Wrzesień 2017

gallery/09-01 św bronisława
gallery/09-01 nmp królowa pokoju
gallery/09-03 św grzegorz wielki
gallery/09-04 nmp matka pocieszenia
gallery/09-08 narodzenie nmp
gallery/09-08 abp-marek-jedraszewski
gallery/09-08 nmp gietrzwałdzka

1.09. piątek

Bł. Bronisławy, dziewicy

1 września Kościół katolicki wspomina błogosławioną Bronisławę.

Bronisława, norbertanka, dziewica (ur. ok. 1200r. – zm. 29 VIII 1259. 1 IX; Grzegorz XVI zatwierdził kult 23 VIII 1839).

Błogosławiona Bronisława – Zapomniana Patronka Polski.

Jedynym polskim świętym, którego postać widnieje na słynnej kolumnadzie Berniniego okalającej plac Św. Piotra na Watykanie jest św. Jacek Odrowąż. Patronka dnia dzisiejszego była z nim i z bł. Czesławem spokrewniona; prawdopodobnie była siostrą lub kuzynką Jacka.

Urodziła się na początku XIII w., około roku 1200, choć niektóre źródła podają rok 1203 lub 1204. Cieszyła się pochodzeniem z możnego i bogatego rodu, słynęła też z urody i rozlicznych talentów. Wydawać się mogło, że możliwość korzystania z uroków tego świata stoi przed nią otworem. Wzgardziła jednak powabami świata umiłowawszy Jezusa, dla którego postanowiła żyć w dziewiczej czystości i pobożności. Już jako szesnastoletnia dziewczyna wstąpiła do zakonu o niezwykle surowej regule – podkrakowskiego klasztoru Panien Norbertanek na Zwierzyńcu.

Spędziła tam ok. 40 lat odznaczając się wielką gorliwością życia zakonnego. Przy relikwiach Bronisławy dochodziło do licznych uzdrowień, ludzie odzyskiwali wzrok, słuch i władzę w kończynach. W 1839 roku Święta Kongregacja Obrzędów wydała dekret zatwierdzający cześć oddawaną przez sześć wieków Bronisławie. Papież Grzegorz XVI zaliczył ją do Błogosławionych Patronów Polski. W kilkadziesiąt lat później została przyjęta do brewiarza i mszału. Jej wspomnienie w Kościele katolickim przypada na dzień 1 września.

św. Teresa Małgorzata Redi od Najświętszego Serca Jezusa, dziewica

św. Dulcelina

Jozue, praojciec

Gedeon, sędzia Izraela

Rut

Najświętszej Maryi Panny, Królowej Pokoju

W Stoczku Klasztornym w archidiecezji warmińskiej w 1640 r. zbudowano kościół pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny.

W ołtarzu głównym kościoła znajduje się słynący łaskami obraz Matki Bożej Królowej Pokoju. Św. Jan Paweł II podczas pielgrzymki do Polski dnia 19 czerwca 1983 r. na wałach Jasnej Góry dokonał rekoronacji obrazu. W homilii Ojciec Święty powiedział o nim: Tym aktem wyrażam dziękczynienie Matce Pokoju za trzysta z górą lat opieki nad Świętą Warmią, która na przestrzeni dziejów i zmiennych losów historii dochowała wierności Chrystusowi i Jego Kościołowi. Wspomniał też o Stoczku jako miejscu uwięzienia ks. Kardynała Wyszyńskiego oraz o jego akcie oddania się Matce Bożej. Zakończył słowami: Wszystkich Was zawierzam Matce Pokoju.

Wspomnienie Maryi jako Królowej Pokoju jest obchodzone liturgicznie co roku 1 września - w rocznicę wybuchu II wojny światowej.

Dzień Weterana i Kombatanta

Światowy Dzień Pokoju

78. rocznica wybuchu II wojny światowej

Uroczystości patriotyczno – religijne, modlitwa za poległych w obronie Ojczyzny z racji 78. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Bazylika archikatedralna. Msza Św. o godz. 18.00.

Dla podkreślenia ważności uroczystości zabije dzwon „Serce Łodzi”, który umieszczony jest na wieży bazyliki katedralnej.

Dzień Weterana i Kombatanta – polskie święto obchodzone 1 września od 1997 roku, ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. W tym dniu Polacy oddają hołd obrońcom Ojczyzny i wspominają wszystkich tych, którzy walcząc o Polskę zginęli na polach bitew.

Rozpoczęcie roku szkolnego i katechetycznego

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego katechetycznego.

Obrzęd błogosławieństwa dzieci rozpoczynających nowy rok szkolny i katechetyczny

Kampania charytatywna Caritas pod hasłem „Tornister pełen uśmiechów” - zakończona

Na początku sierpnia do 46 parafii trafiło prawie 1400 pustych tornistrów. Przez sierpień parafianie mogli odbierać tornistry i wypełniać je artykułami szkolnymi. Każdy plecak i tornister oznaczony był imieniem dziecka i zawierał listę niezbędnych artykułów szkolnej wyprawki. Wypełnione tornistry trafią do najbardziej potrzebujących dzieci wytypowanych przez Caritas i szkolnych pedagogów.

 

2.09. sobota

błogosławieni męczennicy Jan Franciszek Burté, Apolinary Morel, Seweryn Girault oraz Towarzysze

św. Beatrycze z Silvy, dziewica

św. Wilhelm, biskup

bł. Ingrida Szwedzka, zakonnica

 

2–3. 09.

Ogólnopolskie dożynki na Jasnej Górze

Ogólnopolska Pielgrzymka Rolników na Jasną Górę

 

3.09. niedziela

22. NIEDZIELA ZWYKŁA

św. Grzegorza Wielkiego, papieża i doktora Kościoła

Grzegorz urodził się w 540 r. w Rzymie w rodzinie patrycjuszy. Jego rodzice, św. Gordian i św. Sylwia, doznają chwały ołtarzy.

Św. Grzegorz Wielki – wybitny papież i doktor Kościoła.

Był papieżem modlitwy i wybitnym teologiem. Pozostawił po sobie liczne dzieła literackie. Uporządkował muzykę kościelną poprzez stworzenie chorału gregoriańskiego. To od niego wziął się zwyczaj odprawiania Mszy św. gregoriańskich.

Poglądy Grzegorza na kwestie moralne były niezwykle rygorystyczne. Od księży wymagał przestrzegania ścisłego celibatu. Niezadowolonych z nowego ładu pozbawiał urzędów. Szczególnie ostro wypowiadał się przeciw klasztorom, do których kobiety miały bezpośredni dostęp i mogły przyprowadzać dzieci na spotkania z “ojcami chrzestnymi”.W 1298 roku został ogłoszony przez papieża Bonifacego VIII doktorem Kościoła.

Grzegorz zmarł 12 marca 604 r., natomiast jego święto obchodzimy 3 września, w rocznicę jego biskupiej konsekracji.

św. Marinus, pustelnik

św. Feba z Kenchr, wdowa

bł. Gerard z Jerozolimy, zakonnik

bł. Brygida od Jezusa Morello, zakonnica

 

4.09. poniedziałek

Najświętszej Maryi Panny, Matki Pocieszenia

Maryja, Matka Chrystusa, jest Matką żywego ciała Chrystusa - Matką Kościoła. We wszystkich swoich potrzebach, wszelkiego rodzaju nieszczęściach i cierpieniach, chrześcijanie zawsze doświadczali Jej matczynej troski i pomocy. Dlatego od wielu wieków w zakonie augustiańskim czci się Maryję jako Matkę Pocieszenia albo Pocieszycielkę strapionych. Maryja nosi tytuł Matki Pocieszenia w jeszcze innym, głębszym sensie. Ewangelia mówi o starcu Symeonie, że oczekiwał on Mesjasza, pociechy Izraela. Maryja jest Matką Pocieszenia, gdyż to właśnie Ona dała ziemskie życie Zbawicielowi, który jest prawdziwym Pocieszycielem ludzi.

