Sierpień 2017

Miesiąc dobrowolnego daru abstynencji.

 

1.08. wtorek

Św. Alfonsa Marii Liguoriego, biskupa i doktora Kościoła

Alfons Maria Liguori (ur. 27 września 1696 w Marianella koło Neapolu, zm. 1 sierpnia 1787 w Pagani koło Neapolu) – włoski duchowny katolicki, założyciel redemptorystów, biskup, kaznodzieja i poeta, święty Kościoła katolickiego, doktor Kościoła.

Św. Alfons uczył, że świętość jest powszechnym powołaniem wszystkich ludzi. Mówił przede wszystkim o miłości Boga do człowieka, o cierpiącym za nas Chrystusie oraz o tym, jak człowiek może odpowiedzieć na tak wielką miłość Boga. Szczególną moc jego słowom nadawały kazania o Jezusie ukrzyżowanym. Mówił: Jeśli ktoś nie pokocha Jezusa ukrzyżowanego, nie pokocha Go nigdy. Z głoszeniem przez św. Alfonsa miłości Bożej i umiłowania Jezusa cierpiącego łączyło się konsekwentne wezwanie do radykalnego nawrócenia. Polegać ono miało w rzeczywistości na tym, by na miłość Boga odpowiedzieć świętością codziennego życia.

św. Etelwold, biskup

bł. Aleksy Sobaszek, prezbiter i męczennik

Eleazar, uczony w Piśmie

Dzień Modlitw za Spowiedników i Teologów Moralistów

1 sierpnia obchodzimy Dzień Modlitw za Spowiedników i Teologów Moralistów. Sakrament pokuty i pojednania, to obok Eucharystii, jeden z sakramentów, które najbardziej przemieniają człowieka. On nie tylko przyczynia się do naszego nawracania się ku Bogu, ale także pozwala doświadczyć Bożego miłosierdzia. Dobrze więc, że jest taki czas, w którym więcej modlitwy będzie płynąć w intencji naszych stałych spowiedników i kierowników duchowych. Być może będzie to także okazja, by móc pomodlić się o dobrego spowiednika dla siebie.

92. rocznica wstąpienia Helenki Kowalskiej do klasztoru

św. Siostry Faustyny – do Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia.

Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego

73. rocznica Wybuchu Powstania Warszawskiego

Bazylika Katedralna, Msza św. o godz. 12.00

Święto państwowe w hołdzie bohaterom Powstania Warszawskiego obchodzone od 2010 roku. Dla podkreślenia ważności uroczystości zabije dzwon „Serce Łodzi”, który umieszczony jest na wieży bazyliki katedralnej.

73. rocznica śmierci Sługi Bożego ks. Tadeusza Burzyńskiego

Ks. Tadeusz Burzyński (ur. 8 października 1914 w Chruślinnie, zm. 1 sierpnia 1944 w Warszawie) - Sługa Boży, męczennik, prezbiter, uczestnik Powstania warszawskiego, drużynowy harcerski, członek AK.

Pochodził z rodziny chłopskiej. Ucząc się w gimnazjum w Łowiczu był drużynowym harcerskim. Przedwojenne harcerstwo wychowało go w ideałach umiłowaniem wolności, patriotyzmem, służbą dla społeczeństwa i Bogu. Po ukończeniu gimnazjum w 1933 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi, które ukończył przyjmując 21 sierpnia 1938 r. święcenia kapłańskie z rąk bp Włodzimierza Jasińskiego. Podczas studiów kontynuował swoją działalność harcerską w Harcerskim Kręgu Kleryckim w Łodzi. Po święceniach przeniósł się do Pęcherów i kontynuował studia na wydziale teologicznym Uniwersytetu Warszawskiego. W tym okresie pełnił obowiązki kapelana w Zgromadzeniu Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego à Paulo. W lipcu 1944 r. skierowany został by zastąpić ks. Jana Zieję na stanowisku kapelana w warszawskim Domu SS Urszulanek Najświętszego Serca Jezusa Konającego. Będąc członkiem Armii Krajowej uczestniczył w Powstaniu warszawskim jako kapelan. Został śmiertelnie ranny przy umierającym powstańcu po wysłuchaniu spowiedzi i udzieleniu sakramentu Eucharystii. Umierał w pełni świadomości modląc się: Jezu, kocham Cię! Jezu, adoruję Cię!

Był pierwszym poległym w powstaniu duchownym. Przed śmiercią sakramentu namaszczenia udzielił ks. Tadeuszowi Burzyńskiemu salezjanin ks. Pisarski. Pośmiertnie odznaczony został Krzyżem Walecznych (rozkaz Komendy Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej nr 23 z 27 sierpnia 1944 r.).

Relikwie ks. Tadeusza Burzyńskiego spoczywają w rodzinnym grobie w Chruślinie.

Jest jednym z 122 sług Bożych, drugiej grupy męczenników z okresu II wojny światowej, których proces beatyfikacyjny rozpoczął się 17 września 2003 roku, a na etapie diecezjalnym toczy się w archidiecezji łódzkiej.

75. rocznica śmierci Janusza Korczaka

Janusz Korczak, właściwie Henryk Goldszmit, ps. „Stary Doktor” lub „Pan Doktor” (ur. 22 lipca 1878 lub 1879 w Warszawie, zm. w sierpniu 1942 w Treblince) – polsko-żydowski lekarz, pedagog, pisarz, publicysta i działacz społeczny.

Teoretyk i praktyk wychowania, twórca oryginalnego systemu pracy z dziećmi, opartego na partnerstwie, samorządnych procedurach i instytucjach oraz pobudzaniu samowychowania. Badacz świata dzieci. Był pionierem działań w dziedzinie diagnozowania wychowawczego oraz prekursorem działań na rzecz praw dziecka-człowieka. W 1926 zainicjował pierwsze pismo redagowane w większości przez dzieci – „Mały Przegląd”. Jako Żyd-Polak poczuwał się do podwójnej identyfikacji narodowej. Major rezerwy lekarz Wojska Polskiego II RP.

 

2.08. środa

św. Euzebiusz z Vercelli, biskup

św. Piotr Julian Eymard, prezbiter

Najświętsza Maryja Panna, Królowa Aniołów - odpust Porcjunkuli

bł. Joanna z Azy, matka św. Dominika

bł. August Czartoryski, prezbiter

św. Piotr Faber (Favre), prezbiter

bł. Justyn Maria Russolillo od Trójcy Przenajświętszej, prezbiter

św. Stefan I, papież

Matki Bożej Anielskiej (Porcjunkuli)

Wspomnienie Matki Bożej Anielskiej obchodzone jest bardzo uroczyście jako święto patronalne jedynie w kościołach i klasztorach franciszkańskich.

Odpust Porcjunkuli - Matki Bożej Anielskiej

Matka Boska Anielska -Taką nazwę miała kapliczka Porcjunkula za czasów św. Franciszka. Nie jest wykluczone, że on sam jej dał taką nazwę. Legenda głosi, że słyszano często nad kapliczką głosy anielskie i dlatego dano jej tę nazwę.

W kościołach parafialnych można uzyskać odpust zupełny Porcjunkuli. Warunki: Pobozne nawiedzenie kościoła i odmówienie w nim Modlitwy Pańskiej oraz Wyznania Wiary ; sakramentalna spowiedź i przystąpienie do Komunii Św. oraz modlitwa wg intencji Ojca świętego; wykluczenie przywiązania do jakiegokolwiek grzechu.

120. rocznica śmierci Adama Asnyka

Adam Prot Asnyk ps. Jan Stożek, El...y (ur. 11 września 1838 w Kaliszu, zm. 2 sierpnia 1897 w Krakowie) – polski poeta i dramatopisarz; w czasie powstania styczniowego członek Rządu Narodowego.

 

3.08. czwartek

św. Lidia

bł. Augustyn Kazotić, biskup

21. rocznica śmierci biskupa Józefa Rozwadowskiego

Bp Józef Rozwadowski (ur. 19 marca 1909 w Krakowie, zm. 3 sierpnia 1996 w Łodzi), biskup diecezjalny łódzki w latach 1968–1986.

11 października 1931 został wyświęcony na kapłana w Krakowie przez arcybiskupa Adama Stefana Sapiehę. W latach 1939–1945 był ojcem duchownym w Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Krakowie, w latach 1948–1952 asystentem na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 1965 był proboszczem parafii św. Floriana w Krakowie.

29 października 1968 został mianowany biskupem diecezjalnym diecezji łódzkiej. Konsekrowany został 24 listopada 1968 w bazylice jasnogórskiej w Częstochowie przez kardynała Karola Wojtyłę, arcybiskupa metropolitę krakowskiego. 1 grudnia 1968 odbył ingres do katedry łódzkiej. Po osiągnięciu wieku emerytalnego 24 stycznia 1986 przekazał urząd swemu następcy.

