Czerwiec to miesiąc w sposób szczególny poświęcony czci Najświętszego Serca Pana Jezusa. Kult Serca Jezusowego wywodzi się z czasów średniowiecza; początkowo miał charakter prywatny, z czasem ogarnął szerokie rzesze społeczeństwa. Tradycyjnie w czerwcu w kościołach,– nabożeństwa do Najświętszego Serca Pana Jezusa ze śpiewem Litanii do Serca Jezusowego

 

70 lat temu ukazał się 1. numer Kultury

W czerwcu 1947 ukazał się w Rzymie pierwszy numer „Kultury”, red. Jerzego Giedroycia

 

1.06. czwartek

św. Justyna, męczennika

Justyn urodził się ok. roku 100 we Flawii Neapolis w Palestynie, zmarł ścięty mieczem między 163 a 167 w Rzymie. Był filozofem i apologetą tworzącym w języku greckim. Wyznawał poglądy millenarystyczne. Zaliczony został do najstarszych pisarzy starochrześcijańskich, męczennik, święty Kościoła katolickiego i prawosławnego.

św. Inigo z Oña, opat

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ DZIECKA

Międzynarodowy Dzień Dziecka

211. Rocznica Powstania Gminy Żydowskiej w Łodzi

Rocznica Powstania Gminy Wyznaniowej Żydowskiej. Do Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Łodzi należy obecnie około 300 osób.

102. rocznica urodzin ks. Jana Twardowskiego (1915 - 2006), polskiego poety, autora utworów dla dzieci

Jan Jakub Twardowski (ur. 1 czerwca 1915 w Warszawie, zm. 18 stycznia 2006 w Warszawie) – polski ksiądz rzymskokatolicki, prałat honorowy Jego Świątobliwości, poeta, przedstawiciel współczesnej liryki religijnej. To z jego wiersza dedykowanego Annie Kamieńskiej pochodzi zdanie: Śpieszmy się kochać ludzi – tak szybko odchodzą.

 

2.06. piątek

Błogosławieni męczennicy Sadok i Towarzysze

św. Feliks z Nikozji, zakonnik

Najświętsza Maryja Panna Krzeszowska, Matka Łaski Bożej

43. rocznica święceń kapłańskich Bpa Ireneusza Pękalskiego

Bp Ireneusz Józef Pękalski (ur. 9 marca 1950 w Tomaszowie Mazowieckim) – polski duchowny rzymskokatolicki, doktor prawa kanonicznego, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi w latach 1993–2000, biskup pomocniczy łódzki od 2000.

 

3.06. sobota

Świętych Karola Lwanga i Towarzyszy, męczenników

Karol Lwanga, również: Karol Lwanga i Towarzysze (ur. 1860 lub 1865 w Bulimu w Bugandzie, zm. 3 czerwca 1886 w Namugongo) – afrykański wódz plemienia Nagweya, przełożony paziów króla Mwangi (+1903), męczennik chrześcijański, święty Kościoła katolickiego, anglikańskiego i ewangelickiego.

Śmierć poniósł w czasie prześladowania chrześcijan przez króla Mwangę. Został spalony na stosie razem z 13 towarzyszami w ten sam dzień Wniebowstąpienia Pańskiego i w tym samym miejscu. Jego wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim, ewangelickim i anglikańskim obchodzone jest w dies natalis (3 czerwca) w grupie 22 Męczenników z Ugandy, chociaż męczenników było znacznie więcej, zarówno wyznania katolickiego jak i anglikańskiego. Beatyfikował ich Benedykt XV 6 czerwca 1920, wcześniej ogłaszając ich męczennikami (29 lutego tegoż roku).Kanonizacji 22 męczenników dokonał Paweł VI 18 października 1964 roku w Rzymie. Z rąk Mwangi wcześniej zginął m.in. św. James Hannington (+29 października 1885), biskup anglikański i misjonarz.

Św. Klotylda
św. Jan Grande, zakonnik

LEDNICA 2000

Ogólnopolskie Spotkanie Młodych – Lednica 2000

ŚWIĘTO MARYI KRÓLOWEJ APOSTOŁÓW

Święto Maryjne w Polsce ruchome – Maryi Królowej Apostołów. Obchodzone w sobotę po Wniebowstąpieniu

Czuwanie ruchów i stowarzyszeń Arch. Łódzkiej

Czuwanie ruchów i stowarzyszeń katolickich archidiecezji łódzkiej w Wigilię Uroczystości Zesłania Duch Świętego

III OGÓLNOPOLSKA NOC BIBLIOTEK

 

4.06. niedziela

NIEDZIELA ZESŁANIA DUCHA ŚWIĘTEGO

ZIELONE ŚWIĄTKI

KONIEC OKRESU WIELKANOCNEGO

Pięćdziesiątego dnia po swoim Zmartwychwstaniu Pan Jezus zesłał Ducha Świętego na Maryję i Apostołów zgromadzonych w Wieczerniku, wypełniając tym samym swoją obietnicę: "Gdy przyjdzie Duch Pocieszyciel, którego Ja wam poślę od Ojca, Duch Prawdy, który od Ojca pochodzi, On będzie świadczył o Mnie" (J 15, 26). Apostołowie zaczęli przemawiać w wielu językach (ksenolalia) oraz otrzymali inne dary duchowe – charyzmaty (Dz. Ap. 2,1-11). Wydarzenie to zostało zapowiedziane przez Jezusa przed jego Wniebowstąpieniem. Dzień zesłania Ducha Świętego, zwany też Pięćdziesiątnicą (Pentecoste), potocznie Zielonymi Świątkami, jest w chrześcijaństwie świętem ruchomym i przypada 49 dni (7 tygodni) od Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego, a więc przypada również w niedzielę. Jest to jedno z najważniejszych świąt o charakterze uroczystości liturgicznej, obchodzone przez dwa dni.

W dniu Pięćdziesiątnicy Kościół, ożywiony Duchem Świętym, rozpoczyna przepowiadanie radosnej nowiny o zbawieniu wszystkim narodom. Zesłanie Ducha Świętego to jedno z najważniejszych świąt chrześcijańskich w całym roku liturgicznym. Zesłanie Ducha Świętego ostatecznie dopełnia dzieła Zmartwychwstałego Zbawiciela, który nie tylko założył Kościół, ale i powierzył go opiece Ducha Św. Po decyzji synodu elwirskiego w 306 r., kiedy w Kościele zaprowadzono osobne święto, obchody trwały nie tak jak obecnie przez dwa, lecz aż przez siedem dni.

Dla podkreślenia ważności uroczystości zabije dzwon, „Serce Łodzi”, który umieszczony jest na wieży bazyliki katedralnej.

Dzień Cierpienia w intencji misji

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego – kiedy świętujemy początek misji Kościoła – obchodzona jest również jako Dzień Cierpienia w Intencji Misji. Także chorzy, którzy przez tajemnicze zrządzenie Boże pozostają na jakiś czas lub na zawsze wyłączeni z aktywnego życia, są zaproszeni do wspierania misyjnego dzieła Kościoła „mocą swej ludzkiej niemocy”, cierpień i samotności. Właśnie dzień Zielonych Świątek i jednocześnie Dzień Cierpienia w Intencji Misji jest szczególnym momentem, by chorym uświadomić ścisłą i świętą łączność z całym Kościołem oraz zachęcić ich, aby na miarę swych możliwości wielkodusznie ofiarowali swoje życie i cierpienie za zbawienie świata.