Chociaż kult Matki Bożej Pocieszenia wiąże swe powstanie z zakonem augustiańskim, bardzo szybko rozszerzył się na cały Kościół. W Polsce znajduje się wiele słynących łaskami obrazów Matki Bożej Pocieszenia.

błogosławione męczennice z Nowogródka - Maria Stella i Towarzyszki

św. Rozalia, dziewica

błogosławieni Jan Karol M. Bernard du Cornillet, Jan Franciszek Bonnel de Pradal i Klaudiusz Ponse, prezbiterzy i męczennicy

św. Bonifacy I, papież

bł. Katarzyna z Racconigi

bł. Maria od św. Cecylii Rzymianki, zakonnica

Mojżesz, prorok i prawodawca

 

5.09. wtorek

Św. Matki Teresy z Kalkuty, dziewicy i zakonnicy

Matka Teresa - właściwie Agnes Gonxha Bojaxhiu - urodziła się 26 sierpnia 1910 r. w Skopje (dzisiejsza Macedonia) w rodzinie albańskiej. Mając 18 lat Agnes wstąpiła do Sióstr Misjonarek Naszej Pani z Loreto i wyjechała do Indii. Składając pierwsze śluby zakonne w 1931 r., przyjęła imię Maria Teresa od Dzieciątka Jezus. Sześć lat później złożyła śluby wieczyste. Przez dwadzieścia lat w kolegium sióstr w Entally, na wschód od Kalkuty, uczyła historii i geografii dziewczęta z dobrych rodzin. W 1946 r. zetknęła się z wielką biedą w Kalkucie i postanowiła założyć nowy instytut zakonny, który zająłby się opieką nad najuboższymi. W 1948 r., po 20 latach życia zakonnego, postanowiła opuścić mury klasztorne. Chciała pomagać biednym i umierającym w slumsach Kalkuty. Przez dwa lata oczekiwała na decyzję władz kościelnych, by móc założyć własne Zgromadzenie Misjonarek Miłości i zamienić habit na sari - tradycyjny strój hinduski. 7 października 1949 r. nowe zgromadzenie zostało zatwierdzone przez arcybiskupa Kalkuty Ferdinanda Periera na prawie diecezjalnym. Po odbyciu nowicjatu 12 sióstr złożyło pierwszą profesję zakonną 12 kwietnia 1953 r., a założycielka złożyła profesję wieczystą jako Misjonarka Miłości. 1 lutego 1965 r. zgromadzenie otrzymało zatwierdzenie przez Stolicę Apostolską. Obecnie w ponad 560 domach w 130 krajach pracuje prawie 5 tys. sióstr. Gałąź męska zgromadzenia liczy ok. 500 członków w 20 krajach. Strojem zakonnym sióstr jest białe sari z niebieskimi paskami na obrzeżach. Matka Teresa zmarła w opinii świętości w wieku 87 lat na zawał serca w domu macierzystym swego zgromadzenia w Kalkucie 5 września 1997 r. Jej pogrzeb w dniu 13 września 1997 r., decyzją władz Indii, miał oprawę należną osobom zajmującym najważniejsze stanowiska w państwie. Na prośbę wielu osób i organizacji św. Jan Paweł II już w lipcu 1999 r., a więc zaledwie w 2 lata po jej śmierci, wydał zgodę na rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego, chociaż przepisy kościelne wymagają minimum 5 lat od śmierci sługi Bożego na podjęcie takich działań. Proces na szczeblu diecezjalnym zakończono już w 2001 r. Beatyfikacji Matki Teresy dokonał w ramach obchodów 25-lecia swojego pontyfikatu św. Jan Paweł II dnia 19 października 2003 r. Kanonizacja Matki Teresy odbyła się w ramach obchodów Nadzwyczajnego Jubileuszu Świętego Roku Miłosierdzia w Watykanie 4 września 2016 r., a dokonał jej papież Franciszek.

św. Wiktoryn, męczennik

 

6.09. środa

św. Magnus z Füssen

Bł. Michała Czartoryskiego, prezbitera i męczennika

Jan Franciszek Czartoryski urodził się 19 lutego 1897 roku w Pełkiniach koło Jarosławia. Był szóstym z jedenaściorga dzieci Witolda i Jadwigi z domu Dzieduszyckiej. Atmosfera domu była przesiąknięta głęboką wiarą, zarówno matka, jak i ojciec należeli do Sodalicji Mariańskiej. Po otrzymaniu starannego wychowania w domu, uczył się w prywatnej szkole "Ognisko" prowadzonej przez ks. Jana Gralewskiego w Starej Wsi pod Warszawą. Po maturze zdanej w Krakowie rozpoczął studia techniczne we Lwowie i ukończył je jako inżynier architekt. W międzyczasie brał udział w obronie Lwowa w roku 1920. W 1926 roku, po długich wakacjach spędzonych w podróży po Francji i Belgii, Jan wstąpił do seminarium duchownego obrządku łacińskiego we Lwowie. Po krótkim pobycie w seminarium opuścił je, a w rok później, 18 września 1927 roku, przyjął w Krakowie w kaplicy św. Jacka habit dominikański i rozpoczął nowicjat. W zakonie otrzymał imię Michał. Po roku złożył śluby zakonne. Już w trzy lata później otrzymał święcenia kapłańskie. Oprócz tego przez jakiś czas był odpowiedzialny za budowę nowego klasztoru na warszawskim Służewie. Gromadził wokół siebie środowiska inteligencji, zajmował się III Zakonem św. Dominika, głosił rekolekcje. Wiosną 1944 r. został skierowany do klasztoru na Służewie w Warszawie.
Wybuch Powstania Warszawskiego zaskoczył o. Michała na Powiślu. Ponieważ w wyniku walk została odcięta możliwość powrotu do klasztoru, zgłosił się do dowództwa walczącego na Powiślu III Zgrupowania AK "Konrad" i został kapelanem powstańców. Większość czasu spędzał w szpitalu zorganizowanym w piwnicach firmy "Alfa-Laval" u zbiegu ulic Tamka i Smulikowskiego, opiekując się rannymi, niosąc otuchę i posługę duszpasterską. W zorganizowanej przez siebie kaplicy odprawiał msze. W nocy z 5 na 6 września 1944 r. odziały III Zgrupowania AK "Konrad" wycofały się z Powiśla do Śródmieścia. W szpitalu pozostali ciężko ranni żołnierze, kilka osób z personelu medycznego, cywile i o. Michał. Po wkroczeniu oddziałów niemieckich cywile oraz sanitariuszki zostali wyprowadzeni z piwnic i mogli opuścić miasto. Ojciec Michał był gorąco zachęcany przez przyjaciół, aby zdjął habit i w cywilnym ubraniu wyszedł ze szpitala. Nie przyjął tych propozycji; jak przekazał jeden ze świadków, "łagodnie uśmiechnął się i powiedział, że szkaplerza nie zdejmie i rannych, którzy są zupełnie bezradni i unieruchomieni w łóżkach nie opuści". Niemcy zatrzymali go w szpitalu. Około godziny 14 w szpitalnym pomieszczeniu został rozstrzelany wraz z ciężko rannymi powstańcami, z którymi pragnął pozostać. Ciała zabitych wywleczono na barykadę, oblano benzyną i podpalono. Ocalałe resztki pochowano tymczasowo na podwórzu pobliskiego domu. Kiedy w rok później przeprowadzono ekshumację szczątek w celu przeniesienia ich do wspólnego grobu powstańców na Woli, ciała o. Michała już nie rozpoznano.
Został beatyfikowany przez św. Jana Pawła II 13 czerwca 1999 r. w Warszawie w gronie 108 męczenników II wojny światowej.

 

7.09. czwartek

św. Melchior Grodziecki, prezbiter i męczennik

bł. Ignacy Kłopotowski, prezbiter

bł. Eugenia Picco, zakonnica

 

8.09. piątek

ŚWIĘTO NARODZENIA NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY (Matki Boskiej Siewnej)

Pismo Święte nigdzie nie wspomina o narodzinach Maryi. Tradycja jednak przekazuje, że Jej rodzicami byli św. Anna i św. Joachim. Byli oni pobożnymi Żydami. Mimo sędziwego wieku nie mieli dziecka. W tamtych czasach uważane to było za karę za grzechy przodków. Dlatego Anna i Joachim gorliwie prosili Boga o dziecko. Bóg wysłuchał ich próśb i w nagrodę za pokładaną w Nim bezgraniczną ufność sprawił, że Anna urodziła córkę, Maryję.

Nie znamy miejsca urodzenia Maryi ani też daty Jej przyjścia na ziemię. Według wszelkich dostępnych nam informacji, Maryja przyszła na świat pomiędzy 20. a 16. rokiem przed narodzeniem Pana Jezusa.

Datę 8 września Kościół przyjął ze Wschodu - w tym dniu obchód ten znajdował się w sakramentarzach gelazjańskim i gregoriańskim.

Narodziny Maryi W Polsce święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny ma także nazwę Matki Bożej Siewnej. Był bowiem dawny zwyczaj, że dopiero po tym święcie i uprzątnięciu pól zaczynano orkę i siew. Lud chciał najpierw, aby rzucone w ziemię ziarno pobłogosławiła Boża Rodzicielka. Do ziarna siewnego mieszano ziarno wyłuskane z kłosów, które były wraz z kwiatami i ziołami poświęcane w uroczystość Wniebowzięcia Matki Bożej, by uprosić sobie dobry urodzaj.

Dzisiejsze święto przypomina nam, że Maryja była zwykłym człowiekiem. Choć zachowana od zepsucia grzechu, przez całe życie posiadała wolną wolę, nie była do niczego zdeterminowana. Tak jak każdy z nas miała swoich rodziców, rosła, bawiła się, pomagała w prowadzeniu domu, miała swoich znajomych i krewnych. Dopiero Jej zaufanie, posłuszeństwo i pełna zawierzenia odpowiedź na Boży głos sprawiły, że "będą Ją chwalić wszystkie pokolenia".

bł. Serafina de Montefeltro

bł. Alan de la Roche, prezbiter

bł. Fryderyk Ozanam

św. Sergiusz I, papież

bł. Wilhelm z Saint-Thierry, opat

bł. Władysław Błądziński, prezbiter i męczennik

bł. Adam Bargielski, prezbiter i męczennik

Obrzęd błogosławieństwa ziarna siewnego i nasion

300. ROCZNICA KORONACJI OBRAZU MATKI BOŻEJ JASNOGÓRSKIEJ

8.09.1717, w święto Narodzenia Matki Bożej koronami papieskimi koronowany został obraz Matki Bożej Jasnogórskiej.