Został pochowany w krypcie ordynariuszy w podziemiach bazyliki archikatedralnej w Łodzi 7 sierpnia 1996 w obecności licznie zebranego Episkopatu Polski z prymasem, kardynałem Józefem Glempem na czele.

116. rocznica urodzin Stefana Wyszyńskiego (1901-1981), kardynała, prymasa Polski

 

4.08. piątek

Św. Jana Marii Vianneya, prezbitera

Jan Maria Vianney OFS, proboszcz z Ars, (franc.) Jean Baptiste Marie Vianney (ur. 8 maja 1786 w Dardilly koło Lyonu, zm. 4 sierpnia 1859 w Ars) − francuski ksiądz, tercjarz franciszkański, święty katolicki.

Wyniszczony chorobami i ascezą zmarł 4 VIII 1859 r. po 41 latach pobytu w Ars. Został beatyfikowany w roku 1905 przez papieża Piusa X, natomiast Pius XI kanonizował go w roku 1925 i w cztery lata później ogłosił św. Jana Marię Vianney'a patronem wszystkich proboszczów Kościoła Katolickiego. W setną rocznicę jego śmierci papież Jan XXIII wydał encyklikę, w której przypomniał chrześcijańskiemu światu tę piękną postać. Osobie świętego proboszcza z Ars Jan Paweł II poświęcił wielkoczwartkowy list do kapłanów w roku 1987.

św. Rajner, biskup

bł. Henryk Krzysztofik, prezbiter i męczennik

 

5.08. sobota

Rocznica poświęcenia rzymskiej Bazyliki Najświętszej Maryi Panny

Matki Bożej Śnieżnej

Przypadające dzisiaj wspomnienie dotyczy rocznicy poświęcenia rzymskiej Bazyliki Najświętszej Maryi Panny „Większej”. Przymiotnik ten wynika z faktu, że jest to pierwszy i największy kościół rzymski poświęcony Maryi. Jest to także jedna z pierwszych na świecie świątyń poświęconych Matce Bożej.

W Bazylice tej czci się Matkę Bożą Śnieżną. Według tradycji, w 352 r. Maryja ukazała się papieżowi Liberiuszowi i rzymskiemu patrycjuszowi Janowi, nakazując im budowę kościoła w miejscu, które im wskaże. 5 sierpnia, w okresie upałów, Wzgórze Eskwilińskie pokryło się śniegiem - tam zbudowano świątynię. Musiała być ona niewielka i być może uległa zniszczeniu. Sykstus III (432-440), pragnąc uczcić zakończenie soboru w Efezie, na którym ogłoszono dogmat o Bożym Macierzyństwie Maryi (Theotokos), postanowił przebudować gruntownie tę bazylikę. Wspomnienie tego wydarzenia obchodzono pierwotnie jedynie w samej bazylice, z czasem jednak kolejni papieże rozszerzali je najpierw na teren Rzymu, a potem już całego Kościoła.

św. Oswald, król i męczennik

bł. Fryderyk Janssoone, prezbiter

46. rocznica śmierci bp Jana Fondalińskiego

Bp Jan Fondaliński (ur. 14 lipca 1900 w Wyśmierzycach, zm. 5 sierpnia 1971 w Łodzi) –, biskup pomocniczy łódzki w latach 1957–1971.

Kształcił się w seminarium duchownym w Łodzi, 30 listopada 1924 przyjął święcenia kapłańskie. Po krótkim okresie pracy duszpasterskiej w diecezji łódzkiej uzupełniał studia w Louvain i Lwowie.

Po powrocie zajmował się pracą pedagogiczną w szkolnictwie kościelnym, był m.in. ojcem duchowym seminarium. W latach 1941–1945 był więźniem obozu koncentracyjnego Dachau. Po wojnie pracował krótko jako duszpasterz w środowiskach polonijnych we Francji. W Łodzi objął ponownie funkcję ojca duchowego seminarium, był tam również profesorem.

3 czerwca 1957 został mianowany biskupem pomocniczym diecezji łódzkiej ze stolicą tytularną Doberus. Święcenia biskupie przyjął 8 września 1957. Jako zawołanie biskupie przyjął słowa „Accipe Puerum et Matrem Eius (Weź Dziecię i Jego Matkę). Był dziekanem kapituły katedralnej, wikariuszem generalnym diecezji oraz proboszczem łódzkiej parafii katedralnej. W 1963 wraz z kardynałem Stefanem Wyszyńskim i biskupem Michałem Klepaczem udzielał sakry biskupiej Bohdanowi Bejze, wieloletniemu biskupowi pomocniczemu łódzkiemu. W latach 1962–1965 uczestniczył w obradach soboru watykańskiego II.

Pochowany na cmentarzu starym w Łodzi przy ulicy Ogrodowej.

245. rocznica podpisania traktatów rozbiorowych

5.08.1772 w Petersburgu podpisano trzy traktaty rozbiorowe pomiędzy Rosją, Prusami i Austrią, ustalające granice ziem zagrabionych Rzeczypospolitej w wyniku I rozbioru.

 

5-14. 08.

Piesza pielgrzymka Wojska Polskiego i służb mundurowych na Jasną Górę

(rozpoczęcie – Katedra Polowa WP, godz. 5.30)

 

6.08. niedziela

ŚWIĘTO PRZEMIENIENIA PAŃSKIEGO

W Polsce Święto Przemienienia Pańskiego znane jest od XI wieku. Dzisiejsze święto przypomina, że Jezus może w każdej chwili odmienić nasz los. Ma ono jednak jeszcze jeden, radosny, eschatologiczny aspekt: przyjdzie czas, że Pan odmieni nas wszystkich; nawet nasze ciała w tajemnicy zmartwychwstania uczyni uczestnikami swojej chwały. Dlatego dzisiejszy obchód jest dniem wielkiej radości i nadziei, że nasze przebywanie na ziemi nie będzie ostateczne, że przyjdzie po nim nieprzemijająca chwała. Przemienienie to jednak nie tylko pamiątka dokonanego faktu. To nie tylko nadzieja także naszego zmartwychwstania i przemiany. To równocześnie nakaz zostawiony przez Chrystusa, to zadanie wytyczone Jego wyznawcom. Warunkiem naszego eschatologicznego przemienienia jest stała przemiana duchowa, wewnętrzne, uparte naśladowanie Chrystusa. Ta przemiana w zarodku musi mieć podstawę na ziemi, by do swej pełni mogła dojść w wieczności. W drodze ku wieczności uczeń Jezusa musi być Mu wierny: myślą, słowem i chrześcijańskim czynem.

bł. Oktawian, biskup

św. Hormizdas, papież

bł. Bronisław Kostkowski, męczennik

39. rocznica śmierci bł. Papieża Pawła VI

Paweł VI, łac. Paulus VI, właśc. Giovanni Battista Enrico Antonio Maria Montini (ur. 26 września 1897 w Concesio, zm. 6 sierpnia 1978 w Castel Gandolfo) – 262. papież i 4. Suweren Państwa Watykańskiego od 21 czerwca 1963 do 6 sierpnia 1978, błogosławiony Kościoła katolickiego.

21 czerwca 1963, w trzecim dniu (w piątym głosowaniu) konklawe po śmierci Jana XXIII, został wybrany na papieża i przyjął imię Pawła VI. 30 czerwca kardynał Alfredo Ottaviani dokonał koronacji papieskiej.

Promulgował nowy Mszał Rzymski, który jednak kłóci się z postanowieniami II Soboru Watykańskiego w kwestiach liturgicznych. Oprócz tego zlecił komisjom reformę prawa kanonicznego, lekcjonarza, brewiarza i muzyki sakralnej. Intensywnie wprowadzał także języki narodowe do liturgii.

W encyklice Humanae vitae odrzucał stosowanie środków antykoncepcyjnych i aborcję. Uznał za niezgodne z nauką katolicką związki pozamałżeńskie i kontakty homoseksualne; masturbację uważał za ciężki grzech. Encyklika ta spotkała się z ostrą krytyką anglikanów i w konsekwencji Konferencja Biskupów Anglikańskich odrzuciła ją 6 sierpnia 1968. W deklaracji Persona Humana za dopuszczalne uznał jedynie współżycie w małżeństwie. Kategorycznie odrzucił postulaty żądające zniesienia celibatu i wprowadzenia kapłaństwa kobiet.