św. Franciszek Caracciolo, prezbiter

św. Piotr z Werony, prezbiter i męczennik

X DZIEŃ DZIĘKCZYNIENIA

Święto Opatrzności Bożej – Warszawa-Wilanów

Święto Dziękczynienia – polskie święto katolickie obchodzone w pierwszą niedzielę czerwca. Dzień ten został ustanowiony w 2008 roku przez arcybiskupa metropolitę Kazimierza Nycza. Arcybiskup Kazimierz Nycz ustanowił każdą pierwszą niedzielę czerwca Dniem Dziękczynienia, aby propagować ideę wdzięczności Bożej Opatrzności. Idea tego dnia jest związana z kontynuacją historycznej inicjatywy Sejmu Czteroletniego z roku 1792. Dzień ten ma przypominać, że prawdziwym wotum jest Polska Bogu wdzięczna, a budowa Świątyni Opatrzności Bożej powinna łączyć się z umacnianiem idei dziękczynienia wśród Polaków. Czerwcowy termin Dnia Dziękczynienia ma wyrażać wdzięczność i pamięć o Janie Pawle II, którego pielgrzymki do ojczyzny rozpoczynały się z początkiem tego miesiąca.

100. ROCZNICA POWOŁANIA BŁĘKITNEJ ARMII

4.06.1917. Dekretem prezydenta Francji powołana została Armia Polska we Francji, zwana też Błękitną Armią. Jej ostatnim dowódcą był gen. Józef Haller. W uznaniu jego zasług i dla upamiętnienia tej rocznicy SENAT RP OGŁOSIŁ GEN. HALLERA PATRONEM ROKU 2017.

57. rocznica śmierci gen. Józefa Hallera

4.06.1960 zmarł w Londynie Józef Haller von Hallenburg (ur. 13.08. 1873) – generał broni Wojska Polskiego.

Rok 2017 jest ogłoszony przez Senat RP Rokiem Józefa Hallera.

25 lat temu Sejm odwołał ze stanowiska premiera Jana Olszewskiego

4.06.1992. Sejm odwołał ze stanowiska premiera Jana Olszewskiego. Dymisja była skutkiem konfliktu politycznego wokół ujawnienia materiałów komunistycznej bezpieki. Wydarzenia tego dnia przeszły do historii jako „nocna zmiana” lub „noc teczek”.

CD. OKRESU ZWYKŁEGO

 

5.06. poniedziałek

9. tydzień zwykły

ŚWIĘTO NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY MATKI KOŚCIOŁA

Święto Maryi, Matki Kościoła, obchodzone w poniedziałek po uroczystości Zesłania Ducha Świętego, zostało wprowadzone do polskiego kalendarza liturgicznego 4 maja 1971 r. przez Episkopat Polski - za zgodą Pawła VI. Dzień ten został wybrany dlatego, że Zesłanie Ducha Świętego było początkiem działalności Kościoła. Jak podają Dzieje Apostolskie, w momencie Zesłania Ducha Świętego w Wieczerniku obecni byli wszyscy Apostołowie, którzy "trwali jednomyślnie na modlitwie razem z niewiastami, Maryją, Matką Jezusa, i braćmi Jego" (Dz 1, 14). Matka Najświętsza, Oblubienica Ducha Świętego, mocą którego w dniu Zwiastowania poczęła Jezusa Chrystusa, przeżyła w Wieczerniku wraz z Apostołami zstąpienie Ducha Miłości na Kościół. Od tej chwili Maryja, Wspomożycielka Wiernych i Matka Kościoła, towarzyszy Kościołowi w świecie.

Maryja jest Matką Kościoła. Tytuł ten dawali Matce Najświętszej teologowie już od początków dziejów Kościoła, a w ostatnim stuleciu papieże: Leon XIII, Jan XXIII i Paweł VI. Biskupi polscy złożyli Pawłowi VI Memoriał z gorącą prośbą o ogłoszenie Maryi Matką Kościoła i oddanie ponowne Jej macierzyńskiemu Sercu całej rodziny ludzkiej. Prymas Polski, kard. Stefan Wyszyński, w imieniu 70 biskupów polskich w dniu 16 września 1964 roku, podczas trzeciej sesji soborowej, wygłosił przemówienie, uzasadniając konieczność ogłoszenia Maryi Matką Kościoła. Powoływał się na doświadczenia naszego Narodu, dla którego Matka Chrystusowa, obecna w naszych dziejach, i zawsze przez nas wzywana, była ratunkiem, pomocą i zwycięstwem. Biskupi polscy zabiegali również bardzo o to, aby nauka o Matce Najświętszej została włączona do Konstytucji o Kościele, gdyż to podkreśla godność Maryi jako Matki Kościoła i Jej czynną obecność w misterium Chrystusa i Kościoła.

W 1968 r. Paweł VI potwierdził swoje orzeczenie o Matce Kościoła w Wyznaniu Wiary, w tzw. Credo Pawłowym. Episkopat Polski włączył wówczas do Litanii Loretańskiej nowe wezwanie: "Matko Kościoła, módl się za nami". Wniósł równocześnie prośbę do Stolicy Świętej, aby wezwanie to znalazło się w Litanii odmawianej w Kościele Powszechnym, i aby papież ustanowił Święto Matki Kościoła również dla całego Kościoła Powszechnego.

św. Bonifacego, biskupa i męczennika

Dokładna data urodzenia Bonifacego nie jest znana – przyjmuje się, że urodził się między 672 a 675 rokiem. Wychowywał się w klasztorach w Exeter i Nersling, później został kierownikiem szkoły klasztornej w tym ostatnim. W 716 roku bez efektów próbował prowadzić działalność misyjną w Fryzji u boku Wilibrorda. Po powrocie na Wyspy Brytyjskie został wybrany opatem Nersling. Nie przyjął godności i w 718 roku wyruszył z pielgrzymką do Rzymu. Otrzymawszy błogosławieństwo papieża Grzegorza II rozpoczął działalność misyjną.

Był jednym z najważniejszych misjonarzy i reformatorów Kościoła katolickiego w północno-zachodniej części Królestwa Franków na początku VIII. w. W Niemczech nazywany jest także apostołem Niemców, chociaż jego działania koncentrowały się bardziej na tworzeniu organizacji kościelnej na w dużej mierze schrystianizowanych już terenach, a mniej na pracy.

bł. Małgorzata Łucja Szewczyk, dziewica

120. rocznica konsekracji kościoła pw. Wniebowzięcia NMP

5 czerwca 1897 r. - Ukończenie budowy i konsekracja neogotyckiego kościoła pw. Wniebowzięcia NMP.

