Wakacyjne wojaże

12-18/08/2016

Co zwiedzaliśmy podczas XV Zlotu Rodzinnego ?

Uczestniczyli członkowie Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych Oddziału Łódzkiego i Akcji Katolickiej. Wszyscy wrócili zauroczenie pięknem, bogactwem naszej Kotliny Jeleniogórskiej pomimo iż byliśmy tam już kilkakrotnie.

 Zaczęliśmy od zwiedzania Zamku Książ. Zamek Książ jest jednym z największych zamków w Polsce i Europie i jednocześnie największym zamkiem na Dolnym Śląsku. Zbudowany na urwistym skalnym cyplu, na wysokości 395 m n.p.m., otoczony głęboką kotliną porośniętą lasem. Niegdyś nazywany był „perłą Śląska”, a także „zamkiem z bajki”. Położony na terenie Książańskiego Parku Krajobrazowego jest budowlą charakteryzującą się różnymi stylami architektury, posiadającą ponad 400 pomieszczeń.

 Ogród Japoński “Siruwia” (Sylwia) w Przesiece przyciąga malowniczymi kompozycjami skalnymi z roślin ozdobnych. Chata Walońska JUNA - siedziba Walonów, średniowiecznych mistrzów w dziele wydobywania i przetwarzania bogactw naturalnych, rud żelaza, metali, kamieni szlachetnych i kwarcu.

 Żelazny Tygiel Waloński w Szklarskiej Porębie. Atrakcją i siłą Żelaznego Tygla Walońskiego są w pełni sprawne maszyny, dzięki którym można poznać pracę dawnych górników, a poza tym opowieści przewodników, którzy barwnie przedstawiają czasy sprzed kilku wieków i jak wyglądało życie w osadzie górniczej.

 Wodospady - okolicy Szklarskiej Poręby znajdują się dwa wodospady, w tym najwyższy w polskich Sudetach. Wodospad Kamieńczyka spada kaskadami z 27 metrów do Wąwozu Kamieńczyka, którego ściany osiągają wysokość ok 25 metrów

Wodospad Szklarki

Wodospad położony jest poniżej centrum Szklarskiej Poręby ok 400 m przed ujściem Szklarki do rzeki Kamiennej. Wodospad Szklarki jest jedną z dwóch enklaw Karkonoskiego Parku Narodowego, utworzoną ze względu na dobrze zachowane naturalne dolnoreglowe lasy, głównie bukowe.

Zwiedzanie Parku Miniatur Zabytków Dolnego Śląska. W Kowarach na terenie fabryki dywanów znajduje się jedyny na Śląsku Park Miniatur. Największymi spośród modeli są kościół NMP w Krzeszowie oraz zamek Książ. Obok nich znacznie mniejsze pałace Kotliny Jeleniogórskiej..

Dolina Pałaców i Ogrodów

Dolina Pałaców i Ogrodów leżąca w Kotlinie Jeleniogórskiej, to unikat na skalę europejską. Bogactwo architektury i przepiękne parki krajobrazowe sprawiają, że to miejsce urzeka wspaniałym połączeniem piękna natury z żywą i bogatą historią tego regionu. Miejsce to stara się o zapis na listę Unesco.

Pałace

 Dolina Pałaców i Ogrodów w Kotlinie Jeleniogórskiej, tutaj, znajduje się niemal 30 ciekawych obiektów architektury świeckiej. Wśród nich odnajdowaliśmy przepiękne XIX-wieczne rezydencje, gotyckie zamki, renesansowe dwory i wieże obronne.

Parki krajobrazowe

 Na uwagę zasługują też cudne parki krajobrazowe, sprzyjające wyciszeniu i obcowaniu z piękną przyrodą. Parki, nierzadko połączone ze sobą historycznymi alejami, kryją niezwykłe platformy krajobrazowe. W centrum Jeleniej Góry znajduje się wspaniała XIX-wieczna rezydencja - Pałac Paulinum, która zachwyca malowniczo usytuowanymi tarasami widokowymi, z których można podziwiać masyw Karkonoszy z dominującym szczytem Śnieżki.