Paweł VI przykładał dużą wagę do ekumenizmu. Z tego powodu 24 marca 1966 r. spotkał się z arcybiskupem Canterbury Michaelem Ramseyem. W 1977 r. odbyło się ponowne spotkanie z prymasem całej Anglii – Donaldem Cogganem, gdzie podjęto wspólne wysiłki na rzecz przywrócenia jedności. Jednak nieporównywalnie większe znaczenia miały spotkania z prawosławnym patriarchą Konstantynopola Atenagorasem, w 1964 r. w Jerozolimie, i dwa w 1967 roku – w Istambule i Rzymie. Owocem tych spotkań było wzajemne cofnięcie ekskomunik, które spowodowały schizmę wschodnią w 1054 roku.

Dokonał beatyfikacji Maksymiliana Kolbego i Marii Ledóchowskiej. Wbrew żądaniom anglikanów, ogłosił świętymi czterdziestu męczenników Anglii i Walii. Ponadto nadał tytuł doktora Kościoła Katarzynie ze Sieny i Teresie z Ávili, które stały się pierwszymi kobietami, noszącymi tę godność.

W 1975 roku Paweł VI obchodził Rok Jubileuszowy, pod hasłem „Pojednanie, odnowa, pokój”.

125. rocznica urodzin Kazimiery Iłłakowiczówny

Kazimiera „Iłła” Iłłakowiczówna (ur. 6 sierpnia 1892 w Wilnie, zm. 16 lutego 1983 w Poznaniu) – polska poetka, prozaik, dramaturg i tłumaczka.

 

7.08. poniedziałek

św. Sykstus II, papież i męczennik

św. Kajetan, prezbiter

błogosławieni Agatanioł i Kasjan, prezbiterzy i męczennicy

św. Albert z Trapani, prezbiter

bł. Tadeusz Dulny, męczennik

Bł. Edmund Bojanowski

Edmund Wojciech Stanisław Bojanowski (ur. 14 listopada 1814 w Grabonogu, zm. 7 sierpnia 1871 w Górce Duchownej) − polski działacz społeczny, twórca ochronek wiejskich, tłumacz, założyciel Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Najświętszej Marii Panny. Przed śmiercią Bojanowskiego, która nastąpiła 7 sierpnia 1871 w Górce Duchownej, zgromadzenie miało w Wielkim Księstwie Poznańskim 22 domy i liczyło 98 sióstr. Za życia Bojanowskiego służebniczki zaczęły pracować także w innych częściach Polski rozbiorowej: w Galicji, w Królestwie Polskim oraz na Śląsku. Błogosławiony Kościoła katolickiego.

 

8.08. wtorek

Św. Dominika, prezbitera

Św. Dominik Guzman urodził się w Caleruega w Hiszpanii około roku 1170. Zwalczał herezję albigensów. Założył Zakon Kaznodziejski, który wkrótce rozszerzył się w całej Europie. Zmarł w Bolonii 6 sierpnia 1221 r. W ikonografii św. Dominik przedstawiany jest w dominikańskim habicie. Jego atrybutami są: gwiazda sześcioramienna, infuła u stóp, lilia - czasami złota, księga, podwójny krzyż procesyjny, pastorał, pies w czarne i białe łaty trzymający pochodnię w pysku (symbol zakonu: Domini canes - "Pańskie psy"), różaniec.

św. Bonifacja Rodríguez Castro, zakonnica

św. Maria od Krzyża Helena MacKillop, zakonnica

bł. Zefiryn Gimenez Malla, męczennik

bł. Włodzimierz Laskowski, prezbiter i męczennik

 

9.08. środa

ŚWIĘTO ŚW. TERESY BENEDYKTY OD KRZYŻA, DZIEWICY I MĘCZENNICY, PATRONKI EUROPY

Św. Edyta Stein, znana także jako św. Teresa Benedykta od Krzyża (1891-1942) była Żydówką z pochodzenia, obywatelką Niemiec, twórczym filozofem i wykładowcą akademickim. W 1921 roku przeszła na katolicyzm, a w 1933 roku wstąpiła do Zakonu Karmelitanek. Zmarła śmiercią męczeńską w obozie Auschwitz. Jan Paweł II ogłosił ją patronem Europy w 1999 roku. Wspomnienie liturgiczne przypada 9 sierpnia.

Edyta Stein urodziła się 12 października 1891 r. we Wrocławiu jako jedenaste dziecko głęboko wierzących Żydów: Zygmunta i Augusty z domu Courant. Z licznego rodzeństwa wychowało się tylko siedmioro dzieci. Niedługo po urodzeniu Edyty zmarł jej ojciec. Rodzinny interes przejęła przedsiębiorcza matka, zmieniając go w dobrze prosperującą i uznaną firmę. Chociaż w domu gorliwie przestrzegano przepisów religii, Edyta w wieku 20 lat uważała się za ateistkę. W 1911 r. z doskonałymi wynikami zdała egzamin dojrzałości i podjęła studia filozoficzne we Wrocławiu.

W 1921 r. dokonało się jej nawrócenie dzięki zetknięciu się z autobiografią mistyczki i doktora Kościoła, św. Teresy z Avila.
1 stycznia 1922 r. przyjęła chrzest i I Komunię św. Otrzymała imię Teresa. Jej rozwój duchowy odbywał się głównie w klasztorze Sióstr Dominikanek św. Magdaleny. Przeniosła się do Kolonii, gdzie 14 października 1933 r. wstąpiła do Karmelu. 15 kwietnia następnego roku otrzymała habit karmelitański. 2 sierpnia 1942 r. podczas masowego aresztowania Żydów została aresztowana przez gestapo i internowana w obozie w Westerbork. Następnie, wraz z siostrą Różą, 7 sierpnia deportowano ją do obozu w Auschwitz. Tam 9 sierpnia 1942 roku obie zostały zagazowane i spalone.

Beatyfikacji Edyty Stein dokonał w Kolonii 1 maja 1987 r. św. Jan Paweł II, kanonizował ją zaś 11 października 1998 roku. Swoim listem apostolskim motu proprio z 1 października 1999 r. ogłosił ją - wraz ze św. Brygidą Szwedzką i św. Katarzyną ze Sieny - patronką Europy.

św. Irena, cesarzowa

św. Marianna Cope z Molokai, zakonnica

bł. Jan Guarna z Salerno, prezbiter

bł. Jan z Alwerni, prezbiter

bł. Franciszek Jägerstätter, męczennik

26. rocznica śmierci pierwszych polskich misjonarzy męczenników

5.12.2015 r. dwóch polskich franciszkanów: Michał Tomaszek i Zbigniew Strzałkowski oraz włoski ksiądz Alessandro Dordi zostali ogłoszeni błogosławionymi. Podczas Mszy św. na stadionie Stulecia w Chimbote w Peru z udziałem tysięcy wiernych aktu beatyfikacji w imieniu papieża Franciszka dokonał kard. Angelo Amato. "Język trzech naszych męczenników - miłości, pokoju i pojednania był prawdziwym „świetlistym szlakiem”, który jako jedyny może doprowadzić ludzi do Boga i szczęścia - powiedział prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Misjonarze zostali zamordowani 9 sierpnia 1991 r. w przez maoistowskich bojówkarzy ze "Świetlistego Szlaku" a ks. Alessandro Dordi zginął męczeńsko w tym samym roku.

Wspomnienie liturgiczne bł. Zbigniewa Strzałkowskiego i bł. o. Michała Tomaszka jest 7 czerwca (tego dnia bł. Michał Tomaszek otrzymał święcenia diakonatu zaś bł. Zbigniew Strzałkowski święcenia prezbiteriatu), wcześniej obchodzone miało być 9 sierpnia.

96. rocznica powołania Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi

 

10.08. czwartek

ŚWIĘTO ŚW. WAWRZYŃCA, DIAKONA I MĘCZENNIKA

Wawrzyniec był jednym z siedmiu diakonów Kościoła rzymskiego za czasów papieża Sykstusa II. Mimo że wiele osób sławiło jego bohaterską śmierć, to właściwie jedynym źródłem opisującym ten fakt jest Liber Pontificalis (Księga Papieży), która śmierć Wawrzyńca wiąże bezpośrednio z męczeństwem papieża św. Sykstusa II, który zginął dnia 6 sierpnia 258 r. wraz ze swoimi czterema diakonami. Ciało Męczennika pogrzebał św. Justyn, kapłan, w posesji św. Cyriaki. Co roku wierni tłumnie gromadzili się wokół jego grobu. Jego imię włączono do kanonu Mszy świętej i do Litanii do Wszystkich Świętych. Cesarz Konstantyn Wielki nad jego grobem w roku 330 wystawił bazylikę. Wawrzyniec był w starożytności i średniowieczu jednym z najbardziej popularnych świętych. Doznawał on czci jako szczególny patron ubogich, piekarzy, kucharzy i bibliotekarzy. Wzywano go na pomoc w czasie pożarów i przeciw chorobom reumatycznym.

