Wieczornica przy ognisku

 

11/11/2016

Opowieści Eugeniusza Pawłowskiego ps. Wrzos i Kazimierza Klamuta ps. Komar – żołnierzy II konspiracji, świadków powojennej walki o wolną Polskę, skazanych przez komunistyczne sądy na kilkanaście lat więzienia za przynależność do antykomunistycznej harcerskiej organizacji „Młoda Polska” – mogli posłuchać uczestnicy II Patriotycznego Ogniska. Tym razem wieczornica patriotyczna przy ognisku, poprzedzona Mszą św., odbyła się przy kościele pw. Najświętszego Zbawiciela. Było wspólne śpiewanie i modlitwa  dziękczynienia za wolną Ojczyznę.

W spotkaniu uczestniczyli ludzie starsi, pamiętający czasy komunistyczne, ale też młodzi, którzy urodzili się już po 1989 roku, harcerze i dzieci. Śpiew patriotycznych pieśni, które intonował chór z parafii Łódź-Stoki oraz młode małżeństwo: Lena i Maciej Durlak, wszystkich jednoczył i zbliżał. I dlatego to wspólne śpiewanie wychodziło tak pięknie. A wspomnienia Żołnierzy Wyklętych, niegdyś młodych chłopców, którzy nie chcąc zgodzić się na sowiecki reżim, poddawani byli represjom i skazani na kary więzienia, były dla wszystkich niezwykle mocnym i czytelnym świadectwem. Bo ci, którzy tyle przeszli, pan Kazimierz spędził kilka lat w więzieniu w Rawiczu, mają tak pogodne twarze i mimo swoich lat, skroni przyprószonych siwizną, tyle energii i siły, i z takim pietyzmem i dumą mówią o Polsce, że zarażają tym innych.

Wzruszający był moment, gdy pan Eugeniusz łamiącym się głosem śpiewał Modlitwę Obozową: „..o Panie, któryś jest na niebie… do wolnej Polski nam powrócić daj…” – myśmy śpiewali ją w wiezieniu, po cichu, by strażnicy nie usłyszeli – mówił – wszystkim nam po policzkach płynęły wtedy łzy. Tego nie da się teraz opisać. – wspominał. I nie tylko wtedy zaszkliły się niejednemu z obecnych oczy. Także wtedy, gdy czwórka kilkulatków zaśpiewała „Czerwone maki”. I pewnie dlatego ten jesienny, chłodny wieczór przy kościele Najświętszego Zbawiciela, obok miejsca, gdzie znajdował się pierwszowojenny cmentarz, był taki niezwykły.

II Ognisko Patriotyczne zorganizowała parafia Najświętszego Zbawiciela i red. Niedzieli łódzkiej.

Członkowie Akcji uczestniczyli w wieczornicy przy ognisku.

Źródło: Archidiecezja Łódzka