Obiekty w Dolinie Pałaców - część tych pałaców zwiedziliśmy a niektóre zobaczyliśmy z okien samochodu

Niemal wszystkie obiekty w Dolinie Pałaców i Ogrodów są dostępne dla turystów

- Pałac w Brunowie, Brunów 27, Lwówek Śląski - obecnie w pałacu mieści się hotel

- Pałac Schaffgotschów w Cieplicach, pl. Piastowski 27, Jelenia Góra- Cieplice - ośrodek Politechniki Wrocławskiej

- Zamek Bolczów w Janowicach Wielkich, ul. Zamkowa - sztuczna ruina dostępna nieodpłatnie dla turystów

- Dwór w Janowicach Wielkich, ul. Chłopska 1 - obecnie Dom Pomocy Społecznej, budowla w dobrym stanie

- Pałac Pakoszów, ul. Zamkowa 3, Piechowice - obecnie hotel i restauracja, pałac udostępniony dla turystów do zwiedzania

- Zamek Karpniki, ul. Łąkowa, Karpniki - obecnie hotel i restauracja, kompleks otacza park krajobrazowy

- Dwór Czarne w Jeleniej Górze, ul. Strumykowa 2 - obecnie właścicielem jest Fundacja Kultury Ekologicznej "Dwór Czarne", odbywają się tutaj imprezy kulturalne

- Pałac Paulinum w Jeleniej Górze, ul. Nowowiejska 62 - obecnie hotel

- Pałac i Dom Wdowy w Łomnicy, ul. Karpnicka 3, Jelenie Góra - obecnie hotel i restauracja

- Pałac w Wojanowie, Wojanów 9, Jelenia Góra - obecnie hotel, spa, restauracja i kawiarnia, liczne imprezy kulturalne

- Pałac w Miłkowie, otacza go piękny park krajobrazowy, obecnie hotel i restauracja Spiż

- Pałac Królewski w Mysłakowicach, ul. Sułkowskiego 1 - obecnie szkoła podstawowa i gimnazjum, stan bardzo dobry

- Pałac w Bukowcu koło Mysłakowic, ul. Robotnicza 6 - pałac z parkiem krajobrazowym i folwarkiem, siedziba Związku Gmin Karkonoskich

- Pałac w Sobieszowie, ul. Cieplicka 196, Jelenia Góra - obecnie Zespół Szkół Licealnych i Zawodowych, stan dobry

- Zamek Chojnik w Sobieszowie - Oddział PTTK "Sudety Zachodnie", trwała ruina z odbudowanymi fragmentami, obecnie mieści się tu schronisko turystyczne

- Wieża Książęca w Siedlęcinie, ul. Długa 21, Jelenia Góra - obecnie właścicielem jest Fundacja Zamek Chudów. Mieści się tu Muzeum Wieży w Siedlęcinie

- Pałac na Wodzie w Staniszowie Dolnym, Staniszów 23, Jelenia Góra - obecnie hotel i restauracja

- Pałac w Staniszowie Górnym, Staniszów 100, Jelenia Góra - obecnie hotel i restauracja, liczne imprezy kulturalne

- Dwór w Mniszkowie, Mniszków 17, Janowice Wielkie - własność prywatna, stan dobry

- Pałac Dębowy w Karpnikach, ul. Stawowa 12 - obiekt prywatny, niedostępny dla turystów

- Pałac Smyrna w Kowarach, ul. Ogrodowa - stan obiektu bardzo dobry, obecnie villa z pokojami gościnnymi i restauracja

- Pałac w Ciszycy, ul. Jeleniogórska 39, Ciszyca-Kowary - obiekt pełni funkcje mieszkalne, w średnim stanie

