Wspominamy św. Jana Pawła II

na pielgrzymim szlaku

 

22/10/2016

22 października 2016, w sobotę obchodzimy w liturgii wspomnienie św. Jana Pawła II.  Jak co roku, w tym dniu, Parafialny Oddział Akcji Katolickiej przy par św. Franciszka z Asyżu zorganizował wraz z ks. Asystentem Tadeuszem Sochą pielgrzymkę do miejsc związanych ze św. Janem Pawłem II. Tym razem pojechaliśmy do Płocka starego polskiego grodu, miasta, które pięciokrotnie gościło świętego jako biskupa, kardynała i papieża. W płockiej Bazylice katedralnej pw. Wniebowzięcia NMP uczestniczyliśmy we Mszy św., Różańcu i oddaliśmy cześć relikwiom św. Jana Pawła II.  Następnie zwiedziliśmy przebogate Muzeum Diecezjalne  z cennymi obrazami, rzeźbami i dziełami sztuki sakralnej i innymi zbiorami, wśród których niewątpliwie najcenniejszym jest Biblia Płocka będąca bogato ilustrowanym rękopisem z XIIw. Następnie nawiedziliśmy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia znajdujące się przy Domu Zakonnym Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, które obecnie funkcjonuje w niewielkiej, tymczasowej kaplicy z obrazem Jezusa Miłosiernego i relikwiami św. Faustyny. Nowa świątynia jest w budowie i będzie przylegać do Domu Zakonnego Sióstr.  22 lutego 1931 roku w pierwszą niedzielę Wielkiego Postu właśnie tu w Płocku, 26-letnia siostra Faustyna miała pierwsze i najważniejsze objawienie Jezusa Miłosiernego i usłyszała Jego życzenie: Wymaluj obraz według rysunku, który widzisz, z podpisem: Jezu, ufam Tobie. Pragnę, aby ten obraz czczono najpierw w kaplicy waszej i na całym świecie (Dz. 47). Kilka dni później, Pan Jezus przekazał Siostrze Faustynie jeszcze jedno pragnienie – ustanowienie Święta Miłosierdzia.

"W myślach przemierzam ten świetlisty szlak, na którym św. Faustyna Kowalska przygotowywała się do przyjęcia orędzia o miłosierdziu - szlak od Łodzi i Warszawy, poprzez Płock, Wilno po Kraków" - te słowa wypowiedział Papież Jan Paweł II, który wyniósł na ołtarze skromną siostrę Faustynę Kowalską ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia.

Na zakończenie zwiedzania wraz z siostrami, pielgrzymami i zgromadzonymi mieszkańcami Płocka odmówiliśmy Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Pielgrzymka stała się kolejnym akcentem i duchowym przeżyciem w dzień liturgicznego wspomnienia Jana Pawła II.