Kwiecień 2017

1.04. sobota

Św. Marii Egipcjanki, pustelnicy Św. Hugo, biskupa

Kościół Stacyjny: św. Teresy od Dzieciątka Jezus

PRIMA APRILIS

Prima aprilis to po łacinie znaczy 1 kwietnia (z łac. Prima dies Aprilis), dzień żartów – obyczaj związany z pierwszym dniem kwietnia, obchodzony w wielu krajach świata. Polega on na robieniu żartów, celowym wprowadzaniu w błąd, Tego dnia w wielu mediach pojawiają się różne żartobliwe informacje. Pochodzenie tego zwyczaju nie jest jeszcze wyjaśnione.

Misterium Męki Pańskiej

Misterium Męki Pańskiej ulicami miasta Łodzi, które rozpocznie się o godz. 19.00 w parku im. Henryka Sienkiewicza. Misterium Męki Pańskiej, które w formie inscenizacji będzie przedstawione przez młodzież, przejdzie ulicami miasta i zakończy się w tym roku na Placu Wolności.

 

2.04. niedziela

5. NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

Św. Franciszka z Paoli, pustelnika

Można utrzymać zwyczaj zasłaniania krzyży i obrazów począwszy od I Nieszporów 5. Niedzieli Wielkiego Postu. Krzyże pozostawia się zasłonięte do końca liturgii Męki Pańskiej w wielki Piątek, natomiast obrazy aż do rozpoczęcia wigilii Paschalnej.

12. rocznica śmierci papieża Jana Pawła II

Św. Jan Paweł II papież (Karol Wojtyła) (1920 – 2005) - polski biskup rzymskokatolicki, biskup pomocniczy krakowski, a następnie arcybiskup metropolita krakowski, kardynał, zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski (1969 - 1978), 264. papież i 6. Suweren Państwa Miasta Watykan (16 października 1978 – 2 kwietnia 2005), kawaler Orderu Orła Białego, święty Kościoła katolickiego.

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

20. rocznica uchwalenia Konstytucji RP

2.04.1997 r. Zgromadzenie Narodowe uchwaliło Konstytucję RP. Konstytucja weszła w życie 17 października 1997.

 

2-5.04.

Rekolekcje dla inteligencji

Rekolekcje dla inteligencji, kościół Ojców Jezuitów, Łódź ul. H. Sienkiewicza 60, Msza św. godz. 18.00


3.04. poniedziałek

św. Ryszarda de Wyche, biskupa

Kościół Stacyjny: Wniebowzięcia NMP

 

4.04. wtorek

św. Izydora z Sewilli, biskupa i doktora Kościoła

Kościół Stacyjny: Św. Józefa (ul. Ogrodowa)

 

5.04. środa

św. Wincenty Ferreriusz, prezbiter

św. Maria Krescencja Höss, dziewica

św. Katarzyna Thomas, dziewica

bł. Julianna z Mont Cornillon, pustelnica

Kościół Stacyjny: Najświętszego Imienia Jezus

 

6.04. czwartek

św. Wilhelm z Paryża, opat

św. Prudencjusz, biskup

bł. Pierina Morosini, dziewica i męczennica

Kościół Stacyjny: Podwyższenia Świętego Krzyża

Światowy Dzień Sportu


7.04. piątek

św. Jan Chrzciciel de la Salle, prezbiter

Św. Jan Chrzciciel de la Salle urodził się w 1651 w Reims. Jako najstarszy z jedenaściorga rodzeństwa zaczął uczęszczać do College de Bons-Enfants w wieku 9 lat. Po swoim krewnym, w wieku 16 lat, objął wysoko cenioną godność kanonika słynnej katedry w Reims. W 1670 r. wyjechał do seminarium Saint-Suplice w Paryżu. Po 1.5-rocznym pobycie musiał wrócić z powodu śmierci rodziców. Od tej pory wychowywał swoje rodzeństwo. Mimo tego ukończył studia teologicznie i został, w 1678 r., wyświęcony. Dwa lata później otrzymał doktorat z teologii.
Stworzył wiele typów szkół tj. podstawowe, wieczorowe, niedzielne, zawodowe, średnie, seminaria nauczycielskie. Nauka w nich odbywała się w języku ojczystym i była bezpłatna. Objęły one dużą część Francji, stając się wzorcowymi i konkurencyjnymi. Wprowadził w nich, jako pierwszy, podział na klasy. Dzisiaj Bracia Szkół Chrześcijańskich mają swe szkoły w prawie 90 krajach. Napisał rozważania na temat powołania nauczycielskiego, krótkie katechizmy wiary, podręczniki dobrego wychowania, i inne, niezbędne nauczycielom i katechetom, pomoce wychowawcze. Stąd też zalicza się go ojców współczesnej pedagogiki.
Swój majątek oddał ubogim, przeznaczając go na zakup chleba podczas klęski głodu w latach 1683-1684.
Zmarł w Wielki Piątek w 1719 w Saint-Yon koło Rouen. Zwłoki Jana Chrzciciela de la Salle zostały wyrzucone z grobu i zbezczeszczone podczas szaleństw rewolucji francuskiej.
Do chwały ołtarzy wyniósł go (1888) i kanonizował (1900) Leon XIII. Natomiast w 1950 r. Pius XII ogłosił Jana patronem nauczycieli i wychowawców, dzieci i młodzieży.

Kościół Stacyjny: Św. Faustyny Kowalskiej

Łódzka Droga Krzyżowa

Łódzka Droga Krzyżowa. Kościół św. Faustyny Kowalskiej, godz. 19.00

Światowy Dzień Zdrowia

Obchodzony od 1950 roku w rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia (1948).

