Zapraszamy na XVI Zlot Rodzinny

w Zielonogórskie

28/05/2017

RUSZAMY W ZIELONOGÓRSKIE! DOŁĄCZ DO NAS!

JEŚLI LUBISZ AKTYWNY WYPOCZYNEK POŁĄCZONY Z POZNAWANIEM UROKLIWYCH MIEJSC ZAPRASZAMY DO WSPÓLNEGO WĘDROWANIA CZŁONKÓW I SYMPATYKÓW W XVI ZLOCIE RODZINNYM CZŁONKÓW POLSKIEGO TOWARZYSTWA SCHRONISK MŁODZIEŻOWYCH W ŁODZI ORAZ AKCJI KATOLICKIEJ ARCHIDIECEZJI ŁODZKIEJ.

TRASA: ZIELONA GÓRA/WENECJA NIEMIECKA, BRANDERBURGIA (M.COTTBUS)

TERMIN ZLOTU: 29.07 - 06.08. 2017

Zgierz – godz. 7.45 ul. M. Skłodowskiej - Curie

Łódź – godz. 8.15 estakada dworzec Łódź Kaliska przy Włókniarzy

Miejsce noclegów: Internat Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Sportowych Zielona Góra ul. S. Wyspiańskiego 25 / pokoje 2, 3 osobowe, łazienki na korytarzach /

Zapewniamy: 8 noclegów, 7 obiadów, przejazd autokarem, ubezpieczenie, przewodników, bilety wstępu.

Koszt wyjazdu: 960 zł/ w tym 150 zł – wstępy/ I rata – 100zł płatne do 31 maja, II rata – 400 zł płatne do 30 czerwca, III rata – 460 zł płatne do 15 lipca/.

Kontakt z osobą odpowiedzialną: M. Strugińska - Felczyńska – Tel. 517944230, e-mail ; mariannastruginska@op.pl, Cezary Piotrowski -503156301, e-mail; pio.cez@wp.pl

Konto PTSM PKO BP SA 33 Oddział w Łodzi 61 1020 3352 0000 1702 0092 1502

Zielona Góra miasto na prawach powiatu, położone na zboczu doliny Odry, liczące ok. 140 tys. mieszkańców. Historycznie i kulturowo jest częścią Dolnego Śląska.

Patronem miasta jest święty Urban- papież, męczennik, który w tradycji chrześcijańskiej jest uznawany za patrona winiarzy, ogrodników, winnej latorośli oraz drobnych urodzajów.

Miasto słynie z terenów zielonych, otoczone lasem- fragment tzw. Borów Zielonogórskich.

Zielona Góra jest znana jako polska stolica wina- jest to najwyżej na północ wysunięty punkt na mapie Europy z uprawą winorośli. Na terenie miasta ustawione są Bachusiki- małe figurki przedstawiające dzieci Bachusa, propagują tradycje winiarskie. Wokół miasta położone są liczne winnice, we wrześniu obchodzone jest święto wina.

Zielona Góra jest miastem zabytkowym, z racji niewielkich zniszczeń wojennych pozostała tutaj cała przedwojenna zabudowa. Szczególne walory estetyczne posiada stare Miasto, liczne kościoły oraz przedwojenne kamienice.

 

PROGRAM ZLOTU

DZIEŃ 1 /sobota 29.07/: Przejazd na trasie Zgierz – Zielona Góra . Po drodze zwiedzanie Antonina.

ANTONIN – pałac Radziwiłłów, zaprojektowany w stylu myśliwskim przez Karla Friedrich Schinkel, zbudowany w latach 1822 - 1824 dla Antoniego Radziwiłła. Pałac jest drewniany, oszalowany, na podbudówce, zbudowany na planie krzyża. W latach 1827 i 1829 gościem był tu Fryderyk Chopin. Obecnie hotel i restauracja. Wokół rozległy park w stylu angielskim.

DZIEŃ 2 /niedziela 30.07/: Zielona Góra – spacer po mieście, skansen w Ochli, zwiedzanie i degustacja win w zielonogórskich winnicach.

DZIEŃ 3 /poniedziałek 31.07./: Zielona Góra- Świebodzin – Gościkowo Paradyż – Pniewo – Łagów – Zielona Góra

ŚWIEBODZIN – pomnik Chrystusa Króla, stare miasto z ławeczką Niemena.

GOŚCIKOWO – PARADYŻ –XIII wieczne opactwo cystersów.

PNIEWO – Międzyrzecki Rejon Umocniony - Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy.

ŁAGÓW - zamek Jonitów, spacer po mieście ,krótki odpoczynek nad jeziorem.

Rokitno37-Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie

DZIEŃ 4 /wtorek 01.08./: Zielona Góra – Sulechów – Klępsk – Wolsztyn – Obra - Siedlisko – Bytom Odrzański, - Nowa Sól – Zielona Góra.

SULECHÓW – m.in. kościół p.w. Podwyższenia Krzyża z XV I- XVII w., zbór kalwiński z XVII w., zamek z XIV w. mury obronne , aleja lipowa

KLĘPSK – kościół p.w. Najświętszej Marii Panny z XIV w. z drewniana chrzcielnicą z 1381 r., kamieniczki przy ul. Okrężnej i Handlowej

WOLSZTYN – m in. czynna parowozownia, kościół NMP Niepokalanej –późnobarokowy z XVIII w., izba pamięci Roberta Kocha , skansen Budownictwa Ludowego Zachodniej Wielkopolski, nad jeziorem znajduje się zabytkowy park w stylu angielskim z pałacem neoklasycystycznym

OBRA – kościół NMP i św. Jakuba Apostoła / wnętrze kościoła to perła architektury późnobarokowej/.