- Nowy Dwór w Radocinach, ul. Zamkowa 1, Radociny-Kowary - obecnie własność prywatna, niedostępna dla turystów

- Pałac w Czernicy, Czernica 102, Jeżów Sudecki - obecnie własność prywatna, ale właściciele udostępniają pałac dla turystów

- Pałac w Bobrowie, Bobrów, Jelenia Góra - XV-wieczny pałac, własność prywatna, ale pałac od 20 lat jest remontowany, choć efektem nie jest ładny, lecz odstraszający wygląd, obelkowany i popadający w dalszą ruinę

- Pałac w Dąbrowicy - w złym stanie technicznym

Dolina Pałaców i Ogrodów Park Bukowiec

-„Wieża Książęca w Siedlęcinie”.2016-2017 – 700-lecie budowy wieży mieszkalnej przez księcia Henryka I Jaworskiego

Wieża książęca w Siedlęcinie jest jednym z najważniejszych zabytków średniowiecznych w Polsce. Bez wątpienia jest także największym i najlepiej zachowanym obiektem tego typu w naszym kraju. Zbudowana została w drugiej dekadzie XIV w. z fundacji księcia Henryka Jaworskiego.

Najciekawszym elementem wyposażenia wieży są czternastowieczne malowidła ścienne, przedstawiające legendę o rycerzu króla Artura – sir Lancelocie z Jeziora (jedyne zachowane takie na świecie). Można je oglądać na drugim piętrze wieży (ich kompleksową konserwację przeprowadzono w roku 2006).

Jelenia Góra - Historyczne miasto na Dolnym Śląsku. Jelenia Góra była stolicą województwa jeleniogórskiego w latach 1975-1998. Obecnie ma status miasta na prawach powiatu.Jelenia Góra liczy 82 846 mieszkańców.

Zabytki jakie zwiedziliśmy w mieście Jelenia Góra

Kościół pw. św. Erazma i Pankracego – najstarsza świątynia w mieście z 1552 roku, posiada wysoką (51 m) wieżę. W 1909 r. przy północnej nawie wzniesiono neogotycką klatkę schodową.

 Kościół Podwyższenia Krzyża Św. z lat 1709-1718 – największa świątynia w mieście, może w nim zasiąść 4020 osób, a drugie tyle zmieści się na stojąco. Kościół pw. NMP, obecnie cerkiew prawosławna pw.

Świętych Piotra i Pawła; zbudowana w latach 1737–1738 – XVIII w. Na północnej ścianie kościoła znajdują się krzyże pokutne. W 1925 r. przejęta przez władze miejskie pełniła funkcję galerii.

Cieplice Zdrój to uzdrowiskowa dzielnica Jeleniej Góry w województwie dolnośląskim i dodatkowo najstarszy kurort w Polsce. W latach 1935-76 było to samodzielne miasto.

Zabytki w Cieplicach

 Pałac Schaffgotschów - w chwili obecnej w pałacu mieści się filia Politechniki Wrocławskiej.

- Park Zdrojowy - w 2012 roku oddany do użytkowania po gruntownej rewitalizacji

- Galeria i Teatr w Parku Zdrojowym - tworzące dziś jeden kompleks budowli w Parku Zdrojowym powstały w różnych okresach i z różnym przeznaczeniem

- Najstarszy budynek Cieplic - "Długi Dom", wybudowany w 1556 roku - jest to najstarszy klasztorny dom zdrojowy, wybudowany przez Cystersów.