ŚWIATOWY DZIEŃ OCHRONY ŚRODOWISKA

 

6.06. wtorek

św. Norbert, biskup

bł. Maria Karłowska, zakonnica

św. Marcelin Józef Champagnat, prezbiter

św. Filip, diakon

Uroczystości w Zakopanym z okazji 100. rocznicy Objawień Fatimskich

AKT POŚWIĘCENIA POLSKI NIEPOKALANEMU SERCU MARYI

W Zakopanym w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach podczas Mszy Św. o godz. 18.00, sprawowanej pod przewodnictwem Ks. Abp Stanisława Gądeckiego - Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, Biskupi polscy wraz z czcicielami Matki Bożej Fatimskiej, ponowią AKT POŚWIĘCENIA POLSKI NIEPOKALANEMU SERCU MARYI

70. rocznica śmierci Władysława Raczkiewicza

(70) 6.06.1947. Zmarł w Ruthin w Walii prezydent RP na uchodźstwie Władysław Raczkiewicz.

ROK 2017 JEST ROKIEM WŁADYSŁAWA RACZKIEWICZA

"Niech jego niezłomna praca dla Polski w okresie pokoju i wojny, zdolność do podejmowania największych wyzwań staną się wzorem dla przyszłych i obecnych urzędników i polityków oraz wszystkich pracujących na rzecz dobra wspólnego" - głosi senacka uchwała ustanawiająca go patronem roku 2017. (Ur. 28.01.1885 w Gruzji).

 

6 -7.06.

376. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski w Zakopanym

 

7.06. środa

św. Robert z Newminster, opat

św. Antoni Maria Gianelli, biskup

bł. Anna od św. Bartłomieja, dziewica

bł. Maria Teresa de Soubiran, dziewica

Pierwszych polskich misjonarzy męczenników

5.12.2015 r. dwóch polskich franciszkanów: Michał Tomaszek i Zbigniew Strzałkowski oraz włoski ksiądz Alessandro Dordi zostali ogłoszeni błogosławionymi. Podczas Mszy św. na stadionie Stulecia w Chimbote w Peru z udziałem tysięcy wiernych aktu beatyfikacji w imieniu papieża Franciszka dokonał kard. Angelo Amato. "Język trzech naszych męczenników - miłości, pokoju i pojednania był prawdziwym „świetlistym szlakiem”, który jako jedyny może doprowadzić ludzi do Boga i szczęścia - powiedział prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Misjonarze zostali zamordowani 9 sierpnia 1991 r. w przez maoistowskich bojówkarzy ze "Świetlistego Szlaku" a ks. Alessandro Dordi zginął męczeńsko w tym samym roku.

Wspomnienie liturgiczne bł. Zbigniewa Strzałkowskiego i bł. o. Michała Tomaszka jest 7 czerwca (tego dnia bł. Michał Tomaszek otrzymał święcenia diakonatu zaś bł. Zbigniew Strzałkowski święcenia prezbiteriatu), wcześniej obchodzone miało być 9 sierpnia.

550. ROCZNICA WOLNEGO FLISU NA WIŚLE

560 lat temu 7.06.1457 król Kazimierz Jagiellończyk wjechał triumfalnie na zamek krzyżacki w Malborku, wykupiony od czeskich najemników. Zwycięstwo w wojnie trzynastoletniej, podpisanie 31 grudnia 1466 r. II Pokoju Toruńskiego i odzyskanie przez Polskę Pomorza Gdańskiego umożliwiło rozpoczęcie wolnej żeglugi na Wiśle a tym samym rozwój handlu pomiędzy Gdańskiem a resztą kraju.

Na pamiątkę pierwszego wolnego flisu na Wiśle (550 lat temu) 22 czerwca 2016 Sejm RP przyjął uchwałę, w której ustanowił rok 2017 ROKIEM RZEKI WISŁY.

 

8.06. czwartek

ŚWIĘTO JEZUSA CHRYSTUSA NAJWYŻSZEGO I WIECZNEGO KAPŁANA

Święto liturgiczne w Kościele katolickim wyznaczone przez Stolicę Apostolską w 2012 na czwartek po niedzieli Zesłania Ducha Świętego. Pierwsze obchody odbyły się 23 maja 2013 roku.

W niektórych wspólnotach zakonnych i krajach święto to obchodzono od lat. Rozszerzone zostało na cały Kościół katolicki przez Benedykta XVI, pod koniec jego pontyfikatu. Obchody mają podkreślać świętość życia duchowieństwa oraz pobudzać działania zmierzające do zwiększenia liczby powołań do kapłaństwa.

Święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kaplana, ma stać się inspiracją do wzmożonej modlitwy całego Kościoła za jego pasterzy, a jednocześnie ma przywoływać wzór Chrystusa-Kapłana tym, którzy uczestniczą w Jego kapłaństwie służebnym oraz przypomnieć wszystkim wiernym o ich uczestnictwie w kapłaństwie powszechnym.

Św. Jadwigi Królowej

Św. Jadwiga Królowa Polski i Patronka Rodzin

Została kanonizowana dopiero w roku 1997, a więc VI wieków po swojej śmierci. Jadwiga urodziła się w roku 1374. Była córką Ludwika – króla Węgier i Polski. Poślubiając Władysława Jagiełłę, przyczyniła się do nawrócenia Litwy na chrześcijaństwo. Dzięki niej powstał Wydział Teologiczny na Uniwersytecie Krakowskim. Zmarła w Krakowie 17 lipca 1399 r. Często mylona jest ze świętą Jadwigą Śląską, której wspomnienie przypada 16 października. Dopiero w XX starania o beatyfikację Jadwigi Królowej podjęli arcybiskup krakowski kardynał Adam Stefan Sapieha (+1951) i kardynał Karol Wojtyła.

Kanonizacji Jadwigi dokonał św. Jan Paweł II - na krakowskich Błoniach, 8 czerwca 1997 r.

św. Medard, biskup

św. Wilhelm z Yorku, biskup

błogosławione Diana i Cecylia, dziewice

św. Jakub Berthieu, prezbiter i męczennik

bł. Maria od Bożego Serca (Droste zu Vischering), dziewica

 

9.06. piątek

św. Efrem Syryjczyk, diakon i doktor Kościoła

św. Koluma (Starszy) z Hy (Iona), opat

bł. Anna Maria Taigi, tercjarka

św. Józef de Anchieta, prezbiter

bł. Mikołaj z Gesturi, zakonnik

 

10.06. sobota

22. Ogólnopolska Pielgrzymka Akcji Katolickiej na Jasną Górę

CENTRALNY PUNKT OBCHODÓW ROKU ŚW. BRATA ALBERTA

OBCHODY ROKU ŚW. BRATA ALBERTA – Centralnym punktem obchodów będzie Msza święta o godz. 12.00 odprawiona przez Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisława Gądeckiego w sanktuarium Jana Pawła II na Białych Morzach.

W eucharystii weźmie udział Konferencja Episkopatu Polski oraz przedstawiciele władz świeckich. Do udziału w liturgii zaproszeni są w szczególny sposób ubodzy, artyści, podopieczni Caritas Archidiecezji Krakowskiej, uczniowie i nauczyciele szkół, a także fundacje i parafie, którym patronuje św. Brat Albert.