Kult Wawrzyńca wcześnie rozprzestrzenił się także na ziemie polskie. Jest patronem Hiszpanii i Norymbergi, diecezji pelplińskiej i Wodzisławia Śląskiego.

bł. Amadeusz Portugalski, zakonnik

św. Filomena, męczennica

bł. Edward Detkens, prezbiter i męczennik

bł. Edward Grzymała, prezbiter i męczennik

83. rocznica śmierci biskupa Wincentego Tymienieckiego

Wincenty Tymieniecki (ur. 19 marca 1871 w Piotrkowie Trybunalskim, zm. 10 sierpnia 1934 w Łodzi) – polski biskup rzymskokatolicki, pierwszy biskup diecezjalny łódzki w latach 1921–1934. Od czasu powołania diecezji łódzkiej 10 grudnia 1920 pełnił funkcję wikariusza generalnego. Bullą papieską z dnia 11 kwietnia 1921 został powołany na pierwszego biskupa diecezjalnego diecezji łódzkiej. Sakrę biskupią przyjął 29 czerwca 1921 z rąk kard. Aleksandra Kakowskiego. Zorganizował kurię, seminarium duchowne, sąd kościelny oraz kapitułę katedralną. Rozwinął działalność charytatywną i oświatową wśród robotników.

Został pochowany w krypcie bazyliki archikatedralnej św. Stanisława Kostki w Łodzi.

 

11.08. piątek

Św. Klary dziewicy

św. Klara (ok. 1193 - 1253) Imię Klara, pochodzi z łaciny "clara" i oznacza: jasna, czysta, a także sławna. Poprzez nadanie tego imienia wyrażano pragnienie, aby osoba, która je nosi, była wzorem i przykładem dla innych. Pierwszą znaną świętą, która na chrzcie św. otrzymała to imię była św. Klara z Asyżu.

Urodziła się w tym włoskim miasteczku w roku 1193 lub 1194. Była najstarszą z trzech córek pana Favarone z rycerskiego rodu Offreduccio i jego małżonki Ortolany. Matka, bardzo pobożna, często modliła się będąc brzemienną o szczęśliwe narodziny pierwszego dziecka. Podczas jednej z modlitw usłyszała słowa: "Nie bój się, gdyż to dziecko zabłyśnie swym życiem jaśniej niż słońce!". Umocniona tą przepowiednią nadała dziewczynce imię Klara. Dziecię otoczono troskliwą opieką. Jak na szlachecki ród przystało, zdobyła staranne wykształcenie, a także nauczyła się zarządzać domem; matka przekazywała jej tajniki haftu, ale również wiarę, umiłowanie modlitwy, szacunek dla każdego człowieka i miłosierdzie wobec ubogich.

Gdy Klara była 12-letnią dziewczynką, Asyż został poruszony wyczynami młodego Jana Bernardone, przezywanego Franciszkiem. Po nieudanych próbach wejścia do stanu rycerskiego, ten syn kupca odszedł z miasta i został pustelnikiem. Wrócił jednak do Asyżu i zaczął wygłaszać płomienne kazania o miłości Bożej, o przyjaźni z Jezusem, o chwale Najświętszej Panny Maryi. Wszyscy orzekli, że Franciszek postradał zmysły, lecz Klara słuchając bosego Biedaczyny, odzianego w nędzną tunikę przepasaną sznurem, coraz bardziej rozumiała, że mówi prawdę, że wciąż Boża Miłość nie jest kochana.

Po kilku latach także inni Asyżanie pojęli, że to co głosi Franciszek nie jest kolejną herezją, jakich wiele wówczas wymyślano. Jego dawni przyjaciele, jeden po drugim, zdobywali się na odejście od dotychczasowego życia, aby modlitwą, pracą i posługą rozgrzewać ludzkie serca. Jej świętość ma źródło w bezgranicznej ufności Jezusowi Chrystusowi, w radykalnym przyjęciu do swojego życia nauki Ewangelii i całkowitym posłuszeństwie papieżowi oraz nauczaniu Kościoła katolickiego.

Osłabiona i schorowana pod koniec życia Klara doznała cudownej łaski. Gdy siostry udały się do kaplicy, aby uczcić Boże Narodzenie, ona pozostała na swym posłaniu chora. Rozważając tę tajemnicę westchnęła do Dzieciątka: "Panie Boże, to ze względu na Ciebie zostałam tu sama!". Wtedy otrzymała łaskę usłyszenia i ujrzenia Pasterki, jaką w kościółku Królowej Aniołów zw. Porcjunkulą odprawiał Franciszek z braćmi. Z tego powodu w 1958 r. papież Pius XII ogłosił Klarę patronką telewizji.

św. Zuzanna, dziewica i męczennica

bł. Alojzy Biraghi, prezbiter

Najświętszej Maryi Panny Świętolipskiej

Matka Boża Świętolipska, Matka jedności chrześcijan. Obraz, który od XVII wieku cieszy się niesłabnącym kultem, stanowi kopię obrazu Matki Bożej Salus Populi Romani z bazyliki rzymskiej. Namalowany został w 1640 roku przez niderlandzkiego malarza Bartłomieja Pensa i umieszczony w Świętej Lipce.

Początki sanktuarium i kultu Matki Bożej są jednak wcześniejsze i sięgają XIII wieku. Tradycja wspomina o skazańcu w Kętrzynie, który w przeddzień egzekucji miał otrzymać od Matki Bożej polecenie, by wyrzeźbił Jej wizerunek, za co Ona okaże mu swe miłosierdzie. Skazaniec pracował całą noc i z klocka drzewa wykonał piękną rzeźbę Matki Bożej. Był to człowiek, który dotąd nie miał nic wspólnego z rzeźbieniem. Sędziowie uznali to za szczególny znak łaski Bożej i następnego ranka ułaskawiono skazańca. Wracając z więzienia, umieścił on figurę na przydrożnej lipie w okolicy Reszla.

Dzień 11 sierpnia 1968 roku przeszedł do historii sanktuarium jako szczególny; w tym bowiem dniu Prymas Tysiąclecia, kard. Stefan Wyszyński, dokonał koronacji cudownego obrazu Matki Bożej Świętolipskiej. Jednym z uczestników tego aktu był także metropolita krakowski, kard. Karol Wojtyła. W uroczystości wziął udział prawie cały Episkopat Polski.

 

12.08. sobota

św. Joanna Franciszka de Chantal, zakonnica

bł. Innocenty XI, papież

bł. Izydor Bakanja, męczennik

bł. Karol Leisner, prezbiter i męczennik

bł. Wiktoria Díez y Bustos de Molina, zakonnica i męczennica

bł. Florian Stępniak, prezbiter i męczennik

bł. Józef Straszewski, prezbiter i męczennik

 

13.08. niedziela

19. NIEDZIELA ZWYKŁA

Zbiórka ofiar na tacę na budowę Centrum Studiów Jana Pawła II w Łodzi

święci męczennicy Poncjan, papież, i Hipolit, prezbiter

św. Maksym Wyznawca

bł. Marek z Aviano, prezbiter

błogosławieni męczennicy Filip Munarriz, prezbiter, i Towarzysze

Najświętsza Maryja Panna Kalwaryjska

Wspomnienie Matki Bożej Kalwaryjskiej jest świętem w archidiecezji krakowskiej. Matka Boska Płacząca – wizerunek znajdujący się w bocznej kaplicy bazyliki Matki Bożej Anielskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej, przedstawiający Matkę Bożą z Dzieciątkiem, powstały prawdopodobnie w I połowie XVII wieku. Przez wiernych uważany za cudowny.

144. rocznica urodzin Józefa Hallera

13.08. 1873 urodził się Józef Haller von Hallenburg (zm. 4 czerwca 1960 w Londynie) – generał broni Wojska Polskiego. Rok 2017 jest ogłoszony przez Senat Rokiem Józefa Hallera

 

13-20.08.

Wielki Odpust w Kalwarii Zebrzydowskiej

 

14.08. poniedziałek

Św. Maksymiliana Marii Kolbego, prezbitera i męczennika

Maksymilian Maria Kolbe, właśc. Rajmund Kolbe (polski franciszkanin konwentualny, prezbiter, męczennik i święty Kościoła katolickiego.)

