Zapraszamy na wycieczkę autokarową

 

18 marca 2017 r. (sobota)
Zbiórka w Zgierzu: godz. 7.45 - ul. M. Skłodowskiej-Curie 5 (Świetlica Środowiskowa - Dom Duszpasterski).
Łódź: Dworzec Łódź-Kaliska 8.30 - przystanek MZK Aleja Włókniarzy (estakada).
Powrót około godz. 20.00.

Koszt wyjazdu 60.00 złotych, w tym zapewniamy: przejazd, usługi przewodnickie, bilety wstępu, ubezpieczenie.
W programie miejscowości: Czerwińsk - Bazylika, Misterium Męki Pańskiej, Muzeum Misyjne, Muzeum Kardynała Hlonda; Brochów – miejsce chrztu Fryderyka Chopina i ślubu jego rodziców - XVI w. - bazylika; Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Muzeum Pola Bitwy nad Bzurą.
Zapisy - Marianna Strugińska: 517 944 230 (mariannastruginska@op.pl), w Świetlicy Środowiskowej od poniedziałku do czwartku w godzinach: 15.00-18.00.
Cezary Piotrowski: 503 156 301, Krystyna Ulman: 509 130 705.

 

 

Krótki opis programu wycieczki:

 

Muzeum Pola Bitwy nad Bzurą

Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą w Sochaczewie, jest najokazalszym w Polsce muzeum jednej bitwy. Największa kolekcja broni, ekwipunku, umundurowania i innych pamiątek z Kampanii 1939 roku w Polsce, prezentowane na stałej wystawie "Pole Bitwy 1939-1945". Wystawa główna obejmuje również tematykę całej II Wojny Światowej dodatkowo eksponowanej na wystawie plenerowej na dziedzińcu muzeum. Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą gromadzi ponadto zabytki kultury materialnej, dokumentacje czy archiwa oraz prowadzi badania związane z wielowiekowymi dziejami Sochaczewa oraz Ziemi Sochaczewskiej.

 

Brochów - miejsce chrztu Fryderyka Chopina i ślubu jego rodziców

Kościół parafialny p.w. św. Rocha w Brochowie był szczególnie ważnym miejscem związanym z rodzinną historią zamieszkałych w pobliskiej Żelazowej Woli Chopinów. W jego murach 2 czerwca 1806 roku odbył się ślub Mikołaja Chopina z Teklą Justyną z Krzyżanowskich; także tutaj w Wielkanoc 1810 roku ochrzczono ich syna - Fryderyka Franciszka. Zachowały się wpisy z księgi metrykalnej i metryki chrztu.

Historia Brochowa sięga co najmniej II połowy XII wieku – wymieniany jest wówczas w dokumentach jako własność niejakiego Żyrona.

 

Czerwińsk nad Wisłą

Najstarsze wzmianki o miejscowości Czerwińsk nad Wisłą pochodzą z 1065 roku. W XIII wieku Czerwińsk stał się najbardziej okazałym i najbogatszym ośrodkiem życia politycznego, gospodarczego i kulturalnego na Mazowszu. Odbywały się tu zjazdy, sądy, a nawet sejmy pod gołym niebem. W 1410 roku pod Czerwińskiem Władysław Jagiełło zbudował most łyżwowy, przeprawił swe wojsko i połączył się z hufcami Witolda w drodze pod Grunwald.

 

Klasztor salezjanów w Czerwińsku

Warto zacząć zwiedzać wchodząc kamiennymi schodami od strony Wisły. Potężna i niejednolita w swojej architekturze budowla.. Kościół wzniesiony jest z regularnych ciosów z granitu polnego. W przedsionku zobaczymy piękny romański portal, odkryty dopiero w 1910 roku. W portalu znajdują się dwie gładkie kolumny, o które, według miejscowej legendy, rycerze Jagiełły ostrzyli swe miecze. Na ścianie północnej nawy możemy podziwiać gotyckie freski. Jeszcze później, bo w 1951 roku odsłonięto w Kaplicy Ukrzyżowania freski z XIII wieku. Jest to największy zespół fresków romańskich w Polsce. Inicjatorem budowy klasztoru był pochodzący z Belgii Aleksande z Mallone, biskup płocki w latach 1129-56.

Świątynię klasztorną wzniesiono jako dwu wieżowy kościół z kamienia w 1 połowie XII wieku. Zaprojektowano ją tak, jak największe ówcześnie budowane kościoły w Europie Środkowej. Dwie wieże świadczą o wysokim znaczeniu tej świątyni. Podobne wieże mają tylko kościół św. Andrzeja w Krakowie, kolegiaty w Opatowie i w Tumie, a także dwa kościoły śląskie – w Lwówku i w Wierzbnej.
 