Bł. Bogumiła, biskupa

Bogumił urodził się we wsi Koźmin. Był arcybiskupem, a potem pustelnikiem. Zasłynął z daru modlitwy i nauczania ubogiej ludności. Zmarł 10 czerwca 1182 r.

bł. Eustachy Kugler, zakonnik

bł. Jan Dominici, biskup

Koncert z okazji 30. rocznicy wizyty Jana Pawła w Łodzi

Koncert okolicznościowy z okazji 30. rocznicy wizyty Jana Pawła w Łodzi. Park Podolski w Łodzi – godz. 19.00

50. rocznica uroczystości milenijnych w Łodzi

10.06.1967 r. - Uroczystości milenijne w Łodzi i Tumie k. Łęczycy.

 

11.06. niedziela

NIEDZIELA NAJŚWIĘTSZEJ TRÓJCY

Uroczystość Trójcy Przenajświętszej. Prawda o tajemnicy Trójcy Przenajświętszej jest dla nas o tyle istotna, że przedstawia Pana Boga, jakim jest sam w sobie. Pan Bóg jest jeden w swojej naturze, ale w trzech osobach. Odrębny obchód ku czci Trójcy Świętej powstał w liturgii w wieku XI. W roku 1334 papież Jan XXI rozszerzył go na cały Kościół. W Polsce z tym dniem kończy się również czas Spowiedzi i Komunii świętej wielkanocnej.

ARCHIDIECEZJALNE ŚWIĘTO EUCHARYSTII

Archidiecezjalne Święto Eucharystii Rozpoczęcie procesji, kościół Matki Boskiej Zwycięskiej w Łodzi, godz.10.00

Msza św., plac św. Jana Pawła II, godz. 11.00

Wieczór uwielbienia za dar Eucharystii, plac św. Jana Pawła II w Łodzi godz. 19.00.

Archidiecezjalne Święto Eucharystii - upamiętnia wizytę Jana Pawła II, który przyjechał do Łodzi w 1987 roku. Archidiecezjalne Święto Eucharystii obchodzone jest w Łodzi od 1989 roku. Zostało ono ustanowione w celu przypominania i  ugruntowania treści Drugiego Krajowego Kongresu Eucharystycznego (1987) i Drugiego Diecezjalnego Kongresu Eucharystycznego (1988).

Pierwsze Święto Eucharystii obchodzone było 11 czerwca 1989 r. Co roku przypada ono w drugą niedzielę czerwca.

Święto rozpoczyna się zawsze przed sanktuarium Matki Boskiej Zwycięskiej przy ul. Łąkowej. Stamtąd wyrusza procesja eucharystyczna, która dociera na plac katedralny. Odprawiana jest uroczysta Msza święta.

Dla podkreślenia ważności uroczystości zabije dzwon „Serce Łodzi”, który umieszczony jest na wieży bazyliki katedralnej.

Zbiórka ofiar na tacę na budowę kościołów Archidiecezji Łódzkiej

23. rocznica święceń kapłańskich biskupa Marka Marczaka

Bp Marek Grzegorz Marczak (ur. 17 lutego 1969 w Piotrkowie Trybunalskim) – polski duchowny rzymskokatolicki, doktor nauk teologicznych, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi w latach 2013–2015, biskup pomocniczy łódzki od 2015.

św. Barnaby, Apostoła

Święty Barnaba, cs. Apostoł Warnawa, aram. Barnebhuah (zm. 61) – urodzony jako Józef, według Dziejów Apostolskich zaliczany do grona apostołów w szerszym znaczeniu, święty katolicki i prawosławny. Święty ten wymieniany jest w Modlitwie Eucharystycznej (Communicantes) Kanonu rzymskiego

Urodzony na Cyprze, Żyd, z rodu Lewiego, wuj św. Marka Ewangelisty. Po nawróceniu św. Pawła, ten zaopiekował się nim i przedstawił go innym apostołom (Dz. Ap. 9:27).

Barnaba był jednym z opiekunów i nauczycieli Kościoła rozwijającego się w Antiochii, a potem misjonarzem na Cyprze
i w Azji Mniejszej (Dz 13, 13-14), podróżował wraz ze św. Markiem i św. Pawłem m.in. niosąc pomoc dotkniętej głodem Judei (Dz 11,27-30). Brał udział w pierwszym soborze w Jerozolimie (Dz 15, 1-29).

św. Paryzjusz, pustelnik

św. Paula Angela Maria Frassinetti, zakonnica

 

12.06. poniedziałek

25-lecie święceń kapłańskich

Msza Św. jubilatów (1992) w Bazylice Archikatedralnej ( godz.12.00)

błogosławionych 108 męczenników z czasów II wojny światowej

św. Onufry Wielki, pustelnik

św. Leon III, papież

św. Kasper Bertoni, prezbiter

św. Benedykt Menni, prezbiter

bł. Maria Kandyda od Eucharystii, zakonnica

bł. Stefan Bandelli, prezbiter

20. rocznica śmierci Bułata Okudżawy

12.06.1997 zmarł w Clamart we Francji Bułat Okudżawa, rosyjski bard, poeta, prozaik, kompozytor ballad, pieśni lirycznych i satyrycznych, dramaturg pochodzenia gruzińsko-ormiańskiego. Urodził się w Moskwie 9 maja 1924 r.

 

13.06. wtorek

Św. Antoniego z Padwy, prezbitera i doktora Kościoła

Antoni z Padwy, Antoni Padewski, (ur. 1195 w Lizbonie, zm. 13 czerwca 1231 w Arcelli k. Padwy) – portugalski teolog, franciszkanin, święty Kościoła katolickiego, prezbiter i doktor Kościoła. Za życia zwano go młotem na heretyków. Był jednym z najbardziej cenionych kaznodziei XIII w.; elokwentny, ze świetną pamięcią, szeroką wiedzą i silnym, czystym głosem. Pewnej nocy Dzieciątko Jezus nawiedziło Antoniego i ucałowało go zapewniając o miłości Boga. Z tej przyczyny święty jest przedstawiany z małym Jezusem z Nazaretu na ręku. Na miejscu grobu św. Antoniego – Il Santo – wznosi się potężna bazylika, jedno z najpopularniejszych sanktuariów w Europie.

Jego proces kanonizacyjny jest najkrótszym w historii Kościoła katolickiego, kanonizowany 30 maja 1232 przez papieża Grzegorza IX (ogłoszony świętym 352 dni po śmierci).

16 stycznia 1946 papież Pius XII ogłosił go doktorem Kościoła.

Święty Antoni jest patronem osób i rzeczy zaginionych.

W Tomaszowie Mazowieckim – Uroczystość Św. Antoniego z Padwy – Głównego Patrona Miasta

30. rocznica wizyty Ojca świętego Jana Pawła II w Łodzi

Łódź była jedną ze stacji II Krajowego Kongresu Eucharystycznego, który trwał od 8 do 14 czerwca 1987 roku.

XIV Wędrówka Łódzkim szlakiem Jana Pawła II

(rozpoczęcie o godz. 10.00 przed siedzibą Rady Miejskiej)

 

14.06. środa

Bł. Michała Kozala, biskupa i męczennika

Bł. Michał Kozal urodził się w roku 1893 w Nowym Folwarku koło Krotoszyna. Był kapłanem archidiecezji gnieźnieńskiej. W roku 1939 został biskupem pomocniczym diecezji włocławskiej. W listopadzie tego roku aresztowała go policja niemiecka i po wielu etapach osadzono go w obozie koncentracyjnym w Dachau, gdzie 26 stycznia 1943 r. został zabity śmiercionośnym zastrzykiem.