Urodził się jako Rajmund Kolbe 8 stycznia 1894 w rodzinie robotniczej w Zduńskiej Woli. W wieku 13 lat rozpoczął edukację w małym seminarium franciszkańskim we Lwowie, a zakończył ją na papieskich uniwersytetach Gregorianum i Seraphicum w Rzymie, gdzie w 1918 r. otrzymał święcenia kapłańskie. Jeszcze jako kleryk założył Rycerstwo Niepokalanej. Stworzył największe w międzywojniu wydawnictwo prasy katolickiej, w którym ukazywały się setki tysięcy egzemplarzy pism: „Rycerza Niepokalanej”, jego wersji dla dzieci i młodzieży oraz „Małego Dziennika”. W 1927 r. założył k. Szymanowa klasztor, a jednocześnie ważne centrum religijno-kulturalne Niepokalanów.

W latach 1930-1936 przebywał w Nagasaki w Japonii, gdzie założył klasztor, seminarium duchowne i wydawnictwo. W czasie II wojny światowej znalazł się w obozie koncentracyjnym w Auschwitz (numer 16670). Pełnił tam posługę kapłańską i podtrzymywał więźniów na duchu, a w końcu dobrowolnie oddał życie za współwięźnia - ojca rodziny.

Zginął w bunkrze głodowym, uśmiercony zastrzykiem z fenolu 14 sierpnia 1941, a jego ciało zostało spalone w krematorium.

Jako jedyny święty w dziejach Kościoła został beatyfikowany jako wyznawca (1971 r.), a kanonizowany jako męczennik (1982).

Św. Maksymilian Maria Kolbe jest patronem miasta Pabianic.

św. Meinard, biskup

św. Antoni Primaldo i Towarzysze, męczennicy z Otranto

W Pabianicach: uroczystość św. Maksymiliana Marii Kolbego, Głównego Patrona Miasta

 

14-15. 08.

Obchody 97. rocznicy „Cudu nad Wisłą”

– 14. 08, godz. 18.00 – kościół Matki Bożej Zwycięskiej w Warszawie-Kamionku;
– 15. 08, godz. 11.00 – kaplica na Cmentarzu Poległych w Ossowie;
– 15. 08, godz. 17.00 – kaplica na Cmentarzu Żołnierzy 1920 roku w Radzyminie

Bitwa warszawska (nazywana też Cudem nad Wisłą) – bitwa stoczona w dniach 12-25 sierpnia 1920 w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Uznana za 18. na liście przełomowych bitew w historii świata.

Autorem i realizatorem planu bitwy był Józef Piłsudski (zdaniem niektórych historyków Tadeusz Rozwadowski). Decydująca bitwa tej wojny zdecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę i nie rozprzestrzenieniu się rewolucji komunistycznej na Europę Zachodnią. Kluczową rolę odegrał manewr Wojska Polskiego oskrzydlający Armię Czerwoną przeprowadzony przez Józefa Piłsudskiego, wyprowadzony znad Wieprza 16 sierpnia, przy jednoczesnym związaniu głównych sił bolszewickich na przedpolach Warszawy.

 

15.08. wtorek

UROCZYSTOŚĆ WNIEBOWZIĘCIA NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny – przedmiot wiary dotyczącej wzięcia do nieba z ciałem i duszą Najświętszej Maryi Panny po zakończeniu jej ziemskiego życia. Dogmat ten uznawany jest w Kościele katolickim. Według teologii katolickiej Maryja mocą Bożą została wzięta do nieba podobnie jak Henoch i Eliasz. Święto nazywane jest także Świętem Matki Boskiej Zielnej (Polska), Matki Boskiej Znakomitej (Kongo) bądź Matki Boskiej Korzennej (Czechy). W Kościele jest obchodzone, pod tą pierwszą nazwą, od V wieku. W Polsce i innych krajach europejskich czci się Matkę Boską Wniebowziętą jako patronkę ziemi i jej bujnej roślinności.

W całym kraju święto to jest obchodzone bardzo uroczyście, jednak największe obchody mają miejsce w Kalwarii Zebrzydowskiej, odbywają się tam inscenizacje Zaśnięcia Maryi oraz jej Wniebowzięcia, a także na Jasnej Górze, dokąd zmierzają pielgrzymki z całej Polski właśnie na to święto. W innych częściach kraju często wiąże się ono ze świętem dożynek.

Obrzęd błogosławieństwa ziół i kwiatów odbywa się na Mszy św. po modlitwie po Komunii św.

97. rocznica „Cudu nad Wisłą - Bazylika Archikatedralna , Msza św. godz. 9.30

Dla podkreślenia ważności uroczystości zabije dzwon „Serce Łodzi”, który umieszczony jest na wieży bazyliki katedralnej.

Dzień Wojska Polskiego z udziałem władz państwowych (katedra polowa WP)

Najświętsza Maryja Panna z Kalwarii Pacławskiej

Święto Zaśnięcia NMP

Pielgrzymka wiernych z Podkarpacia, Słowacji i Ukrainy na Święto Matki Bożej Kalwaryjskiej do cerkwi na Górze Zjawienia k. Kalwarii Pacławskiej.

W Kalwarii Pacławskiej znajduje się sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej Kalwaryjskiej. W kościele klasztornym odbiera kult cudowny obraz Matki Bożej. W XVII w. słynący łaskami obraz cześć odbierał we franciszkańskim kościele w Kamieńcu Podolskim. Modlili się przed nim między innymi hetmani Stanisław Żółkiewski, Stefan Czarniecki, książę Jarema Wiśniowiecki, królowie Jan Kazimierz i Jan III Sobieski.

W 1685 r. zanotowano pierwszy cud przez wstawiennictwo Matki Bożej - uratowanie kościoła od pożaru. W XVIII w. kult Matki Bożej Kalwaryjskiej zaczął się rozwijać, zanotowano w księgach ponad 50 cudów. 15 sierpnia 1882 r. odbyła się koronacja łaskami słynącego obrazu Matki Bożej Kalwaryjskiej koronami papieskimi; dokonał jej bp Łukasz Ostoja Solecki.

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Rokitniańskiej

Matka Boża Rokitniańska jest główną Patronką diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. 18 czerwca 1989 r. prymas Polski kard. Józef Glemp w obecności 120 tysięcy pielgrzymów ukoronował wizerunek Matki Bożej Rokitniańskiej koronami papieskimi. Wcześniej, 22 kwietnia, złotą koronę poświęcił św. Jan Paweł II. Wizerunek Matki Bożej Rokitniańskiej towarzyszył spotkaniu św. Jana Pawła II w czasie liturgii słowa w Gorzowie Wielkopolskim podczas jego podróży apostolskiej do Polski w dniu 2 czerwca 1997 r.

Matki Bożej Zwycięskiej

W głównym ołtarzu konkatedry diecezji warszawsko-praskiej na Kamionku (dzielnica Pragi Południe) znajduje się tryptyk pędzla Bronisława Wiśniewskiego z 1935 r. Jego centralna część przestawia Matkę Bożą Zwycięską, Patronkę diecezji. Na lewym skrzydle przedstawiono postacie św. Andrzeja Boboli i św. Stanisława Kostki, na prawym z kolei - abp. Achillesa Ratti, nuncjusza apostolskiego w Polsce, świadka "cudu nad Wisłą" i późniejszego papieża Piusa XI, oraz ks. Ignacego Skorupkę, który zginął w czasie bitwy warszawskiej 1920 r. 17 października 2004 r. obraz został koronowany.
13 sierpnia 1920 r. ks. Ignacy Skorupka odprawił w kościółku na Kamionku Mszę św. i na tamtejszym cmentarzu wyspowiadał żołnierzy 236 pułku piechoty, którego był kapelanem. Nazajutrz zginął w Ossowie w przeddzień bitwy, zakończonej zwycięstwem wojsk polskich nad bolszewickimi, które przechodzi do historii jako "cud nad Wisłą".
8 września 1929 r. kard. Aleksander Kakowski dokonał poświęcenia i wmurowania kamienia węgielnego pod nową świątynię na Kamionku. Otrzymała ona wezwanie Matki Bożej Zwycięskiej i była budowana jako wotum wdzięczności Bogu za "cud nad Wisłą". Konsekracji kościoła dokonał 12 września 1954 roku biskup Wacław Majewski. Po reorganizacji struktur administracyjnych Kościoła w Polsce świątynia na Kamionku stała się konkatedrą diecezji warszawsko-praskiej.

św. Tarsycjusz, męczennik

760. rocznica śmierci św. Jacka Odrowąża

15.08. 1257 r. Św. Jacek Odrowąż zmarł w Krakowie po dłuższej chorobie w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Urodził się w Kamieniu Śląskim, w ziemi opolskiej ok. 1183.