SIEDLISKO –ruiny zamku rycerskiego z XII w.

BYTOM ODRZAŃSKI - jedno z najciekawszych miasteczek nad Odrą. O jego walorach stanowi średniowieczne rozplanowanie miasta i liczne zabytki skupione przede wszystkim w rynku i w sąsiednich uliczkach np. kamienica „Hotel Pod Złotym Lwem” , kościół p.w. św. Hieronima.

NOWA SÓL – m.in. rynek z ratuszem z XVI w., kościół św. Michała Archanioła z barokowym wnętrzem, planty Nadodrzańskie

DZIEŃ 5 /środa 02.08./: Zielona Góra - Żary – Łęknica- Bad Muskau – Jesień-Lubsko – Bogaczów – Świdnica - Zielona Góra.

Żary –jedno z najstarszych miast Łużyc. Znajduje się tu m.in. barokowy pałac Prominitzów, zamek Dewinów z XIII w., zamek dawnych właścicieli Żar, gotycki kościół farny, ratusz z XIV w. i inne.

Łęknica – Bad Muskau - Park Muźakowski – położonego po obu stronach Nysy Łużyckiej, zajmujący 728ha. Został on założony w pierwszej połowie XIX w. przez pruskiego arystokratę Hermanna von Puckler-Muskar. Podzielony jest asymetrycznie Nysą Łużycką na Bad Muskau / Saksonia/ i polską Łęknicę. Po stronie niemieckiej znajduje się główny budynek i ogrody, po polskiej naturalistyczny park. W 2004 roku Park Muźakowski został uznany za dobro Światowego Dziedzictwa UNESCO.

DZIEŃ 6 /czwartek 03.08./: Zielona Góra - Spreewald – Cottbus – Branitz - Zielona Góra

Spreewald – kraina Łużyc Dolnych, Wenecja niemiecka. Od 1991 r. uznana za Rezerwat Biosfery UNESCO. Ten fascynujący obszar to ponad kilkaset kilometrów kanałów na rzece Sprewa, poprzecinanych mostkami
i śluzami w otoczeniu lasów, rozlewisk, pól i uroczych domostw. Płynie się łodziami po Sprewie / degustacja sznapsów i ogórków/.

Cottbus – 100tys. miasto położone w Brandeburgii. Znajdują się tu m.in. kościół gotycki z XV w., kościół klasztorny i inne.

Park Branitz jest owocem pasji księcia Hermana von Puckler – Muskau . Pałac wybudowany w 1772 r. przez G. Tempera ale swoja świetność zyskał dzięki Księciu von Puckler – Muskau.

DZIEŃ 7 /piątek 04.08./: Zielona Góra – Żagań – Szprotawa – Głogów –Czerna - Bytom Odrzański – Kożuchów – Studzieniec – Niwińska – Bogaczów – Zielona Góra.

Żagań – pałac Książęcy – barokowy , wzniesiony na polecenie dowódcy wojsk cesarskich Albrehta von Wallensteina, wokół rozległy park, klasztor Augustianów z XIII w.

Szprotawa – kościół p.w. Wniebowzięcia NMP z XIII w., ratusz z XVI w., mury obronne z XIV w. , Brama Żagańska z 1480 r. i inne.

Głogów – zamek Książąt Głogowskich z XIII w. , obecnie Muzeum Archeologiczno – Historyczne, brama szpitalna z XIV w. , fragmenty średniowiecznych murów, Fortyfikacje, ratusz z XV w. , gotycki kościół z XII w. i inne.

Czerna – stara osada puszczańska wzmiankowana w 1474 r.. Pałac w Czernej wybudowany w 1898 r.
z inicjatywy Fryderyka Gloecknera ,właściciela huty żelaza i odlewni. Przebudowany później. W sąsiedztwie zabytkowy park / obecnie w ruinie/.

Kożuchów – zamek w stylu gotyckim z XIV w./ obecnie Centrum Kultury „Zamek „

Studzieniec – kościół filialny św. Wawrzyńca z XIII w., zespół pałacowy z XVIII w., pałac z XII w, / obecnie
w ruinie /

Niwińska – Kościół filialny pod wezwaniem Matki Bożej Różańcowej z XIII w., pałac z XVI w. rodziny von Berg, zespół pałacowy i folwarczy z XVIII w.

Bogaczów – wieś z XII w , kościół gotycko – barokowy z XIV w., pałac z XVI w. i dwór z XVI w. / obecnie
w prywatnych rękach/.

DZIEŃ 8 /sobota 05.08/: Zielona Góra – Cd zwiedzania. / DZIEŃ BEZ AUTOKARU/

DZIEŃ 9 /niedziela 06.08 /: Przejazd na trasie Zielona Góra – Łódź – Zgierz. Po drodze zwiedzanie Leszna.

Leszno – miasto króla Stanisława. Bogatą historię zawdzięcza swym właścicielom reprezentantom rodów Leszczyńskich i Sułkowskich. Warto zobaczyć Pałac Sułkowskich – w obecnej formie jest to barokowa rezydencja wybudowana w XVII w. , Synagoga z XVIII w., Ratusz - budowla barokowo – klasycystyczna, kościół św. Mikołaja z XVIII w. i inne.

KOLEJNOŚĆ ZWIEDZANIA MOŻE ULEC ZMIANIE! MIŁEGO WYPOCZYNKU! CZEKAMY NA CIEBIE!