Międzynarodowy Dzień Pamięci Ludobójstwa w Rwandzie

Ludobójstwo w Rwandzie w 1994 r. – masakra osób pochodzenia Tutsi dokonana przez ekstremistów Hutu (przede wszystkim z bojówek Interahamwe i Impuzamugambi) w Rwandzie w ciągu około 100 dni od 6 kwietnia do lipca 1994 roku. Jej ofiarą padło, według szacunków, od 800 000 do 1 071 000 ludzi.

 

8.04. sobota

św. Dionizy, biskup i męczennik

św. Walter z S. Martino di Pontoise, opat

Kościół Stacyjny: Św. Stanisława Kostki

XVIII Droga Krzyżowa w Łódzkim Lesie Łagiewnickim

Wśród budzącej się do życia przyrody rozważać będziemy Mękę Pana Naszego Jezusa Chrystusa. Rozpoczęcie Drogi Krzyżowej o godz. 10.00 - ul. Wycieczkowa przystanek MPK „Radiostacja” przy parkingu.
Na zakończenie w Klasztorze O. Franciszkanów w Łagiewnikach ok. godz. 12.00 zostanie odprawiona Msza Święta. Organizatorami są: Wspólnota Miejscowa Franciszkańskiego Zakonu Świeckich przy Parafii Podwyższenia Św. Krzyża w Łodzi, Rada Rycerzy Kolumba przy Parafii Św. Apostołów Piotra i Pawła w Łodzi, Rada Osiedla „KATEDRALNA” w Łodzi. Akcja Katolicka Archidiecezji Łódzkiej.

 

WIELKI TYDZIEŃ

Wielki tydzień jest przeznaczony na wspomnienie Męki Chrystusa, poczynając od Jego mesjańskiego wjazdu do Jerozolimy


9.04. niedziela

NIEDZIELA PALMOWA MĘKI PAŃSKIEJ

Kościół obchodzi pamiątkę wjazdu Chrystusa Pana do Jerozolimy dla dokonania swego Paschalnego Misterium.
W ramach procesji lub uroczystego wejścia dokonuje się błogosławieństwa gałązek (palm). Opowiadanie o Męce Pańskiej ma szczególnie uroczysty charakter. Może być śpiewane lub czytane przez trzech wykonawców, którzy dzielą między siebie role: Chrystusa, narratora i ludu.

32. Światowy Dzień Młodzieży

Marsz dla Jezusa. Łodź, Plac Wolności, godz. 13.30.

św. Gaucheriusz, prezbiter

św. Maria, żona Kleofasa

260. rocznica urodzin Wojciecha Bogusławskiego

9.04.1757 r. uodził się Wojciech Bogusławski, twórca polskiej sceny narodowej, zmarł w 1829.
Wojciech Romuald Bogusławski (ur. 9 kwietnia 1757 w Glinnie, zm. 23 lipca 1829 w Warszawie) herbu Świnka, polski aktor, śpiewak operowy, reżyser, pisarz, dramatopisarz, tłumacz; propagator ideologii oświecenia, wolnomularz; dyrektor Teatru Narodowego w Warszawie i założyciel teatru w Kaliszu; ojciec teatru polskiego; teoretyk i historyk teatru.

25. rocznica śmierci Alfreda Szklarskiego

Alfred Szklarski (ur. 21.01.1912, zm. 9.04.1992 ), pisarz, autor utworów dla młodzieży specjalizujący się w literaturze podróżniczo-przygodowej, popularyzator wiedzy o polskich podróżnikach i przyrodnikach. Autor cyklu powieści o Tomku Wilmowskim. Były żołnierz Armii Krajowej, pod pseudonimem „Szklarz” brał udział w powstaniu warszawskim. Zmarł 25 lat temu 9 kwietnia 1992 r.


10.04. poniedziałek

WIELKI PONIEDZIAŁEK

św. Fulbert, biskup

7. rocznica katastrofy lotniczej w Smoleńsku

Katastrofa lotnicza, do której doszło w Smoleńsku w sobotę, 10 kwietnia 2010 roku o godz. 8:41:06 czasu środkowoeuropejskiego letniego.
Zginęło w niej 96 osób, wśród nich: prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, grupa parlamentarzystów, dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, pracownicy Kancelarii Prezydenta, szefowie instytucji państwowych, duchowni, przedstawiciele ministerstw, organizacji kombatanckich i społecznych oraz osoby towarzyszące, stanowiący delegację polską na uroczystości związane z obchodami 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, a także załoga samolotu.

 

11.04. wtorek

WIELKI WTOREK

św. Gemma Galgani, dziewica

2. rocznica święceń biskupich Biskupa Marka Marczaka

We wszystkich Mszach świętych w modlitwie powszechnej okolicznościowe wezwanie w intencji Księdza Biskupa

96. rocznica nominacji Ks. Wincentego Tymienieckiego na pierwszego ordynariusza diecezji łódzkiej (1921)

Bp Wincenty Tymieniecki (ur. 19 marca 1871 w Piotrkowie Trybunalskim, zm. 10 sierpnia 1934 w Łodzi) – polski duchowny rzymskokatolicki, pierwszy biskup diecezjalny łódzki w latach 1921–1934.
W 1891 wstąpił do seminarium duchownego w Warszawie, a 6 stycznia 1895 otrzymał święcenia kapłańskie. Jesienią 1895 roku został przeniesiony do parafii Podwyższenia Świętego Krzyża w Łodzi[1]. W czasie I wojny światowej jako prałat stanął na czele Komitetu Niesienia Pomocy Biednym, do sierpnia 1915 zebrał na rzecz biednych i opuszczonych sumę 5 mln rubli. Był pełnomocnikiem Obywatelskiego Komitetu Wykonawczego Obrony Państwa na miasto Łódź i wiceprzewodniczącym Obywatelskiego Komitetu Obrony Państwa na województwo łódzkie w 1920.
Od czasu powołania diecezji łódzkiej 10 grudnia 1920 pełnił funkcję wikariusza generalnego. Bullą papieską z dnia 11 kwietnia 1921 został powołany na pierwszego biskupa diecezjalnego diecezji łódzkiej. Sakrę biskupią przyjął 29 czerwca 1921 z rąk kard. Aleksandra Kakowskiego. Zorganizował kurię, seminarium duchowne, sąd kościelny oraz kapitułę katedralną. Rozwinął działalność charytatywną i oświatową wśród robotników.
Został pochowany w krypcie bazyliki archikatedralnej św. Stanisława Kostki w Łodzi.