Wspomnienie św. Jacka Odrowąża przypada 17 sierpnia

 

16.08. środa

św. Stefan Węgierski, król

św. Roch

bł. Maria Sagrario od św. Alojzego Gonzagi, dziewica i męczennica

 

17.08. czwartek

Św. Jacka, prezbitera

Św. Jacek Odrowąż (ok. 1183-1257 – 760 rocznica śmierci)

Jedna z najwybitniejszych postaci Polski i Europy XIII w. Urodził się w Kamieniu Śląskim. Był kanonikiem krakowskim i krewnym tamtejszego biskupa Iwona Odrowąża, jednego z reformatorów życia chrześcijańskiego na ziemiach polskich.

Kiedy biskup Iwo spotkał w Rzymie św. Dominika, prosił go o wysłanie zakonników do Polski. Na to Dominik miał odpowiedzieć: „Daj mi ludzi, a zrobię z nich kaznodziejów”. W ten sposób dwaj krewni biskupa: św. Jacek i bł. Czesław zostali pierwszymi polskimi dominikaninami.

Przyjąwszy w 1220 r. habit – prawdopodobnie z rąk samego zakonodawcy – wrócili do Polski, już w drodze zakładając klasztory (w sumie św. Jacek założył kilkanaście klasztorów, które zarazem były szkołami teologicznymi).

Był świetnym organizatorem, ale przede wszystkim gorliwym misjonarzem. Przez ponad 30 lat przemierzał jako wędrowny kaznodzieja Polskę, Czechy, Morawy, a także Ruś i Prusy. Tradycja podaje, że dotarł nawet do Danii i Szwecji oraz na Krym i do Azji Środkowej. Lud uważał go za niezawodnego orędownika, który wyprosił u Boga wiele cudów. Najbardziej znany jest cud podniesienia zbóż zniszczonych gradobiciem, do którego nawiązuje istniejący do dziś zwyczaj święcenia kłosów w dzień św. Jacka. W ikonografii Święty przedstawiany jest w habicie dominikańskim, z monstrancją w jednej ręce i figurą Matki Bożej w drugiej.

święci Alipiusz i Posydiusz, biskupi

św. Klara z Montefalco, dziewica

św. Joanna Delanoue, zakonnica

bł. Augustyn Anioł Mazzinghi, prezbiter

 

18.08. piątek

bł. Sancja Szymkowiak, zakonnica

św. Helena, cesarzowa

św. Albert Hurtado, prezbiter

błogosławieni prezbiterzy i męczennicy z Rochefort

80. rocznica urodzin Edwarda Stachury

Edward Jerzy Stachura, „Sted” (ur. 18 sierpnia 1937 w Charvieu we Francji, zm. 24 lipca 1979 w Warszawie) – polski poeta, prozaik, pieśniarz i tłumacz. Twórczość: Cała jaskrawość, Siekierezada, Wszystko jest poezja, Fabula rasa.

 

19.08. sobota

św. Jan Eudes, prezbiter

św. Bernard Tolomei, opat

św. Gweryk, opat

św. Ludwik, biskup

św. Sykstus III, papież

Międzynarodowa Pielgrzymka Grekokatolików do Sanktuarium Maryjnego „Brama Miłosierdzia” w Jarosławiu

 

20.08. niedziela

20. NIEDZIELA ZWYKŁA

bł. Władysław Mączkowski, prezbiter i męczennik

bł. Alojzy od Świętego Sakramentu (Jerzy Häfner), prezbiter i męczennik

Samuel, prorok

Św. Bernarda opata i doktora kościoła

Sylwetkę św. Bernarda z Clairvaux i jego dzieło przedstawił Benedykt XVI w przemówieniu podczas modlitwy Anioł Pański w Castel Gandolfo. 20 sierpnia przypada liturgiczne wspomnienie świętego, doktora Kościoła, który żył na przełomie XI i XII w.

Papież wezwał do modlitwy o dar prawdziwego i trwałego pokoju. Na dziedzińcu Pałacu Apostolskiego zebrały się rzesze pielgrzymów z całego świata w tym wielu Polaków.

Papież wskazał na aktualność przykładu życia i nauczania św. Bernard z Clairvaux (1091-1153), który w wieku 25 lat został wybrany na opata klasztoru cystersów i stał na jego czele przez 38 lat, aż do śmierci. Mówiąc o dziele świętego Papież zwrócił uwagę, że "bogactwo i zalety jego teologii polegają nie tyle na tym, że obrał on nowe drogi, ile raczej na tym, że udało mu się przedstawić prawdy wiary w nowym stylu, tak jasno i zwięźle, by zafascynować słuchacza i nakłonić jego serce do skupienia i modlitwy".

Benedykt XVI przypomniał, że dla św. Bernarda z Clairvaux "największą siłą życia duchowego jest miłość". "Bóg, który jest Miłością, stworzył człowieka z miłości i ze względu na miłość go odkupił; zbawienie wszystkich istot ludzkich, śmiertelnie zranionych przez grzech pierworodny i obciążonych własnymi grzechami, polega na mocnym przylgnięciu Bożej miłości, objawionej nam w pełni w Chrystusie ukrzyżowanym i zmartwychwstałym. W swojej miłości Bóg uzdrawia naszą wolę i nasz umysł, wynosząc je na najwyższy szczebel jedności z sobą, to jest do świętości i mistycznego związku" - mówił Papież.

Nawiązując do nauczania świętego, Benedykt XVI podkreślił znaczenie wewnętrznego skupienia, zasadniczego elementu pobożności.

- Należy wystrzegać się, zauważa święty, niebezpieczeństw przesadnej aktywności, bez względu na kondycję i urząd, jaki się pełni, albowiem nadmiar zajęć prowadzi często do "twardości serca", nie są niczym innym, jak cierpieniem ducha, zatraceniem umysłu, zagubieniem łaski - powiedział Papież.

- Napomnienie dotyczy każdego rodzaju zajęć, nawet tych, które związane są z rządami w Kościele - zaznaczył Ojciec Święty.

Papież podkreślił prymat modlitwy i kontemplacji w życiu chrześcijanina. - Jakże przydatne i dla nas jest to przywołanie do prymatu modlitwy i kontemplacji! Niechaj pomoże nam je urzeczywistnić w naszym życiu święty Bernard, który potrafił pogodzić mnisze dążenie do samotności i spokoju krużganku z niecierpiącymi zwłoki ważnymi i złożonymi misjami na służbie Kościoła - powiedział Benedykt XVI.

Papież na zakończenie przypomniał, że św. Bernard nosi także miano "Doktora maryjnego" i wezwał do modlitwy, aby Matka Boża "wyjednała dla całego świata dar prawdziwego i trwałego pokoju".

Podczas niedzielnego spotkania pielgrzymi entuzjastycznie witali Papieża. Polacy skandowali na jego cześć: Niech żyje Papież!" i "Przyjedź do nas!" Ojciec Święty serdecznie dziękował za pozdrowienia. Po polsku papież powiedział: "Pozdrawiam polskich pielgrzymów.

Pielgrzymka kobiet i dziewcząt do Piekar Śląskich

170. rocznica urodzin Bolesława Prusa

Bolesław Prus, właściwie Aleksander Głowacki herbu Prus (ur. 20 sierpnia 1847 w Hrubieszowie, zm. 19 maja 1912 w Warszawie) – polski pisarz, prozaik, nowelista i publicysta okresu pozytywizmu, współtwórca polskiego realizmu, kronikarz Warszawy, myśliciel i popularyzator wiedzy, działacz społeczny, propagator turystyki pieszej i rowerowej.

Ważne dzieła: Lalka, Faraon, Placówka, Emancypantki, Katarynka.

 

21.08. poniedziałek

Św. Piusa X, papieża

Wspominamy św. Piusa X (ur. 1835 zm. 1914) – papieża Eucharystii i antymodernisty.

"Muzyka kościelna powinna w najwyższym stopniu posiadać cechy właściwe liturgii, a mianowicie: świętość i piękność formy, z których wynika koniecznie inna jej cecha, powszechność. Powinna być święta, a więc wykluczać wszelką świeckość, nie tylko w samej sobie, ale też i w sposobie, w jaki zostaje przez wykonawców oddana". Św. Pius X odrodził życie eucharystyczne w Kościele. Na jego polecenie wydane zostały dwa bardzo ważne dekrety: O codziennej Komunii Świętej oraz O wcześniejszym dopuszczeniu dzieci do pierwszej Komunii Świętej. Nazywany był "papieżem dzieci". Przeprowadził reformę Kurii Rzymskiej, kalendarza kościelnego, liturgii i muzyki sakralnej. Zajmował się sprawami społecznymi, prowadził mediacje w sporach między państwami Ameryki Południowej. Zdecydowanie występował przeciwko błędom modernistycznym. Jego najbardziej znana encyklika Pascendi Dominici Gregis ostrzega przed niebezpieczeństwami modernizmu. Był człowiekiem wielkiej pokory i modlitwy.