św. Metody Wyznawca, patriarcha

bł. Gerard z Clairvaux, mnich

Elizeusz, prorok

 

15.06. czwartek

UROCZYSTOŚĆ NAJŚWIĘTSZEGO CIAŁA I KRWI CHRYSTUSA

BOŻE CIAŁO

Boże Ciało - Centralna procesja z Archikatedry na Jasną Górę

Pamiątkę ustanowienia Najświętszego Sakramentu Kościół obchodzi w Wielki Czwartek. Jednak wówczas Chrystus rozpoczyna swoją mękę. Dlatego od XIII wieku Kościół obchodzi osobną Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (zwaną potocznie Bożym Ciałem), aby za ten dar niezwykły Chrystusowi w odpowiednio uroczysty sposób podziękować. Procesje do czterech ołtarzy

Bł. Jolanty, zakonnicy

Bł. Jolanta (1244-1304) Jolenta Helena, również błogosławiona Jolenta[a] – królewna węgierska z dynastii Arpadów, siostra św. Kingi, księżna kaliska, od 1257 wielkopolska, klaryska (OSC), błogosławiona Kościoła rzymskokatolickiego.

Pochodziła z Węgier, jednak jej dorosłe życie związane było z Polską. Jest patronką archidiecezji gnieźnieńskiej oraz miasta Kalisza.

Jolanta urodziła się w 1244 roku w Ostrzyhomiu na Węgrzech, była dziewiątym dzieckiem króla Beli IV (tercjarza franciszkańskiego) i Marii Laskaris. Pochodziła z rodziny Arpadów, która dała Kościołowi kilka osób wyniesionych do chwały ołtarzy: św. Stefana Węgierskiego (975-1038, król Węgier), jego syna św. Emeryka (1007-1031) oraz św. Władysława (ok. 1048-1095, króla Węgier). Była żoną księcia kaliskiego Bolesława Pobożnego. Była wzorową żoną i matką. Fundowała liczne klasztory franciszkańskie. Opiekowała się też biednymi i chorymi. Zmarła w opinii świętości w roku 1298, 17 czerwca u klarysek w Gnieźnie.

św. Wit, męczennik

św. Bernard z Menthon, zakonnik

św. Maria Michalina od Najświętszego Sakramentu, dziewica

 

16.06. piątek

św. Benon, biskup

św. Lutgarda, dziewica

bł. Florida Cevoli, dziewica

św. Jan Franciszek Régis, prezbiter

116 lat od rozpoczęcia budowy łódzkiej Archikatedry

16 VI 1901 - rozpoczęto budowę największego kościoła katolickiego w Łodzi (pw. św. Stanisława Kostki), dzisiejszej Bazyliki Archikatedralnej Łódzkiej. Kamień węgielny pod nową świątynię wmurował arcybiskup warszawski Wincenty Chościak-Popiel

 

17.06. sobota

Św. Alberta Chmielowskiego zakonnika

ROK 2017 ROKIEM ŚW. BRATA ALBERTA CHMIELOWSKIEGO

Adam Hilary Bernard Chmielowski CFA herbu Jastrzębiec, znany jako święty Albert Chmielowski oraz święty Brat Albert (ur. 20 sierpnia 1846 w Igołomii, zm. 25 grudnia 1916 w Krakowie) − polski zakonnik franciszkański, założyciel zgromadzenia albertynów i albertynek, powstaniec, malarz, święty Kościoła katolickiego, znany z pełnej poświęcenia pracy dla biednych i bezdomnych.

OBCHODY ROKU ŚW. BRATA ALBERTA

godz. 17.00. Msza odpustowa w sanktuarium św. Brata Alberta Ecce Homo w Krakowie

św. Alina z Forest, męczennica

św. Grzegorz Barbarigo, biskup

Ogólnopolskie uroczystości ku czci 108 Męczenników w Licheniu

13 czerwca 1999 r. podczas Mszy świętej odprawianej w Warszawie św. Jan Paweł II dokonał beatyfikacji 108 męczenników, którzy ponieśli śmierć w czasach II wojny światowej. Każda z tych osób wykazała się niezwykłym heroizmem wiary: są w tym gronie biskupi - pasterze, którzy woleli zginąć, aniżeli zostawić swoją owczarnię; siostry i księża ratujący Żydów; teściowa, która oddała swe życie za synową w ciąży; zakonnik, który za posiadanie różańca, a potem odmowę sprofanowania go został zmasakrowany i utopiony w kloace; księża i alumni dzielący się w obozie koncentracyjnym jedyną kromką chleba ze współwięźniami; duchowny, który zginął za to, że nie wydał Gestapo komunistów. Wspomnienie ich obchodzimy 12 czerwca

Ogólnopolska pielgrzymka ministrantów i lektorów do Poznania

 

18.06. niedziela

11. NIEDZIELA ZWYKŁA

św. Elżbieta z Schönau, dziewica i zakonnica

bł. Hosanna z Mantui, dziewica

 

19.06. poniedziałek

św. Romuald z Camaldoli, opat
święci męczennicy Gerwazy i Protazy
bł. Tomasz Woodhouse, męczennik
św. Juliana Falconieri, dziewica
50. rocznica święceń kapłańskich (1967)

Bazylika Archikatedralna, godz. 12.00

 

20.06. wtorek

bł. Benigna, dziewica i męczennica
św. Wincenta Geroza, dziewica
bł. Jan Gavan, prezbiter i męczennik
Międzynarodowy Dzień Migranta i Uchodźcy

 

21.06. środa

Św. Alojzego Gonzagi, zakonnika

Alojzy urodził się 9 marca 1568 r. (okolice Mantui) jako najstarszy z ośmiu synów margrabiego Ferdynanda di Castiglione. Kiedy miał 7 lat, przeżył swoje „nawrócenie”, jak sam twierdził. Codziennie z budującą pobożnością odmawiał na klęczkach oprócz normalnych pacierzy rannych i wieczornych siedem psalmów pokutnych i oficjum do Matki Bożej. W 1579 r. ojciec Alojzego został mianowany gubernatorem Monferrato w Piemoncie. Przenosząc się na tamtejszy zamek, zabrał też ze sobą Alojzego. Gdy chłopiec miał 12 lat, jego rodzice przenieśli się do Madrytu. Alojzy nadal pogłębiał w sobie życie wewnętrzne przez odpowiednią lekturę. Rozczytywał się w dziełach św. Piotra Kanizego i w „Ćwiczeniach duchowych” św. Ignacego. Modlitwę przedłużał do pięciu godzin dziennie. Równocześnie kontynuował studia, a 25 listopada 1585 r. wstąpił do nowicjatu jezuitów w Rzymie. Jak sam wyznał, praktyki pokutne, które zastał w zakonie, były znacznie lżejsze od tych, jakie sam sobie nakładał. Cieszył się jednak bardzo, że miał okazję do ćwiczenia się w wielu innych cnotach, do jakich zakon dawał mu okazję. W latach 1590-1591 Rzym nawiedziła epidemia dżumy. Alojzy prosił przełożonych, by mu zezwolili posługiwać zarażonym. Wraz z innymi klerykami udał się na ochotnika do szpitala św. Sykstusa oraz do szpitala Matki Bożej Pocieszenia. Wyczerpany studiami i umartwieniami organizm kleryka uległ zarazie. Alojzy zmarł jako kleryk, bez święceń kapłańskich, 21 czerwca 1591 r. w wieku zaledwie 23 lat. Sława jego świętości była tak wielka, że już w roku 1605 papież Paweł V ogłosił go błogosławionym. Kanonizacja odbyła się jednak dopiero w roku 1726. Dokonał jej papież Benedykt XIII wraz z kanonizacją św. Stanisława Kostki. Tenże papież ogłosił w 1729 r. św. Alojzego patronem młodzieży, zwłaszcza studiującej. W 1926 r. papież Pius XI ogłosił św. Alojzego patronem młodzieży katolickiej. Relikwie św. Alojzego spoczywają w kościele Św. Ignacego w Rzymie.