12.04. środa

WIELKA ŚRODA

św. Zenon z Werony, biskup św. Juliusz I, papież
35. rocznica pierwszej audycji Radia Solidarność

12.04.1982 r. Radio „Solidarność” nadało w Warszawie pierwszą audycję

 

13.04. czwartek

WIELKI CZWARTEK

św. Marcin I, papież i męczennik św. Hermenegild, królewicz i męczennik
Msza Krzyżma

Bazylika Archikatedralna, godz. 10.00, w której Biskup koncelebruje ze swoim prezbiterium, konsekruje Krzyżmo święte i błogosławi inne oleje. Kapłani odnawiają przyrzeczenia złożone przy święceniach. Czynią to publicznie podczas Mszy Św. z poświęceniem Krzyżma lub prywatnie.

ŚWIĘTE TRIDUUM PASCHALNE

Msza Wieczerzy Pańskiej

Święte Triduum Paschalne Męki i Zmartwychwstania Chrystusa jest szczytem roku liturgicznego. Rozpoczyna się ono od Mszy Wieczerzy Pańskiej, sprawowanej wieczorem w Wielki Czwartek, ma swoje centrum w najbardziej uroczystej z liturgii - liturgii Wigilii Paschalnej w Wielką Noc, a kończy II Nieszporami uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego. Te trzy dni stanowią jeden wspólny obchód liturgiczny; żadna z liturgii tych dni nie kończy się błogosławieństwem czy rozesłaniem. Kościół w sposób szczególny trwa w tym czasie przy Chrystusie, kontemplując tajemnicę Jego męki, śmierci i zwycięskiego powstania z martwych.

Światowy Dzień Pamięci Ofiar zbrodni Katyńskiej

Obchody Zbrodni Ofiar Katyńskich. Msza św. w Katedrze Polowej. (Na zdjęciu Polski Cmentarz Wojenny w Katyniu – zarys masowych mogił (2005).

Zbrodnia katyńska – kwalifikowana jako zbrodnia komunistyczna, rozstrzelanie wiosną 1940 roku co najmniej 21 768 obywateli Polski, w tym ponad 10 tys. oficerów wojska i policji, na mocy decyzji najwyższych władz Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich zawartej w tajnej uchwale Biura Politycznego KC WKP(b) (Komitetu Centralnego Wszechzwiązkowej Komunistycznej Partii (bolszewików)) z 5 marca 1940 roku (tzw. decyzja katyńska). Egzekucji ofiar, uznanych za „wrogów władzy sowieckiej” i zabijanych strzałami w tył głowy z broni krótkiej, dokonała radziecka policja polityczna NKWD.
W latach 1940–1990 władze ZSRR zaprzeczały swojej odpowiedzialności za zbrodnię katyńską, lecz 13 kwietnia 1990 roku oficjalnie przyznały, że była to „jedna z ciężkich zbrodni stalinizmu”. Wiele kwestii związanych ze zbrodnią katyńską nie zostało jak dotąd wyjaśnionych.
Ofiarami zbrodni byli oficerowie, podoficerowie oraz szeregowi Wojska Polskiego, częściowo pochodzący z rezerwy (naukowcy, lekarze, inżynierowie, prawnicy, nauczyciele, urzędnicy państwowi, przedsiębiorcy, przedstawiciele wolnych zawodów), którzy po agresji ZSRR na Polskę, uzgodnionej przez ZSRR z III Rzeszą na podstawie paktu Ribbentrop-Mołotow, zostali po 17 września 1939 roku w różnych okolicznościach rozbrojeni i zatrzymani przez Armię Czerwoną na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jako jeńcy wojenni. Zamordowano także kilkutysięczną grupę funkcjonariuszy Policji Państwowej, Korpusu Ochrony Pogranicza (KOP), Straży Granicznej i Służby Więziennej.
Poza tym wśród ofiar było przeszło 7 tys. osób cywilnych, policjantów i oficerów bez statusu jeńca, osadzonych w więzieniach na terenie okupowanych przez ZSRR Kresów Wschodnich Rzeczypospolitej Polskiej. Rodziny ofiar zbrodni przebywające na tych terenach – ok. 22–25 tys. rodzin ponad 60 tys. osób) – wysiedlono w kwietniu 1940 roku do Kazachstanu na podstawie uchwały Biura Politycznego KC WKP(b) z 2 marca 1940 roku podjętej na wniosek Ławrientija Berii i Nikity Chruszczowa.
Ofiary zbrodni katyńskiej pogrzebano w masowych grobach w Katyniu pod Smoleńskiem, Miednoje koło Tweru, Piatichatkach na przedmieściu Charkowa, Bykowni koło Kijowa i w przypadku ok. 6–7 tys. ofiar w innych nieznanych miejscach (prawdopodobnie m.in. Kuropaty na Białorusi). Rozstrzeliwań dokonywano w ścisłej tajemnicy, ale już w 1943 roku ujawniono zbiorowe groby w Katyniu koło Smoleńska.