ZAKOŃCZENIE JUBILEUSZU 300-LECIA KORONACJI CUDOWNEGO OBRAZU MATKI BOŻEJ JASNOGÓRSKIEJ:

godz. 19.00 na Jasnej Górze – Msza św. pod przewodnictwem J.E. Ks. Kard. Stanisława Ryłko, Archiprezbitera Bazyliki Matki Bożej Większej w Rzymie.

5. rocznica objęcia Archidiecezji przez Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego

Dnia 11 lipca 2012 roku papież Benedykt XVI mianował bp. Marka Jędraszewskiego arcybiskupem metropolitą łódzkim.

8 września mija 5. rocznica objęcia Archidiecezji i ingresu do Bazyliki Archikatedralnej Łódzkiej Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego. Obecnie jest on metropolitą Krakowskim. Dewizą biskupią Pasterza Kościoła krakowskiego są słowa Scire Christum (Znać Chrystusa).

Najświętszej Maryi Panny Gietrzwałdzkiej

Gietrzwałd znajduje się między Olsztynem a Ostródą. Stał się sławny dzięki objawieniom Matki Bożej, które miały miejsce 19 lat po Lourdes i trwały od 27 czerwca do 16 września 1877 roku. Wizjonerkami były trzynastoletnia wtedy Justyna Szafryńska i dwunastoletnia Barbara Samulowska. Matka Boża, która ukazała się im na klonie, przemówiła po polsku. Jej głównym przesłaniem było zachęcenie ludzi do gorliwego odmawiania różańca. Maryja podczas objawień przedstawiła się jako "Niepokalane Poczęcie" - powszechnie uznano to za potwierdzenie dogmatu o Niepokalanym Poczęciu, ogłoszonego 8 grudnia 1854 roku przez Piusa IX.

10 września 1967 r. prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński dokonał koronacji obrazu Matki Bożej Gietrzwałdzkiej. 2 czerwca 1970 r. papież Paweł VI nadał kościołowi w Gietrzwałdzie tytuł bazyliki mniejszej. We wrześniu 1977 roku biskup warmiński, na terenie którego diecezji znajduje się sanktuarium w Gietrzwałdzie, na mocy dekretu Prymasa Polski i za zgodą Stolicy Apostolskiej zatwierdził autentyczność objawień gietrzwałdzkich jako wiarygodnych, nie sprzeciwiających się wierze i moralności chrześcijańskiej. To jedyne jak dotąd objawienia Matki Bożej na terenie Polski, uznane oficjalnie przez Kościół za zgodne z nauką katolicką.

 

9.09. sobota

Bł. Anieli Salawy, dziewicy

Aniela Salawa urodziła się 9 września 1881 r. w wielodzietnej, ubogiej rodzinie chłopskiej w Sieprawie pod Krakowem. Jej rodzice byli bardzo pobożni. Jako młoda dziewczyna, jesienią 1897 r. udała się do Krakowa, gdzie podjęła pracę jako służąca. W dwa lata później bardzo przeżyła śmierć swojej dwudziestopięcioletniej siostry. Po głębokim namyśle zdecydowała się na złożenie ślubu dozgonnej czystości. W 1900 r. przystąpiła do Stowarzyszenia Sług Katolickich św. Zyty, którego zadaniem było niesienie pomocy służącym. Miała więc okazję, aby bardzo owocnie prowadzić apostolstwo w gronie koleżanek, dla których była przykładem chrześcijańskiego życia. W 1912 r. Aniela Salawa wstąpiła do III zakonu św. Franciszka i złożyła profesję. Zafascynowana duchowością Biedaczyny z Asyżu, okazywała niezwykłą wrażliwość na działanie Ducha Świętego. W czasie I wojny światowej - mimo że bardzo pogorszył się jej stan zdrowia, nasiliły się dolegliwości płuc i żołądka - pomagała w krakowskich szpitalach, niosąc pomoc i wsparcie rannym żołnierzom. Opiekowała się także jeńcami wojennymi. W 1916 r. podupadła jednak na zdrowiu tak, że konieczna stała się hospitalizacja. Po wypisaniu ze szpitala nie mogła już podjąć pracy zarobkowej. Ostatnie pięć lat życia spędziła w nędzy. Zmarła na gruźlicę 12 marca 1922 r. w krakowskim szpitalu św. Zyty. Umierała samotnie, opuszczona przez wszystkich, wśród straszliwych cierpień, ale w głębokim zjednoczeniu z Chrystusem jako tercjarka franciszkańska. Beatyfikowana została 13 sierpnia 1991 r. przez św. Jana Pawła II na krakowskim Rynku.

św. Piotr Klawer, prezbiter

św. Piotr z Pébrac, prezbiter

bł. Jakub Laval, prezbiter

bł. Maria Eutymia Üffing, dziewica i zakonnica

bł. Piotr Bonhomme, prezbiter

 

10.09. niedziela

23. NIEDZIELA ZWYKŁA

św. Pulcheria, cesarzowa

bł. Ogleriusz, opat

bł. Franciszek Gárate, zakonnik

św. Mikołaj z Tolentino, prezbiter

140. ROCZNICA OBJAWIEŃ MATKI BOŻEJ W GIETRZWAŁDZIE

godz. 11.00 - Główna msza św. jubileuszowa przy źródełku. Na uroczystości w gietrzwałdzkim sanktuarium będzie cały episkopat i najwyższe władze państwowe.

Dożynki archidiecezjalne

Pielgrzymka na Jasną Górę ZHR i Kombatantów AK

45. rocznica zdobycia złotego medalu w piłce nożnej na Igrzyskach Olimpijskich w Monachium

10.09.1972 Reprezentacja Polski w piłce nożnej pod wodzą trenera Kazimierza Górskiego zdobyła złoty medal turnieju Igrzysk Olimpijskich w Monachium.

 

11.09. poniedziałek

święci męczennicy Prot i Hiacynt

św. Jan Gabriel Perboyre, prezbiter i męczennik

bł. Franciszek Jan Bonifacio, prezbiter i męczennik

16. rocznica ataków terrorystycznych na World Trade Center, Pentagon i Kapitol w Stanach Zjednoczonych

 

12.09. wtorek

Najświętszego Imienia Maryi

Imię Maryi czcimy w Kościele w sposób szczególny, ponieważ należy ono do Matki Boga, Królowej nieba i ziemi, Matki miłosierdzia. Dzisiejsze wspomnienie - "imieniny" Matki Bożej - przypominają nam o przywilejach nadanych Maryi przez Boga i wszystkich łaskach, jakie otrzymaliśmy od Boga za Jej pośrednictwem i wstawiennictwem, wzywając Jej Imienia.

św. Gwidon z Anderlecht

św. Piotr z Tarentaise, biskup

bł. Maria od Jezusa, dziewica

bł. Maria Luiza Prosperi, zakonnica

Najświętszej Maryi Panny Piekarskiej

Piekary to największe śląskie sanktuarium maryjne. W XIX w. w pobliżu sanktuarium wzniesiono również Kalwarię - 14 kaplic, przy których rozważa się kolejne stacje Drogi Krzyżowej. Jan XXIII 1 grudnia 1962 r. nadał kościołowi w Piekarach tytuł bazyliki mniejszej. W okresie międzywojennym rozpoczęła się tradycja organizowania pielgrzymek dziewcząt i kobiet do Matki Bożej Piekarskiej (na uroczystości Wniebowzięcia NMP - 15 sierpnia) oraz chłopców i mężczyzn - w ostatnią niedzielę maja. W okresie II wojny światowej były one zakazane, ale wznowiono je tuż po jej zakończeniu.

Najświętszej Maryi Panny Rzeszowskiej

15 sierpnia 1513 r., w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Jakub Ado przechadzał się po swoim sadzie, w którym podziwiał piękne tego roku owoce i dziękował za urodzaj. Gdy zbliżył się do ulubionej gruszy, zauważył jakieś niezwykłe światło. Początkowo przestraszył się, bo czegoś podobnego nigdy wcześniej nie widział. Światło było bardzo jasne, ale nie raziło. Gdy Jakub przybliżył się do drzewa, coś kazało mu upaść na kolana. Wtedy usłyszał głos Najświętszej Panienki: "Nie bój się, chcę na tym miejscu chwałę mego Syna widzieć i nieść pociechę utrapionym". Gdy z pobliskiej chaty nadbiegli żona i dzieci Jakuba, światłość rozpłynęła się, a ich oczom ukazała się drewniana figura Matki Bożej z Dzieciątkiem.

