Archidiecezjalne Dożynki w Widawie

 

20/08/2017

Członkowie Akcji Katolickiej wzięli udział w Archidiecezjalnym Święcie Plonów.

Archidiecezjalno – Gminne Święto Plonów odbyło się w tym roku w Widawie w niedzielę 20 sierpnia 2017 roku. Rozpoczęło się uroczystą mszą świętą w Kościele pw. Podwyższenia Krzyża Św. celebrowaną przez księdza biskupa Marka Marczaka – Administratora Archidiecezji Łódzkiej. Organizatorami tegorocznych dożynek byli Wójt gminy Widawa Michał Włodarczyk oraz proboszcz widawskiej parafii ks. Jarosław Leśniak - archidiecezjalny duszpasterz rolników.

Po mszy św. barwny korowód złożony z delegacji sołeckich niosących wieńce dożynkowe wieńce, kosze z plonami ziemi oraz tradycyjne bochny chleba, w asyście widawskiej orkiestry dętej, strażaków, pocztów sztandarowych, zaproszonych gości i parafian archidiecezji łódzkiej, przeszedł na plac targowy, gdzie odbywały się dalsze uroczystości.

Wśród przybyłych gości byli parlamentarzyści, przedstawiciele urzędów i instytucji wojewódzkich i powiatowych, samorządowcy, wójtowie ościennych gmin, przedsiębiorcy, liczne delegacje i oczywiście rolnicy, którzy w tym dniu dziękowali Bogu za plony - owoce ziemi i pracy rąk ludzkich.

Oficjalne otwarcie dożynek nastąpiło wraz z rozpoczęciem ceremoniału dożynkowego z obrzędem chleba, który poprowadził Zespół Śpiewaczy „Widawianie”. Starostowie tegorocznych dożynek Urszula Olejniczak i Jacek Janus przekazali na ręce ks. biskupa Marka Marczaka i wójta Michała Włodarczyka chleb i miód, którymi następnie poczęstowano wszystkich uczestników uroczystości. Po obrzędzie chleba nastąpił obrzęd przekazywania wieńców dożynkowych przez delegacje wieńcowe, któremu towarzyszyły przyśpiewki ludowe.

W ramach dożynek archidiecezjalno-gminnych ogłoszono konkursy na najładniejszy wieniec dożynkowy, przyśpiewki dożynkowe i widawskie smaki. Również w tym roku sołectwa gminy Widawa nie zawiodły. Do konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy zgłoszono 15 wieńców. Wszystkie były okazałe i oryginalne. Wszystkie więc otrzymały nagrody. Szczególną uwagę zwracał wieniec sołectwa Widawa stanowiący replikę kościoła parafialnego i klasztoru pobernardyńskiego, niesiony przez przebranych za zakonników przedstawicieli sołectwa. Nawiązano tym do obchodzonego w tym roku jubileuszu 600 lecia parafii w Widawie.

Zebrała Marianna Strugińska-Felczyńska

Fot. Maria Niedziela i Marianna Strugińska