Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Pani

w Wielgomłynach

10/06/2017

Członkowie Akcji Katolickiej Archidiecezji Łódzkiej wspólnie ze swoim Asystentem Diecezjalnym AK ks. A. Blewińskim udali się do Matki Bożej Bolesnej w Wielgomłynach, gdzie znajduje się przepiękne sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Pani Wielgomłyńskiej.

Po dotarciu do Wielgomłyn z historią powstania Sanktuarium zapoznał nas ks. proboszcz Paulin.

Wieś Wielgomłyny powstała najprawdopodobniej w XIV wieku. Pierwsza wzmianka o niej pochodzi z 1369 r. Była to wieś szlachecka. Do XV wieku należała do rodziny Koniecpolskich, którzy ufundowali tu klasztor Paulinów. Później Wielgomłyny dostały się w posiadanie Moszyńskich, od których odkupili je paulini, jednak podczas zaborów rząd pruski zabrał klasztorowi ziemię wielgomłyńską.
Od 1987 r. klasztor znów znajduje się w posiadaniu paulinów, którzy pełnią tu obowiązki duszpasterskie.

Poinformował też na co warto zwrócić uwagę.

Pomimo licznych przebudowań zachowało się w świątyni kilka elementów gotyckich. Należy do nich m.in. pełna bólu i cierpienia Pieta - rzeźba przedstawiająca Chrystusa zdjętego z krzyża na kolanach Najświętszej Maryi Panny.

Do wyposażenia gotyckiego należy też murowana mensa wielkiego ołtarza z antepedium i znajdująca się w kruchcie bocznej kropielnica, która niegdyś służyła za chrzcielnicę.
Jednym z najbardziej znaczących elementów gotyckich w wielgomłyńskim kościele jest brązowa płyta nagrobna trzech członków rodziny Koniecpolskich. Obecnie wmurowana jest w ścianę wschodnią kaplicy Koniecpolskich.
W XVIII-wiecznej dzwonnicy umieszczone są dwa dzwony z XV wieku.
W przyklasztornym ogrodzie rośnie kilkusetletni dąb szypułkowy. Ma on 27 m wysokości, a jego obwód sięga 650 cm. Przez Wielgomłyny od dziesiątek lat prowadzi szlak pielgrzymki warszawskiej. Organizowana jest też stąd co roku pielgrzymka na Jasną Górę na 26 sierpnia.

Kult Matki Bożej Bolesnej

Każdego 15. dnia miesiąca od maja do września odbywają się tu nabożeństwa z procesjami ku czci Matki Bożej Bolesnej.
Przez cały rok w każdą środę odbywają się od lat nabożeństwa ku czci Matki Bożej, w czasie których wierni z parafii oraz pielgrzymi składają Matce Bożej swe prośby i podziękowania. Ludzie z całego świata za pośrednictwem Internetu polecają się matczynemu wstawiennictwu Maryi.
Metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak, 14 czerwca 2017 r. wydał dekret, który oficjalnie zatwierdził świątynię pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika jako sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Bolesnej Pani Wielgomłyńskiej, tym samym potwierdził kult, jaki Matka Boża odbiera w świątyni.

Po zapoznaniu się z historia odmówiliśmy wspólnie modlitwę w intencji Akcji Katolickiej i każdy w ciszy skupieniu mógł się pomodlić do Matki Boskiej Bolesnej. Zobaczyliśmy Dąb Wolności obok Sanktuarium, zrobiliśmy wspólne pamiątkowe zdjęcie pod historycznym Dębem. Wszyscy wrócili zadowoleni i ubogaceni duchowo.

Marianna Strugińska-Felczyńska