św. Rajmund z Barbastro, biskup
Najświętszej Maryi Panny Opolskiej (diecezja opolska)

Cudowny wizerunek Matki Bożej Opolskiej znajduje się w ołtarzu katedry pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Opolu. Wizerunek przedstawia Madonnę ujętą w półpostaci, z Jezusem na lewym ramieniu. W prawej dłoni Matka Boża trzyma jabłko. Głowę ma lekko schyloną w stronę Syna, który twarzyczką zwraca się ku Matce, a prawą rączkę unosi w geście błogosławieństwa, w lewej zaś ręce trzyma księgę Pisma świętego. Tło obrazu stanowi amarantowe sukno.

Kult Matki Bożej Opolskiej rozwijał się coraz bardziej, ściągając licznych pielgrzymów nie tylko ze Śląska, lecz również z Czech oraz później zza kordonów polskich zaborów. W 1813 roku przeniesiono obraz z kościoła jezuitów do katedry. Po II wojnie światowej nastąpiło nowe ożywienie kultu. Przed wizerunkiem Maryi Opolskiej kończono wszystkie ważniejsze uroczystości odprawiane w katedrze - m.in. ingresy kolejnych biskupów, obchody narodowe i ogólnokościelne. O kulcie świadczą liczne wota, m.in. srebrna sukienka ofiarowana przez Jana III Sobieskiego, złoty medal - dar papieża Jana XXIII i kielich mszalny - dar Pawła VI. 21 czerwca 1983 roku, w 500-lecie istnienia wizerunku, w obecności 700 tysięcy pielgrzymów, św. Jan Paweł II dokonał uroczystej koronacji obrazu. Po homilii wygłoszonej na Górze św. Anny, gdzie miała miejsce koronacja, papież powiedział:

„Trzeba sięgnąć do początku owego sześćsetlecia, które w roku ubiegłym i bieżącym gromadzi nas wokół Jasnej Góry. Początek ten zaś znajduje się właśnie tutaj: na Piastowskim Śląsku. Z Wrocławia przybywam na Opolszczyznę, ażeby zatrzymać się na ziemi tego Piasta, z którego imieniem jest związana fundacja Jasnej Góry i darowizna jasnogórskiego obrazu. Jest to Władysław II, książę opolski, zwany powszechnie Opolczykiem. Dokonał swego życia w Opolu, tutaj też spoczywa w podziemiach kościoła franciszkańskiego. W ten sposób dzisiejsza stacja na ziemi opolskiej wpisuje się w papieską pielgrzymkę jasnogórskiego jubileuszu. Stacja ta ma miejsce na Górze Świętej Anny. Na pamiątkę mej obecności na tej ziemi pragnę także dokonać koronacji czcigodnego obrazu Matki Bożej z katedry opolskiej”.

Najświętszej Maryi Panny z Góry Iglicznej, „Przyczyna naszej radości” (diecezja świdnicka)

Łaskami słynąca figura Matki Bożej, czczona w sanktuarium na Górze Iglicznej (diecezja świdnicka) została wykonana z drewna lipowego w Austrii ok. 1750 r. przez nieznanego artystę. Ma 39 cm wysokości i jest ludową kopią cudownej figury Matki Bożej z austriackiego sanktuarium w Mariazell. Figura przedstawia Maryję z Dzieciątkiem Jezus trzymanym na prawej ręce. Suknia Maryi jest w kolorze błękitu z motywem kwiatowym, zaś suknia Jezusa jest gładka, ma kolor czerwieni. Suknie obu postaci są w kształcie trapezu z poziomymi pasami imitującymi sploty sznura z wisiorami. Podstawę figury stanowią trzy główki aniołków. Na figurę zakładane są sukienki. Św. Jan Paweł II w dniu 21 czerwca 1983 r., podczas II pielgrzymki do Ojczyzny, dokonał we Wrocławiu koronacji cudownej figury Matki Bożej nadając jej wezwanie "Przyczyna naszej radości".

 

22.06. czwartek

święci Jan Fisher, biskup, i Tomasz More, męczennicy
św. Paulin z Noli, biskup
bł. Innocenty V, papież
Zakończenie oktawy Bożego Ciała Błogosławienie wianków

Tam, gdzie istnieje zwyczaj, na zakończenie oktawy Bożego Ciała – święcenie wianków

Pierwszy dzień lata – najdłuższy dzień w roku
225. rocznica ustanowienia Orderu Virtuti Militari

22.06.1792 Król Stanisław August Poniatowski ustanowił Order Virtuti Militari dla uczczenia zwycięstwa wojsk polskich w bitwie z Rosjanami pod Zieleńcami.

 

23.06. piątek

UROCZYSTOŚĆ NAJŚWIĘTSZEGO SERCA PANA JEZUSA

Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa – uroczystość w piątek po drugiej niedzieli Zesłania Ducha Świętego.

Po głównej Mszy św., po modlitwie po Komunii św. – wystawienie Najświętszego Sakramentu. Litania do Najświętszego Serca Pana Jezusa i Akt Zadośćuczynienia.

Można spożywać pokarmy mięsne.

Najświętsze Serce Pana Jezusa. Mistyka średniowiecza łączyła kult Serca Jezusowego z bardzo żywym nabożeństwem do Najświętszej Rany boku Jezusa. Do najwcześniejszych, którzy w Ranie boku, otwartej włócznią żołnierza, odnaleźli Serce Boże, należy nieznany autor poetyckiego utworu Winny szczep mistyczny. Mówi w nim, że właśnie w tej Ranie odnalazł Serce Boże, że spocznie przy Nim, że się już z Nim nie rozstanie.

Warto wymienić przynajmniej kilku świętych i błogosławionych, którzy wyróżniali się w średniowieczu szczególnym nabożeństwem do Serca Pana Jezusa; w tym Sercu znaleźli dla siebie źródło szczególnej radości i uświęcenia: Św. Mechtylda (1241-1298), św. Gertruda (1250-1303), św. Małgorzata z Kortony (1252-1297), św. Małgorzata Maria Alacoque (1647-1690).

