Półkolonie w Świetlicy Środowiskowej

 

10-14/07/2017

Odkrywamy Łódzkie

Wypoczynek dzieci i młodzieży jest organizowany od lat przez Akcję Katolicka wspólnie z Polskim Towarzystwem Schronisk Młodzieżowych oraz księżmi.

Różnorodne formy wypoczynku podczas półkolonii uzupełniają ofertę placówek oświatowych w zakresie aktywności fizycznej oraz rozwoju zainteresowań, w tym, krajoznawczych, turystycznych, sportowych czy kulturalnych. Jest to również okazja, dla dzieci i młodzieży do odpoczynku i zabawy oraz nawiązywania trwałych i dobrych relacji z innymi.

Aktywny wypoczynek poprawia wydajność psychofizyczną, zapobiega chorobom, usprawnia funkcje życiowe. Ma nie tylko zbawienny wpływa na kondycję fizyczną, ale w równym stopniu stymuluje rozwój umysłowy, poprawiając zdolność uczenia się. Umiarkowany wysiłek fizyczny poprawia nastrój a oderwanie się od codziennego stresu, doskonale wpływa na poprawę wydajności układu nerwowego.

W tym roku na półkoloniach oprócz warsztatów zaplanowaliśmy wyjazd do Arturówka gdzie znajduje się nowo otwarty park wodny. Mimo kapryśnej pogody dzieci hasały i korzystały z wodnych urządzeń. Wodny plac zabaw - pierwszy taki w Łodzi i jedyny w Łodzi. Otwarty był koniec czerwca 2017 roku.

Dzieci kąpały się też w stawach pod okiem ratowników, hasały na plaży w piłkę. Arturówek położony jest w północnej części Łodzi, pośród Lasu Łagiewnickiego – największego w Europie kompleksu leśnego w obrębie miasta o powierzchni 1205 ha i jest największym w Łodzi kompleksem rekreacyjno-wypoczynkowym.

Kolejnym zaplanowanym działaniem była wizyta w Urzędzie Miasta Zgierza i spotkanie z władzami Miasta Zgierza; Prezydentem Przemysławem Janiszewskim, Wiceprezydentem Bohdanem Bączyk, zapoznanie z pracą w urzędzie. Dzieci były w Sali Obrad w roli Radnych Miasta Zgierza w Centrum Zarządzania Kryzysowego, pozdrowili mieszkańców Zgierza. Po urzędzie oprowadzał nas pan Naczelnik Wydziału Oświaty Marek Lipiec. Po zwiedzeniu udaliśmy się do Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zgierzu na dalsze gry i zawody sportowe.

Tradycyjnie na półkoloniach są jednodniowe wycieczka, po zabytkach województwa łódzkiego, w tym roku opowiadał nam o województwie Piotr Solle. Zaczęliśmy od zwiedzania wsi Konarzew, w której znajduje się ,,Zagroda Edukacyjna’’ z plantacją wikliny. Dzieci zwiedzając plantację podziwiały różnorodne wytwory wikliniarskie, wyeksponowane na terenie plantacji. Na początku zostaliśmy zaproszeni do obejrzenia stanowiska wikliniarskiego, zapoznaliśmy się z wyrobami wiklinowymi, wyplatanymi w naszym regionie a także w innych krajach. Z prelekcji właściciela zagrody dzieci dowiedziały się w jaki sposób obrabia się surowiec wiklinowy, aby był gotowy do wyrobu. Mieliśmy również możliwość ujrzenia gdzie rośnie wierzba plecionkarska, jak się ją sadzi oraz jak przechowuje.

Kolejnym punktem naszej wycieczki była miejscowość Piątek oraz pomnik wyznaczający geometryczny Środek Polski . W Piątku bowiem wypada geometryczny środek Polski w obecnych granicach. Fakt ten obwieszcza nowoczesny pomnik stojący na rynku, w centrum dawnego miasteczka. Swoją nazwę wieś gminna Piątek zawdzięcza prawdopodobnie targom, które odbywały się tu właśnie w piątki. Niegdyś była prężnym miasteczkiem słynącym m.in. z produkcji piwa.

Następnym punktem naszego zwiedzania był kościół w Sobocie, późnogotycki XVI-wieczny kościół pw. św. św. Piotra i Pawła z renesansowymi nagrobkami dawnych właścicieli miasteczka - Sobockich. Neogotycki pałac z XIX w. przypominający średniowieczny zamek stoi nad Bzurą, w otoczeniu parku krajobrazowego.

Drugi cenny zabytek sakralny to kościół gotycki w Bielawach.

Z okien autokaru podziwialiśmy pałac i Stadninę Koni w Walewicach.

Wreszcie dotarliśmy do  Lipiec Reymontowskich to niewielka wioska w województwie łódzkim, leżąca pomiędzy Łodzią i Żyrardowem, niedaleko Skierniewic.

Dlaczego nazywa się Wioska Reymonta?

Lipce znane są głównie z tego, że to właśnie tutaj Władysław Reymont umiejscowił akcję powieści "Chłopi". Obecną nazwę miejscowości z członem Reymontowskie wprowadzono w 1983 roku. Co roku na początku lipca odbywa się tu impreza pod nazwą "Dzień Reymonta".

Zwiedzaliśmy Galerię Staroci w Lipcach.

Galeria powstała w oparciu o zbiory Pana Zbigniewa Stania. Przedmiotem zainteresowań kolekcjonerskich Pana Stania jest historia najbliższego regionu. W placówce obejrzeliśmy sprzęt gospodarski, wyposażenie chałup, przedmioty obrzędu religijnego i te związane z folklorem Księstwa Łowickiego. Zbiory prezentowane są w 7 izbach, w spichrzu z 1886 r., w wozowni i w plenerze. Na terenie było ognisko i pieczenie kiełbasek.

Wszyscy wrócili ubogaceni duchowo i zadowoleni z wyjazdu. Co roku podczas półkolonii letnich i zimowych zwiedzamy inny zakątek województwa łódzkiego. Zdziwieni że tak dużo atrakcji do zwiedzania w najbliższych okolicach.

Oprócz zwiedzania były warsztaty na temat filmu. Uczestnicy półkolonii biorą udział w projekcie – ,,Okno na Świat - w świecie filmu”.

Fundacja Kółko Graniaste zaprosiła nas do udziału w konkursie podróż po świecie filmu.

Dzieci szukają informacji w komputerze np. kim jest scenarzysta, reżyser, scenograf. Szukają znaczenia słów np. dialog w filmie, melodramat, najsłynniejsze filmy świata, bajki które zdobyły Oscary, muzyka filmowa.

Uczestnicy półkolonii brali udział w nagraniu krótkiego filmu do jednej z bajek. Po raz pierwszy uczestniczyli na planie filmowym. Nagrywanie scenek dostarczyło wiele emocji i radości dzieciom.

Głównymi reżyserami u nas w świetlicy są młodzi ludzie: Szymon Wieczorek, Aleksandra Adamczyk przy współpracy z rodzicami i opiekunami na półkoloniach. Dziękuję za podjęciu trudu zaangażowania się w podróż po świecie filmu.

Bardzo dziękuję za pomoc w tym tygodniu na półkoloniach Alinie Laszczak, Hannie Florczak, Agnieszce Jędrzejczak, Edycie Gawryś którzy cały czas na wolontariacie wspierali działania świetlicy. Dziękuje Księzom którzy nas wspierają i uczestniczą z nami w naszych wojażach: ks. Tomaszowi Cylińskiemu oraz ks. Krzysztofowi Basztabin.

Marianna Strugińska-Felczyńska