25 marca 1754 r. ojciec Jan Kapistran Kwolek przywiózł z Rzymu korony poświęcone przez papieża Benedykta XIV. Niestety koronacja nie odbyła się, gdyż zmarł Jerzy Ignacy Lubomirski. Dopiero dziesięć lat później sprawą zajęła się wdowa po nim, Anna Lubomirska. Koronacja odbyła się 8 września 1763 r., w święto Narodzenia Matki Bożej. Kult Matki Bożej Rzeszowskiej wzrastał. Doszło jednak do kradzieży złotych koron. Rekoronacji, tym razem bez rozgłosu, dokonano w 1866 r. Mimo to kradzież powtórzyła się dwa lata później. Druga rekoronacja odbyła się dopiero 30 lat później. Od 15 sierpnia 1999 r. Matka Boża z sanktuarium oo. bernardynów czczona jest także jako Patronka Rzeszowa.

 

12-13.09.

Zebranie Papieskich Dzieł Misyjnych

Tegoroczne Zebranie Papieskich Dzieł Misyjnych oraz innych środowisk misyjnych odbędzie się w dniach 12-13 września 2017 r. w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie. W czasie spotkania poruszony zostanie temat animacji i formacji misyjnej młodzieży. Do udziału w misyjnej refleksji zaproszeni są dyrektorzy diecezjalni PDM, referentki i promotorzy misyjni, reprezentujący różne zgromadzenia zakonne, oraz animatorzy świeccy.

 

13.09. środa

Św. Jana Chryzostoma, biskupa i doktora Kościoła

Jan Chryzostom zwany jest potocznie Janem Złotoustym. Był patriarchą Konstantynopola, najwybitniejszym kaznodzieją Kościoła greckiego.

Urodził się ok. 350 r. w Antiochii. Pochodził z arystokratycznej rodziny chrześcijańskiej. Osierocony wcześnie przez ojca był wychowywany głównie przez matkę. Studiował filozofię i retorykę. W roku 369 przyjął chrzest i poświęcił się studiom Pisma Świętego. Aby głębiej przestudiować święte księgi, zdecydował się na prowadzenie życia pustelniczego. Z powodu nadmiernych umartwień zachorował i musiał powrócić do Antiochii. W 386 r. przyjął święcenia kapłańskie. Przez 12 lat głosił kazania w głównych kościołach Antiochii. Uzyskał wtedy sławę najwybitniejszego mówcy i przydomek Złotoustego.

Z polecenia cesarza Arkadiusza został wybrany, wbrew swojej woli, na patriarchę Konstantynopola. Zreformował życie tamtejszego Kościoła, zlikwidował dotychczasowy przepych domu biskupiego, walczył z nadużyciami wśród biskupów i kapłanów. Mnichom nakazał stałe przebywanie w klasztorze i prowadzenie ascetycznego życia. Zakładał szpitale i hospicja dla ubogich. Troszczył się też o rozwój misji. Jego radykalizm przysparzał mu jednak sporo wrogów, którzy skazali go nawet na wygnanie do Bitynii, a poprzez różne intrygi doprowadzili do usunięcia z urzędu.

Zmarł z wycieńczenia podczas marszu na miejsce wygnania. Jego ostatnie słowa miały brzmieć: „Bogu za wszystko dzięki”.

bł. Franciszek Drzewiecki, prezbiter i męczennik

100. rocznica piątego objawienia się Matki Bożej w Fatimie

13 września 1917 r. w miejscu objawień było już od 15 do 20 tysięcy osób. Najświętsza Dziewica przemówiła w ten sposób: - Odmawiajcie w dalszym ciągu różaniec, aby uprosić koniec wojny. W październiku ukaże się również Pan Jezus, Matka Boża pod wezwaniem Bolesnej i Karmelitańskiej oraz św. Józef z Dzieciątkiem Jezus, aby pobłogosławić świat. Bóg jest zadowolony z waszych umartwień, ale nie musicie spać ze sznurami. Noście je tylko w dzień. Łucja: Proszono mnie, abym poprosiła Panią o wiele rzeczy: uzdrowienie kilku chorych, uzdrowienie głuchoniemego. Matka Boża: Tak, niektórych uzdrowię, innych nie. W październiku uczynię cud, aby wszyscy uwierzyli. Potem zaczęła się unosić do nieba i znikła na firmamencie.

 

13-17.09.

Międzynarodowy Kongres Maryjno Mariologiczny: Fatima w Bożym Planie Zbawienia

W dniach 13-17.09. w ramach obchodów 100 rocznicy Objawień Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem odbędzie się Międzynarodowy Kongres Maryjno Mariologiczny: Fatima w Bożym Planie Zbawienia.

 

13-14.09.

82. rocznica objawienia św. s. Faustynie Koronki do Miłosierdzia Bożego

 

14.09. czwartek

ŚWIĘTO PODWYŻSZENIA KRZYŻA ŚWIĘTEGO

Kiedy w roku 70 Jerozolima została zdobyta i zburzona przez Rzymian, rozpoczęły się wielkie prześladowania religii Chrystusa, trwające prawie 300 lat. Dopiero po ustaniu tych prześladowań matka cesarza rzymskiego Konstantyna, św. Helena, kazała szukać Krzyża, na którym umarł Pan Jezus.

Po długich poszukiwaniach Krzyż odnaleziono. Co do daty tego wydarzenia historycy nie są zgodni; najczęściej podaje się rok 320, 326 lub 330, natomiast jako dzień wszystkie źródła podają 13 albo 14 września. W związku z tym wydarzeniem zbudowano w Jerozolimie na Golgocie dwie bazyliki: Męczenników (Martyrium) i Zmartwychwstania (Anastasis). Bazylika Męczenników nazywana była także Bazyliką Krzyża.

13 września 335 r. odbyło się uroczyste poświęcenie i przekazanie miejscowemu biskupowi obydwu bazylik. Na tę pamiątkę obchodzono co roku 13 września uroczystość Podwyższenia Krzyża Świętego. Później przeniesiono to święto na 14 września, ponieważ tego dnia wypada rocznica wystawienia relikwii Krzyża na widok publiczny, a więc pierwszej adoracji Krzyża, która miała miejsce następnego dnia po poświęceniu bazylik. Święto wprowadzono najpierw dla tych kościołów, które posiadały relikwie Krzyża, potem zaś dla całego Kościoła Powszechnego.

Dzisiejsze święto przypomina nam wielkie znaczenie krzyża jako symbolu chrześcijaństwa i uświadamia, że nie możemy go traktować jedynie jako elementu dekoracji naszego mieszkania, miejsca pracy czy jednego z wielu elementów naszego codziennego stroju.

św. Albert, biskup

70. rocznica urodzin Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki

14.09.1947 urodził sie. Bł. Ks. Jerzy Popiełuszko,  W nocy 19 października 1984 r. został uprowadzony przez oficerów służb specjalnych MSW i brutalnie zamordowany.

Sztafeta Akcji Katolickiej do grobu Ks. Jerzego Popiełuszki

Pielgrzymka biegowa Akcji Katolickiej ku czci męczenników stanu wojennego. Zakończenie przy grobie bł. Ks. Jerzego Popiełuszki

 

15.09. piątek

Najświętszej Maryi Panny Bolesnej

Maryja siedmiokrotnie przebita mieczem boleści - Tymi słowami prorok Symeon, podczas ofiarowania Jezusa w świątyni, zapowiedział Maryi cierpienie. Maryja, jako najpokorniejsza i najwierniejsza Służebnica Pańska, miała szczególny udział w dziele zbawczym Chrystusa, wiodącym przez krzyż. Maryja nie była tylko biernym świadkiem cierpień Pana Jezusa, ale miała w nich najpełniejszy udział. Jest nie do pomyślenia nawet na płaszczyźnie samej natury, aby matka nie doznawała cierpień na widok umierającego syna. Maryja cierpiała jak nikt na ziemi z ludzi. Zdawała sobie bowiem sprawę z tego, że Jej Syn jest Zbawicielem rodzaju ludzkiego.

Przez wiele stuleci Kościół obchodził dwa święta dla uczczenia cierpień Najświętszej Maryi Panny: w piątek przed Niedzielą Palmową - Matki Bożej Bolesnej oraz 15 września - Siedmiu Boleści Maryi.

Przez wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Bolesnej uświadamiamy sobie cierpienia, jakie były udziałem Matki Bożej, która - jak nikt inny - była zjednoczona z Chrystusem, również w Jego męce, cierpieniu i śmierci.

św. Katarzyna Genueńska

bł. Antoni Maria Schwartz, prezbiter

bł. Józef Puglisi, prezbiter i męczennik

bł. Paweł Manna, prezbiter

 

16.09. sobota

Świętych męczenników Korneliusza, papieża i Cypriana, biskupa

Korneliusz (ur. w Rzymie, zm. czerwcu 253 w Rzymie) – święty Kościoła katolickiego, papież w okresie od marca 251 do czerwca 253. Bronił jedności Kościoła, zwalczając schizmę Nowacjana. Umarł na wygnaniu w Civitavecchia w 253 roku.

Święty ten wymieniany jest w Modlitwie Eucharystycznej Kanonu rzymskiego.

W ikonografii św. Korneliusz przedstawiany jest w stroju papieskim z paliuszem, czasami w tiarze. Jego atrybutami są: korona w ręku, gałązka palmowa, miecz, róg, tiara.