Światowy Dzień Modlitw o Uświęcenie Kapłanów

Obchodzony w Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, ustanowiony przez Jana Pawła II w 1995 roku.

św. Józef Cafasso, prezbiter
DZIEŃ OJCA

Dzień Ojca obchodzony w Polsce od 1965 roku

Zakończenie roku szkolnego 2016/17

 

24.06. sobota

Wspomnienie Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny

Wspomnienie – sobota po Uroczystości Najświętszego Serca Pana Jezusa

Liturgiczne święta Matki Bożej idą zwykle równolegle ze świętami Pana Jezusa. Tak więc Kościół obchodzi: Boże Narodzenie (25 XII) Narodzenie Najświętszej Maryi (8 IX), Ofiarowanie Chrystusa w świątyni (2 II) i Ofiarowanie Maryi (21 XI), Wielki Piątek i wspomnienie Matki Bożej Bolesnej (15 IX), Wniebowstąpienie Pana Jezusa i Wniebowzięcie Maryi (15 VIII), Serca Pana Jezusa i Serca Maryi (dzień później), Chrystusa Króla (w ostatnią niedzielę przed Adwentem) i Maryi Królowej (22 VIII).

Samo święto Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny zapoczątkował św. Jan Eudes już w roku 1643. Wyznaczył je dla swoich rodzin zakonnych na dzień 8 lutego. On to ustanowił zakon pod wezwaniem Serc Jezusa i Maryi (kongregacja eudystów), ustalił odpowiednie pozdrowienie codzienne wśród współbraci tego zakonu i napisał teksty liturgiczne: mszalne i brewiarzowe na dzień święta. Wiemy także, że św. Jan Eudes pierwszy napisał dziełko na temat kultu Serca Maryi. Ukończył je przed samą swoją śmiercią w roku 1680. Papież Pius VII (+1823) zatwierdził święto Najświętszego Serca Maryi dla niektórych diecezji i zakonów jako święto lokalne. Papież Pius IX (+ 1878) zatwierdził teksty Mszy świętej dla tego święta i oficjum brewiarza. Dla całego Kościoła święto Niepokalanego Serca Maryi wprowadził papież Pius XII dnia 4 maja 1944 roku. Posoborowa reforma liturgiczna przesunęła je na sobotę po uroczystości Najświętszego Serca Jezusowego.

UROCZYSTOŚĆ NARODZENIA ŚW. JANA CHRZCICIELA

Imię Jan jest pochodzenia hebrajskiego i oznacza tyle, co "Bóg jest łaskawy".

Jan Chrzciciel jako jedyny wśród świętych Pańskich cieszy się takim przywilejem, iż obchodzi się jako uroczystość dzień jego narodzin. U wszystkich innych świętych obchodzimy jako święto dzień ich śmierci - czyli dzień ich narodzin dla nieba. Ponadto w kalendarzu liturgicznym znajduje się także wspomnienie męczeńskiej śmierci św. Jana Chrzciciela, obchodzone 29 sierpnia. Był pierwszym świętym czczonym w całym Kościele. Jemu dedykowana jest bazylika rzymska św. Jana na Lateranie, będąca katedrą papieża. Jan Chrzciciel jest patronem Austrii, Francji, Holandii, Malty, Niemiec, Prowansji, Węgier; Akwitanii, Aragonii; archidiecezji warszawskiej i wrocławskiej; Amiens, Awinionu, Bonn, Florencji, Frankfurtu nad Menem, Kolonii, Lipska, Lyonu, Neapolu, Norymbergii, Nysy, Wiednia, Wrocławia; jest patronem wielu zakonów, m. in. joannitów (Kawalerów Maltańskich), mnichów, dziewic, pasterzy, kowali, krawców, kuśnierzy, rymarzy; abstynentów, niezamężnych matek, skazanych na śmierć. Jest orędownikiem podczas gradobicia i w epilepsji.

1045. rocznica bitwy pod Cedynią

24.06. 972 r. w bitwie pod Cedynią wojska Mieszka I odniosły zwycięstwo nad wojskami margrabiego Marchii Łużyckiej Hodona.

 

25.06. niedziela

12. NIEDZIELA ZWYKŁA
bł. Dorota z Mątowów, wdowa
bł. Maria Lhuilier, dziewica i męczennica
św. Wilhelm z Vercelli, opat
Najświętszej Maryi Panny Świętogórskiej z Gostynia (archidiecezja poznańska)

Cudowny obraz Matki Bożej Świętogórskiej, Róży Duchownej, znajdujący się w sanktuarium w Gostyniu, jest dziełem nieznanego wielkopolskiego artysty. Namalowany został prawdopodobnie na cyprysowej desce (145x107 cm), pochodzi z 1540 r. i posiada dużą wartość artystyczną. Przedstawia Matkę Bożą piastującą Dzieciątko Jezus na lewym ramieniu. W prawej ręce Maryja trzyma kwiat białej róży.

41. rocznica strajków w Radomiu Ursusie i Płocku (1976)

 

26.06. poniedziałek

święci męczennicy Jan i Paweł
św. Josemaría Escrivá de Balaguer, prezbiter
św. Zygmunt Gorazdowski, prezbiter
bł. Andrzej Jacek Longhin, biskup
bł. Jakub z Ghaziru, prezbiter
Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Narkomanii

 

27.06. wtorek

św. Cyryl Aleksandryjski, biskup i doktor Kościoła
św. Emma z Gurk, wdowa
Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy (diecezja toruńska)
Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy (diecezja pelplińska)

Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy Maryja jest Matką Kościoła, ludu Bożego, który Jej Syn nabył swoją najdroższą Krwią. Jest Matką każdego z nas. Niewątpliwie jest jeden nasz Pośrednik, według słów Apostoła: "Bo jeden jest Bóg; jeden też pośrednik między Bogiem i ludźmi, człowiek Chrystus Jezus, który wydał samego siebie na okup za wszystkich" (1 Tm 2, 5-6). Nie przeszkadza to jednak bynajmniej, byśmy mogli mówić o macierzyńskiej roli Maryi w stosunku do wszystkich. Nie przyćmiewa ona żadną miarą i nie pomniejsza tego jedynego pośrednictwa Chrystusowego, lecz ukazuje jego moc: "Cały bowiem wpływ zbawienny Błogosławionej Dziewicy na ludzi wywodzi się nie z jakiejś konieczności rzeczowej, lecz z upodobania Bożego, i wypływa z nadmiaru zasług Chrystusowych, na Jego pośrednictwie się opiera, od tego pośrednictwa całkowicie jest zależny i z niego czerpie całą moc swoją. Nie przeszkadza zaś w żaden sposób bezpośredniej łączności wiernych z Chrystusem, przeciwnie, umacnia je" (KK, nr 60). „Macierzyństwo Maryi w ekonomii łaski trwa nieustannie - poczynając od aktu zgody, którą przy zwiastowaniu wiernie wyraziła i którą zachowała bez wahania pod krzyżem - aż do wiekuistego dopełnienia się zbawienia wszystkich wybranych. Albowiem wzięta do nieba, nie zaprzestała tego zbawczego zadania, lecz poprzez wielorakie swoje wstawiennictwo zjednuje nam dary wiecznego zbawienia. Dzięki swej macierzyńskiej miłości opiekuje się braćmi Syna swego, pielgrzymującymi jeszcze i narażonymi na trudy i niebezpieczeństwa, dopóki nie zostaną doprowadzeni do szczęśliwej ojczyzny. Dlatego to do Błogosławionej Dziewicy stosuje się w Kościele tytuły: Orędowniczki, Wspomożycielki, Pomocnicy, Pośredniczki. Rozumie się jednak te tytuły w taki sposób, że niczego nie ujmują one ani nie przydają godności i skuteczności działania Chrystusa jedynego Pośrednika. Kościół nie waha się jawnie wyznawać taką podporządkowaną rolę Maryi; ciągle jej doświadcza i zaleca ją sercu wiernych, aby oni wsparci tą macierzyńską opieką, jeszcze silniej przylgnęli do Pośrednika i Zbawiciela" (KK, nr 62).

