„Plon niesiemy plon…”

3/09/2016

3 września Rada Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej uczestniczyła podczas Mszy Św. Dziękczynnej dożynkowej w parafii pw. Świętego Mikołaja i Św. Stanisława Biskupa Kościoła w Kałowie.

Do najstarszych i najpiękniejszych zwyczajów należy coroczne dziękczynienie Bogu za to, co urodziła ziemia.

Parafianie wspólnie ze swoim ks. proboszczem Wojciechem Wołowiec modlili się dziękując Panu Bogu za szczęśliwe zbiory plonów z prośbą o błogosławieństwo na kolejny rok pracy. Rolnicy przyszli z darami płodów ziemi, z pięknymi wieńcami i chlebami upieczonymi z tegorocznych zbiorów. Plon swojej pracy zanieśli do ołtarza.

Dożynki to powszechna nazwa zakończenie żniw- zebranie plonów, głównie zbóż i zakończenie najważniejszych prac polowych. Obchodzone w Polsce prawdopodobnie już lub na przełomie XVI i XVII wieku. Kiedy na naszych ziemiach rozwinęła się gospodarka folwarczno-dworska. Urządzali je dla żniwiarzy właściciele majątków ziemskich. Rozpoczynały się wiciem wieńców, które zwykle miały kształt wielkiej korony lub koła. Do dziś są najważniejszym symbolem dożynek. U schyłku XIX wieku, wzorem dożynek dworskich, zaczęto urządzać również chłopskie i gospodarskie a także w kościele aby podziękować Panu Bogu za szczęśliwe zbiory plonów.

W czasie homilii ks. dziękował rolnikom za zaangażowanie i poświęcenie wykonywanej pracy. Nazwał ich też gospodarzami, zarządcami swojej ziemi . Dziękował im że wykonując swoją dzieło nie myślą o urlopie ale jak najszybciej zakończyć zadanie.

Po Mszy Św. wszyscy uczestnicy wspólnie z ks. proboszczem udali się na agapę przygotowaną z przyniesionych darów, która przebiegała w miłej i serdecznej atmosferze.

Miło nam poinformować iż w parafii w Kałowie działa Parafialny Oddział Akcji Katolickiej, którego asystentem kościelnym jest ks. proboszcz Wojciech Wołowiec a prezesem POAK jest Jadwiga Twardowska. Dzięki uprzejmości ks. proboszcza oraz prezesa POAK mogliśmy uczestniczyć w Mszy Św. dożynkowej w Kałowie. Dziękujemy.

Marianna Strugińska-Felczyńska