- Kościół św. Jana Chrzciciela, z lat 1712-14, dzwonnic z lat 1709-11

- Klasztor cystersów, obecnie pijarów, z 1550 roku - najbogatszy zespół zabytkowy Cieplic

- Pawilon zdrojowy w parku Zdrojowym, z końca XVIII wieku

- Teatr zdrojowy w parku Zdrojowym

- Trójkątny Domek w Cieplicach - charakterystyczna budowla o ciekawym kształcie zdobiąca centralny plac Cieplic

- Park Norweski w Cieplicach - piękny park z 1906 roku, w którym mieści się pawilon Norweski - dawniej Muzeum Przyrodnicze

Karpacz (niem. Krummhübel) – miasto w województwie dolnośląskim, w powiecie jeleniogórskim położone dolinie rzeki Łomnicy.

Kościół Górski Naszego Zbawiciela (powszechnie znany jako Kościół Wang lub Świątynia Wang) – ewangelicki kościół parafialny w Karpaczu w Karkonoszach, przeniesiony w 1842 z miejscowości Vang, leżącej nad jeziorem Vangsmjøsa w Norwegii.

Dziki Wodospad – zapora przeciw rumoszowa na Łomnicy w Karpaczu.

 

Wszyscy wrócili zauroczenie pięknem, bogactwem naszej Kotliny Jeleniogórskiej. Każdy znalazł coś dla siebie. Zahartowani turyści wybrali się na szlaki górskie, inni podziwiali przyrodę, zamki, kościoły.

 Pan Robert Nowak przewodnik który nas oprowadzał bardzo ciekawie opowiadał z pasja o swoim regionie.

Zachęcamy do odwiedzania kotliny jeleniogórskiej, pozostały niezapomniane wrażenia.

Zapraszamy na wakacyjne wojaże z Polskim Towarzystwem Schroniska w Łodzi i z Akcja Katolicką.

Marianna Strugińska-Felczyńska

Uroki Kotliny Jeleniogórskiej

 

Uczestnicy XV Rodzinnego Zlotu PTSM i Akcji Katolickiej zwiedzali również zabytki Kotliny Jeleniogórskiej. Oto niektóre z nich:

  • Krzeszów: opactwo Cystersów i Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej,
  • Rezerwat- Głazy Krasnoludków i Diabelska Maczuga,
  • Zamek w Bolkowie.

Krzeszów: opactwo Cystersów i Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej.

W maleńkiej miejscowości nad rzeką Zadrną jaśnieje prawdziwy klejnot. A dokładniej: europejska perła baroku.

Składa się nań 5 budynków: bazylika mniejsza, kościół św. Józefa, Mauzoleum Piastów Śląskich, budynek klasztoru SS. Benedyktynek oraz Dom Opata. Z oddali całość wygląda jak gród obronny.

Jednak gdyby nie Robert z Molesme, najpewniej nie byłoby tu dziś czego podziwiać. To on u schyłku XI wieku założył klasztor we francuskim Dijon, dając tym samym początek cystersom. Nowy zakon rozlał się wkrótce po całej Europie, a ascetyczna reguła i samowystarczalność stały się paradoksalnie przyczyną bogactwa. Właśnie dlatego pocysterskie zabytki wciąż imponują wielkością, przepychem, rozmachem

Tutejszy pomnik historii to przede wszystkim imponująca bazylika Wniebowzięcia NMP. Jej budowę – po wyburzeniu wcześniejszego gotyckiego kościoła – zlecił w 1728 roku opat, Innocenty Fritsch. Ta decyzja sprawiła, że obecnie Krzeszów może szczycić się zabytkiem światowej klasy. Warto tu zawitać nie tylko z powodu zjawiskowej architektury czy dla odnowy duchowej.

W monumentalnym ołtarzu głównym wkomponowano w niego ikonę Matki Bożej Łaskawej, czyli najstarszy obraz maryjny w Polsce. Pochodzi z XIII wieku i wiele wskazuje na to, że słynąca z łask ikona pojawiła się w Krzeszowie, zanim jeszcze powstał klasztor.