Obraz Matki Bożej Czerwińskiej od 400 lat Matka Boża Pocieszenia

Króluje na Jasnej Górze Czerwińskiej, darząc swych czcicieli licznymi łaskami. Jej wizerunek Kościół uznał za cudowny w 1648 roku. Obraz został namalowany przez Łukasza z Łowicza w 1612 roku na zlecenie kanoników regularnych laterańskich - ówczesnych gospodarzy czerwińskiego opactwa. To oni podali malarzowi jako wzór cudowny obraz Matki Bożej Śnieżnej (Salus Populi Romani) z rzymskiej bazyliki Santa Maria Maggiore (Matki Bożej Większej) - jeden z najstarszych wizerunków maryjnych czczonych w Kościele katolickim. Malarz w oparciu o graficzną kopię rzymskiego obrazu oddał wiernie wizerunek Matki Boskiej Śnieżnej wraz z towarzyszącymi mu detalami.

Wszystkie te elementy możemy zauważyć na obrazie Maryja z Dzieciątkiem Jezus trzymającym księgę Ewangelii ukazana jest w błękitnym płaszczu obwiedzionym złotem i w purpurowej sukni. Krzyż nad Jej czołem oznacza, że jest Matką Zbawiciela, a złota gwiazda na ramieniu przypomina o Jej dziewiczym macierzyństwie. Charakterystyczny układ palców prawej dłoni Madonny wskazuje na dwie natury Chrystusa – boską i ludzką. Pierścień na palcu to znak, że Matka Zbawiciele jest Oblubienicą Boga. W lewej dłoni Maryja trzyma mapę – białą chustę, starożytne insygnium władzy monarszej, które wskazuje na Jej godność Królowej Nieba. Godność tą na czerwińskim obrazie podkreśla też para aniołów prezentujących nad głową Madonny królewską koronę. Gdy insygnium mapy zastąpiło królewskie berło, wierni postrzegali chustę w dłoni Maryi jako symbol Jej opieki i pocieszenia – miała nią ocierać łzy cierpiących i strapionych.

W 1647 r. król Władysław IV przed tym obrazem uprosił sobie powrót do zdrowia i pozostawił dziękczynne wotum z napisem: "Bliski śmierci - zdrowie otrzymał". Obraz MB Czerwińskiej, od początku wsławiony licznymi łaskami i cudami, w 1648 r. został ogłoszony przez biskupa płockiego Ferdynanda jako cudowny, a w 1970 r. ukoronowany przez kardynała Stefana Wyszyńskiego.

 

Muzeum Misyjne

Muzeum Misyjne mieści się w budynku klasztornym. Powstało w roku 1976 z nagromadzonych pamiątek misyjnych przywożonych przez misjonarzy salezjańskich z całego świata.
Obok dzid, kapeluszy, skór zwierząt, znajduję się tu najróżniejsze ozdoby. W klasztorze warto wejść do gotyckiej kaplicy. Rzuca się w oczy gwiaździsto-sieciowe sklepienie przy ołtarzu, pokryte freskami z XVI wieku. W kaplicy znajduje się obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej.

Po wyjściu na zewnątrz warto jeszcze obejść całą budowlę. Od strony Wisły rozciąga się wspaniały widok na rzekę i okolicę. Do kościoła prowadzą tu strome schody. Po prawej stronie znajdowała się najstarsza część klasztoru. Po lewej stronie stoi figura Chrystusa. To tu, według miejscowej tradycji, 2 lipca 1410 roku odprawiono nabożeństwo. Pierwsze wzmianki o Puszczy Kampinoskiej znaleźć można u Długosza, który relacjonując przygotowania Władysława Jagiełły do wojny z Zakonem Krzyżackim, a następnie samą organizację wyprawy 1410 roku, wspomina o wyborze drogi dla chorągwi małopolskich i wielkopolskich od Sochaczewa, przez zachodni skraj Puszczy, przez Plecewice, Konary do wsi Śladów, gdzie nastąpiła przeprawa przez Wisłę do Czerwińska.

 

Misterium Męki Pańskiej w Czerwińska nad Wisłą

Czerwińskie opactwo w którym posługują Salezjanie od prawie wieku znane jest z jednego z najsłynniejszych polskich misteriów pasyjnych, pt. „Męka Pańska”. Misterium przez dziesięciolecia cieszyło się szerokim zainteresowaniem wiernych, którzy w Wielkim Poście przybywali do XII - wiecznej bazyliki, aby poprzez kontakt z tą formą sztuki sakralnej przygotować się do Świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

 

Muzeum kardynała Augusta Hlonda w Czerwińsku nad Wisłą

W muzealnych zbiorach znajdują się nie tylko rzeczy osobiste ale także przedmioty, które były używane przez prymasa do pracy czy związane z posługą kapłańską. Wśród eksponatów znajdują się, m.in. księgi mszalne, modlitewniki, relikwie, szaty liturgiczne, ornat żałobny z XIX w. Są również portrety z wizerunkiem prymasa, rodzinne zdjęcia oraz odlew twarzy wykonany zaraz po jego śmierci.