Św. Cyprian, biskup, męczennik, urodził się w Kartaginie (Tunezja). Był człowiekiem wykształconym, z zawodu adwokat. Po przyjęciu chrześcijaństwa został kapłanem, a później przez aklamację miasta biskupem Kartaginy. Jako duszpasterz musiał stawić czoło prześladowaniom i wewnętrznym sporom. Dzięki swej świętości i wiedzy wywierał poważny wpływ na Kościół zwłaszcza w Afryce. Jego korespondencja z papieżem Korneliuszem stanowi świadectwo prymatu biskupa Rzymu. W czasie prześladowań za cesarza Waleriana został aresztowany i zesłany na pustynię koło Curubis (257). Sprowadzony do Kartaginy, został ścięty mieczem 14 września 258 roku w obecności wiernych. W tym samym czasie w Rzymie odbywało się przeniesienie relikwii św. Korneliusza. Imiona obu męczenników wymienia się w Kanonie rzymskim.

W ikonografii św. Cyprian przedstawiany jest w szatach biskupich. Jego atrybuty: biskupi krzyż, księga, gałązka palmowa, miecz, paliusz, pastorał.

św. Edyta, ksieni

św. Eufemia, męczennica

św. Doroteusz z Tebaidy

błogosławieni Jan Chrzciciel i Hiacynt od Aniołów, męczennicy

 

16-17.09.

Pielgrzymka Ludzi Pracy na Jasną Górę

 

17.09. niedziela

24. NIEDZIELA ZWYKŁA

Niedziela Środków Społecznego Przekazu

Dzień modlitw w intencji Środków Społecznego Przekazu. Polecamy w modlitwach pracowników mediów, by byli strażnikami prawdy i chrześcijańskiej miłości.

św. Robert Bellarmin, biskup i doktor Kościoła

św. Zygmunt Szczęsny Feliński, biskup

św. Hildegarda z Bingen, dziewica i doktor Kościoła

św. Jan Macías, zakonnik

stygmaty św. Franciszka z Asyżu

św. Piotr z Arbués, męczennik

św. Marcin z Finojosa, biskup

św. Lambert z Liege, biskup i męczennik

bł. Zygmunt Sajna, prezbiter i męczennik

78. Rocznica napaści Związku Radzieckiego na Polskę.

Dzień Golgoty Wschodu (Dzień Sybiraka)

Bazylika Archikatedralna , Msza św. o godz.19.00

Kwartalne dni modlitw za dzieci, młodzież i wychowawców

TYDZIEŃ WYCHOWANIA W POLSCE

Ta nowa inicjatywa Kościoła w Polsce ma podkreślić rolę wychowania, którego celem jest integralny rozwój człowieka. Dzisiejsza szkoła zbyt często tylko kształci, a zapracowani rodzice poświęcają dzieciom zbyt mało czasu, troszcząc się przede wszystkim o zapewnienie potrzeb materialnych. „Jest pilna potrzeba zajęcia się problemami wychowania” – mówi bp Marek Mendyk, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP.

Tydzień Wychowania nawiązuje do obchodzonych lokalnie kwartalnych dni modlitw za dzieci, młodzież i wychowawców. Tydzień Wychowania jest obchodzony zawsze w tygodniu, w którym wypada święto św. Stanisława Kostki, patrona dzieci i młodzieży (przypada ono 18 września).

4. rocznica święceń biskupich Arcybiskupa Konrada Krajewskiego, Papieskiego Jałmużnika

Arcybiskup Konrad Krajewski (ur. 25 listopada 1963 w Łodzi) – doktor teologii, ceremoniarz papieski w latach 1999–2013, arcybiskup ad personam, jałmużnik papieski od 2013.

Zbiórka ofiar do puszek na potrzeby Stolicy Apostolskiej

Diecezjalny Dzień Wspólnoty Ruchu Światło - Życie

Każdego roku w trzecią niedzielę września członkowie Ruchu Światło-Życie w archidiecezji łódzkiej przeżywają powakacyjny Diecezjalny Dzień Wspólnoty. Jest to wyjątkowy czas radosnego dziękczynienia za doświadczenie wakacyjnych oaz rekolekcyjnych. W tym dniu razem gromadzą się kapłani moderatorzy, rodziny Kościoła Domowego, dorośli, młodzież i dzieci formujące się w Ruchu Światło-Życie. Naszej modlitwie co roku przewodzi biskup diecezjalny.
Dzień Wspólnoty odbędzie się po raz kolejny w kościele parafialnym pw. NMP Królowej Polski, przy którym mieści się Archidiecezjalne Centrum Ruchu Światło-Życie.

 

18.09. poniedziałek

ŚWIĘTO ŚW. STANISŁAWA KOSTKI, ZAKONNIKA, PATRONA POLSKI

Święto liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest od 13 listopada 1670, kiedy to Klemens X zezwolił zakonowi jezuitów na odprawianie mszy świętej i brewiarza o Stanisławie.

Od 1969, po reformie liturgicznej Pawła VI na II Soborze Watykańskim, święto obchodzone jest w polskim Kościele 18 września, podczas kiedy w pozostałej części Kościoła nadal 13 listopada.

Św. Stanisław Kostka, zakonnik, patron Polski Stanisław urodził się 28 grudnia 1550 r. w Rostkowie na Mazowszu. Był synem Jana, kasztelana zakroczymskiego, i Małgorzaty z Kryskich (z Drobina). Krewni rodziny zajmowali eksponowane stanowiska w ówczesnej Polsce. Miał trzech braci i dwie siostry. W wieku 15 lat postanowił zostać jezuitą, dlatego bez zgody rodziców po studiach wyjeżdża do przełożonego jezuitów w Niemczech, który powierza go opiece generałowi Towarzystwa św. Franciszkowi Borgiaszowi. Umiera 15.08.1568r.

Papież Benedykt XIII ogłosił go świętym w 1726r., zaś Jan XXIII umieścił go w 1962r. wśród patronów Polski. Stanisław Kostka został jednym z głównych patronów Korony Polskiej i Litwy w 1674, polskiej młodzieży.

W Bazylice Archikatedralnej UROCZYSTOŚĆ ŚW. STANISŁAWA KOSTKI.

Św. Stanisław Kostka - patron Katedry Archidiecezji Łódzkiej.

Odpust w Katedrze Archidiecezji Łódzkiej św. Stanisława Kostki. Po Mszy św. odpustowej procesja i wręczenie nagród. Uroczystość poprzedzona 3-dniowym Triduum.

Corocznie będzie również przyznawana nagroda pod nazwą „Serce Łodzi” honorująca osoby i instytucje, które działają dla dobra Łodzi i jej mieszkańców, a ich praca przynosi widoczne rezultaty. Nagrodę będzie przyznawała Kapituła, w skład której wejdą m.in. duchowni trzech wyznań chrześcijańskich i Gminy Wyznaniowej Żydowskiej. Będzie wręczana w dniu odpustu w parafii archikatedralnej, na pamiątkę przywrócenia miastu dzwonu „Serce Łodzi” Dla podkreślenia ważności uroczystości zabije dzwon „Serce Łodzi”, który umieszczony jest na wieży bazyliki katedralnej.

bł. Fidel Fuidio Rodriguez, zakonnik i męczennik

bł. Józef Kut, prezbiter i męczennik

 

19.09. wtorek

św. January, biskup i męczennik

św. Franciszek Maria z Camporosso, zakonnik

św. Józef z Kupertynu, prezbiter

bł. Gerhard Hirschfelder, prezbiter i męczennik

św. Emilia Maria Wilhelmina de Rodat, zakonnica

Najświętszej Maryi Panny z La Salette

Najświętsza Maryja Panna z La Salette. W sobotę, 19 września 1846 r., Matka Najświętsza ukazała się dwojgu dzieciom pochodzącym z Corps w Alpach francuskich: jedenastoletniemu Maksyminowi Giraud i prawie piętnastoletniej Melanii Calvat, którzy pilnowali swoich krów na hali należącej do La Salette, na górze Planeau.

 

20.09. środa

Świętych Andrzeja Kim Taegon, prezbitera, Pawła Chong i Towarzyszy Męczenników

św. Józef Maria de Yermo y Parres, prezbite

bł. Maria Teresa od św. Józefa, zakonnica

bł. Franciszek Martín Fernández de Posadas, zakonnik

Z początkiem XVII wieku świeccy chrześcijanie zanieśli wiarę w Chrystusa do Korei. W roku 1836 przybyli tam misjonarze z Francji. Wybuchły wtedy krwawe prześladowania, w których 103 męczenników oddało życie za wiarę. Pośród nich był pierwszy kapłan koreański, Andrzej Kim Taegon, i wybitny apostoł świecki, Paweł Chong Hasang.

 

21.09. czwartek

ŚWIĘTO ŚW. MATEUSZA, APOSTOŁA I EWANGELISTY

Ewangeliści Marek i Łukasz nazywają Mateusza najpierw "Lewi, syn Alfeusza" (Mk 2, 14; Łk 5, 27), dopiero później w innych miejscach wymieniane jest imię Mateusz. Prawdopodobnie Chrystus powołując Lewiego nadał mu imię Mateusz. Imię to nie należy do często spotykanych w Piśmie świętym. Pochodzi ono z hebrajskiego Mattaj lub Mattanja, co po polsku oznacza "dar Boga" (Teodor, Deusdedit, Bogdan).

