Kard. Ryś: żyjmy radykalnie Ewangelią | Dzień Wspólnoty Archidiecezji Łódzkiej

Już po raz drugi odbył się Dzień Wspólnoty Kościoła Łódzkiego. Uroczystej Mszy Świętej w katedrze św. Stanisława Kostki przewodniczył Ksiądz Kardynał Grzegorz Ryś. Obecni byli biskup Ireneusz Pękalski oraz biskup Marek Marczak, duchowni diecezjalni i zakonni, oraz przedstawiciele wspólnot działających na terenie Archidiecezji Łódzkiej.

W swojej homilii Metropolita Łódzki mówił, że pierwsze czytanie każe nam towarzyszyć Eliaszowi który schodzi z Horebu. „Czas Eliasza to był bardzo trudny czas masowego odstępstwa ludu Bożego od ich Pana. To był kryzys. Eliasza na każde zapytanie Boga odpowiadał, że sam zostałem a wszyscy dookoła sprzeniewierzyli się. Podobnie rzeczy słyszymy dzisiaj. Nie ma powołań, młodzi nie chodzą na religię jest kryzys w Kościele”- zauważył duchowny.

Dalej Ksiądz Kardynał pytał zebranych w świątyni: Co możesz robić w sytuacji takiego kryzysu? Zwłaszcza  kiedy masz już takie poczucie, że to doświadczenie cię przerasta. Eliaszowi wszystko co widział odbierało siły. Nie wiedział już wyjścia i sensu. To jest sytuacja głębokiego kryzysu. Co potrzebujesz zrobić w takiej sytuacji? „Odpowiedź jest – potrzebujesz wyjść na Synaj. To znaczy musisz wyjść na miejsce spotkania z Bogiem”- podkreślał kaznodzieja.

„Ilekroć przyjdzie Wam myśleć, że jesteście w kryzysie to pamiętajcie tą odpowiedź –  masz iść na spotkanie z Bogiem i to na rozmowę poważną, intymną, samotną. Twarzą w twarz. Jak nie pójdziesz na to spotkanie, jak nie szukasz kontaktu z Bogiem to bardzo cię proszę, nic nie rób przy Kościele”- mówił Kardynał Grzegorz.

Podczas liturgii kardynał Ryś pobłogosławił 70 sióstr zakonnych habitowych i bezhabitowych do posługi Nadzwyczajnych Szafarek Komunii Świętej, a tuż przed błogosławieństwem po modlitwie posłał moderatorów tegorocznych Wakacyjnych Oaz Rekolekcyjnych. Podczas Eucharystii były zbierane pieniądze na pomoc w Libanie. Zebrano 19 527,36 zł. Zebrane pieniądze pozwolą na ufundowanie rocznego stypendium dla 20 dzieci z południa Libanu.

Po Mszy św. dalsze świętowanie odbyło się na Placu Katedralnym, gdzie każdy uczestnik mógł zjeść posiłek, poznać archidiecezjalne wspólnoty, a także zwiedzić Wyższe Seminarium Duchowne czy Muzeum Archidiecezji Łódzkiej. O godzinie 13.30 w auli Wyższego Seminarium Duchownego odbyło się spotkanie z Metropolita Łódzkim zatytułowane „Kościół moich marzeń”. Każdy z uczestników miał możliwość zadać pytanie pasterzowi Kościoła łódzkiego.

Nie zabrakło również atrakcji dla najmłodszych, dla których przygotowano dmuchańce, bańki i eurobangee. Całość części integracyjnej wokół katedry uświetnił koncert zespołu  „TGD”.

 

Więcej: Kard. Ryś: żyjmy radykalnie Ewangelią | Dzień Wspólnoty Archidiecezji Łódzkiej | Archidiecezja Łódzka (lodz.pl)

Skip to content