14.04. piątek

WIELKI PIĄTEK

św. Walerian, męczennik

św. Ludwina, dziewica

Liturgia Męki Pańskiej. Osobista adoracja Krzyża. Obowiązuje post ścisły. Doradza się, aby był on przedłużony na Wielką sobotę, tak, by Kościół z uwznioślonym i otwartym duchem przeszedł do radości niedzieli Zmartwychwstania (PS39)
Wielki Piątek – drugi dzień Triduum Paschalnego, (od Liturgii Męki Pańskiej drugi) upamiętniający śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu. Wielkopiątkowa liturgia jest pamiątką zwycięstwa odniesionego przez umęczonego i ukrzyżowanego Jezusa Chrystusa. W tym dniu używa się czerwonych szat liturgicznych symbolizujących miłość zwyciężającą na krzyżu. W tym dniu nie używa się instrumentów muzycznych, ani dzwonków. Nie ma także pieśni na wejście. Na początku celebrans przez chwilę leży krzyżem przed ołtarzem. W tym czasie wierni klęczą. Dalej następuje Liturgia Słowa Bożego – w jej skład wchodzą dwa czytania, psalm (bez organów) oraz opis Męki Pańskiej z Ewangelii św. Jana.
Po kazaniu następuje Adoracja Krzyża, podczas której kapłani, służba liturgiczna i wierni całują rany Jezusa na krzyżu. Po niej następuje Komunia święta, a po jej zakończeniu Jezus pod postacią eucharystyczną zostaje przeniesiony do specjalnie przygotowanej kaplicy adoracji (zwanej na tę okazję w tradycji ludowej Grobem Pańskim), gdzie zaczyna się adoracja.

WIELKI PIĄTEK - Zbiórka ofiar

Zbiórka ofiar na potrzeby Kościoła w Ziemi Świętej

100. rocznica śmierci Ludwika Zamenhofa

Ludwik Łazarz Zamenhof, właściwie Eliezer Lewi Samenhof,(ur. 15 grudnia 1859 w Białymstoku, zm. 14 kwietnia 1917 w Warszawie) żydowski lekarz okulista, inicjator esperanto Ludwik Zamenhof został pochowany 16 kwietnia na cmentarzu żydowskim przy ulicy Okopowej w Warszawie ur. 1859. ROK 2017 JEST ROKIEM L. Ł. ZAMENHOFA.

1051. rocznica Chrztu Polski

Liturgia wskazuje, że mogła to być Wielka Sobota, z tablic paschalnych wynika, że w 966 r. przypadała ona 14 kwietnia. Ta data jest więc symboliczną data chrztu dworu Mieszka, a jednocześnie symboliczną datą chrztu Polski. Nawet rok chrztu podawany jest zależnie od źródeł: w literaturze XIX w., przede wszystkim w kontekście zapisu Długosza, mówiono że chrzest odbył się w roku 965, współcześnie mówi się o roku 966. Ta ostatnia data znajduje pewne uzasadnienie w kontekście najstarszych Roczników, których szczegółową analizę przeprowadził prof. Gerard Labuda. Rok ten więc jest symbolicznym rokiem chrztu Polski. Mieszko I (ur. 922-945, zm. 25 maja 992) – książę Polski z dynastii Piastów

 

15.04. sobota

WIELKA SOBOTA

święte Anastazja i Bazylissa, męczennice

bł. Cezary Bus, prezbiter

Obrzęd błogosławieństwa pokarmów

OKRES WIELKANOCNY

Wigilia Paschalna

Wielka Sobota jest dniem ciszy i oczekiwania. Dla uczniów Jezusa był to dzień największej próby. Według Tradycji apostołowie rozpierzchli się po śmierci Jezusa, a jedyną osobą, która wytrwała w wierze, była Bogurodzica.
Dlatego też każda sobota jest w Kościele dniem Maryjnym. Po śmierci krzyżowej i złożeniu do grobu wspomina się zstąpienie Jezusa do otchłani. Wiele starożytnych tekstów opisuje Chrystusa, który „budzi” ze snu śmierci do nowego życia Adama i Ewę, którzy wraz z całym rodzajem ludzkim przebywali w Szeolu.
Tradycją Wielkiej Soboty jest poświęcenie pokarmów wielkanocnych: chleba - na pamiątkę tego, którym Jezus nakarmił tłumy na pustyni; mięsa - na pamiątkę baranka paschalnego, którego spożywał Jezus podczas uczty paschalnej z uczniami w Wieczerniku oraz jajek, które symbolizują nowe życie. W zwyczaju jest też masowe odwiedzanie różnych kościołów i porównywanie wystroju Grobów.
Wielki Piątek i Wielka Sobota to jedyny czas w ciągu roku, kiedy Kościół nie sprawuje Mszy św.

15. rocznica śmierci Szymona Kobylińskiego

Szymon Tadeusz Kobyliński (ur. 22 maja 1927 w Warszawie, zm. 15 kwietnia 2002 w Warszawie) – polski grafik, rysownik, karykaturzysta, satyryk, historyk, scenograf, a także jeden z prekursorów polskiego komiksu.