Pius X zmarł w roku 1914, kanonizowany został w roku 1954.

W wydanym na jego polecenie w roku 1905 dekrecie o codziennej Komunii Świętej czytamy m. in. "Starać się trzeba, by Komunię Świętą wyprzedzało pilne przygotowanie, a po niej nastąpiło stosowne do godności tego Sakramentu dziękczynienie, w miarę sił, stanu i warunków przyjmującej osoby".

bł. Brunon Zembol, zakonnik i męczennik

bł. Wiktoria Rasoamanarivo

92. Łódzka Piesza Pielgrzymka na Jasna Górę

21 sierpnia - wyjście 92. Łódzkiej Pielgrzymki Pieszej na Jasną Górę

 

22.08. wtorek

Najświętszej Maryi Panny Królowej

Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Królowej zostało wprowadzone do kalendarza liturgicznego przez papieża Piusa XII encykliką Ad caeli Reginam (Do Królowej niebios), wydaną 11 października 1954 r., w setną rocznicę ogłoszenia dogmatu o Niepokalanym Poczęciu Maryi.

Tytuł "Królowa" podkreśla stan Maryi w czasach ostatecznych jako Tej, która zasiada obok swego Syna, Króla chwały. Maryja ma uczestnictwo w chwale zmartwychwstałego Chrystusa, gdyż miała udział w Jego dziele zbawczym. Jest Jego Matką, nosiła Go w swoim łonie, urodziła Go, zadbała o Jego wychowanie, towarzyszyła Mu nieustannie podczas Jego nauczania - aż do krzyża, a potem Wieczernika w dniu Pięćdziesiątnicy.

Maryja nie jest Królową absolutną, najwyższą i jedyną. Jest nad Nią Bóg i tylko On ma najpełniejsze prawo do tego tytułu. Jeśli więc Maryję nazywamy Królową, to jedynie ze względu na Jej Syna. Godność Jej Boskiego Macierzyństwa wynosi Ją ponad wszystkie stworzenia, czyni Ją Królową aniołów i wszystkich Świętych, Królową nieba i ziemi. Królewskość Maryi jest więc pośrednia. Tylko Pan Bóg jest władcą najwyższym i jedynym. Maryja ma władzę jedynie honorową i zleconą, pełni na ziemi rolę "Regentki".

święci męczennicy Agatonik i Towarzysze

bł. Franciszek Dachtera, prezbiter i męczennik

 

23.08. środa

św. Róża z Limy, dziewica

bł. Bernard z Offidy, zakonnik

bł. Władysław Findysz, prezbiter i męczennik

św. Filip Benicjusz, prezbiter

Europejski Dzień Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu

Znany również jako Międzynarodowy Dzień Czarnej Wstążki - święto obchodzone 23 sierpnia, zaproponowane przez Parlament Europejski w 70. rocznicę Paktu Ribbentrop-Mołotow.

Święto ma być Dniem Pamięci ofiar wszystkich reżimów totalitarnych i autorytarnych oraz czczenia ich pamięci w godny i bezstronny sposób.

Obchody Dnia mają na celu upamiętnienie ofiar masowych deportacji i eksterminacji w czasach stalinizmu i nazizmu, a jednocześnie ściślejszego zakorzenienia demokracji i wzmocnienia pokoju i stabilizacji europejskiego kontynentu.

 

24.08. czwartek

ŚWIĘTO ŚW. BARTŁOMIEJA, APOSTOŁA

Święty Bartłomiej jest jednym z dwunastu Apostołów, których wybrał sobie Jezus spośród kilkudziesięciu uczniów.

Tradycja chrześcijańska ma niewiele do powiedzenia o św. Bartłomieju. Z apokryfu Męka Bartłomieja Apostoła – wiemy, że Bartłomiej miał głosić Ewangelię w Armenii. Tam miał nawet nawrócić brata królewskiego - Polimniusza. Na rozkaz króla Armenii, Astiagesa, został pojmany w mieście Albanopolis, ukrzyżowany, a w końcu ścięty. Od św. Izydora (+ 636), biskupa Sewilli, rozpowszechniła się pogłoska, że św. Bartłomiej został odarty ze skóry. Stąd też został uznany za patrona rzeźników, garbarzy i introligatorów. Jako przypuszczalną datę śmierci Apostoła podaje się rok 70.

św. Emilia de Vialar, dziewica i zakonnica

bł. Maria od Wcielenia (Vincenta Rosal), dziewica

bł. Mirosław Bulesić, prezbiter i męczennik

bł. Poznańska Piątka, męczennicy

 

25.08. piątek

św. Ludwik IX, król

św. Józef Kalasanty, prezbiter

św. Maria (Baourdy) od Jezusa Ukrzyżowanego (Mała Arabka), dziewica

bł. Maria del Transito od Jezusa Sakramentalnego, dziewica

bł. Maria Troncatti, zakonnica

112. rocznica urodzin św. s. Faustyny Kowalskiej

(1905 - 1938), polskiej zakonnicy, mistyczki, kanonizowanej (2000), patronki Łodzi

360. rocznica kapitulacji wojsk szwedzkich

25.08.1657 Skapitulowały wojska szwedzkie okupujące Kraków.

 

26.08. sobota

UROCZYSTOŚĆ NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY CZĘSTOCHOWSKIEJ

Wśród bardzo licznych w Polsce sanktuariów Jasna Góra ma swoje pierwsze i uprzywilejowane miejsce. Rocznie nawiedza ją od miliona do dwóch milionów pielgrzymów. Przybywają, by modlić się przed cudownym obrazem Matki Bożej Częstochowskiej, słynącym wieloma łaskami i na trwałe wpisanym w dzieje Polski.

Cudowny obraz jest otaczany przez Polaków niezwykłą czcią. Wielokrotnie modlił się przed nim także kard. Karol Wojtyła, a potem - papież Jan Paweł II. Co roku, na uroczystości maryjne (szczególnie 15 i 26 sierpnia) do jasnogórskiego sanktuarium przybywają setki tysięcy ludzi, bardzo często idąc w pieszych pielgrzymkach przez wiele dni.

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej powstała z inicjatywy bł. Honorata Koźmińskiego, który po upadku powstania styczniowego starał się zjednoczyć naród wokół Królowej Polski - Maryi. Wraz z ówczesnym przeorem Jasnej Góry, o. Euzebiuszem Rejmanem, wyjednał on u św. Piusa X ustanowienie w 1904 r. święta Matki Bożej Częstochowskiej. Papież Pius XI rozciągnął w 1931 r. ten obchód na całą Polskę oraz zatwierdził nowy tekst Mszy świętej i brewiarza.

Święto patronalne Pomocników Maryi Matki Kościoła.

300-LECIE KORONACJI CUDOWNEGO OBRAZU MATKI BOŻEJ JASNOGÓRSKIEJ,

60. ROCZNICA ROZPOCZĘCIA NAWIEDZENIA KOPII OBRAZU MATKI BOŻEJ CZĘSTOCHOWSKIEJ PO PARAFIACH W POLSCE.

GŁÓWNE UROCZYSTOŚCI 300-LECIA KORONACJI CUDOWNEGO OBRAZU MATKI BOŻEJ JASNOGÓRSKIEJ,

godz. 11.00 – Suma Pontyfikalna z udziałem Episkopatu Polski oraz Władz Państwowych

godz. 21.00 – Widowisko artystyczne ku czci Królowej Polski (z udziałem TVP),

św. Joanna Elżbieta Bichier des Ages, dziewica

św. Teresa od Jezusa Jornet e Ibars, dziewica

bł. Maria od Aniołów Ginard Marti, zakonnica i męczennica

 

26-28. 08.

Dni Dobrosąsiedztwa

Dni Dobrosąsiedztwa – spotkania pogranicza – Korczmin – Dni modlitw za pojednanie Polsko-Ukraińskie

 

27.08. niedziela

21. NIEDZIELA ZWYKŁA

Św. Moniki

Święta Monika, Monika z Hippony (Tagasty), łac. i wł. Monica (ur. ok. 332 w Tagaście w Numidii, obecnie Souk Ahras w Algierii, zm. 387 w Ostii) – święta Kościoła katolickiego, matka św. Augustyna.

