Czy znasz  łódzkie?

 

29/10/2016

Parafialny Oddział Akcji Katolickiej wspólnie z PTSM  zorganizował w  sobotę 29 października 2016 r. wspólny wyjazd dzieci z rodzicami i opiekunami  w ramach realizacji  projektu. Projekt wspólnego rodzinnego wyjazdu był dofinansowany z Urzędu Marszałkowskiego. Podczas rodzinnego  wyjazdu podziwialiśmy  urokliwe miejsca  województwa łódzkiego, zabytkowe kościoły,  wspólne pieczenie kiełbasek. Opiekunami byli ks. Krzysztof Basztabin, Agnieszka Gajek, Marianna Strugińska-Felczyńska. Po urokliwych miejscach oprowadzał nas przewodnik Piotr Solle oraz księża w poszczególnych parafiach.

W czasie naszego sobotniego wyjazdu zwiedziliśmy, klasztor w Lutomiersku w którym mieści się  Salezjańska Szkoła Muzyczna, XIV wieczny gotycki  kościół w Szadku, kościół z 1416 roku w Rossoszycach, klasztor w Warcie z 1479 -1498  roku.  Na trasie była tez Parafia w Siedlątkowie. Najmniejsza parafia w Polsce liczy zaledwie 32 rodziny. Jej proboszcz ksiądz Grzegorz Czaja chrzci więcej dzieci niż jest domów we wsi i udziela ślubów mieszkańcom koła podbiegunowego i Bahrajnu.

Najmniejsza parafia w Polsce jest usytuowana w położonym w depresji zalewu Jeziorsko Siedlątkowie w gminie Pęczniew. Dzięki swojej niewielkiej liczebności parafia ma charakter bardziej rodzinny i to jest właśnie jej największym atutem. Podziwialiśmy też Zagrodę Młynarską w Uniejowie, źródła wypływu wód termalnych w Uniejowie oraz Pijalnie Wód  Termalnych w Kościele  Ewangelicko-Augsburskim. Nie mogło zabraknąć pieczenia kiełbasek i wspólnego hasania nad zalewem w Jeziorsku. Podczas wyjazdu mogliśmy bliżej się poznać porozmawiać, podziwiać urokliwe miejsca  województwa łódzkiego oraz zabytki w kościołach. Wszyscy wrócili zadowoleni, ubogaceni duchowo , pogoda sprzyjała zwiedzaniu. Na trasie mogliśmy podziwiać liście drzew w różnych kolorach.

Pozostały niezapomniane wrażenia.

Marianna Strugińska-Felczyńska