 

16.04. niedziela

WIELKANOC

św. Maria Bernadetta Soubirous, dziewica i zakonnica

św. Benedykt Józef Labre, wyznawca

NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO

W pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca obchodzimy w Kościele Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego. Nazywamy ją często Wielkanocą, czyli Wielką Nocą, bowiem cud zmartwychwstania Jezusa Chrystusa dokonał się nad ranem, o świcie. Cud ten jest bez wątpienia największym, jaki dokonał się w całej historii świata, dlatego słusznie noc tego cudu nazywamy wielką.
Wielkanoc zaczyna się już w sobotę po zachodzie słońca. Rozpoczyna ją liturgia światła. Na zewnątrz kościoła kapłan święci ogień, od którego następnie zapala się Paschał - wielką woskową świecę, która symbolizuje zmartwychwstałego Chrystusa. Na paschale kapłan żłobi znak krzyża, wypowiadając słowa: "Chrystus wczoraj i dziś, początek i koniec, Alfa i Omega. Do Niego należy czas i wieczność, Jemu chwała i panowanie przez wszystkie wieki wieków. Amen". Umieszcza się tam również pięć ozdobnych czerwonych gwoździ, symbolizujących rany Chrystusa oraz aktualną datę. Następnie Paschał ten wnosi się do okrytej mrokiem świątyni, a wierni zapalają od niego swoje świece, przekazując sobie wzajemnie światło. Niezwykle wymowny jest widok rozszerzającej się jasności, która w końcu wypełnia cały kościół. Zwieńczeniem obrzędu światła jest uroczysta pieśń (Pochwała Paschału) - Exultet, która zaczyna się od słów: "Weselcie się już zastępy Aniołów w niebie! Weselcie się słudzy Boga! Niech zabrzmią dzwony głoszące zbawienie, gdy Król tak wielki odnosi zwycięstwo!".
Dalsza część liturgii paschalnej to czytania przeplatane psalmami. Przypominają one całą historię zbawienia, poczynając od stworzenia świata, przez wyjście Izraelitów z niewoli egipskiej, proroctwa zapowiadające Mesjasza aż do Ewangelii o Zmartwychwstaniu Jezusa.
Wigilia Paschalna kończy się Eucharystią i procesją rezurekcyjną.
Dla podkreślenia ważności uroczystości zabije dzwon „Serce Łodzi”, który umieszczony jest na wieży bazyliki katedralnej.

OKTAWA WIELKANOCNA

Oktawa Wielkanocna trwa do pierwszej Niedzieli po Wielkanocy włącznie. W średniowieczu w niektórych krajach podczas Oktawy Wielkanocnej chłopi byli zwolnieni z pańszczyzny tak, że w jakiejś mierze cały ten tydzień po Wielkanocy miał świąteczny charakter.

 

17.04. poniedziałek

PONIEDZIAŁEK W OKTAWIE WIELKANOCY

bł. Baptysta Spagnoli, prezbiter

św. Katarzyna Tekakwitha

W Poniedziałek Wielkanocny kontynuuje się świętowanie zmartwychwstania Chrystusa. Dzień ten nie ma jakiegoś innego specjalnego znaczenia w liturgii Kościoła. Z liturgicznego punktu widzenia cały okres wielkanocny trwający 50 dni, od Niedzieli Wielkanocnej aż do uroczystości Zesłania Ducha Świętego włącznie, powinien być świętowany jak jedna wielka niedziela. Oczywiście z praktycznego punktu widzenia jest to niemożliwe do spełnienia. Jednakże w ramach tych 50 dni w sposób szczególny w liturgii wyróżniona jest Oktawa Wielkanocna, czyli pierwszy tydzień po Wielkanocy.

Zbiórka ofiar

Zbiórka ofiar DO PUSZEK na potrzeby KUL I NA Instytut Teologiczny w Łodzi

52. rocznica śmierci abp. Włodzimierza Jasińskiego

Abp Włodzimierz Bronisław Jasiński (ur. 12.06.1873, zm. 17.04.1965 w Tuchowie) – polski duchowny rzymskokatolicki, biskup diecezjalny sandomierski w latach 1930–1934, biskup diecezjalny łódzki w latach 1934–1946.


18.04. wtorek

WTOREK W OKTAWIE WIELKANOCY

bł. Maria od Wcielenia, zakonnica

św. Ryszard Pampuri, zakonnik

św. Galdin, biskup

Oktawa wielkanocna (cd), czyli uroczyste obchody zmartwychwstania Jezusa. Oktawa rozpoczyna się Wigilią Paschalną w Wielką Noc i trwa do Niedzieli Miłosierdzia Bożego. Jest to łącznie 8 dni. Z racji tego, że każdy dzień oktawy jest uroczystością Zmartwychwstania, w piątek wielkanocny nie obowiązuje post. W każdej mszy oktawy w rozesłaniu dodaje się podwójne Alleluja:
(Oktawa Wielkanocna Fundacja "Opoka" Papież Franciszek)
Ten tydzień jest tygodniem radości: świętujemy zmartwychwstanie Jezusa. Jest to radość prawdziwa, głęboka, oparta na pewności, że Chrystus zmartwychwstały już nie umrze, lecz żyje i działa w Kościele i w świecie. Ta pewność jest w sercach wierzących od owego poranka wielkanocnego, kiedy kobiety poszły do grobu Jezusa i aniołowie powiedzieli do nich: «Dlaczego szukacie żyjącego wśród umarłych?» (Łk 24, 5).— Te słowa są niejako kamieniem milowym historii; ale jest to też «kamień, o który się potykamy», jeśli nie otworzymy się na Dobrą Nowinę, jeśli myślimy, że mniej drażni Jezus martwy niż Jezus żywy! Ile razy natomiast na naszej codziennej drodze potrzebujemy, by ktoś nam powiedział: «Dlaczego szukasz żyjącego wśród umarłych?». Jakże często szukamy życia wśród rzeczy martwych, wśród rzeczy, które nie mogą dać życia, wśród rzeczy, które dziś są, a jutro ich nie będzie, rzeczy, które przemijają. „Dlaczego szukacie żyjącego wśród umarłych?”.

