Wspólny wyjazd. Widzieliśmy Mękę Pańską

 

18/03/2017

Członkowie Akcji Katolickiej Archidiecezji Łódzkiej wspólnie z Polskim Towarzystwem Schronisk Młodzieżowych w Łodzi wybrali się na Misterium Męki Pańskiej w Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Czerwińsku nad Wisłą. Wystawiane Misterium Męki Pańskiej należy ono do najsłynniejszych polskich misteriów pasyjnych. Tekst tego misterium napisał salezjanin - ks. dr Franciszek Harazim (1885-1941). Muzyka do tego dramatu jest dziełem ks. dr. Antoniego Hlonda (1884-1963), również salezjanina, wybitnego kompozytora, zasłużonego przede wszystkim na polu muzyki kościelnej, podpisującego swoje dzieła pseudonimem „Antoni Chlondowski”. Po raz pierwszy Misterium Męki Pańskiej Harazima-Chlondowskiego zostało wystawione 8 marca 1931 r. w Krakowie. W klasztorze czerwińskim wystawiono je pierwszy raz w 1949 r.

Pięcioaktowe misterium, rozpoczynające się od sceny na Górze Oliwnej, w inscenizacji czerwińskiej jest poszerzone o prolog, który przenosi akcję do Wieczernika. Ukazuje on najważniejsze wydarzenia z Ostatniej Wieczerzy, bezpośrednio poprzedzające Mękę Chrystusa i nierozerwalnie z nią związane. Misterium Męki Chrystusa, które jest doskonałą okazją dobrego przygotowania się do świąt paschalnych. Przybywający na Misterium Męki Pańskiej mieliśmy również okazję uczestniczyć w Eucharystii celebrowanej w Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w intencji naszych organizacji.

Będąc w Czerwińsku mieliśmy możliwość poznania bliżej życiorysy Kardynała Augusta Hlonda. Jako człowieka giganta wiary i heroicznego czynu. August Hlond wraz z bratem Ignacym zdobywał wykształcenie w zakładzie salezjańskim w Włoszech. Jako 20-latek obronił doktorat z filozofii na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymu. Jego zawołaniem biskupim były słowa „Daj mi duszę, resztę zabierz”. Na ziemi śląskiej pozostały do dziś owoce jego działalności: m.in. tygodnik „Gość Niedzielny” i Wydawnictwo św. Jacka, które założył. W 1926 r. Ojciec Święty mianował go prymasem Polski, na tym stanowisku doprowadził do zreorganizowanie zarządu diecezji gnieźnieńskiej i poznańskiej, powołał Akcję Katolicką, rozwijał duszpasterstwo dla Polaków przebywających za granicą, uwrażliwiał społeczeństwo na potrzeby najuboższych. 8 września 1946 r. zawierzył Naród Polski Niepokalanemu Sercu Maryi.

W muzealnych zbiorach znajdują się rzeczy osobiste, przedmioty używane przez prymasa do pracy czy związane z posługą kapłańską. Wśród eksponatów znajdują się m.in. księgi mszalne, modlitewniki, relikwie, szaty liturgiczne, ornat żałobny z XIX wieku.

Mieliśmy też możliwość zwiedziliśmy też Muzeum Misyjnego w budynku klasztornym nagromadzonych pamiątek misyjnych przywożonych przez misjonarzy z całego świata: dzidy, kapelusze, skóry zwierzęce, ozdoby.

Ks. Salezjanin zapoznał nas też z historią Sanktuarium i wizerunkiem Matki Boskiej Czerwińskiej. Czerwińsk – to jedno z najstarszych Sanktuariów Maryjnych w Polsce, to jeden z największych ośrodków kultu Matki Bożej na Mazowszu. Swymi początkami sięga początków dziejów kościoła i Narodu Polskiego.Czerwiński gościł w swoich murach królów polskich, książąt mazowieckich, biskupów, rycerzy i szlachtę. Znajduje się tu największy zespół fresków romańskich w Polsce. Dwie wieże świadczą o potężnym znaczeniu tej świątyni. W centrum ołtarza znajduje się obraz Matki Bożej Czerwińskiej która od 400 lat króluje na Jasnej Górze Czerwińskiej. W 1647 roku król Władysław IV przed tym obrazem uprosił sobie powrót do zdrowia i pozostawił dziękczynne votum z napisem: „Bliski śmierci- zdrowie otrzymał”.

Udając się na Mękę Pańską wstąpiliśmy do kościoła w Brochowie.

 

Kościół parafialny

W Brochowie znajduje się zabytkowy, renesansowy, kościół parafialny pw. św. św. Rocha i Jana Chrzciciela zbudowany w latach 1551-1561 i 1596 z fundacji Jana Brochowskiego, wojskiego warszawskiego, właściciela wsi i jego rodziny. W XVII wieku kościół został nieznacznie przebudowany, otoczono go murem z bastionami i fosą.

W 1806 w kościele tym ślub wzięli rodzice Fryderyka Chopina, który również tutaj był chrzczony. Z okazji dwusetnej rocznicy urodzin kompozytora podjęto w kościele prace konserwatorskie, przywracając częściowo wystrój malarski wnętrza, w szczególności kasetonów kolebkowego sklepienia oraz zaprojektowano nowe wyposażenie.

Wybraliśmy się do Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy na Bzurą.

Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy na Bzura w Sochaczewie, jest najokazalszym w Polsce muzeum jednej bitwy. Największa kolekcja broni, ekwipunku, umundurowania i innych pamiątek z kampanii 1939 roku w Polsce reprezentowanej na stałej wystawie „Pole Bitwy 1939-1945”.

Od przeszło pól wieku wzdłuż Bzury powstaje w wielu miejscach Szlak pamięci narodowej o największej bitwie w dziejach militarnych Polski ostatniej doby, o bitwie która wejdzie do panteonu chwały narodowej.

Najważniejsza część wystawy to broń strzelecka, sprzęt, oporządzenie, umundurowanie, dokumenty i zdjęcia żołnierzy Wojska Polskiego walczących w bitwie na Bzurą i obronie Sochaczewa we wrześniu.

Podczas jazdy autokarem z historia i zapoznał nas Kazimierz Walczak członek Akcji Katolickiej i PTSM.

Choć zmęczeni wróciliśmy ubogaceni duchowo. Pozostały wrażenia, pobudziły do refleksji.

Marianna Strugińska-Felczyńska