Mateusz był Galilejczykiem. Jego pracą było pobieranie ceł i podatków w Kafarnaum, jednym z większych handlowych miasteczek nad jeziorem Genezaret. Pobierał tam opłaty za przejazdy przez jezioro i przewóz towarów.

O młodzieńczym życiu Mateusza nie wiemy nic. Spotykamy się z nim po raz pierwszy dopiero w Kafarnaum, kiedy Chrystus zastał go w komorze celnej i powołał na swojego Apostoła.

Jonasz, prorok

Rozpoczęcie Synodu Archidiecezjalnego

Bazylika Archidiecezjalna, Msza św. godz. 12.00

Archidiecezjalny Synod Duszpasterski, poprzez który pragniemy przygotować się do obchodów stulecia istnienia Diecezji Łódzkiej, ma mieć przede wszystkim charakter duszpasterski. W ciągu trzech lat jego trwania ma zostać podjęta przez kapłanów, osoby życia konsekrowanego i wiernych świeckich pogłębiona refleksja odnośnie do trzech fundamentalnych obszarów zaangażowania duszpasterskiego: odnośnie do młodzieży (2017-2018), rodziny (2018-2019) i parafii (2019-2020).

Pierwszy etap Synodu Duszpasterskiego Archidiecezji Łódzkiej trwać będzie od września 2017 do czerwca 2018 roku. Będzie się on odbywał pod hasłem: „Młodzież nadzieją Kościoła Łódzkiego”. Hasło to nawiązuje do słów świętego Jana Pawła II wypowiedzianych podczas inauguracji jego pontyfikatu.

Międzynarodowy Dzień Modlitwy o Pokój

Ekumeniczne święto z inicjatywy Światowej Rady Kościołów w ramach dekady Kościołów „Przezwyciężania przemocy” obchodzone corocznie 21 września.

Zamysł wyznaczenia corocznego święta powstał w 2004 roku podczas spotkania sekretarza generalnego światowej Rady Kościołów ks. dr Samuela Kobii i sekretarza generalnego ONZ Kofi Annana. Obchodzone jest w Kościołach w tym samym terminie, co Międzynarodowy Dzień Pokoju uchwalony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Do obchodów Dnia włączyła się Polska Rada Ekumeniczna, zachęcając tym samym oddziały regionalne i wszystkie Kościoły w Polsce do zorganizowania nabożeństw i wspólnej modlitwy o pokój.

 

21-23.09.

NARODOWY KONGRES TRZEŹWOŚCIOWY

NARODOWY KONGRES TRZEŹWOŚCIOWY POD HASŁEM „KU TRZEŹWOŚCI NARODU”. Odbędzie się on na UKSW w Warszawie. Przygotowuje go Zespół KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości.

 

22.09. piątek

święci Maurycy i Towarzysze, męczennicy

bł. Bernardyna Maria Jabłońska, zakonnica

św. Emmeran, męczennik

św. Ignacy z Santhià, prezbiter

bł. Jan Maria od Krzyża Mendez, prezbiter i męczennik

błogosławieni Tomasz Sitjar, prezbiter, i Towarzysze, męczennicy

błogosławieni Dionizy Pamplona, prezbiter, i Towarzysze, męczennicy

św. Feliks IV, papież

Pierwszy dzień jesieni

W 2017 roku jesień astronomiczna wypada 22 września, w piątek o godzinie 22.02. W tym momencie nastąpi początek astronomicznej jesieni, a 23 września przywitamy jesień kalendarzową. To właśnie ten dzień uznawany jest za początek jesieni. Co ciekawe, astronomiczna jesień nie zawsze wypada tak samo. Czasami jest jeden dzień różnicy między datą jesieni kalendarzowej i astronomicznej, jednak zdarza się, że daty te pokrywają się. Taka sytuacja będzie miała miejsce np. w 2018 i 2019 roku. 

 

23.09. sobota

św. Linus, papież i męczennik

bł. Emilia Tavernier Gamelin, zakonnica

bł. Józef Stanek, prezbiter i męczennik

Św. o. Pio z Pietrelciny, prezbitera

Ojciec Pio z Pietrelciny, jak św. Paweł apostoł, w centrum swego życia i apostolatu umieścił krzyż swego Pana jako źródło mocy, mądrości i chwały. Żarliwa miłość do Jezusa Chrystusa sprawiła, że upodobnił się do Niego w całkowitej ofierze z siebie dla zbawienia świata. Francesco Forgione przyszedł na świat w miasteczku Pietrelcina w południowych Włoszech 25 maja 1887 r. Od piątego roku życia miewał wizje Nieba i był przedmiotem prześladowań przez szatana; w widzeniach rozmawiał z Panem Jezusem, Jego Matką, oraz ze swoim Aniołem Stróżem, lecz te doświadczenia Nieba przeplatane były obecnością piekła i szatana. W wieku 12 lat przyjął sakramenty: I Komunii Świętej i bierzmowania. 27 stycznia 1907 roku złożył wieczyste śluby zakonne. W roku 1910 otrzymał święcenia kapłańskie w katedrze Benevento. W lipcu 1916 roku Ojciec Pio został wysłany do klasztoru w San Giovanni Rotondo i tam przebywał aż do śmierci.

20 września 1918 roku podczas modlitwy przed wizerunkiem Chrystusa ukrzyżowanego Ojciec Pio otrzymał stygmaty. Na jego dłoniach, stopach i boku pojawiły się otwarte rany - znaki męki Jezusa. Zaczęły się goić dopiero tuż przed śmiercią a następnie znikły całkowicie.

Niezwykłe zapachy - zapach świętości Ojca Pio – niektórzy święci posiedli dar, który jest znany jako “zapach świętości”. Fenomen ten nazywany jest osmogenezą. Pozwala on na odczuwanie obecności świętego poprzez charakterystyczny dla niego aromat (zapach fiołków). Ów zapach świętości Ojca Pio był wyraźnie wyczuwalny przez ludzi, którzy znajdowali się w pobliżu. Wydobywał się z jego ciała, ubrań lub przedmiotów które dotknął. Czasem był wyczuwalny w miejscach przez które jedynie przeszedł.

Dar jasnowidzenia - Dzięki natchnieniu Ducha Św. Ojciec Pio posiadał zdolność spoglądania do wnętrza człowieka.

Dar modlitwy wstawienniczej i ustawicznej - Modlitwy Ojca Pio były szczególnie skuteczne. Do dziś ludzie modlący się za Jego wstawiennictwem doświadczają wielu łask.

Bilokacja - jeden z najniezwyklejszych darów – choć Ojciec Pio był fizycznie obecny w jednym miejscu, doświadczano jego obecności także gdzie indziej. Istnieją dowody na to, że od czasu wystąpienia z armii w r. 1916 ojciec Pio nigdy nie opuścił San Giovanni Rotondo, a jednak był widziany w wielu miejscach na świecie, nawet w Kalifornii... W dniu 18 grudnia 1997 roku w obecności Ojca Świętego Jana Pawła II został ogłoszony Dekret o heroiczności cnót Ojca Pio.

2 maja 1999 roku, podczas uroczystej Koncelebry Eucharystycznej na placu Św. Piotra w Rzymie, Ojciec Święty Jan Paweł II, na mocy władzy apostolskiej ogłosił Błogosławionym Sługę Bożego o. Pio z Pietrelciny, wyznaczając jego liturgiczne wspomnienie na dzień 23 września. Starając się o kanonizację Błogosławionego Pio z Pietrelciny, Postulatura przedstawiła kompetentnej Kongregacji akta o cudzie uzdrowienia małego Matteo Pio Colella z San Giovanni Rotondo. Został on zbadany i potwierdzony.

20 grudnia 2001 roku, w obecności Jana Pawła II, został ogłoszony Dekret o cudzie, a 26 lutego 2002 roku promulgowano Dekret o kanonizacji.

Kanonizacja Ojca Pio miała miejsce 16 czerwca 2002 roku na Placu św. Piotra w Rzymie.

Ogólnopolskie Forum Duszpasterskie Politechnika Poznańska

Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym

Konferencja w Poznaniu organizowana przez Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej w Poznaniu

Akcja Katolicka realizując w ścisłej współpracy ze swoimi pasterzami misję apostolską, podejmuje się organizacji wielu inicjatyw przybliżających kierunek nauczania duszpasterskiego Kościoła w Polsce.  W ciągu każdego roku pojawia się wiele sympozjów, konferencji i wykładów. Od wielu lat Akcja Katolicka Archidiecezji Poznańskiej przewodzi organizacji Forum Duszpasterskiego, którego sesje stały się swoistym wprowadzeniem do tematu kolejnego roku duszpasterskiego.

Od tego roku Forum uzyskało miano Ogólnopolskiego Forum Duszpasterskiego a Akcja Katolicka w Polsce wpisała je w swoje kalendarium.  Już dziś jego organizatorom, DIAK Poznań serdecznie gratuluję a przedstawicieli Akcji Katolickiej i Księży Asystentów wszystkich diecezji serdecznie na nie zapraszam. Szczegóły poniżej.