Pielgrzymka Maturzystów na Jasną Górę


19.04. środa

ŚRODA W OKTAWIE WIELKANOCY

św. Leon IX, papież

św. Ekspedyt, męczennik


20.04. czwartek

CZWARTEK W OKTAWIE WIELKANOCY

św. Agnieszka z Montepulciano, dziewica i zakonnica

Światowy Dzień Wolnej Prasy

210. rocznica urodzin Wincentego Pola

Wincenty Ferreriusz Jakub Pol, ps. „Janusz” (ur. 20 kwietnia 1807 w Lublinie, zm. 2 grudnia 1872 w Krakowie) – polski poeta, geograf, kawaler Orderu Virtuti Militari

 

21.04. piątek

PIĄTEK W OKTAWIE WIELKANOCY

św. Anzelm z Canterbury, biskup i doktor Kościoła

św. Konrad z Parzham, zakonnik

Nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych


22.04. sobota

SOBOTA W OKTAWIE WIELKANOCY

bł. Idzi z Asyżu, mnich

św. Agapit I, papież

św. Kajus, papież

Festyn Miłosierdzia Bożego

Festyn jest organizowany zawsze w przeddzień Święta Miłosierdzia Bożego, ustanowionego przez papieża Jana Pawła II w związku z objawieniami, jakie miała św. Faustyna. Św. Faustyna Kowalska jest patronką Łodzi od 2005 roku.
Festyn ma uczcić postać św. Faustyny Kowalskiej - Patronki Miasta Łodzi (jedyne miasto na świecie, które ma św. Faustynę za patronkę) i przybliżyć jej życiorys mieszańcom miasta. W Łodzi w parku Wenecja (dziś Słowackiego) rozpoczęło się apostołowanie młodej jeszcze Heleny Kowalskiej – 93. rocznica objawienia (1924 r.). Podczas zabawy tanecznej w parku, wydarzyło się coś co na zawsze odmieniło jej życie. Z potrzeby serca i ducha udała się do kościoła św. Stanisława Kostki, i tam podjęła ważną dla siebie i Kościoła decyzję o wstąpieniu do klasztoru. Całe życie św. Faustyny Kowalskiej wypełnione było posłannictwem Miłosierdziu Bożemu.
Poprzez przemarsz drogą, którą szła św. Faustyna z parku Słowackiego, ulicą Pabianicką, Piotrkowską, aż do dzisiejszej Archikatedry, pragniemy upamiętnić szczególną chwilę jej życia, a także uzmysłowić mieszkańcom, że i oni mogą chodzić drogą świętej. Tą drogę przebył też 30 lat temu Honorowy Obywatel Miasta Łodzi, dziś już Święty Jan Paweł II.

Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi

22-23.04. 600-LECIE PRYMASOSTWA W POLSCE

Czyli pamiątka nadania arcybiskupom gnieźnieńskim godności prymasa Polski. Główne uroczystości odbędą się w dniach 22-23 kwietnia, w czasie dorocznego odpustu ku czci św. Wojciecha – głównego patrona Polski.

 

23.04. niedziela

2. NIEDZIELA WIELKANOCNA MIŁOSIERDZIA BOŻEGO

św. Wojciech, biskup i męczennik, główny patron Polski
Niedziela Miłosierdzia Bożego

Święto Miłosierdzia Bożego w Kościele katolickim święto obchodzone w II Niedzielę wielkanocną ku czci Bożego Miłosierdzia (1. niedziela po Wielkanocy), ustanowione w 2000 roku przez św. Jana Pawła II.
Według prywatnych objawień mistycznych św. siostry Faustyny Kowalskiej, ustanowienia tego święta żądał sam Jezus Chrystus i dał obietnice związane z nim. Poprzedza je nowenna do Miłosierdzia Bożego, rozpoczynana w Wielki Piątek.
Niektóre fragmenty Dzienniczka Faustyny Kowalskiej, mówiące o święcie: Miłosierdzia Bożego: Pragnę, ażeby pierwsza niedziela po Wielkanocy była świętem Miłosierdzia (Dz. 299).
W dniu tym otwarte są wnętrzności miłosierdzia mego, wylewam całe morze łask na dusze, które się zbliżą do źródła miłosierdzia mojego; która dusza przystąpi do spowiedzi i Komunii św. dostąpi zupełnego odpuszczenia win i kar. (Dz. 699).
Podczas kanonizacji św. Faustyny w 2000 roku Jan Paweł II ogłosił II Niedzielę Wielkanocną jako Święto Miłosierdzia Bożego dla całego Kościoła. Uroczystego aktu zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu Papież dokonał 17 sierpnia 2002 roku w Bazylice Bożego Miłosierdzia w Krakowskich Łagiewnikach.
W Święto Miłosierdzia Bożego w 2011 roku, w dniu 1 maja, Jan Paweł II został ogłoszony błogosławionym, zaś w Święto Miłosierdzia Bożego w dniu 27 kwietnia 2014 Jan Paweł II został ogłoszony świętym razem z Janem XXIII.

73. TYDZIEŃ MIŁOSIERDZIA

Od 2013 r. Tydzień Miłosierdzia rozpoczyna się w polskim Kościele w Niedzielę Bożego Miłosierdzia i trwa przez kolejne dni. Wcześniej obchodzony był on w pierwszym tygodniu października.

Patronalne święto Caritas

2 kwietnia 1990 roku – powołane zostało do życia Caritas.
Niedziela Miłosierdzia będąca patronalnym świętem Caritas w Polsce rozpocznie 73. Tydzień Miłosierdzia. Msza św. w Bazylice Archikatedralnej o godz. 10.00. Jest to dobra okazja, by podziękować Bogu za pracowników i tysiące wolontariuszy Caritas. Tego dnia można uzyskać odpust zupełny za pobożne odmówienie Koronki do Bożego Miłosierdzia w kościele lub w kaplicy wobec Najświętszego Sakramentu publicznie wystawionego lub przechowywanego w tabernakulum.