Święta Monika kochała Boga i bliźnich, rodzinę i swego „syna marnotrawnego”, o którym nieustannie pamiętała, także wówczas, gdy ścieżki jego życia bardzo oddaliły się od jej dróg. Tak też tylko i wyłącznie dzięki świadectwu biskupa Hippony osoba jego matki obecna jest w naszej zbiorowej pamięci (jak zaś trafnie zauważył jeden z autorów, „jeśli stworzenie ludzkie miało szczęście napotkać biografa o kwalifikacjach św. Augustyna, historycy nie potrzebują już szukać innego”) i zapewne na trwałe w niej pozostanie.

bł. Dominik od Matki Bożej Barberi, prezbiter

bł. Maria Pilar Izquierdo Albero, zakonnica

Licheńskie Spotkania Rodzin

Piesza Pielgrzymka Ludzi Pracy do Lichenia

112. rocznica chrztu s. Faustyny Kowalskiej w kościele parafialnym w Świnicach Warckich

 

28.08. poniedziałek

Św. Augustyna biskupa i doktora Kościoła

Augustyn urodził się 13 listopada 354 r. w Tagaście (obok Suk Ahras w Algierii), w rodzinie urzędnika państwowego Patrycjusza. Matka Augustyna, św. Monika, pochodziła z rodziny o tradycji chrześcijańskiej i bardzo pragnęła, by jej syn przyjął chrzest. Pragnienie to spełniło się jednak dopiero po 33 latach. Na rozwoju Augustyna niewątpliwie zaciążył fakt, że ojciec i matka różnili się co do wiary i przekonań odnośnie do spraw decydujących o losach człowieka. Przez to Augustyn przez wiele lat pozostawał rozdarty między wpływem matki i ojca.

Augustyn był najstarszy z rodzeństwa, po nim urodził się Nawigiusz. Nawrócił się on w tym samym czasie, co Augustyn, był też przy śmierci matki. Nawigiusz ożenił się i miał kilka córek, z których wszystkie poświęciły się Panu Bogu na służbę w jednym z klasztorów. Jedna z sióstr Augustyna wyszła za mąż, a po śmierci męża wstąpiła do klasztoru w Hipponie, gdzie została przełożoną. Gdy w roku 424 zmarła, Augustyn napisał dla tego klasztoru regułę. Na niektórych manuskryptach Augustyn podpisuje się jako Aureliusz. Był to zapewne jego przydomek, chociaż nie wiadomo, kiedy go sobie nadał.

św. Maria od Krzyża (Joanna Jugan), zakonnica

bł. Alfons Maria Mazurek, prezbiter i męczennik

Ezechiasz, król

 

29.08. wtorek

Męczeństwa św. Jana Chrzciciela

Jan Chrzciciel był jedynym synem kapłana Zachariasza i Elżbiety, krewnej Najświętszej Maryi Panny. Jego cudowne narodzenie i posłannictwo zwiastował Anioł Gabriel Zachariaszowi, kiedy ten sprawował w świątyni swe funkcje kapłańskie. Jan urodził się sześć miesięcy przed narodzeniem Chrystusa.

Bardzo wcześnie, może już w dzieciństwie, Jan udał się na pustynię. W piętnastym roku panowania cesarza Tyberiusza rozpoczął swą misję poprzednika i zwiastuna Zbawiciela. Czynił to na pustkowiu, nad Jordanem, w Betanii, później w Ainon niedaleko Salim. Zjawienie się Jana i jego wystąpienia odbijały się szerokim echem po Palestynie i okolicznych krajach. Sprawiła to wiadomość, że oczekiwany Zbawiciel już pojawił się na ziemi. Jan prowadził pokutniczy i pustelniczy tryb życia. Chrzcił wodą ciągnące do niego tłumy. Ochrzcił również Jezusa.

Głowa św. Jana Chrzciciela

Zainteresował się nim także władca Galilei, Herod II Antypas. Być może sam Jan udał się do niego, by rzucić mu w oczy: "Nie wolno ci mieć żony twego brata". Rozgniewany władca nakazał go aresztować i osadzić w twierdzy Macheront. W czasie uczty urodzinowej pijany król pod przysięgą zobowiązał się dać córce Herodiady, Salome, wszystko o cokolwiek poprosi. Ta po naradzie z matką zażądała głowy Jana Chrzciciela. Zginął on ścięty mieczem. Był ostatnim prorokiem Starego Testamentu.

Jan Chrzciciel jest jedynym świętym, którego Kościół czci w ciągu roku dwukrotnie: 24 czerwca - w uroczystość jego narodzenia, i 29 sierpnia - we wspomnienie jego męczeńskiej śmierci.

Obchody męczeństwa św. Jana Chrzciciela przypominają również nam, współczesnym chrześcijanom, że nie jest możliwy kompromis z miłością do Chrystusa, do Jego słowa, do Prawdy. Prawda jest Prawdą, nie ma kompromisu. Życie chrześcijańskie wymaga «męczeństwa» codziennej wierności Ewangelii, a więc odwagi, potrzebnej, by pozwolić Chrystusowi, aby wzrastał w nas i nadawał kierunek naszym myślom i uczynkom. Może to nastąpić w naszym życiu tylko wtedy, kiedy więź z Bogiem jest mocna. Modlitwa nie jest czasem straconym, nie jest odbieraniem czasu działaniu, nawet apostolskiemu, a wręcz przeciwnie: tylko wtedy, gdy potrafimy pielęgnować życie modlitwy wiernej, stałej i ufnej, Bóg da nam zdolności i siłę, by żyć w sposób szczęśliwy i pogodny, pokonywać trudności i z odwagą dawać Mu świadectwo. Niech św. Jan Chrzciciel wstawia się za nami, abyśmy potrafili zawsze dawać pierwszeństwo Bogu w naszym życiu.

bł. Beatrycze z Nazaretu, dziewica

bł. Teresa Bracco, dziewica i męczennica

św. Eufrazja od Najświętszego Serca Jezusa, zakonnica

bł. Dominik Jędrzejewski, prezbiter i męczennik

 

30.08. środa

św. Małgorzata Ward, męczennica

święci Gwaryn i Amadeusz, biskupi

bł. Junipero Serra, prezbiter

przebicie serca św. Teresy od Jezusa, dziewicy i doktora Kościoła

bł. Ghebre Michał, prezbiter i męczennik

bł. Alfred Ildefons Schuster, biskup

Rebeka, żona Izaaka

 

31.08. czwartek

św. Józef z Arymatei

św. Nikodem

św. Arystydes Marcjanus, męczennik

św. Jan z Riły, pustelnik

św. Rajmund Nonnat, kardynał

bł. Piotr Tarrés y Claret, prezbiter

Ogólnopolski Dzień Solidarności i Wolności

Rocznica zalegalizowania Solidarności, obchodzona jest jako Ogólnopolski Dzień Solidarności i Wolności.

37 lat temu 31 sierpnia 1980 roku podpisano Porozumienia Sierpniowe i zalegalizowano NSZZ „Solidarność”

gallery/08-01 św alfons liguori
gallery/08-01 sm ks.t. burzynskiego
gallery/08-02 mb anielska
gallery/08-04 św jan maria vianney
gallery/08-05 bazylika nmp większej
gallery/08-05 mb snieżna
gallery/08-06 przemienienie pańskie
gallery/08-08 św dominik
gallery/08-09 św edyta stein
gallery/08-09 pierwszych polskich misjonarzy meczennikow
gallery/solidarnosc
gallery/08-10 św wawrzyniec
gallery/08-10 sm. bp. w.tymienieckiego
gallery/08-11 św klara
gallery/08-11 nmp swiętolipska
gallery/08-13 mb kalwaryjska
gallery/08-14 św maksymilian m kolbe
gallery/08-15 wniebowzięcie
gallery/08-15 swietowojska polskiego
gallery/08-15 mb rokitniańska
gallery/08-15 mb z kalwarii pacławskiej
gallery/08-17 św jacek odrowąż
gallery/08-20 św bernard
gallery/08-21 św pius x
gallery/08-22 nmp krolowa
gallery/08-24 św bartłomiej
gallery/08-26 nmp częstochowska
gallery/08-27 św monika
gallery/08-28 św augustyn
gallery/08-29 męczeństwo św jana chrzciciela
gallery/08 sm j. korczaka
gallery/08-02 odpust porcjunkuli
gallery/08-02 sm a. asnyka
gallery/08-03 sm bp.j. rozwadowskiego
gallery/08-05 sm bp.j. fondalinskiego
gallery/08-06 sm pp. pawła vi
gallery/08-06 ur k. iłłakowiczówny
gallery/08-07 bł e. bojanowski