Urszula Furtak,
Prezes Akcji Katolickiej w Polsce

 

23-24.09

Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę

 

24.09. niedziela

25. NIEDZIELA ZWYKŁA

św. Gerard, biskup i męczennik

bł. Kolumba Gabriel, zakonnica

znalezienie ciała św. Klary z Asyżu

św. Tekla, dziewica i męczennica

bł. Herman Kaleka

bł. Antoni Marcin Slomšek, biskup

św. Pacyfik z San Severino, prezbiter

św. Liberiusz, papież

 

25.09. poniedziałek

Bł. Władysława z Gielniowa, prezbitera

Bł. Władysław z Gielniowa. Zakonnik, kapłan, literat. Był wieloletnim wikariuszem prowincjalnym bernardynów. Autor pierwszych pieśni religijnym w języku polskim, z których niektóre są śpiewane do dziś. Żarliwy kaznodzieja. Zmarł w Warszawie w 1505 r. Patron Stolicy.

Urodził się w Gielniowie koło Opoczna ok. 1440 r. Na chrzcie otrzymał imię Marcin, Jan. Jego rodzice byli ubogimi mieszczanami. Po ukończeniu szkoły parafialnej udał się do Krakowa, gdzie kontynuował swoje studia, aż znalazł się na tamtejszym uniwersytecie w roku 1462. Pod tą datą figuruje w księdze rejestracyjnej Akademii Krakowskiej. Dla swojego zakonu Władysław zasłużył się najwięcej przez to, że stał się współautorem konstytucji, które zatwierdzone przez kapitułę prowincji i kapitułę generalną w Urbino (1490) stały się na pewien czas dla prowincji obowiązkowym kodeksem prawnym.

Jego życie było przepełnione modlitwą i duchem pokuty. Miał szczególne nabożeństwo do Męki Pańskiej. Sypiał zaledwie kilka godzin na lichym sienniku, bez poduszki, przykryty jedynie własnym habitem. Swoje ciało trapił bezustannie postem i biczowaniem. Na modlitwę poświęcał wiele godzin. Miał dar łez i ekstaz. Chodził zawsze boso, nawet w najsurowsze zimy. Boso (w trepkach) także odbywał wizytacje swojej odległej prowincji i zagraniczne podróże. Wyróżniał się niezwykłą gorliwością o zbawienie dusz, nie oszczędzając się na ambonie i w konfesjonale. W 1504 r. Władysław został gwardianem przy kościele św. Anny w Warszawie. Tutaj umarł 4 maja 1505 r., w kilka tygodni po ekstazie, jaką przeżył podczas kazania w Wielki Piątek. Uniósł się wówczas na oczach tłumu wypełniającego świątynię w górę ponad ambonę i zaczął wołać: "Jezu, Jezu!".

Zaraz po jego śmierci oddawano Władysławowi cześć należną świętym. 11 lutego 1750 r. papież Benedykt XIV wydał urzędowy akt beatyfikacyjny. W roku 1759 Klemens XIII ogłosił bł. Władysława patronem Królestwa Polskiego i Litwy, a 19 grudnia 1962 r. papież Jan XXIII ogłosił bł. Władysława z Gielniowa głównym patronem Warszawy.

Obecnie główną Patronką Warszawy jest Najświętsza Maryja Panna Łaskawa z kościoła jezuitów przy katedrze. Bł. Władysław jest patronem drugorzędnym. Jego relikwie przez wieki spoczywają w kościele św. Anny w Warszawie.

św. Kleofas, uczeń Pański

12. rocznica koronacji obrazu Matki Boskiej Łaskiej

121. rocznica śmierci czcigodnej Sługi Bożej Wandy Malczewskiej (zm. w 1896 roku)

O Wandzie Malczewskiej więcej informacji pod datą 8 maja

Piesza Pielgrzymka do Parzna, do grobu Czcigodnej Sługi Bożej Wandy Malczewskiej odbywa się zawsze w drugą niedzielę maja (w tym roku odbyła się 14 maja)

 

26.09. wtorek

święci męczennicy Kosma i Damian

święci męczennicy Wawrzyniec Ruiz i Towarzysze

św. Elzear i bł. Delfina, małżonkowie

św. Ketyl, prezbiter

św. Nil Młodszy, opat

bł. Kaspar Stanggassinger, prezbiter

bł. Aureliusz z Vinalesa, prezbiter, i Towarzysze, męczennicy

św. Teresa Couderc, zakonnica

bł. Alojzy Tezza, prezbiter

Najświętszej Maryi Panny Leśniańskiej

26 września 1683 r. dwaj chłopcy, pasący bydło, znaleźli na drzewie dzikiej gruszy jaśniejący obraz. Wizerunek, umieszczony w zbudowanym dlań kościele, zaczął gromadzić rzesze ludzi. W miejscu zaś, gdzie według tradycji ukazał się cudowny wizerunek, została później zbudowana kaplica. Komisja biskupia dwukrotnie: w 1684 i 1700 r. wydała dekret o niezwykłości łask. Obraz Matki Bożej Leśniańskiej. Parafię w Leśnej na Podlasiu erygowano w 1695 r. W okresie zaborów, gorący kult Maryi Leśniańskiej trwał nieprzerwanie mimo ukrycia obrazu w obawie przed zabraniem około 1867 r. Obraz odnaleziono i w 1927 r. uroczyście wprowadzono do Leśnej. Wizerunek koronował kard. Stefan Wyszyński 18 sierpnia 1963 r. (w 280. rocznicę objawienia). W 1984 r. kościół leśniański podniesiono do godności bazyliki mniejszej.

 

27.09. środa

Św. Wincentego a Paulo, prezbitera

Wincenty urodził się w Akwitanii w roku 1581. Po studiach przyjął święcenia kapłańskie. Założył zgromadzenie księży misjonarzy i sióstr miłosierdzia. W ten sposób chciał się przyczynić do formacji duchowieństwa i otoczyć opieką ubogich. Zmarł 27 września 1660 r. w Paryżu.

405. rocznica śmierci Piotra Skargi

Piotr Skarga herbu Pawęża, SJ, inna forma nazwiska: Piotr Powęski, mylnie: Pawęski (ur. 2 lutego 1536 w Grójcu, zm. 27 września 1612 w Krakowie) – polski jezuita, teolog, pisarz i kaznodzieja, czołowy polski przedstawiciel kontrreformacji, kaznodzieja nadworny Zygmunta III Wazy, rektor Kolegium Jezuitów w Wilnie, pierwszy rektor Uniwersytetu Wileńskiego. Sługa Boży. Autor Żywotów świętych i Kazań sejmowych.

78. rocznica powołania Polskiego Państwa Podziemnego

Polskie Państwo Podziemne (PPP) – tajne struktury państwa polskiego, istniejące w czasie II wojny światowej podległe Rządowi RP na uchodźstwie. Było systemem władz państwowych, działających w imieniu Rzeczypospolitej, w czasie okupowania terytorium narodowego przez III Rzeszę i ZSRR.

Istniało od 27 września 1939 roku (utworzenie Służby Zwycięstwu Polski (SZP)) do 1 lipca 1945 (samorozwiązanie Rady Jedności Narodowej i Delegatury Rządu na Kraj w związku z wycofaniem uznania międzynarodowego dla Rządu RP na uchodźstwie).

Określenie to po raz pierwszy w okupowanym kraju pojawiło się na łamach „Biuletynu Informacyjnego” 13 stycznia 1944 roku

 

28.09. czwartek

błogosławieni Ferdynand i Towarzysze, męczennicy

Baruch, prorok

Św. Wacława, męczennika

Św. Wacław z dynastii Przemyślidów urodził się około 907 r. Był synem czeskiego księcia Wratysława I. Wychowywała go jego pobożna babka św. Ludmiła. Po śmierci ojca, mając 18 lat, objął rządy. W podległych mu ziemiach szerzył chrześcijaństwo, które zostało przyjęte w 885 r., popierał misjonarzy.

Jako władca zasłynął z hojności, wspierał ubogich, rozdawał jałmużny. Jego chrześcijańska gorliwość wzbudziła sprzeciw możnowładców, którzy chcieli powrotu do pogaństwa. Wacław zginął z rąk siepaczy nasłanych przez rodzonego brata Bolesława Okrutnego w Starym Bolesławcu. Przekazy kronikarskie podają, że mordu dokonano u bram kościoła. Relikwie świętego przechowywane są w katedrze praskiej. Św. Wacław jest głównym patronem Czech, Moraw, Pragi oraz katedry na Wawelu.

Koronka na ulicach miasta Łodzi i województwa

Idea „Koronki na ulicach miast świata” zrodziła się w Łodzi w 2007 r. podczas koncertu na cześć patronki miasta św. Faustyny, który zorganizowały osoby z Franciszkańskiego Zakonu Świeckich wraz z opiekunem o. Remigiuszem Recławem, jezuitą. Do Łodzi przyjechał wtedy ks. Andrzej Kozakiewicz - kustosz sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Białymstoku i poprosił, by mieszkańcy miasta odmawiali Koronkę w intencji beatyfikacji ks. Michała Sopoćko, spowiednika św. Faustyny i wielkiego apostoła Bożego Miłosierdzia. Łodzianie podchwycili prośbę księdza, ale postanowili także wyjść z tą cudowną modlitwą na ulice.