Zbiórka ofiar na tacę na WSD w Łodzi

Światowy Dzień Książki I Praw Autorskich

1020. rocznica śmierci św. Wojciecha

23.04.997 r. męczeńską śmierć z rąk pogańskich Prusów poniósł biskup Wojciech. Po kanonizacji w 999 r. został patronem Polski.


24.04. poniedziałek

UROCZYSTOŚC ŚW. WOJCIECHA, BISKUPA I MĘCZENNIKA, GŁÓWNEGO PATRONA POLSKI

św. Jerzy, męczennik

św. Fidelis z Sigmaringen, prezbiter i męczennik

św. Franka, dziewica

bł. Teresa Maria od Krzyża (Manetti), dziewica

nawrócenie św. Augustyna, biskupa i doktora Kościoła

Św. Wojciech jest jednym z trzech głównych patronów Polski (obok NMP Królowej Polski i św. Stanisława ze Szczepanowa, biskupa i męczennika). Jest też patronem archidiecezji gnieźnieńskiej, gdańskiej, warmińskiej i diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej oraz miast, m.in. Gniezna, Trzemeszna, Serocka. Grób św. Wojciecha znajduje się w katedrze w Gnieźnie. Ogólnopolskie uroczystości odpustowe św. Wojciecha, głównego Patrona Polski i wręczenie krzyży misyjnych nowym misjonarzom odbywają się w Gnieźnie.

Światowy Dzień Solidarności Młodzieży

75. rocznica śmierci Lucy Maud Montgomery

Lucy Maud Montgomery (ur. 30 listopada 1874 w Clifton na Wyspie Księcia Edwarda, zm. 24 kwietnia 1942 w Toronto) – kanadyjska pisarka, autorka książek dla młodzieży, m.in. cyklu powieściowego Ania z Zielonego Wzgórza.

 

25.04. wtorek

ŚWIĘTO ŚW. MARKA, EWANGELISTY

W księgach Nowego Testamentu występuje pod imieniem Jan, Dzieje Apostolskie (Dz 12, 12) wspominają go jako "Jana zwanego Markiem", syn Marii, która prawdopodobnie była właścicielką domu, w którym odbyła się Ostatnia Wieczerza. Był Palestyńczykiem. Największą zasługą św. Marka jest to, że zostawił nam napisany zwięzły opis życia i nauki Pana Jezusa. Jego Ewangelia miała być wiernym echem katechezy św. Piotra. Napisał ją św. Marek przed rokiem 62, w którym ukazała się Ewangelia św. Łukasza. Mogła więc powstać w latach 50-60. Zaczyna on swoją Ewangelię od Chrztu Pana Jezusa i od powołania św. Piotra na Apostoła. Podaje on jako szczegół charakterystyczny: pobyt Pana Jezusa w domu św. Piotra i uzdrowienie jego teściowej (Mk 1, 29-31).
Święty Marek jest patronem pisarzy, notariuszy, murarzy, koszykarzy i szklarzy oraz miast: Bergamo, Wenecji, a także Albanii. Przyzywany podczas siewów wiosennych oraz w sprawach pogody.

Dzień imienin biskupa Marka Marczaka

We wszystkich Mszach świętych w modlitwie powszechnej okolicznościowe wezwanie w intencji Księdza Biskupa Marka. Msza św. w bazylice Archikatedralnej, godz. 12.00.


26.04. środa

św. Klet, papież

św. Piotr Betancur, zakonnik

błogosławieni Bonifacy i Emeryk, biskupi

św. Marcelin, papież i męczennik

Najświętszej Maryi Panny, Matki Dobrej Rady

Najświętsza Maryja Panna Matka Boża Dobrej Rady - to tytuł nadany Najświętszej Maryi Pannie w celu podkreślenia jej roli jako pośredniczki i wychowawczyni wypraszającej u Boga oświecenie w trudnych sytuacjach, zwłaszcza wymagających roztropnych decyzji w życiu duchowym lub działalności apostolskiej. Podstawę kultu MB Dobrej Rady stanowią teksty biblijne z ksiąg mądrościowych zastosowane do Najświętszej Maryi Panny, a także teologiczne uzasadnienia św. Augustyna, św. Anzelama z Canterbury i św. Bernarda z Clairvaux - o Matce Bożej jako wszechpośredniczce łask, zwłaszcza darów Ducha Świętego.


27.04. czwartek

św. Zyta, dziewica

bł. Aszard, biskup

św. Józef Moscati

3. Rocznica kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII

Uroczystość kanonizacji odbyła się 27 kwietnia 2014 (tj. w Niedzielę Miłosierdzia Bożego) w Watykanie na Placu Świętego Piotra. Dwaj błogosławieni papieże – Jan XXIII oraz Jan Paweł II – zostali ogłoszeni świętymi Kościoła katolickiego. Jan Paweł II został kanonizowany dziewięć lat po śmierci i trzy lata po beatyfikacji, zaś Jan XXIII pół wieku po śmierci i trzynaście lat po beatyfikacji. W przypadku Jana XXIII papież Franciszek zdecydował o odstąpieniu od stwierdzenia cudu za wstawiennictwem błogosławionego.

 

28.04. piątek

św. Piotr Chanel, prezbiter i męczennik

św. Ludwik Maria Grignon de Montfort, prezbiter

św. Joanna Beretta Molla

bł. Luchezjusz z Poggibonsi

160. rocznica urodzin Władysława Biegańskiego

Władysław Biegański, (ur. 28 kwietnia 1857 w Grabowie nad Prosną, zm. 29 stycznia 1917 w Częstochowie) polski lekarz internista, doktor medycyny, logik, filozof, działacz społeczny, który swoje życie poświęcił dobru wspólnemu, Zajmował się niemal wszystkimi dziedzinami medycyny, szczególnie chorobami zakaźnymi, diagnostyką chorób i logiką w medycynie. Senat RP ustanowił uchwałą rok 2017 Rokiem Władysława Biegańskiego.