Wrażenie robią też liczby. Sama bazylika liczy niemal 86 metrów długości. Z kolei łączna kubatura świątyni, przyległej kaplicy Marii Magdaleny oraz mauzoleum wynosi aż 117 210 metrów sześciennych. W końcu kościół klasztorny był swego rodzaju odpowiedzią na kościoły w Jeleniej i Kamiennej Górze, wzniesione przez śląskich protestantów.

Śladami śląskiego Rembrandta

Tutejszym Rembrandtem bądź też Rafaelem nazywano Michaela Willmanna. O tym, że mógł równać się chociażby z włoskimi artystami, można przekonać się we wnętrzach kościoła św. Józefa. Znajduje się on tuż obok krzeszowskiej bazyliki.

Natomiast dzieło życia – kolosalne malowidła naścienne – pozostawił w bazylice wnuk „śląskiego Rembrandta”, Georg Wilhelm Neunhertz. Poza tym Krzeszów nie byłby europejską perłą baroku, gdyby nie tacy twórcy jak M. Engler, F.M. Brokof czy P. Brandl.

Mozart i Beethoven ukryci na strychu

Najciekawszym punktem tej trasy jest strych kościoła św. Józefa. I to nie tylko z powodu 300-letniej więźby dachowej. W 1943 roku właśnie tutaj zdeponowano kilkaset dużych skrzyń, zawierających prawdziwy skarb europejskiej kultury – m.in. partytury Mozarta, Bacha i Beethovena, rękopisy Lutra czy manuskrypty Goethego. Czyli bezcenne zbiory Pruskiej Biblioteki Państwowej w Berlinie.

Skrzynie miały sięgać aż po sam dach świątyni. Wkrótce jednak kolekcję tzw. Berlinki przetransportowano do Krakowa, gdzie do dziś znajduje się w Bibliotece Jagiellońskiej i wciąż pozostaje obiektem powojennego sporu.

5 kilometrów Nowej Jerozolimy

W średniowieczu wielu chciało odbyć podróż śladem Męki Pańskiej, lecz niewielu mogło. Z tej przyczyny w Europie Zachodniej zaczęły powstawać miejsca dające namiastkę pielgrzymki do Ziemi Świętej. Stąd nazwa: Nowa Jerozolima.

To tzw. krzeszowskie Betlejem, a więc skromny, drewniany domek, skryty w lesie
 i wybudowany na środku stawu. Z brzegiem łączy go jedynie mostek, natomiast w środku kryją się wyjątkowe płótna i polichromie „śląskiego Rembrandta”. Dawniej wypoczywali tu opaci, oddając się medytacjom lub… kąpielom.

2. Zamek w Bolkowie

Zamek Bolków jeden z ważniejszych obiektów architektury średniowiecznej na Dolnym Śląsku. Gotycki zamek książęcy, rozbudowany w stylu renesansowym.

 Zamek powstał w XIII wieku i odznaczał się rzadką w Polsce konstrukcją wieży. Budowla przetrwała zmiany właścicieli, liczne napady i przebudowy. Niestety z zamku pozostały jedynie ruiny, ale wciąż są atrakcyjne, ze względu na usytuowane w obiekcie muzeum zawierające różne rodzaje średniowiecznej broni oraz przedmioty należące do książąt i XVIII-wieczne mapy.

3. Rezerwat Głazy Krasnoludków leży 1,5 km od wsi Gorzeszów w środku lasu i obejmuje teren  o powierzchni 9,04 ha. Skały tworzą przeróżne kształty przypominające kolumny, grzyby, maczugi. Jadąc w kierunku wsi Gorzeszów znajduje się Diabelską Maczuga, skała,, wyrastającą" bezpośrednio z łąki. Na jej boku umieszczono tablice upamiętniającą setną rocznice Bitwy Narodów.

„Diabelska Maczuga” z wykutą tablicą upamiętniającą 100-lecie bitwy narodów pod Lipskiem 1813-1913. Obok niej drewniana ławka ze stolikiem.

Opracowała Marianna Strugińska-Felczyńska