Dzień imienin abpa Seniora Władysława Ziółka

Dzień imienin Arcybiskupa Seniora Władysława Ziółka. We wszystkich Mszach św. w modlitwie powszechnej okolicznościowe wezwanie w intencji Księdza Arcybiskupa

 

28.06. środa

Dzień imienin Biskupa Ireneusza Pękalskiego

Dzień imienin Biskupa Ireneusza Pękalskiego. We wszystkich Mszach św. w modlitwie powszechnej okolicznościowe wezwanie w intencji Księdza Biskupa

Św. Ireneusza, biskupa i męczennika

Św. Ireneusz urodził się w Smyrnie, porcie nad Morzem Egejskim (obecnie Izmir w Turcji). Jego imię zawiera w sobie greckie słowo „eirene” – pokój. Zasłynął jako ten, który głosił Chrystusa jako Księcia Pokoju. Był uczniem św. Polikarpa, który z kolei dobrze znał św. Jana Apostoła. Od św. Polikarpa uczył się fascynacji prawdą. W okresie, kiedy mnożyły się herezje, św. Ireneusz odważnie bronił nauczania Kościoła. Wiernie bronił tradycji apostolskiej i zasady, że Biblię może właściwie czytać tylko Kościół. Został kapłanem diecezji lyońskiej. W 177 r. w imieniu tego Kościoła wyjechał do Rzymu, aby zawieźć papieżowi Eleuteriuszowi słynny „list męczenników lyońskich”. Nie mając 40 lat, został następcą biskupa Potyna na stolicy biskupiej w Lyonie. Św. Ireneusz musiał pokonać dwóch wrogów: zewnętrznego w postaci pogaństwa i judaizmu oraz wewnętrznego w postaci herezji gnostyckiej i montanizmu. W swoim najbardziej znanym dziele „Przeciw herezjom” walczył zwłaszcza z herezją gnostycyzmu. Przypuszcza się, że zginął śmiercią męczeńską około 202 r. Warto wzywać jego wstawiennictwa w modlitwie o czystość wiary, o rozwój życia duchowego, a także za pasterzy Kościoła.

św. Paweł I, papież
61. rocznica Poznańskiego Czerwca, pierwszego strajku generalnego w PRL (1956)
Narodowy Dzień Pamięci Poznańskiego Czerwca 1956

 

29.06. czwartek

UROCZYSTOŚĆ ŚWIĘTYCH APOSTOŁÓW PIOTRA I PAWŁA

Uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła, Bazylika Archikatedralna, Msza św. godz. 12.00 (możliwość uzyskania odpustu zupełnego dla osób posiadających dewocjonalia poświęcone przez papieża i biskupa)

Kościół umieszcza w jednym dniu uroczystość św. Pawła wraz ze św. Piotrem nie dlatego, aby równał go w prymacie z pierwszym zastępcą Chrystusa. Chodzi jedynie o podkreślenie, że obaj Apostołowie byli współzałożycielami gminy chrześcijańskiej w Rzymie, obaj w tym mieście oddali dla Chrystusa życie swoje oraz że w Rzymie są ich relikwie i sanktuaria. Najwięcej jednak zaważyła na połączeniu pamiątki obu Apostołów w jednym dniu opinia, dzisiaj uznawana za mylną, że obaj Apostołowie ponieśli śmierć męczeńską tego samego dnia. Już w roku 258 obchodzono święto obu Apostołów razem dnia 29 czerwca, tak na Zachodzie, jak też i na Wschodzie, co wskazywałoby na powszechne przekonanie, że był to dzień śmierci obu Apostołów. Taki bowiem był bardzo dawny zwyczaj, że święta liturgiczne obchodzono w dniu śmierci męczenników, a potem także (od w. IV) - wyznawców.

Św. Piotr, pierwszy papież, jest patronem: blacharzy, budowniczych mostów, kowali, kamieniarzy, marynarzy, rybaków, zegarmistrzów. Wzywany jako orędownik podczas epilepsji, gorączki, febry, ukąszenia przez węże.

W czasie pontyfikatu papieża Benedykta XVI Kościół obchodził Rok św. Pawła w związku z jubileuszem 2000 lat od narodzin Apostoła Narodów (2008-2009)

20. rocznica święceń biskupich Arcybiskupa Metropolity Krakowskiego Marka Jędraszewskiego
Zbiórka ofiar na tacę na potrzeby Stolicy Apostolskiej

 

30.06. piątek

święci Pierwsi Męczennicy Świętego Kościoła Rzymskiego
św. Władysław, król
bł. Rajmund Lull, męczennik
bł. January Maria Sarnelli, prezbiter

Czerwiec 2017

gallery/06-01 sw justyn
gallery/06-01 powstanie gminy żydowskiej
gallery/06-01 ur ks j twardowskiego
gallery/06-02 bp ireneusz pękalski
gallery/06-03 sw karol lwanga
gallery/lednica
gallery/królowa apostołów
gallery/zesłanie ducha św
gallery/06-04 józef haller
gallery/nmp matka kościoła
gallery/06-05 sw bonifacy
gallery/06-06 władysław raczkiewicz
gallery/06-07 pierwsi polscy misjonarze męczennicy
gallery/jch najwyższy i wieczny kapłan
gallery/06-08 sw jadwiga
gallery/06-17 św albert chmielowski
gallery/06-10 sw bogumił
gallery/uroczystość trójcy przenajświętszej
gallery/bp marek marczak
gallery/06-11 sw barnaba
gallery/06-12 bułat okudżawa
gallery/06-13 sw antoni
gallery/06-14 sw michał kozal
gallery/boże ciało2
gallery/06-15 bł jolanta
gallery/06-17 św albert chmielowski
gallery/06-17 108 męczenników
gallery/06-21 św alojzy gonzaga
gallery/06-21 nmp opolska
gallery/06-21 nmp z góry iglicznej
gallery/nspj
gallery/nsnmp
gallery/06-24 narodzenie jana chrzciciela
gallery/06-25 nmp swiętogórska
gallery/06-27 nmp nieustającej pomocy
gallery/06-28 św ireneusz
gallery/06-29 św piotra i pawła