 

29.04. sobota

ŚWIĘTO ŚW. KATARZYNY SIENEŃSKIEJ, DZIEWICY I DOKTORA KOŚCIOŁA, PATRONKI EUROPY

Św. Katarzyna z Sieny (1347-1380) – doktor Kościoła, tercjarka dominikańska, mistyczka i stygmatyczka. Angażowała się w sprawy Kościoła oraz działała na rzecz pokoju we Włoszech. Pozostawiła po sobie pisma – „Dialogi”. W 1970 roku papież Paweł VI ogłosił ją doktorem Kościoła, a w 1999 roku Jan Paweł II dołączył do grona patronów Europy. Święto liturgiczne przypada 29 kwietnia.
Katarzyna ze Sieny OPs, wł. Caterina Benincasa (ur. 25 marca 1347 w Sienie, zm. 29 kwietnia 1380 w Rzymie) – włoska tercjarka dominikańska, mistyczka, katolicka święta, doktor Kościoła i patronka Europy.

Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego w czasie II Wojny Światowej

Ustanowiony przez Konferencję Episkopatu Polski w 2002 r. Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego jest kontynuacją idei niezwykłej pielgrzymki więźniów Dachau i - jak ona - przypada 29 kwietnia. Dzień ten staje się też wypełnieniem wezwania Jana Pawła II skierowanego podczas pielgrzymki do Ojczyzny w 1999 r.: „Za szczególną powinność naszego pokolenia w Kościele uważam zebranie wszystkich świadectw o tych, którzy dali życie za Chrystusa. (...) Trzeba, ażebyśmy przechodząc do trzeciego tysiąclecia, spełnili obowiązek powinność wobec tych, którzy dali wielkie świadectwo Chrystusowi w naszym stuleciu” - mówił Jan Paweł II 7 czerwca 1999 r. w Bydgoszczy. Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego obejmuje wspomnienie kapłanów męczenników, więźniów obozów koncentracyjnych w czasie drugiej wojny światowej oraz prześladowanych w okresie PRL
Na terenie diecezji łódzkiej przed II wojną światową posługę pełniło 357 duchownych, podczas wojny większość wywieziono do obozu w Dachau, zginęło 155, w tym 113 w obozie w Dachau. Parafia katedralna utraciła trzech swoich duszpasterzy. W tym roku przypada 72. rocznica oswobodzenia Obozu Koncentracyjnego w Dachau.

Międzynarodowy Dzień Tańca


30.04. niedziela

3. NIEDZIELA WIELKANOCNA

Ogólnopolska Niedziela Biblijna i początek Tygodnia Biblijnego

św. Pius V, papież

św. Józef Benedykt Cottolengo, prezbiter

św. Maria od Wcielenia Guyard-Martin, zakonnica

św. Gualfard św. Aldobrand, biskup

św. Józef Marello, biskup

17. rocznica kanonizacji Św. Faustyny Kowalskiej

30 kwietnia 2000 miała miejsce kanonizacja, której dokonał Jan Paweł II. Uroczystości odbyły się w Krakowie i w Rzymie. Wtedy też zostało ustanowione święto Miłosierdzia Bożego. Za cud kanonicznie stwierdzono uzdrowienie uszkodzonej lewej komory serca polskiego księdza. Międzynarodowa Akademia Bożego Miłosierdzia, działająca przy sanktuarium w Łagiewnikach, rozpoczęła starania, aby ogłosić Faustynę Kowalską doktorem Kościoła.
Kult Bożego Miłosierdzia zaczął szerzyć się w Polsce dzięki objawieniom skromnej zakonnicy ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia, Faustyny Kowalskiej. W 1935 roku objawił jej się Jezus, polecając jej by głosiła orędzie o Bożym Miłosierdziu całemu światu. "Jestem miłością i miłosierdziem samym" - mówił o sobie Jezus, prosząc siostrę Faustynę, żeby ogłosiła to orędzie całemu światu. Wskazał s. Faustynie pięć sposobów, w jaki ludzie mogą wypraszać zbawienie dla siebie i całego świata: odmawiając koronkę do Miłosierdzia Bożego, modlitwę przed obrazem Jezusa Miłosiernego z napisem: "Jezu, ufam Tobie", modlitwę w godzinie konania Chrystusa na krzyżu, zwaną Godziną Miłosierdzia (godz. 15.00), obchodzenie święta Miłosierdzia i szerzenie czci Miłosierdzia Bożego modlitwą, słowem i czynem.

gallery/janpawel2-sm
gallery/04-07 sw jan de la salle
gallery/misterium męki ulicami łodzi
gallery/droga krzyzowa w lesie lagiewnickim
gallery/niedziela palmowa
gallery/04-09 wojciech bogusławski
gallery/04-09 alfred szklarski
gallery/04-10 katastrofa smolenska
gallery/04-11 bp marek marczak
gallery/08-10 sm. bp. w.tymienieckiego
gallery/wielki czwartek
gallery/wielki czwartek2
gallery/04-13 dzien-ofiar-zbrodni-katyńskiej-sm
gallery/wielki piatek
gallery/04-14 ludwik zamenhof
gallery/04-14 mieszko i
gallery/wielka sobota
gallery/04-15 szymon kobyliński
gallery/niedziela zmartwychwstania
gallery/04-17 bp włodzimierz jasiński
gallery/04-20 wincenty pol
gallery/milosierdzia bozego
gallery/caritas_logo-b-sm
gallery/04-23 sw wojciech
gallery/04-24 lucy montgomery
gallery/04-25 sw marek-ewangelista