Koronkę zaplanowano na 28 września 2008 r. Kilka miesięcy potem okazało się, że jest to także termin beatyfikacji ks. Sopoćko. Organizatorami akcji są Polska i Haiti.

39. rocznica śmierci Papieża Jana Pawła I (1978)

Jan Paweł I – włoski biskup katolicki, patriarcha Wenecji, 263. papież i 5. Suweren Państwa Watykańskiego w okresie od 26 sierpnia do 28 września 1978, sługa Boży.

30. rocznica śmierci Romana Brandstaettera

28.09.1987 w Poznaniu zmarł Roman Brandstaetter, urodził się 3 stycznia 1906 r. w żydowskiej rodzinie inteligenckiej w Tarnowie.

Roman Brandstaetter – polski pisarz, poeta, dramaturg i tłumacz. Znawca Biblii. Studiował filozofię i filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim. W latach 1929–1931 przebywał na rządowym stypendium w Paryżu. Krótko po wybuchu II wojny światowej Roman Brandstaetter przeniósł się do Wilna, a stamtąd do Jerozolimy. Czas pobytu Brandstaettera w Jerozolimie był okresem przełomowym w jego życiu, gdyż wtedy przeszedł na wiarę katolicką. W 1946 Brandstaetter wyjechał do Egiptu. Stamtąd przybył do Rzymu, gdzie 15 grudnia 1946 przyjął chrzest z rąk oo. pallotynów, a 21 grudnia 1946 w tamtejszym kościele pallotynów poślubił Reginę (Irenę) Wiktor herbu Brochwicz z Woli Sękowej[1], sekretarkę ambasadora polskiego w Rzymie, profesora Stanisława Kota. W latach 1947–1948 pełnił funkcję attaché kulturalnego przy ambasadzie RP w Rzymie. W 1948 zorganizował tam uroczystości z okazji 100 rocznicy założenia Legionu Mickiewicza.

We Włoszech, zainspirował się postacią św. Franciszka i pięknem Asyżu. Po powrocie do Polski w 1948 zamieszkał w Poznaniu, a w 1950 Brandstaetter przeniósł się do Zakopanego, gdzie spędził 10 lat jako przewodniczący Rady Kultury przy Miejskiej Radzie Narodowej. W 1960 Brandstaetter powrócił do Poznania i oddał się wyłącznie pracy literackiej. Stworzył tam kolejne dramaty, wydawał nowe tomy poezji, kontynuował także przekłady dzieł Szekspira oraz rozpoczął nowy cykl przekładów biblijnych z języka hebrajskiego. Następnie zajął się tłumaczeniem ksiąg Nowego Testamentu, z których udało mu się ukończyć przed śmiercią cztery Ewangelie, Dzieje Apostolskie oraz Apokalipsę i Listy św. Jana.

W tym okresie powstało też najwybitniejsze dzieło prozatorskie Brandstaettera, czterotomowa powieść historyczna Jezus z Nazarethu (1967–1973). W 1972 Brandstaetter wydał opowiadanie Ja jestem Żyd z Wesela, a następnie ukazały się również trzy zbiory miniatur literackich: Krąg biblijny (1975), Inne kwiatki św. Franciszka z Asyżu (1976), Bardzo krótkie opowieści (1978), oraz Bardzo krótkie i nieco dłuższe opowieści (1984). Wiele jego tekstów zostało opublikowanych w pismach katolickich, takich jak Przewodnik Katolicki, W drodze czy Tygodnik Powszechny. Zmarł na zawał serca 27 września 1987. Został pochowany obok swej zmarłej wcześniej (1986) żony Reginy (z domu Brochwicz-Wiktor) na Cmentarzu Komunalnym na Miłostowie w Poznaniu. Mszę pogrzebową w kościele dominikanów celebrował arcybiskup Jerzy Stroba. Telegram kondolencyjny wystosował papież Jan Paweł II.

 

29.09. piątek

ŚWIĘTO ŚWIĘTYCH ARCHANIOŁÓW MICHAŁA, GABRIELA I RAFAŁA

Święto Świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała. Aniołowie są istotami ze swej natury różnymi od ludzi. Należą do stworzeń, są nam bliscy, dlatego Kościół obchodzi ich święto. Do ostatniej reformy kalendarza kościelnego (z 14 lutego 1969 r.) istniały trzy odrębne święta: św. Michała czczono 29 września, św. Gabriela - 24 marca, a św. Rafała - 24 października. Obecnie wszyscy trzej archaniołowie są czczeni wspólnie.

św. Szymon Ruiz de Rojas, prezbiter

bł. Ludwik Monza, prezbiter

Rachela, żona Jakuba

135. rocznica urodzin Janiny Porazińskiej

Janina Porazińska, pisarka, autorka książek dla dzieci urodziła się w Lublinie 29.09. 1882, zmarła 3 listopada 1971 w Warszawie. Studiowała na Wydziale Przyrodniczym UJ w Krakowie. Debiutowała w 1903 na łamach „Wędrowca” jako poetka. Współpracowniczka pism dla dzieci: „Przyjaciela Dzieci”, w latach 1909–1910 „Promyka” i „Promyczka”. Należała do władz ruchu junackiego. W 1917 założyła pismo „Płomyk”. W latach 1927–1939 redaktor czasopism „Płomyczek”, „Słonko” i „Poranek”. W latach 1922–1925 urzędniczka Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego. W okresie okupacji działaczka podziemia oświatowego i kulturalnego. Pisarka rozmiłowana była w polskim folklorze i w oparciu o niego pisała własne poezje i baśnie. Czerpała z gadek, przypowieści, pieśni, podań. Książki jej były tłumaczone na wiele języków. W 1958 opracowała Kalevalę w wersji dla dzieci. Ważne dzieła: Psotki i śmieszki, Baśń o siedmiu krukach, Za górami... za lasami..., Kto mi dał skrzydła, I w sto koni nie dogoni.

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

 

30.09. sobota

św. Grzegorz Oświeciciel, biskup

Św. Hieronima, Prezbitera i doktora Kościoła

Św. Hieronim, kapłan, doktor Kościoła. Urodził się około 340 roku w bogatej chrześcijańskiej rodzinie, w Strydonie (dzisiejsza Istria). Studiował w Rzymie. Tam przyjął chrzest z rąk papieża Liberiusza. Po skończeniu studiów udał się do ówczesnej stolicy cesarstwa - Trewiru, gdzie na życzenie rodziny podjął karierę urzędniczą. W kilka lat później w Akwilei został duchownym. Stamtąd udał się do Syrii, gdzie na Pustyni Chalcydyckiej prowadził życie pustelnicze, studiując Pismo Święte i języki wschodnie. Wyczerpany postami znalazł się w obliczu śmierci. W Antiochii przyjął święcenia kapłańskie (377). W pięć lat później udał się na synod do Rzymu, gdzie skupił wokół siebie elitę intelektualną i religijną. W latach 382-384 był sekretarzem i doradcą papieża Damazego. Po jego śmierci, w 385 roku przez Egipt, Palestynę, wielkie klasztory Wschodu, skierował się do Betlejem, w którym mieszkał do śmierci. Organizował tam działalność charytatywną, prowadził wykłady, pod jego opieką powstały cztery klasztory. Hieronim odznaczał się encyklopedyczną wiedzą, wybuchowym temperamentem, umiłowaniem ascezy, pracowitością, gorącym przywiązaniem do Kościoła, czcią do Matki Bożej, a przede wszystkim umiłowaniem Pisma Świętego. Przełożył Biblię na język łaciński. Dzieło to zajęło mu 24 lata. Jego przekład, tzw. Wulgata, został przyjęty jako tekst urzędowy Kościoła Zachodniego. Pozostawił po sobie spuściznę literacką, której ogromu niepodobna przypisać jednemu człowiekowi. Napisał komentarze do wielu ksiąg Pisma oraz przełożył wiele tekstów ojców Kościoła. Zwalczał współczesne mu herezje. Ostatnie lata spędził w grocie sąsiadującej z Grotą Narodzenia Pana Jezusa.

Zmarł 30 września 420 roku. Jego relikwie sprowadzono z czasem do Rzymu. Obecnie znajdują się w bazylice S. Maria Maggiore. Jest jednym z czterech wielkich doktorów Kościoła Zachodniego.

Patron eremitów, biblistów, egzegetów, księgarzy, studentów.

"Jedyną doskonałością ludzką jest świadomość własnej niedoskonałości… Nawrócenie nigdy nie jest zbyt późne. Łotr z krzyża przychodzi do raju..”.

Oficjalne potwierdzenie kultu świętego Hieronima nastąpiło w 1747 roku (beatyfikacja przez papieża Benedykta XIV) oraz w 1767 roku (kanonizacja przez papieża Klemensa XIII).

270. rocznica urodzin Józefa Wybickiego

Józef Rufin Wybicki herbu Rogala (ur. 29.09.1747 w Będominie, zm. 10.03.1822 w Manieczkach, działacz polityczny, pisarz i publicysta, autor polskiego hymnu narodowego.